سوالات دیه !


1- پدر بنده سال قبل 21 فروردین تصادف کردند و تقریبا داره می شود یک سال . در آن حاثه تصادف راننده ای که با بابام تصادف کرده بودند مقصر شناخته شدند . تمامی مراحل قانونی را طی کردیم یعنی تمامی نامه ها و تشکیل پرونده در دادگاه و بیمه و پزشکی قانونی . تا به امروز هم 3 بار پدرم رو با توجه به نامه هایی که پزشکی قانونی برای دکتر های مختلف داده بود بردیم . که همین شنبه باز هم نوبت داریم در پزشکی قانونی . در این حادثه پدرم استخوان ران پایش از سه جا شکسته شد و پلایتن داخل پایشان است . کمرشان مهره هایشان خرد شده بود فک کنم که دکتری که در بیمارستان بود گفت نیازی به عمل نیست و کمربند نوشتند ولی طی نامه هایی که پزشکی قانونی برای دکتر مغز و اعصاب نوشته بودند و پدرم را بردیم پیش جراح مغز و اعصاب گفتند باید پدرم عمل می شدند و برای اینکه عمل نشدند مهره های کمرشون  فکر کنم دو یا سه تا کج جوش خورد . کلیه هاش خون تویش جمع شده بود و اذیت میکرد تا چند مدت . و پیشنانی شان دوتا خط عمیق افتاده بود از جایی که مو رویش می کند . این را هم بگویم بیمه طرف مقابل ما بیمه ایران است ینی بیمه کسی که پدرم با ایشان تصادف کرده که یک کوپن از بیمه راننده مقصر  کندیم و تحویل بیمه ایران دادیم . به نظر شما دیه پدر بنده چه مقدار می شود؟ و اینکه پدرم داخل پایش پلاتین است آیا بعد از دراوردن پلاتین و بهبود کامل پا دیه را به ما می دهند ؟ یا اینکه همینکه پزشک تشخیص بده خوب شده مبلغ دیه را بهمان می دهند؟ ممنون می شوم به سوالاتم پاسخ بدهید . چون ما واقعا به این پول نیاز داریم ؟ به نظر من 25 درصد دیه تعلق می گیرد معادل 58 میلیون تومان . درمان کامل شود دادگاه حکم می دهد و نیازی به درآوردن پلاتین نیست . 

2- برادر من پارسال با خانمی تصادف کرد. یک ماشین از عقب به ماشین ایشان زد و برادرم با  خانوم پیر تصادف کرد . بیمه ماشین تمام شده بود . این چیزی که توی نامه نوشته شده و امروز به دسته ما رسیده است . می خواستم بدانم دیه این خانم نصف حساب می شود یا کامل . و اینکه اعتراض زدن اصلا فایده ای دارد ؟ ممنون می شوم راهنماییم کنید ؟  حدود 55 درصد دیه است . نصف حساب نمی شود . اگر تاریخ رای دادگاه مربوط به پارسال باشد 115 میلیون تومان دیه اش می شود و اگر تاریخ رای دادگاه امسال باشد 127 میلیون تومان می شود . 

3- شکستگی بند آخرانگشت سوم چه قدر دیه دارد توسط بیمه ؟ 4/5 از 1/5 از 1/3 از 1/10 دیه کامل معادل 4/750 دیه کامل که به نرخ دیه سال 1397 معادل 1 میلیون و 232 هزار تومان . 

4- با عرض سلام وخسته نباشید ! من در کارخانه یک جسم سنگین افتاده روی پای چپم که ۶عدد پلاتین (میله) زدند . اگر این میله ها را قبل از گزارش پزشک قانونی در بیاورم درصد دیه  من کم می شود یا نه فرقی نمی کند ؟  چون فعلا سرکار نمی روم ! بعد از اینکه استعلاجی تمام شد می فرستند پزشک قانونی ! آیا میله هر دو را در بیاورم بروم پزشک قانونی یا نه بماند بعد از پزشکی قانونی درشان بیاورم . چون همانطور که اطلاع دارید پلاتین در مقدار دیه تاثیر دارد . خیلی خیلی ممنون می شوم لطف کنید جواب بدید ؟ پلاتین در میزان دیه تاثیری ندارد . پلاتین وقتی تاثیر دارد که همیشه در بدن تان باقی بماند وگرنه تاثیر خاصی ندارد . بنابراین درآوردن یا در نیاوردن آن هم تاثیر خاصی در میزان دیه ندارد . بعضی مواقع به علت عوارض ممکن است ارشی تعلق بگیرد که آن هم در پرونده بیمارستانی موجود است و می توان براساس آن رای داد . 

5- بنده در 24/6/96 که ماه حرام می باشد سرنشین خودرویی بودم. در حال حرکت که خودرویی دیگر از پشت به خودرویی که بنده سرنشین بودم ضربه زده و متواری شد . با بررسی دوربین ها شناسایی شده و خودش را معرفی کرده است . بنده پای راستم شکسته است و استخوان خرد شده و پلاتین گذاشتم . تا 1/2/97 طول درمان از پزشک قانونی دارم. می خواستم ببینم اگر آن ماشین گواهینامه یا بیمه نداشته باشد بیمه به بنده خسارت پرداخت می کند ؟ تقریبا چقدر می باشد ؟ ماه حرام در دیه تاثیر دارد؟ دیه براساس سال 96 پرداخت میشود یا 97 ؟ اگر گواهینامه نداشته باشند بیمه به شما دیه می دهد و از ایشان به صورت قسطی می گیرد . اگر بیمه نداشته باشند باید از خود ایشان بگیرید . ماه حرام تاثیری ندارد . دیه براساس تاریخ حکم دادگاه پرداخت می شود . دیه 13.33 درصد دیه کامل است . هر درصد دیه کامل به نرخ سال 96 معادل 2 میلیون و 100 هزار تومان و به نرخ سال 97 معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان است . 

6- سلام بنده مدیر دبستان هستم . دو سال پیش در مدرسه افتادم و دو مهره کمر بنده شکست .  آن موقع به فکر  بیمه مدرسه نبودم . آیا الان می توانم پیگیری کنم ؟ اگر مدارک بیمارستانی داشته باشید و بیمه نامه تان هم پوشش دهد . بیمه حوادث دانش آموزی معمولا فقط در مواقع نقص عضو دیه پرداخت می کنند . 

7- تصادف منجر به فوت حکمش چیست ؟ دیه کامل دارد و اگر قاضی تشخیص دهد می تواند جرائم دیگر مالی نیز در نظر بگیرد . 

8- من قبلا از طرف شركتي كه مشغول به كار بودم بيمه بوده ام . از آن شركت آمدم بيرون و خودم شركت تاسيس كردم و مديرعامل شركت خودم شدم . الان مي خواهم بيمه رد كنم و آزمايش خون و ادرار بدهم . آيا اين ازمايش خون و ادرار شامل اعتياد هم مي شود ؟ نه نمی شود . تامین اجتماعی اصلا آزمایش اعتیاد نمی گیرد . 

9- دفترچه مشاغل آزاد نوشته است  مشمول کسر فرانشیز یعنی چی ؟ یعنی در مراکز درمانی ملکی تامین اجتماعی بابت درمان های بستری 10 درصد و بابت درمان های سرپایی 30 درصد هزینه را باید بپردازید .

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .