پاسخ به سوالات : 19 خرداد 13971- laber : با سلام ! بنده نزد یک پیمانکار کار می کردم که به دلیل کوتاه بودن سیم برق میله ای که دستم علم بود به سیم خورد و دچار برق گرفتگی شدیدی شدم . لطفا راهنمایی کنید از چه کسی شکایت کنم ؟ پیمانکار ؟ کارفرما یا بیمه ؟ اگر بیمه نباشم چطور؟ ممنون از پاسخگوییتون خدا خیرتون بده ؟ بستگی دارد شکایت تان در چه زمینه ای باشد . اول اینکه اگر بیمه تامین اجتماعی باشید می توانید درخواست ازکارافتادگی دهید و با توجه به رای کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی از کارافتاده شده و یا اینکه غرامت نقص عضو بگیرید . بابت ایام درمان تان هم می توانید استراحت پزشکی از پزشک معالج گرفته و با تائید پزشک معتمد یا شورای پزشکی تامین اجتماعی کمک هزینه ایام بیماری بگیرید . اما اگر منظورتان دیه است شما باید به بازرس اداره کار اطلاع دهید . بازرس ممکن است کارفرما یا پیمانکار را مقصر اعلام کند . شما باید با نامه کلانتری یا دادسرا به پزشکی قانونی مراجعه کنید و سپس با رای دادگاه از کارفرما یا پیمانکار یا بیمه مسئولیت شان دیه بگیرید .

2- بنده خدا : سلام و آرزوی سلامتی !
 1. دیه پارگی رباطهای زانو acl. Pcl. Mcl. Lcl. و مینیسک زانو‌ (آیا دیه پارگی مینیسک های داخلی و خارجی به صورت جداگانه در نظر گرفته می شود ؟ ) چقدر است ؟
 2. دیه ارش آرتروسکوپی pcl مینیسک داخلی چقدر است ؟
 3. ارش عمل باز جراحی رباط داخلی زانو چقدر است ؟
 4. ارش شکستگی با جابجایی استخوان دنبالچه چقدر است ؟
 5. ارش شکستگی زواید مهره ۴ و ۵ کمر چقدر است ؟
 6. در گزارش عکس کمر نوشته شده شکستگی خار مهره ۲ و شکستگی بین مهره ۳ و ۴. در این صورت مگر در قانون به عنوان شکستگی ستون فقرات درنظر گرفته نمی شود؟ مگر هر شکستگی مهره کمر (صرفنظر از اینکه کجای مهره شکسته باشد) به عنوان شکستگی ستون فقرات ده درصد دیه مقرر در قانون تعریف نشده است. آیا پزشکی قانونی مجاز است ارشی کمتر از ده درصد دیه مقرر برای اینگونه شکستگی های مهره ای در نظر بگیرد ؟
 7. ارش شکستگی استخوان ناوی پا چقدر است؟
 8. ارش بیرون زدگی (بالجینگ ) دیسک مهره ۲ گردن چقدر است ؟
 9. ارش آسیب بافت نرم گردن چقدر است ؟
 10. ارش آسیب نسج نرم زانو چقدر است ؟
 11. آیا پزشکی قانونی گزارش پزشک معالج ارتروسکوپی را مبنای صدور نظریه خود قرار میدهد یا گزارش mri را ؟
 • اگر پارگی کامل باشد دیه پارگی رباط های جانبی 4 درصد دیه کامل و دیه پارگی رباط صلیبی 8 درصد دیه کامل است . هر درصد دیه کامل 2 میلیون و 310 هزار تومان است . دیه پارگی مینسک ها معمولا جداد در نظر گرفته شده و در صورت پارگی کامل 8 درصد دیه کامل درنظر گرفته می شود .
 • بابت آرتروسکوپی بعضی مواقع ارش در نظر می گیرند و بعضی مواقع نمی گیرند . نهایتا 2 درصد ارش در نظر گرفته می شود .
 • نمی توان اینگونه نظر داد . بستگی دارد به آسیب هایی که به بافت ها و اندام ها رسیده باشد . طول درمان ارش ندارد .
 • ارش شکستگی استخوان دنبالچه 8 درصد دیه کامل است .
 • ارش شکستگی زواید مهره 4 و 5 به عنوان شکستگی مهره های کمر در نظر گرفته می شود و معمولا 10 درصد دیه کامل دارد .
 • ارش شکستگی استخوان ناوی معمولا 16 هزارم دیه کامل است
 • ارش بیرون زدگی دیسک مهره 2 گردن بستگی به وضعیت مهره گردن دارد . اینگونه نمی توان گفت .
 • ارش آسیب بافت نرم گردن معمولا 2 درصد دیه کامل در نظر گرفته می شود .
 • ارش آسیب نسج نرم زانو معمولا 1 درصد دیه کامل گرفته می شود .
 • پزشکی قانونی منطقا هر مدرک مرتبطی را بررسی می کند .
3- شمس : برج ۱۱سال ۹۵ وارد شرکت هولدینگ مواد غذایی شدم ! یک اداره کاریابی من را معرفی کرد ! رفتم و تا برج ۲ سال ۹۶ کار کردم . هزار تومان هم دریافت نکردم و به دلیل پرداخت نکردن حقوق استعفا دادم و هنوز که هنوزه برج ۳ سال ۹۷ هستیم هزار تومان از حقوق خود را دریافت نکردم . هر بار تماس می گیرم می گویند واریز می شود ولی هنوز که هنوزه هیچ مبلغی دریافت نکردم . هیچ سند و مدرکی هم که این گفته ها را در اداره کار ثابت کنم ندارم نه کپی قرار داد را به من دادند نه هیچ مدرک دیگر . فقط سفته هایی که از من گرفته بودند را ازشون پس گرفتم . من می توانم از طریق وزارت کار حقوقمو بگیرم ؟ شما باید به اداره کار شکایت کنید و حتی اگر شده است با تقبل هزینه درخواست بازرسی کارشناس اداره کار را بدهید وگرنه به جایی نمی رسید .

4- حسین فتاحی : با سلام وخسته نباشید به شما کارشناس محترم ! من نصف صورت و پشت دست راست و ساعد دست راست و وبازوی دست راست و همچنین انگشتان دست چپم دچار سوختگی شد که پزشکان به اجبار از پای من پوست برداشتند وعمل گرافت انجام دادند . ممنون اگر تلگرام دارید عکسهایم را می توانم ارسال کنم ؟ برای اینکه میزان ارش سوختگی را بفهمید نسبت سوختگی را به کل بدن محاسبه کرده ضربدر درجه سوختگی کرده و سپس ضربدر 1 میلیون و 155 هزار تومان بکنید . بابت عمل گرافت ارش تعلق می گیرد که معمولا بین 2 تا 4 درصد است . هر درصد دیه کامل هم 2 میلیون و 310 هزار تومان است .

5- حميد مراتي : سلام خسته نباشيد ! مي خواستم بدانم ديه خردشدگي نازك ني ، درشت ني با خردشدگي وسيع ثلث تحتاني تا مچ پا كه پلاتين شده چقدر است. ممنون ؟ دیه خرد شدگی نازک نی و یا درشت نی 13.33 درصد دیه کامل است که معادل 30 میلیون و 790 هزار تومان می شود . بابت خرد شدگی ثلث تحتانی ارش تعلق می گیرد .

6- ما با ماشین کلانتری تصادفی داشتم ! از عقب با موتور زدم منم صد در صد مقصر هستم . کلانتری می گوید توافقی حلش می کنم ! خسارت ماشین با افت قیمت ماشین که کارشناسای نیروی انتظامی مشخص می کنند را بده . حالا ما دوستانه حلش کنم یا از راه قانونی برم ؟ به نظر من خسارت ماشین را از بیمه تان بدهید ولی افت قیمت را دوستانه حلش کنید بهتر است .

7- آیا خانم می تواند از دریافت مستمری شوهر (تامین اجتماعی) انصراف بدهد و مستمری پدر (صندوق لشگری ) را بگیرد ؟ قانونا ایرادی ندارد ولی معمولا صندوق لشگری به این بهانه که فرد می تواند از مستمری شوهر استفاده کند این مستمری را برقرار نمی کند . این مورد از مواردی است که می توان در دیوان عدالت اداری بابت آن اقامه دعوا نمود .

8- سلام جناب آقای نصر خدا قوت ! بنده معلول ناشنوا خیلی شدید هستم . خواستم جویا شوم بازنشستگی معلولان به چه روشی اقدام می شود : بنده به دو حالت اشتغال به کار دارم ممکن است در خصوصی اشتغال داشته باشم یا هم بصورت اختیاری بیمه پردازی کنم . آیا بنده مشمول بازنشستگی قانون جانبازان و معلولان می شوم ؟ در حال حاضر ۱سال سابقه بیمه با سن ۳۰ سال می باشم . سوال بعدی برای مشاغل خانگی که دارای مجوز بیمه تامین اجتماعی اقدام می شود درصورت بله شرایط آن را ذکر کنید. ممنونم از لطف تون ؟ اگر در بخض خصوصی باشید یا به صورت خویش فرما بیمه بپردازید هیچ تفاوتی با دیگر بیمه شدگان ندارید . اگر در بخش دولتی یا نهادهای عمومی غیر دولتی مشغول باشید با 20 سال سابقه و بدون شرط سنی می توانید بازنشسته شوید .

9- درست است که گلیم و تابلو فرش حذف شده از شرایط بیمه قالیبافی ؟ نه حذف نشده است . هر چند کلا 1 سالی هست که دیگر بیمه قالیبافی برای افراد جدید صورت نمی پذیرد .

10- سلام !

 1. آیا کسی که بیمه مشاغل آزاد پرداخت می کند و برای هر فرد مبلغ دفترچه می دهد و هم فرانشیز می دهد در زمان باز نشستگی آیا باید باز هم هزینه سرانه درمان برای هر فرد بدهد و باز هم فرانشیز بدهد ؟
 2. الان من بیمه ۱۲ هستم و تا یک سال را ریختم و قصد دارم به ۱۸ تغییر بدهم . زمان بازنشستگی فرقی ندارد ۱۲ باشم یا ۱۸ همان حداقل را بهم می دهند ؟
 3. یک سوال مهم من متولد ۶۸ هستم اگر بخواهم بیمه ۱۸ درصد کنم چه آزمایش های باید بدهم ؟ یعنی من که زیر ۳۵ سال هستم فقط آزمایش ادرار و خون و چشم پزشکی می دهم ؟ خواهش می کنم راهنماییم کنید ؟
 • نه در زمان بازنشستگی دیگر نیازی به پرداخت سرانه درمان ندارید .
 • مستمری بازنشستگی ربطی به نوع بیمه حرف و مشاغل آزاد ندارد و به سنوات و میزان پرداختی در سال های آخر مرتبط است .
 • شما چک کامل می شوید توسط پزشک متخصص ! البته آزمایش های فوق را هم می دهید .

11- سلام،خسته نباشید ! ببخشید یک سوال ازتون داشتم ! ممنون می شوم جواب بدهید ؟ در تصادف بین دو ماشین اگر گلگیر جلوی سمت چپ ماشین به گلگیر عقب سمت راست ماشین برخورد کند کدام مقصر است ؟ در واقع اگر دو لاین در نظر بگیریم پراید در لاین راست و پژو در لاین چپ هستند وپژو می خواهد پارک کند ! گلگیر جلوی پراید به گلگیر عقب پژو می خورد . امیدوارم خوب توضیح داده باشم ؟ دقیق نمی توان گفت و باید کروکی را دید . با این حال معمولا کسی که تغییر مسیر می دهد مقصر است .

12- سلام آقای نصر روزتان بخیر ! نتیجه اداره کار من بعد 4 ماه ازاین قرار شد که کارفرما 4 میلیون همراه با یکسال بیمه بنده را پرداخت کند ولی ایشون آمدند اعتراض گذاشتند و در جلسه شرکت نکردند و رای اولیه قطعی شد . آیا یک سال بیمه من را خودشان از کارفرما می گیرند یا من خودم باید به بیمه مراجعه کنم وپیگیر این مسئله بشم ؟ ممنون از راهنماییتون ! البته آقای نصر حقوقی که بحسابم ریخته بصورت تیکه تیکه هست یعنی کامل نریخته ایا امکانش هست بیمه قبول نکند ؟ نه باید از دادگاه حکم بگیرید و حکم دادگاه را به شعبه بیمه ارائه کنید . کامل شدن سابقه بیمه اگر منتهی به تعهدات کوتاه مدت یا بلند مدت مثل مقرری بیمه بیکاری نشود شعبه معمولا خودش اقدام می کند و گرنه شعبه باید در کمیته موضوع را بررسی کرده و یا از اداره کل تامین اجتماعی استان مجوز بگیرد .

13- سلام آقای نصر شبتون بخیر! سوال داشتم ممنون می شوم راهنمایی کنید . بنده به مدت یک سال برای شرکتی کار کردم تا حدودی کار پروژه ای بود ! بعضی مواقع تا ۴ صبح نیز سرکار بودیم ولی کارفرما ساعت رد نمی کرد و حقوقم را روزی ۳۰ تومان در نظر گرفته بود ! از کارفرما نامه سابقه کار درخواست کردم امتناع کرد . قرار بود بیمه واریز کند و قرارداد ببنده ولی ... حقوقیم که گرفتم به صورت کارت به کارت بوده و تنها مدرکی که دارم پرینت حساب و کارت پرسنلی شرکت است . رفتم اداره کار تنظیم دادخواست کردم و مطالبه بیمه کردم . چند درصد امکان دارد به حقم که بیمه است برسم . ممنون می شوم پاسخ دهید ؟ به احتمال زیاد به نتیجه می رسید . اگر حقوق تان را به حساب تان ریخته است خودش مدرک مهمی است . می توانید با تقبل هزینه از کارشناس اداره کار بخواهید از محل کارتان بازرسی کند .

14- ببخشید من اگر بیمه قالی بافی بشوم کدام بیمه بهتر است . 33 سال سن دارم تا حالا تحت پوشش هیچ بیمه نبودم ؟ بیمه قالیبافی از بهترین و ارزان ترین بیمه های تامین اجتماعی است . البته حدود 1 سال است که ثبت نام جدید ندارد .

15- خانم من تا آخر سال قبل در یک شرکت با سمت برنامه نویس کار می کرد و در این مدت یکسال و نیم که مشغول بود نزدیک به هجده میلیون معوقه دارد ولی پس از گذشت سه ماه هنوز نتوانستیم حتی از کارفرما یک چک مدت دار برای تسویه بگیریم .اداره کار هم مراجعه کردم گفتند بهتر است بروی با کارفرما توافق کنی چون اگه شکایت کنی ممکنه پروسه طولانی بشود و قانون چیزی در مورد مدت زمان تسویه نمی گوید و کارفرما را الزام نمی کند .اگر ممکنه راهنمایی بفرمایید ؟ شما مدارک مکتوب مانند قرارداد ، فیش حقوق ، گواهی حقوق ، لیست بیمه و ... که نشاندهنده کارکردتان است جمع آوری کرده و شکایت کنید . البته توافق باشد بهتر است ولی ظاهر قضیه نشان می دهد که نمی توان توافق کرد .

16- با سلام و خسته نباشید ! بنده که سوار موتور سیکلت بودم با یک سواری تصادف کردم و دچار شکستگی پا شدم . چون خیابان نیاز به اصلاح داشت کارشناس خودرو سواری و شهرداری را مقصر نوشت. الان بنده چیکار کنم و دیه چطوری به من تعلق می گیرد ؟ ابتدا به پزشکی قانونی مراجعه کرده و سپس رای دادگاه را بگیرید . با توجه به رای دادگاه و نظریه کارشناس راهنمایی و رانندگی که مورد تائید کارشناس دادگستری نیز قرار می گیرد باید دیه تان را از بیمه خودرو سواری و البته از شهرداری بگیرید . البته گرفتن دیه از شهرداری دوندگی بیشتری دارد .

17- با سلام و وقت بخیر ! کار فرما حق بیمه ای که پرداخت می کند کمتر از مقدار واقعی حقوق می باشد ولی هرماه به اندازه حقوقم خودش از من کسر میکند راه حل چیست ؟ دوم در لیست تامین اجتماعی بن کارگری را اظهار می دارد پرداخت میکند در صورتی که چنین کاری نمی کند لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون از شما ؟ به بازرسی شعبه بیمه تان مراجعه کرده و موضوع را اعلام کنید تا بازرسی از محل کار شما صورت پذیرد و لیست های حق بیمه ای تان هم بررسی شود .

18- اگر کمیته بررسی مشاغل سخت و زیان آور نوع شغل را در کارگاه های مورد در خواستم تایید نماید (کارشناس نقشه برداری) ولی در لیست تامین اجتماعی سمت شغلیم را به جای کارشناس نقشه برداری عنوان کارمند از طرف کارفرما اعلام شده باشد بحث مشاغل سخت و زیان آور در خصوص بنده منتفی و خاتمه پیدا می کند یا جای شکایت دارد ؟ چون در تمام قرار دادهای سالیانه کارفرما و حتی گواهی سابقه کارم سمت شغلیم را کارشناس نقشه برداری کارفرما اعلام و مستند و امضا کرده و تمامی آنها را همراه با مهر و امضا کارفرما دارم . اگر راه حل و روش شکایت دارد بفرمایید . خیلی ممنون و سپاسگزارم ؟ تقریبا منتفی است . می توان به دیوان عدالت اداری شکایت نمود ولی اکثریت آراء در این زمینه عمدتا به نفع تامین اجتماعی صادر می گردد .

19- بابت مفاد فیش حقوقی تامین اجتماعی می توانم از شما سوال بپرسم . ممنون می شوم اگر امکانش باشد راهنمایی کنید . می خواستم بدانم این بند ماده ۳۹ قانون بودجه سال ۸۸ در فیش حقوقی به مبلغ ۸۰ هزار تومان و کمک هزینه سبد خانوار به مبلغ ۴۵ هزار تومان را در فیش پدر خانمم از ابتدا لحاظ کردند ولی در فیش پدرم چرا لحاظ نشده هیچ وقت ؟ ماده 39 بودجه 88 مبلغی بود که دولت از طریق سهام به تامین اجتماعی داد تا بابت همسان سازی حقوق بازنشستگان از ابتدای سال 88 مبلغی به مستمری آنها اضافه شود . کمک هزینه سد خانوار به افرادی که با بیش از 20 سال سابقه بازنشسته شده اند تعلق می گیرد .

20- ملودی : محل زاپاس که در صندوق عقب خودرو پژو 405 تعبیه شده است از عقب با جدول مرتفع متناسب با ارتفاع زاپاس برخورد کرده که موجب فرو رفتگی به اندازه یک مشت دست شده که باعث درست قرار نگرفتن لاستیک زاپاس در محل خود می شود و کف صندوق عقب به شکل برآمدگی دیده می شود . درخواستم این است که میزان افت قیمت از کل قیمت که حدود 20 میلیون تومان میباشد چقدر است در ضمن مدل ماشین 89 نقره ای بی رنگ و کارکرد 40 هزار تا فنی سالم می باشد ؟ اگر بتوانید صافش کنید که کلا جزء موارد افت قیمت در نظر گرفته نمی شود . اگر صاف نکنید حدود 1 درصد قیمت ماشین محاسبه می شود .

21- سامان ژیان لشکرنیا : در اثر تصادف پرونده من و دوستم یکی شد ولی من بیشتر ضربه خوردم دستم شکست ولی دوستم زیاد صدمه ندید . پزشکی قانونی درصد دیه اون رو 5% زد ولی مال من رو زد 10% حالا به من کمتر دیه رسیده و به اون بیشتر . می خواهم بدانم امکان دارد جابجا مبالغ دیه را واریز کرده باشند یا تو محاسبشون جابجایی پیش آمده و باعث شده به من دیه کمتر برسد ؟ مگر می شود چنین اتفاقی بیفتد . شما دو برابر ایشان باید دیه بگیرید . واضح تر توضیح دهید . به شما باید 23 میلیون و 100 هزار توامن دیه برسد و به ایشان 11 میلیون و 550 هزار تومان .

22- Saeed : سلام ! ممنون می شوم محاسبه کنید. کمال تشکر از شما

 1. جرح دامیه در ناحیه آهیانه ای راست
 2. سه عدد جرح هر کدام دامیه درسمت راست پیشانی
 3. کبودی و تورم در اطراف چشم راست
 4. جرح در حد دامیه در کتف راست
 5. جرح دامیه در کف دست راست
 6. دو عدد جرح هرکدام دامیه در پشت دست راست
 7. جرح دامیه در بند اول و سوم انگشتان دوم،سوم و چهارم دست راست
 8. جرح دامیه در بند سوم انگشت کوچک دست راست
 9. جرح دامیه در پشت دست چپ
 10. جرح دامیه در هر سه بند انگشت کوچک دست چپ

 • 2 درصد دیه کامل معادل 4 میلیون و 620 هزار تومان
 • 6 درصد دیه کامل معادل 13 میلیون و 820 هزار تومان
 • بابت کبودی 0.3 درصد دیه کامل معادل 630 هزار تورم . بابت تورم ارش جدا دارد و در معاینه مجدد مشخص می شود .
 • 1 درصد دیه کامل معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان
 • 1 درصد دیه کامل معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان 
 • 2 درصد دیه کامل معادل 4 میلیون و 620 هزار تومان 
 • 0.4 درصد دیه کامل معادل 924 هزار تومان 
 • 1/1500 دیه کامل معادل  154 هزار تومان 
 • 1 درصد دیه کامل معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان 
 • 2 هزارم دیه کامل معادل 462 هزار تومان 
23- راحیل : با سلام . مادر من 58 سال سن دارد و13سال سابقه . با وجود آ سیب تاندون هردو دست ، دیابت ، استنت قلب، ضعف بینایی موفق به تایید از کارافتادگی نشد . وحالا که خواستیم بازنشست شود هم گفتند باید ده میلیون بابت مابه تفاوت حق بیمه دوران رییس جمهور قبلی بپردازد وبا سیزده روز حقوق بازنشست شود . آ یا این مورد صحیح است ؟ بله صحیح است . احتمالا بیمه شان قالیبافی است . چون در دوره قبلی دولت سهم خود را نداده است سازمان از بیمه شده می گیرد که البته درست نیست ولی انجام می شود . سعی کنید یا از کارافتاده شود یا 20 سال سابقه اش پر شود وگرنه مستمری اش کم می گردد .

24- سعید ثانی : بابت مبلغ مندرج درفیش واریزی بازنشستکان تامین اجتماعی میخواستم بدانم این مبلغ ۸۰ هزار تومان ماده ۳۹ را تو فیش پدر خانمم که با ۲۲ سال سابقه بازنشست شده در سال ۸۸ واریز می کنند از ابتدا ولی پدرم با ۳۰ سال سابقه و در سال ۹۴ بازنشسته شدند تا الان این مبلغ و حتی کمک هزینه سبد خانوار برایش واریز نمی شود !می خواستم بدانم دلیل دارد و اگر نه بروم دنبال پیگیری ؟ احتمالا حقوق پدرتان از ایشان بیشتر است . مبالغ فوق برای افرادی اضافه شد که مستمری کمتری می گیرند تا سطح حقوق شان بالاتر رود و البته کمک هزینه سبد خانوار برای سرپرستان خانواده است . با این حال به نظر من به شعبه بیمه شان مراجعه کنید . اشتباه هم در این زمینه زیاد صورت می پذیرد .

25- مسعود قدیمی : حدود شش سال در یک موسسه خصوصی یا نیمه دولتی کار می کنم . در مدت این شش سال در دو مقطع کارشناسی و ارشد دانشجو بودم(هستم) و کارت پایان خدمت ندارم (هنوز به خدمت نرفتم و غیبت ندارم) . کارفرما با من قراردادی نبسته و بیمه ای ندارم و حقوقم کمتر از حداقل حقوق یک کارگر است (حقوق بر اساس ساعت حضورم تعیین میشود) چگونه باید حقوق خود را پی گیری کنم ؟ بیمه که باید بشوید و می توانید شکایت کنید . چون قرارداد ندارید باید متناسب با حداقل حقوق به شما پرداخت شود . حداقل حقوق برای 44 ساعت در هفته است . متناسب با آن باید دریافتی داشته باشید . اگر کمتر دارید می توانید شکایت کنید . باید مدارک مکتوب ارائه کنید مثل گواهی پرداخت حقوق از طریق بانک که هر ماهه انجام می شده است یا فیش حقوق ! ربطی به دانشجو بودن یا کارت پایان خدمتتان هم ندارد .

26- اف . بی : آیا حقوق همسرم که فوت کرده است به مادرش که تحت تکفل او نبوده تعلق می گیرد ؟ مادر همسرم تحت تکفل دخترش است و تحت پوشش کمیته امداد ، آیا به ایشان حقوق همسرم تعلق می گیرد و اگر تعلق می گیرد چه مقدار می باشد ؟ اگر در دوران زندگی همسرتان تحت تکفل ایشان بوده است مثلا از طریق ایشان دفترچه بیمه درمانی داشته است بله تعلق می گیرد و میزان آن 20 درصد حقوق است در مقابل همسر که 50 درصد است و اگر کس دیگری نباشد به همین نسبت بیشتر می شود . اما اگر در طول زندگی همسرتان تحت تکفل نبوده است با توجه به مستمری کمیته امداد دیگر تعلق نمی گیرد .

27- Sheyda : سلام . حق بیمه بنده برای 21 ماه رد نشده بود. به اداره کار شکایت کردم و بعد هم هیئت تشخیص که رای به نفع من بود. منتها چون کارفرما نیروی دیگری به جز من نداشت و آدرس شرکت دوباره تغییر کرد ، بازرس تامین اجتماعی نتوانست شرکت را پیدا کنه و بازرسی انجام نشد و درخواست من را رد کردند. این قضیه مربوط به حدود 8 ماه پیش است و چون من یک سال دوندگی کرده بودم تا همین مرحله ( با اینکه قرارداد و مدارک هم داشتم ) خیلی سرخورده شدم از این وضعیت رسیدگی اداری و پیگیری نکردم. جدیدا باز نیاز به تغییر کار دارم و باز این سابقه را لازم دارم. یکی از کارکنان اداره کار تازه یواشکی ! بهم گفت از تامین اجتماعی به دیوان عدالت اداری شکایت کنم. بنابر این سوال از خدمت شما

 1. با توجه به اینکه این زمان گذشته، باز هم رسیدگی انجام می شود ؟
 2. چقدر زمان بر خواهد بود ؟ 
 3. هزینه وکیل برای اجرای این کار چقدر خواهد بود ؟
 • شما بهتر بود با رای اداره کار از دادگاه هم حکم می گرفتید و حکم را به تامین اجتماعی برای اجرا می دادید . با این حال اکنون به راحتی می توانید به دویان عدالت اداری شکایت کنید .
 • حدود 3ماه طول می کشد .
 • هر وکیل هزینه خود را دارد ولی به نظر من اصلا نیازی به وکیل نیست . خودتان با مدارک کامل به دفتر دیوان عدالت در شهرتان شکایت کنید .
28- zahra : با سلام .من 6 سال پیش هم مهارت فنی گرفتم و هم عضو اتحادیه فرشبافان هستم . اما از بیمه قالی بافی خبری نیست، باید چکار کنم ؟ 1 سال و نیم است که هیچ سهمیه ای نیست . یا باید فعلا صبر کنید یا بیمه ای دیگر انتخاب کنید که هزینه بالاتری دارد .

29- روح الله سراجی : سلام مهندس حقوق من و همکارانم که برای یک شرکت پیمانکار کار می کنیم در سال ۱۳۹۶ دو میلیون تومان بوده است. الان در سال ۹۷ شرکت می خواهد طرح طبقه بندی مشاغل را اجرا کند . امکانش هست با اجرای این طرح حقوق ما کمتر از دو میلیون تومان بشود ؟ ممنون می شوم اگر پاسخ بدهید ؟ نه کمتر نمی شود . اگر کمتر شود ردیفی به عنوان مابه التفاوت تطبیق اضافه می شود تا آن را جبران کند .

30- محمد صادق پرنیان پور : تصادف کردم و مقصر بودم . می خواهند از من حق ازکار افتادگی با ماشین و افت قیمت ماشین بگیرند ماشینشم نو بوده ؟ می توانند افت قیمت بگیرند . حق ازکارافتادگی که ندارد ولی حق خواب ماشین هم جدیدا مد شده است رای می دهند .

31- امیرحسین : سلام و عرض احترام ! من تصادف کردم و مقصر بودم . خودروی خودم پژو پارس و خودروی زیان دیده برلیانس h330 . صندوق برلیانس نباید تعویض بشود اما با اصرار مالک اینکار صورت گرفت و بیمه خسارت صندوق و شاسی ضربه خورده و سپر را متقبل شد و بیشتر از چیزی که خسارت دیده خسارت پرداخت شد اما زیان دیده اصرار بر گرفتن افت قیمت دارد . توافقیم حل نشد که باهم حل کنیم 1 برلیانس مدل ۹۵ هست ! می خواستم ببینم با توجه به تعویض هایی که انجام شده و نرخ افت قیمت سالانه بدون تصادف برلیانس h 330 اتومات که ۱۲% می شود شورا چقدر برای من جریمه نقدی اعمال می کنند ؟ 12 درصد را از کجا آوردید ؟ بابت سپر و صندوق حدود 9 درصد افت قیمت در نظر گرفته می شود . 9 درصد قیمت همان خودرو . شاسی اگر آسیب زیاد دیده باشد افت در نظر گرفته می شود .

32- ardavan ghaedi : اگر کارگری را قبل از بکارگیری برای انجام معاینات پزشکی نفرستیم و بعدا معلوم شود که بیماری خاص داشته و بدون اینکه کارفرما بداند از کار افتادگی بگیرد و کارفرما توسط تامین اجتماعی جریمه ده درصدی بشود ، چه کاری می بایست انجام داد تا جلوی جریمه یا تعدیل آن را گرفت ؟ طبق ماده 90 این اتفاق افتاده است . می توانید یک بار روی رای اعتراض کنید در همان تامین اجتماعی و البته نهایتا به دیوان عدالت اداری . البته دیوان اینگونه رای ها را با توجه به اینکه 10 درصد مقصر شناخته شده اید تغییر نمی دهد .

33- سلام وقت بخیر ! طاعات و عباداتتون قبول ! میشه محبت کنید و بفرمایید این مقدار جراحات چقدر دیه داره ؟

 1. دو درصد دیه کامل انسان بابت جراحت دامیه لب فوقانی 
 2. دو درصد دیه کامل انسان بابت جراحت دامیه مخاط داخلی لب تحتانی 
 3. یک بیستم دیه کامل انسان بابت سقوط دندان اول قدامی تحتانی سمت چپ 
 4. دو سوم از یک بیستم دیه کامل انسان بابت سیاه شدگی دندان اول قدامی تحتانی سمت چپ 
 5. دو سوم از یک بیستم دیه کامل انسان بابت سیاه شدگی دندان اول قدامی سمت راست 
 6. دوسوم از یک بیستم دیه کامل انسان بابت سیاه شدگی دندان اول قدامی تحتانی سمت چپ

ممنون می شوم خارج از نوبت این برادری رو در حقم کنید و جواب بدهید ؟

 • 4 میلیون و 620 هزار تومان
 • 4 میلیون و 620 هزار تومان
 • 11 میلیون و 550 هزار تومان
 • 7 میلیون و 623 هزار تومان
 • 7 میلیون و 623 هزار تومان
 • 7 میلیون و 623 هزار تومان
34- سلام خسته نباشید . من از اسفند 95 بیمه بیکاری دریافت می کنم تا فروردین 98 ! یکبار در آذر ماه به علت مراجعه بازرس و نبود بنده حقوقم ر قطع کردند که درخواست بازرسی مجدد دادم . تا 3 هفته هم بازرس نیامد و خودم به بیمه مراجعه کردم . جهت پیگیری و بازرس همان جا از من امضا گرفت و گفتند بعداز این اگر می خواهم از منزل خارج شوم به همسرشان که در همان شعبه مشغول به کار هستند اعلام کنم . بنده هم از دی ماه 96 تا به حال هر روز تا ساعت 3 بعدازظهر از منزل خارج نشده ام به جز 3،4 مرتبه که کار ضروری داشتم به بیمه مراجعه و در قالب نامه تاریخ و علت عدم حضور در منزل را عنوان کرده ام و تحویل همسر آقای بازرس داده ام . حقوق اردیبهشت ماه بنده واریز نشد و امروز جهت پیگیری به بیمه مراجعه کردم که بازرس با لحن زننده ای به بنده گفتند که «چرا هر روز می آیی و به خانم من کاغذ می دهی که نیستی من هم لج کردم و جلوی حقوقت رو گرفتم . یکبار دیگر هم می آیم برای بازرسی نباشی عدم حضور می زنم حقوقت رو کلا قطع می کنم . حالا سوال بنده این هست که ایشون حق چنین برخوردی رو دارند ؟ و می توانند از روی لجبازی حقوق بنده را قطع کنند بدون اینکه حتی یکبار درب منزل بنده آمده باشند ؟ جایی هست که من بتوانم از ایشون شکایت کنم ؟ قبلا از کمک شما کمال سپاسگزاری رو دارم ؟ حق که ندارند ولی می توانند ! بهتر است حساسیت ایجاد نکنید . به شعبه بیمه رفته و با مسئول فنی شعبه صحبت کنید . اگر احساس کردید باز هم مشکل وجود دارد باید به اداره کل تامین اجتماعی شهرتان مراجعه کرده و با معاون فنی صحبت کنید .

35- سلام آقای نصر. من تلگرام شما رو از یکی از سایت های اینترنتی پیدا کردم . کمی راهنمایی می خواستم. من یه مدتی هست که یه استارتاپ راه انداختم و خدا رو شکر به نتایج خوبی داریم می رسیم ولی هنوز هیچ درآمدی نداریم . نیاز به چند نفر همکار داریم که قاعدتا کمک حالمان باشند ولی به دلیل عدم درآمد امکان دادان حقوق مکفی به آنها نیست. یک نفر با ما همکاری می کرد که قرار شد بعد از راه اندازی سیستم ۱ در صد از مبلغ سود را به او بدهیم و چون فقط ۱ ماه و نیم با ما همکاری داشت طبق توافق تا ۳ ماه بعد از راه اندازی این سود را به او می دهیم. به نظر شما بهترین شیوه برای شرایط ما چیست؟ قرارداد ساعتی ، پروژه ای، پارت تایم و ... . من در مورد اینها مطالعه کردم ولی به دلیل پیچیدگی و نبود یکپارچگی در موارد مطرح شده دچار سردرگمی شدم . مسئولیت پیدا کردن اینگونه روش ها و نحوه پرداخت و استخدام و ... در حال حاضر به عنوان مدیر عامل آینده این شرکت بر روی دوش من است به دلیل نبود نیروی کار کافی و متخصص. از شما درخواست دارم در صورت امکان راهنمایی بفرمایید تا مشکلات احتمالی در آینده از نظر حقوقی ، بیمه و رضایت کارگر و کارفرما به وجود نیاید ؟ مشکل در هر صورت ممکن است پیش بیاید چون قانون مدونی در زمینه نیروهای استارت آپ ها تدوین نشده است . آنها مشمول قانون کارند مگر اینکه شریک باشند . قانون کار را باید رعایت کنید در قرارداد هایتان وگرنه ممکن است مشکل پیش بیاید . گول حرف های دیگر را هم نخورید .

36- سلام جناب ! بنده عذر می خواهم که مزاحم شدم . خیلی ببخشید بنده یک سوالی داشتم . پدر من شغلش جوشکاریه که جزو مشاغل سخت محسوب می شود . حدود 6 سالی خیلی وقت پیش در شرکتی کار کرده و بیمه پرداخت کردند که طبیعتا سختی کار نیز برایش محسوب می شد . اما حالا که می خواهد بازنشسته بشود بیمه گفته است که الان آن شرکت فعال نیست پس سختی کار به شما شامل نمی شود. هرچی می گوئیم موقعی که ما آنجا فعال بودیم . الان فقط یکی دو سال است که شرکت خوابیده قبول نمی کنند .آیا راهی هست که ما بتوانیم سختی کار را بگیریم ؟ خیلی ممنون می شوم اگر جواب بدهید ؟ احتمالا به این دلیل این را می گویند که 4 درصد حق بیمه اضافه و در بعضی مواقع 8 درص حق بیمه اضافه را نمی توانند از کارفرمای مربوطه وصول کنند . می توانید خودتان بپردازید و در دادگاه برای دریافت مبلغ فوق بر علیه کارفرما شکایت کنید .

37- سلام ببخشید می خواستم بدانم بیمه تکمیلی بسیج هزینه عمل لیزیک چشم را هم می دهد ؟ بطور کلی لیزیک یا لازیک چشم در قانون بیمه باید از قانون "جمع قدر مطلق دو چشم بعلاوه نصف آسیتکمات برابر یا بیشتر از سه تبعیت کند " . اگر این قانون شامل حال شما بشود بیمه درمان تکمیلی هزینه آن را تا سقف تعهداتش پرداخت می کند .  

38- سلام ببخشید ابرویی که در مطب دکتر پوست با لیزر جهت پاک کردن تاتوی ابرو سوخته و جای اطکارش باقی مانده ودر ضمن موی ابرو هم روزش نمی کند و شکایت کردیم و به پزشکی قانونی مراجعه کرده و پزشکی قانونی یکی از ابرو را ۶۰ در صد وابروی دیگری رو ۲۰ در صد زده است اگر می شود بگوئید که چقدر دیه اش می شود ؟ دیه موهای هر ابرو 57 میلیون و 750 هزار تومان است . بنابراین دیه شما 80 درصد آن یعنی 46 میلیون و 200 هزار تومان می شود . 

39- سلام خسته نباشید ! خواستم بگم یک حکم می خواستم ببرم رو این بیمه تا دیه را زود پرداخت کنند چون از 27 یک تا حالا پرونده ام بیمه هست . تمام کارهای اداری اش هم انجام دادم . خواستم ببینم باید جدا شکایت کنم یا بروم روی همون پرونده ام از قاضی حکم بگیرم ؟ حکم قاضی زیاد چیزی را درست نمی کند . بهتر است حضوری به بیمه مرکزی مراجعه کنید تا آنها خودشان پیگیری نمایند . 

40- سلام وقت بخیر ! من سوالی دارم : در هتلی مشغول به کار هستم . این موارد از حقوق کارگر در مورد ما پرداخت و رعایت نمی شود . 1-حقوق 800 تومان ، 2- بیمه نیستیم . متن قرار دادی که برای یک ماه نیز با ما بسته شده است در زیر برایتان ارسال می کنم . می شود بهم بگوئید آیا با این شرایط اداره کار حق رو به ما می دهد ؟ اگر مدارک کارکرد داشته باشید قطعا حق را به شما می دهد . پرداخت حق بیمه و داشتن حداقل حقوق در قبال 44 ساعت کار در هفته از اصول قانون کار است و هیچ قراردادی را نمی توان بر خلاف آن نوشت . 

41- قرارداد نداريم ، سفته هم جايي لحاظ نشده است . برای سفته ها كجا بايد شكايت كنم ?! در مورد سنوات متوجه نشدم واقعيت بگم يا سنوات ٩٥ هم درخواست كنم ؟ برای سفته اگر در قرارداد ذکر نشده است به دادگاه شکایت کنید حتی اگر رسید نیز نگرفته اید . به نظر من در تمامی دعاوی اداره کار صادق باشید و راست بگوئید . 

42- با سلام ! در خصوص بيمه تكميلي آسيا ، هزينه هاي زايمان طبيعي توسط بيمه گر شامل چه مواردي مي شود ؟ اگر بیمارستان با بیمه آسیا قراداد داشته باشد هزینه توسط بیمه آسیا طبق تعرفه پرداخت می شود و مابه التفاوت توسط بیمه شده پرداخت می گردد . اگر بیمارستان قرارداد نداشته باشد هزینه توسط بیمه شده به طور کامل پرداخت می شود سپس مدارک به بیمه ارائه می گردد تا طبق تعرفه پرداخت گردد . 

بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .