حق السعی چیست ؟1- من مشاوره ای برای رای اداره کار می خواستم . رای به نفعم شده ولی کارفرما ابلاغیه ر ا تحویل نمی گیرد . اداره کارهم می گوید  تا کارفرما ابلاغیه را تحویل نگیرد هیچ کاری نمی شود کرد و رای بی ارزش است ! آیا درسته ؟! من باید چکار کنم که حقم پایمال نشود ؟ کارفرما نمی تواند چنین کاری کند . در صورت عدم تحویل مامور ابلاغ رای باید مراتب را گزارش کرده و عودت دهد . می توانید از طریق اجرائیات دادگستری موضوع را پیگیری نمائید . 

2- خواهر بنده هجده ماه در شرکتی مشغول بکار بود. چون خودش از محل کار بیرون آمد بیمه بیکاری نگرفت . الان شش ماه در شرکتی مشغول بکار شده و شرکت قصد تعدیل نیرو دارد . آیا با شش ماه سابقه بیمه در شرکت اخیر بیمه بیکاری تعلق می گیرد یا باید یک سال کار کند ؟ بله تعلق می گیرد به شرطی که قراردادش یک ساله باشد و از طریق محاکم اداره کار برای دریافت بیمه بیکاری معرفی گردد . 

3- ببخشید یک سوال دیگر داشتم. در مورد اضافه کاری ! اگر مبلغ اضافه کار یا حق ماموریت در قرارداد ذکر نشود آیا به کارگر اضافه کار یا حق ماموریت تعلق نمی گیرد ؟ تعلق می گیرد . طبق قانون کار قابل پرداخت است و ربطی به قرارداد ندارد . 

4- با دو تا شاهد یک آقا و یک خانم ( خانم همکارم بودند و آقا شریک صاحب کارم هستند) ،  می توانم شکایت کنم ؟ کلا شاهد اهمت خاصی در مراجع کار ندارد . 

5- در صورتیکه حقوق من به عنوان مثال 3 میلیون باشد و بیمه 1.5 ثبت شده باشد در چه صورت می توان اقدام به اثبات این قضیه کرد که میزان حقوق اصلی 3 میلیون بوده است؟ (برای سنوات) ؟ معمولا هیات های تشخیص و حل اختلاف اداره کار همان لیست بیمه را در نظر می گیرند مگر انکه با فیش حقوقی و یا گواهی پرداخت حقوق به حساب بانک بتوانید این موضوع را ثابت نمایید . 

6- شش ماه کار کردم . گفتند کار پروژه ای و تسویه حساب انتهای پروژه است . فقط توانستم از شرکت مبلغ  1800 بگیرم و هیچ برگه ای غیر از برگه بالا امضا نکردم که آن را هم اشتباه کردم . شکایت که کردم باتوجه به  سوابق ناشی از بازرسی بیمه 6 ماه حق بیمه را  هیات حل اختلاف وزارت کار رای داد ولی برای حقوقم رای نداد . باتوجه به اینکه تنها این برگه بین من کارفرما برای تسویه حساب موجود است آیا می توانم مابقی حقوق خود را با شکایت در دیوان عدالت بگیرم ؟ می توانید شکایت کند و دیوان هم می تواند رای را نقض نموده و برای بررسی مجدد به محاکم اداره کار ارسال نماید . اگر قرارداد کاری نداشته باشید احتمال به نتیجه رسیدن تان ضعیف است . 

7- من پیش یک نفر که یکم آشناست ۲ سال کار کردم ولی هیچ حقوقی نگرفتم . الانم داره میپیچونه انگار . چطور شکایت کنم ؟ ایشان هیچ مدرکی ندارد که به من پولی پرداخت کرده است . شاید فقط ۴_۵ تومن آن هم  بصورت دستی داده است ؟  هر مدرک مکتوبی دال بر کارکردتان دارید جمع آوری کرده و به اداره کار شکایت کنید . اگر مدرک آنچنانی ندارید با تقبل هزینه درخواست بررسی کارشناس دهید . 

8- با سلام و خسته نباشید ! من در یک پروژه مسکونی از ابتدای کار تا الان ۵ سال است که مشغول به کار برق بودم که زیر نظر پیمانکار فقط خودم بودم . سالی یک بار مرخصی ۵ روزه می رفتم که کسی را بجای خودم می گذاشتم و پولش را از جیب خودم می دادم . من هم بجای اینکه از پیمانکار شکایت کنم از مدیر ساختمان شکایت کردم چون بیمه من را ایشان رد می کرد  . پیمانکار فقط پولش را می گرفت و کاری هم نمی کرد . الان حکم آمده ! هم ۵ سال کار کردم عیدی و سنوات و پاداش و مرخصی و ....چیزی نگرفته بودم . در ضمن بازگشت به کار خرده ام . می خواهم بپرسم الان در طی این ۵ سال حدودا چقدا به من پول تعلق می گیرد . در ضمن کار فرما هیچ مدرکی ندارد و اعتراض زده است . اگر حکم به نفع من صادر بشود این ایام بلا تکلیفی که تا الان ۷ ماه طول کشیده است تکلیفش چیست ؟ اگر جواب بدهید ممنون می شوم . چون فکرم بدجور درگیر است و الان هم بیکارم . پایه حقوق که برای ۵ سال آمد یک میلیون و هشتصد و پنجاه خورده ولی من برجی دو ملیون تومان می گرفتم که افزایش نداده بود . الان شده است دو میلیون و  سیصد و سی و سه هزار تومان قبل از عید ۹۶ . اگر بازگشت به کار و بروم می تواند من را اذیت کند و گیر بدهد ؟ اگر راهنماییم کنید ممنون می شوم ؟ بابت عیدی سالی دو ماه حقوق همان سال تعلق می گیرد و بابت سنوات سالی یک ماه حقوق همان ماه ! بابت مرخصی هم به نرخ هر روز کارکرد همان سال تعلق می گیرد . چیزی به اسم پاداش در قانون کار نداریم . اگر بازگشت به کار بگیرید باید حق السعی این 7 ماه به شما پرداخت شود . بابت حقوق تان باید مدرک مکتوب داشته باشید وگرنه حداقل در نظر گرفته می شود . 

9- اگر کار فرما برگه سفید امضا از سال های اول کار داشته باشد می تواند سال اخر تاریخ بزند که تمام حق حقوق را گرفته در صورتی که سنوات و مزایا را دریافت نکردم ؟ می تواند و البته به این سادگی نیست . می توانید درخواست دهید تا کارشناس خط دادگستری موضوع را بررسی کند که امضاها طرفین مربوط به چه زمانی می باشد . ضمنا باید مدارک دیگری مبنی بر پرداخت پول ارائه کند . 

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد . 
با پشتیبانی Blogger.