پاداش کارگران !1- رای نهایی توسط هیات حل اختلاف مبنی بر پرداخت مبلغ ۸ میلیون تومان بابت مطالبات حین کار و پایان کار توسط کارفرما به کارگر اعلام شده است . اکنون کارفرما سفته ای که جهت ضمانت کار هنگام شروع کار از کارگر اخذ کرده را به اجرا گذاشته است . آیا این کار وجهه قانونی دارد و کارفرما میتواند با اجرا گذاشتن سفته کاری از پیش ببرد؟ نه نمی تواند . تصمیم در این زمینه با قاضی است و باید بابت موردی که سفته گرفته شده است ، به اجرا گذاشته شود . یعنی باید ضرر و زیانی به ایشان از نظر کاری رسانده باشید که آن هم در متن سفته آمده باشد . بعید است به نتیجه برسند . 

2- با سلام وسپاس ! سوالي از حضور شما داشتم ! آيا اگر مامور تحقيق اداره كار به هر دليلي گزارش خلاف واقع تهيه كند امكان اعتراض وجود دارد وچگونه بايد اعتراض انجام شود ؟ بله امکان اعتراض هست . البته بعد از رای هیات تشخیص باید به رای اعتراض کنید و هنگام اعتراض به رای ، به گزارش نیز اعتراض کنید . 

3- من زیاد  وقت شما را نمی گیرم . من پارسال برای یک واحد صنعتی کار کردم . مبلغی به من دادند . بیمه من را هم رد کردند .   برج شش از واحد آمدم بیرون و تا امرور حقدوست حقوق منو امروز فردا کردند و الان هم مي گویند هرکاری دلت می خواهد بکن و هی بهانه می آورند و مي گویند که ابن کار جواب نداد و هزار بهانه دبگر ! راهنمایی کنید ممنون می شوم ؟ معلوم است که تنها راهتان شکایت به اداره کار است . باید مدارک کافی مثل لیست بیمه داشته باشید . وگرنه بهتر است درخواست بازرسی کارشناس هیات تحقیق بدهید . 

4- کارفرمای بنده یک کمپانی تولیدی چینی می باشد که تولید کننده یراق آلات درب و پنجره است. دی ماه سال 1395 ( حدود 15 ماه قبل ) بنده استخدام شدم و به عنوان مسئول فروش کارم را آغاز کردم. جا دارد بگویم این شرکت در تمام این 15 ماه در ایران به صورت ثبت نشده فعالیت دارد و حتی در تمام این مدت ما در یک ساختمان مسکونی ( واحد مسکونی و نه تجاری ) مشغول به فعالیت بودیم . جالب است که تا بحال هم مشکلی پیش نیامده است .  3 چینی و 2 ایرانی . چینی ها هم به صورت دوره ای می آمدند و می رفتند. همان ابتدا حقوق را با ما بر حسب دلار بر روی یک قرار داد دو زبانه (انگلیسی و چینی) امضا کردند و هر ماه هم بدون مشکل پرداخت شد . به سبب نیاز مالی اوایل دوران کار، ثبت نشدن شرکت و نداشتن بیمه و سایر فرعیات برایم چندان مهم نبود و به حقوق راضی بودم. اما از همان ماه نخست درخواست بیمه را مطرح کردم . از همان اول تماما این درخواست را به تعویق انداختند. حتی بارها از آنها درخواست کردیم لطفا شرکت را ثبت نمایید و بیمه را پرداخت کنید که مشکلی پیش نیاید اما پاسخشان جز به تعویق انداختن نبود. حال بنده می خواهم پس از 15 ماه کوتاهی، دیگر حق خود را طلب کنم . اما نمی دانم آیا قانون، به منی که در یک شرکت ثبت نشده فعالیت کردم هم این حق را می دهد ؟ آیا منی که یک قرارداد طبق قانون کار چین امضا کردم و شرکتی که در آن کار می کنم حتی ثبت ایران نیست می توانم حقوقی نظیر "بیمه پرداخت نشده"، "کارانه پرداخت نشده" و ... را طلب کنم ؟ کارگاه تان مشمول قانون کار نیست . از طرفی تامین اجتماعی هم نمی تواند بازرسی کند چون در محل مسکونی است . با این حال معمولا در اداره کار بابت داشتن قرارداد می توانید شکایت کنید . اما بعید است در زمینه بیمه رای مثبت دهند و البته کارانه . اگر حقوق تان را نداده بودند ممکن بود به نتیجه برسید ! ولی مواردی که فرمودید فکر نکنم به نتیجه برسید .  

5- من در فروشگاهی کار می کردم حدود ۸ ماه و مدیر آنجا بودم . به من اختیاراتی داده شده بود . بعد از چند بار تذکر به یکی از فروشندگان آن فروشگاه در روز ۲۴ اسفند تشخیص به اخراج آن فرد گرفتم که بعد از در جریان گذاشتن صاحب کار ایشان به فروشگاه آمده و مرا بخاطر اخراج فرد بدون دلیل موجه و به دلیل آشناییت با فرد فروشنده اخراج کرد . من قرارداد داشتم تا آخر سال ولی با اینکه ایشان شب عیدی من را اخراج کردند مبلغ چند روز مانده به عید را به من ندادند که برای من قابل ملاحظه بود و اینکه می دانستند من ۱ ماه هست که ازدواج کردم این کار را کردند . هم حق اسفند من را اینطوری ندادند و هم فروردین من را بیکار کردند بدون خرجی که تو شرایط سخت زندگی و خرج و مخارج گیر کردم . حالا می خواهم شکایت کنم و حق اسفند و فروردین را بگیرم ازش ! لطفا راهنمایی کنید من را ؟ بستگی دارد که قراردادتان تا کی بوده باشد . اگر تا آخر اسفند بوده باشد حقوق فروردین را به شما نمی دهند وگرنه می توانید مطالبه کنید . بهتر است عیدی ، سنوات و ... را درخواست کنید . اگر قراردادتان تا زمان بیشتری است حق السعی این چند ماه را هم درخواست کرده و درخواست بازگشت به کار دهید .

6- جناب نصر ! پدر من جوشكار و نصاب اسكلت ساختمان هستند . در حين كار در پنجمين روز كاري دچار سانحه شدند . قبلأ از شما راهنمايي گرفتم وبراي مطالبه مستمري ايشان به سازمان تامين اجتماعي رفتم . چون كارفرما پدرم را بيمه نكرده بود، ، بعد از بازرسي محل كار توسط بازرس تامين اجتماعي به من گفتند بايد از هيئت تشخيص اداره كار رأيي بياورم مبني بر احراز رابطه كارگري و كار فرمايي ! من هم طرح دعوي كردم . سوالم از خدمتتان اين است كه آيا حقوق و مزاياي ديگري هست كه من بخواهم در اداره كار مطرح و تقاضا كنم ؟ باید بابت بیمه درخوست دهید و البته عیدی و سنوات و حق اولاد و بن خواروبار و و ... . ولی مهمترین چیز بیمه است . 

7- من مهر ۹۶ جایی با قرارداد ۶ ماهه استخدام شدم ولی بدون اطلاع من بیمه مهر رد نشد . علاوه بر آن بیمه بر اساس پایه وزارت کار رد شد نه حقوق اصلی خودم . و برای عیدی و سنوات در کل ۱ میلیون دادند . روز ۲۶ اسفند اعلام تعدیل نیرو کردند و تقریبا ۶ نفر را تعدیل کردند . حق و‌حقوقی که به من تعلق می گیرد چه چیزهایی است؟ا گر ندادند چطور  بروم دنبالش ؟ بابت عیدی 2 ماه حقوق و بابت سنوات 1 ماه حقوق باید بهتان بدهند . اگر قرارداد داشته باشید باید براساس آن باشد و می توانید به تامین اجتماعی ارائه دهید تا پیگیر حق بیمه واقعی شما باشند . اگر قرارداد ندارید حقوق مشمول کسر حق بیمه ، ملاک قرار داده می شود و طبیعتا ضرر می کنید . بهتر است به اداره کار شکایت کنید و با تقبل هزینه تقاضای بررسی کارشناسی توسط بازرس هیات تحقیق کنید . 

8- من از سال 82 در موسسه ای مشغول به کار هستم تا 96 ! بعد از تعطیلات عید ، 14 فروردین به سرکار خود مراجعه نمودم که مسئول مربوطه به من گفت دیگر با شما امسال قرارداد نمی بندیم . می خواستم راهنمایی بفرمائید چه کار کنم بعد از تقریبا 14 سال ؟ بهتر است به اداره کار مراجعه کنید و درخواست بازگشت به کار دهید . اگر موفق شدید که خوب است وگرنه حق و حقوق تان را می گیرید و به سازمان تامین اجتماعی برای دریافت بیمه بیکاری معرفی می شوید . 

9- من با تقریبا 17 سال سابقه کار در تهران که در آخرین محل کار سابقه 6 سال و 2 ماه دارم ، شب عید نامه عدم نیاز دریافت نمودم که در آن ذکر شده تا 29 اسفند قرارداد شما اتمام می یابد و ... . سئوالهای من این است :

  1.  آیا تسویه حساب با شرکت انجام دهم یا خیر ( جهت دریافت سنوات )
  2.  امروز به دو اداره کار در تهران مراجعه کردم و متوجه شدم که برای برقراری بیمه بیکاری بایستی به مراکز خصوصی که اداره کار درنظر گرفته مراجعه کنیم ، آیا این درست است ؟ البته ادارات کار به شدت شیر تو شیر است و کسی پاسخگوی درست و حسابی نیست.
  3. آیا برای گرفتن سنوات هم شکایتی جداگانه در اداره کار تنظیم کنم یا خیر ؟چون نمی دانم شرکت چه برنامه ایی دارد و قصدشان چیست؟ 
  4.  اگر کسی با شرکت تسویه حساب نکرده باشد، اداره کار به شکایت او مبنی بر نگرفتن سنوات اعتناء می کند یا خیر ؟ یعنی اداره کار برای صدور رای جهت سنوات به تسویه یا عدم تسویه حساب اعتناء می کند یا خیر؟ و آیا امکان شکایت و بازگشت به کار دارم یا خیر؟
  • اگر حقوق و مزایا و سنوات و عیدی را دریافت کردید برگه تسویه حساب را امضا کنید .
  • برای برقرای بیمه بیکاری در کمتر از 1 ماه بعد از بیکاری موضوع را به اداره کار اطلاع دهید تا مشکلی برای دریافت مقرری بیمه بیکاری ایجاد نشود . 
  • اگر سنوات و یا هر چیز دیگری را نگرفتید در یک شکایت واحد همه موارد را مطرح کنید . 
  • شکایت به اداره کار ربطی به تسویه حساب ندارد . می توانید یکی از خواسته هایتان را بازگشت به کار اعلام نماید . 


10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .