پاسخ به سوالات : 25 خرداد 13971- مصطفی : آقای نصر ببخشید یک سوال درباره باز نشستگی از شما داشتم . اینکه برای بازنشستگی طول دوره بیمه که باید پرداخت کرد سی سال است واینکه به سن شخص هم بستگی دارد یا خیر مثلاً فرد بیمه شده حتما باید به سن پنجاه یا شصت سالگی رسیده باشد تا بازنشسته شود ؟ یا این که هر کسی طول دوره ی پرداختی سی ساله بیمه را رد کند بازنشسته می شود. خیلی ممنون ؟ اگر بخواهد با 30 سال سابقه بازنشسته شود باید حداقل 50 سال سن داشته باشد . اگر 35 سال سابقه داشته باشد بدون شرط سنی بازنشسته می شود . اگر 60 سال سن داشته باشد با 10 ، 20 و 30 سال سابقه می تواند بازنشسته شود که اگر می خواهد حداقل حقوق را بگیرد باید حداقل 20 سال سن داشته باشد . 

2- سلام قربان خسته نباشید 1 معذرت یک سوال داشتم خواهشا جواب بدهید . یک دنیا ممنون خدا خیرتون بدهد ! دیه جراحت موضحه و شکستگی انگشت کوچک دست چقدر می باشد مرسی ؟ دیه موضحه 5 درصد است معادل 11 میلیون و 550 هزار تومان . دیه شکستگی انگشت کوچک 16 هزارم دیه کامل است معادل 3 میلیون و 696 هزار تومان . 

3- درصد های نقص عضو واز کار افتادگی سازمان تامین اجتماعی به چه صورت می باشد ؟ ما یک جدول داریم این جدولی را که مشاهده می کنید مورد تایید بیمه مرکزی ایران هست ! آیا این ۶۶ درصدی که در کمسیون تامین اجتماعی فرد را از کار افتاده کلی می شناسند نیز بر مبنای همین جدول می باشد . ممنون می شوم جواب کامل دهید ؟ نه ! جدول شما یک جدول محدود و عمدتا مبتنی بر حوادث است . تامین اجتماعی در این زمینه کتابچه ای دارد که معمولا چند سال یک بار به روز می شود و تمامی بیماری ها را در بیش از 10 تخصص به تفکیک بیان کرده است و بالاتر از 1500 کد بیماری و حادثه در آن وجود دارد . همچنین تامین اجتماعی درصدهای بین 10 تا 33 را برای حوادث شغلی به عنوان نقص عضو مقطوع غرامت می دهد (اگر ناشی از حادثه شغلی باشد) ، بین 33 تا 66 درصد را (اگر ناشی از حادثه شغلی باشد)  مستمری ازکارافتادگی جزئی می دهد و اگر بالای 66 درصد باشد (بیماری یا حادثه) مستمری ازکارافتادگی کلی می دهد . 

4- من یک سوال داشتم . می خواستم بدانم دستم تو کارخانه آرد سازی رفته زیر دستگاه و چهار تا از انگشت هایم آسیب  دیدند و دارم می روم  دکتر و عمل و از این جور چیزها ! حدودا ۱۰ روز  قبل این اتفاق افتاده است ! من بابت بیمه وقت نکردم کاری بکنم . چه کار می توانم بکنم ؟ چه کار کنم که از بیمه خسارت و دیه انگشت هایم را بگیرم ؟ باید شکایت کنید به کلانتری و با نامه کسلانتری و یا دادسرا به پزشکی قانونی مراجعه کرده و با رای دادگاه از کارفرما یا بیمه مسئولیت وی دیه بگیرید . 

5- صنیعی : من در حادثه ای دچار شکستگی در استخوان فمور شده ام و با عمل دشواری (به گفته پزشک ارتوپد) سر استخوان که کاملا جدا شده بود و با پارگی عضلات فوقانی به داخل شکم افتاده بود با سه پیچ به سر استخوان ران فیکس شده است. لطفا می فرمایید چه درصدی برای من لحاظ می شود ؟ با تشکر ؟! استخوان فمور اگر به خوبی درمان شود که معمولا همینطور است 8 درصد دیه دارد معادل 18 میلیون و 480 هزار تومان . اگر با عیب درمان شود 10 درصد دیه دارد معادل 23 میلیون و 100 هزار تومان . معمولا 2 تا 4 درصد هم ارش تعلق می گیرد .

6- علیرضا : با عرض سلام خدمت شما کارشناس محترم ! مدت سه سال است که در یک شرکت خصوصی بصورت دریافت پورسانت از قرارداد کار می کنم . دریافتی ماهانه بر اساس قرارداد بین سه تا چهارمیلیون تومان است . بیمه براساس حداقل حقوق پایه رد شده است. البته اینجانب حقوق ثابت نداشته ام ودرصدی بوده ام . سوالم این است که غیر از سنوات آیا موارد دیگر شامل حق عائله مندی ، حق اولاد ، مسکن و خواربار و... با توجه به مبلغ دریافتی بالای سه میلیون به من تعلق می گیرد یا خیر؟ چون کارفرما می گوید تعلق نمی گیرد ! و دوم اینکه ایشان سنوات را پرداخت نکرده و بابت حق بیمه ۷٪ سهم کارگر که ازمن کسر نکرده محاسبه کرده است . و اینکه آیا حق بیمه نباید براساس مبلغ دریافتی برای من رد می شد ؟ ضمنا قبلا دوسال هم بین سالهای ۸۹ تا ۹۱ در همین شرکت بوده ام ! آیا با توجه به گذشت زمان ، همین موارد بابت آن سالها هم الان قابل پیگیری است یا خیر؟ لطفا پاسخ رابفرمایید . با تشکر ؟ طبق ماده 2 قانون کار تمامی مزایایی که به مشمولان قانون کار تعلق می گیرد به شما تعلق می گیرد مگر اینکه رابطه تان رابطه کاری نباشد مثلا رابطه شراکت باشد . حق بیمه باید براساس دریافتی تان محاسبه گردد و 7 درصد از حقوق شما و 23 درصد توسط ایشان باید پرداخت گردد . موارد دریافتی مرتبط با قانون کار مشمول مرور زمان نمی شود .

7- سجاد یوسفی : سلام ! حدود دو سال در یک شرکت به صورت روزمزد کار می کنم . روزهای پنج شنبه چند ساعت کاری تعهد دارم ؟ کارفرما می گوید شما مثل کارگرای عادی یا کارمندان نیستید و باید ۸ ساعت کار کنید ! این در حالیه که ما هر روز ۸ ساعت را پر می کنیم ۱۶۰ هزار تومان حق بیمه از خود ما دریافت می کنند . روزهای تعطیل حقوق عادی از کارفرما در ازای کارمی گیریم . حتی این را هم قبول ندارند که ۶ ساعت اضافه کاری در روز یک روز کامل حقوق محسوب می شود . و می گویند هیچ قانونی وجود ندارد اگر داریم بیاورید ! می شود کمکم کنید با دست پر با کار فرما صحبت کنم ؟ باید هفته ای 44 ساعت کار کنید و هر چه بیشتر کار کنید باید اضافه کار محسوب شود . 7 درصد حقوق تان به عنوان بیمه باید از حقوق تان کسر گردد و 23 درصد حقوق را خود کارفرما باید بپردازد . روزهای تعطیل باید بابت هر ساعت کار 1.4 برابر دستمزد محاسبه شود . این موارد جزء قانون کار است و می توانید یک قانون کار بگیرید و به ایشان نشان دهید . به راحتی در هر زمانی چه زمان کار چه بعد از آن می توانید در این زمینه شکایت کنید .

8- سلام ! خسته نباشید . همسرم پارسال تصادف کرد و مچ دست راستش ترک خوردگی داشت و گچ گرفت . الان دیه برایش زدند هشت درصد و بیست و پنجم صدم .می خواستم ببینم چقدر دیه بهش تعلق گرفته است ؟! ممنون می شوم زود جوابش را بدهید ؟ حدود 19 میلیون تومان دیه تعلق می گیرد .

9- رضا : با سلام. بنده می خواستم بدانم می توانم بعد از اینکه 30 سال سوابق بیمه برایم واریز شد آن 24 ماه سربازی را بخرم که سوابق بیمه من 32 سال حساب شود .لطفا در این مورد بنده را راهنمایی کنید ؟ در هر زمانی بخواهید می توانید این کار را انجام دهید . می توانید همین الان هم این کار را انجام دهید و شاید هم بهتر باشد چون می توان قسطی اش کرد . تا 35 سال سابقه می توانید پرداخت حق بیمه داشته باشید .

10- علی فضلی : سلام بزرگوار خسته نباشید ! بنده انگشت کوچک دست راستم درحین کار به اره برقی گرفت که موجب جراحت موضحه و شکستگی آن شد و پین گذاشتند داخلش و الان کم حس شده و کج شده و خم نمی شود . دیه و ارش بنده چقدر می شود ؟ آیا ۳و نیم درصد بابت ارش کافی است ؟ دیه موضحه انگشت کوچک 5 درصد از 1/0 است یعنی 5 هزارم دیه کامل معادل 1 میلیون و 155 هزار تومان . دیه شکستگی ان 16 هزارم دیه کامل می باشد معادل 3 میلیون و 696 هزار تومان . بابت کم حس شدن و خم شدن و کج شدن هم ارش تعلق می گیرد .

11- عرفان یوسفی : با عرض سلام و خسته نباشید : من کارم مسافر کشی هست . ماشینم شخصی هست . پارسال برج آذر ماه در حالی که پشت چراغ قرمز ایستاده بودم مسافرم در را یکدفعه باز کرد و یک موتوری هم با سرعت آمد و زد به در ماشین و موتوری دو تا از انگشت هایش شکست . افسر آمد کروکی کشید و من را مقصر کرد . ماشین من هم بردند پارکینگ و حالا می خواستم بدانم بیمه خسارت موتور و دیه موتوری را کامل پرداخت می کند و یا من هم باید پول بدهم . ممنون می شوم اگر راهنمایی کنید ؟ بیمه خسارت موتور و دیه ایشان را می دهد . البته 2.5 درصد را هم باید شما پرداخت کنید .

12- امیرحسین خدایی : من طی تصادف با موتور لگن و مهره کمرم مو بر داشته که احتمالا به عمل احتیاج دارم . می خواستم ببینم میزان دیه ای که باید بدهند چند می شود ؟ اینگونه نمی شود نظر داد و باید نظریه پزشکی قانونی باشد . احتمالا حدود 8 درصد دیه دارد .

13- فرهاد اکبری : در قطار به عنوان مسافر رباط پایم پاره شد و ۱۲ درصد دیه برای من در نظر گرفته شده است . اما شرکت بیمه کوثر می گوید باید درصد تقصیر را مشخص کنیم و همه دیه را نمی دهد لطفا راهنمایی کنید ؟ احتمالا بیمه کوثر ، بیمه مسئولیت قطار است . احتمالا شما از دادگاه رای نگرفته اید . اگر با نظریه پزشکی قانونی به دادگاه مراجعه کنید کارشناس دادگستری درصد تقصیر را مشخص می کند . اگر دادگاه رفته اید و رای دادگاه دارید بیمه باید دیه را بدهد و می توانید به بیمه مرکزی شکایت کنید .

14- علی : با سلام وخسته نباشید ! بنده چند سال پیش با وجود مدرک معاف از رزم در پادگان آموزش دیده و به زور فرمانده در رزم و تیراندازی و رژه شرکت کردم و باعث آسیب دیدگی مینیکس و رباط صلیبی asl زانویه راستم گردید وسال هاست که زانویم دچار محدودبت حرکتی شده به طوریکه به هیچ عنوان صاف نشده و بیشتر از نود درجه خم نمی شود .الان شکایت کردم و خواستار دیه هستم . می خواستم لطف کنید بفرمایید بابت محدودیت زانویم مینیکس و رباط acl چقدر دیه تعلق می گیرد؟! باید معاینه شود تا میزان آسیب مشخص شود . معمولا بین 8 تا 12 درصد دیه تعیین می شود . حداقل 18 میلیون و 480 هزار تومان .

15- در تصادف ، دیه موی صورت در چه صورت شامل ثلث دیه می شود؟ مثلا با زخم عمیق در صورت که مو را ببرد؟ یا کنده شدن پوست صورت می شود ؟ هر کدام از این موراد می تواند باشد . البته نباید عمدی باشد و کارشناس تشخیص دهد که در کوتاه مدت در نمی آید و البته در طولانی مدت احتمالا در می آید . معمولا در این زمینه به سختی رای داده می شود .

16- سلام ! بنده درجاده سنگر ، جاده دو طرفه مشغول رانندگی بودم که به محض رسیدن به جاده فرعی سمت راست با زدن چراغ راهنما در مسیر گردش به راست بودم که بروم در خیابان فرعی که یکدفعه با صدای برخورد متوجه شدم یک پراید از سمت شاگرد از درب عقب خودروی من باگلگیر سمت چپ پراید برخورد کرده است . حالا مقصر من هستم یا راننده پراید . جاده دوطرفه بوده است . من هم با حق تقدم و زدن راهنما در حال گردش به راست بودم که بروم داخل خیابان فرعی . پراید خودروی پشت سری من برخورد کرده یعنی سمت شاگرد ماشین من از درب عقب با سمت راننده گلگیر جلوی ماشین عقبی برخورد کردند . مقصر چه کسی هست لطفا ؟ بستگی دارد که طول خط ترمز پراید چقدر باشد ! باید کروکی را دید . اگر زیاد باشد مقصر ایشان است و اگر کم باشد شما مقصرید . احتمال هم دارد هر دو طرف مقصر باشند . باید کروکی را دید .

بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .