پاسخ به سوالات : 26 خرداد 13971- درود آقای نصر ! مهلت ۲۰روزه تمام شد . کی بیمه می دهد دیه را؟ 20 روز وقت دارند ولی معمولا تا 1 ماه و 40 روز هم طول می دهند . توصیه ام این است که اگر بیش از 45 روز طول کشید به بیمه مرکزی شکایت کنید . 

2- دیه قطع انگشتان  دوم سوم وچهارم  چقدر است ؟ بابت هر بند انگشت اگر انگشت شست نباشد 3.33 درصد دیه کامل  معادل 7 میلیون و 690 هزار تومان است و اگر انگشت شست باشد 5 درصد دیه کامل معادل 11 میلیون و 550 هزار تومان است . 

3- ما در یک ماشینی بودیم که واژگون شد و اسم راننده تو کروکی آمده و راننده گواهینامه نداشته و یک برگ از کوپن را تحویل شرکت ببمه داده است  ولی وقتی شنیده که بیمه خسارتها را از راننده بی گواهینامه پس می گیرد فراری شده و معلوم نیست کجاست ؟ وما متوجه شدیم که بیمه نامه به نام شخص دیگری گرفته شده و راننده تازه ماشین را خریده و اسم راننده در بیمه نامه نیست . آیا با برگ بیمه ای که تحویل شرکت بیمه داده شده و راننده فراری است بیمه خسارت ما را پرداخت می کند ؟ و سوال دوم اینکه آیا بیمه  هزینه های پرداخت شده به ما را از راننده مقصر پس می گیرد یا کسی که بیمه نامه به نام او گرفته شده است ؟ ممنون می شوم که راهنمایی کنید ؟ بیمه باید خسارت را پرداخت کند ولی تا راننده بدون گواهینامه حضور نداشته باشد و از وی ضمانت های کافی گرفته نشود این کار را نمی کند . راننده باید هزینه ها را پرداخت کند نه کسی که بیمه نامه به نام وی است . اگر راننده حضور نیابد کارتان پیچ می خورد و زمان زیادی طول می کشد . 

4- درود بر آقای نصر عزیز !  در رای دادگاه کیفری ۳ درصد ارش بابت آسیب نسج نرم  و تعبیه لوازم ارتوپدی برایم صادر شده است . در تجدید نظر لغوشده است . ایا این قانونی است ؟ وقتی به رای اعتراض می کنید ممکن است هر رایی در تجدید نظر صادر شود و این قانونی است . البته برای بار سوم هم می توانید اعتراض کنید . 

5- من یک جایی خواندم شکستگی فک 50 درصد دیه را دارد .فک پایینم اندازه 5 سانتیمتر کاملا تخلیه شده وازبین رفته است . ؟ نه ! فک پایین 8 درصد تا 10 درصد و فک بالا 16 درصد تا 20 درصد دیه دارد . البته هم کمی ارش نیز تعلق می گیرد . 

6- محمد خان : با سلام ! پدر بنده در حین کار دچار سانحه شده و دست و پای ایشان همزمان شکسته است . جایی شنیدم که باید تا چهل روز ایشان خود را معرفی کنند به کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی برای بررسی وضعیت پزشکی و طول درمان . آیا این صحیح است یا خیر ؟ در ضمن مراحل مربوط به گزارش سانحه ایشان کاملا انجام شده و منتظر بازرسان اداره کار هستیم برای بررسی محل سانحه ؟ نه ! در فاصله 3 روز باید به تامین اجتماعی اطلاع دهد ولی برای کمیسیون پزشکی بعد از اینکه درمان کامل گردید باید درخواست دهد هر چند اگر بیشتر هم طول بکشد مشکلی ندارد .

7- میثم : با سلام ! احتراما به استحضار می رساند که یکی از دوستان بنده حدود 16 سال سابقه کار در نانوایی دارد و در طول این چند سال در قسمت سخت و زیان آور مشغول به کار بوده ولی متاسفانه سازمان تامین اجتماعی حدود 4 سال از این 16 سال را بعنوان سابقه مشاغل سخت محاسبه و مابقی سابقه پرداختی وی را به عنوان کارگر ساده محسوب و با دریافت بیمه کارگر ساده از وی حدود 12 سال از سابقه وی را جزء مشاغل سخت محاسبه نکرده و در طول این چند سال به وی در این خصوص اطلاعی نداده اند. حال جهت محاسبه این مدت ها بعنوان شغل سخت و پرداخت مابه التفاوت بیمه ای آن به سازمان تامین اجتماعی چکار باید کرد؟ ممنون می شوم اگر راهنمایی بفرمایید . عید فطر هم بر شما مبارک ؟ اگر ایشان در این سال ها در مشاغل سخت و زیان آور مشغول به کار بوده است که معمولا شاطری تنها شغلی در نانوایی است که مشمول این مشاغل می شود باید با همین عنوان در لیست بیمه رد می شده است و البته 4 درصد هم پرداخت گردد . اگر عنوان شغل با عنوان در لیست بیمه یکسان نباشد تامین اجتماعی قبول نمی کند و این ایراد به کارگر و به خصوص کارفرما وارد است . خودتان باید از تامین اجتماعی پیگیری می نمودید که مشکلی پیش نیاید . با این حال تنها راهی که دارید این است که به دیوان عدالت اداری شکایت کنید .

8- حسن : من از مرداد سال گذشته بیکار شدم ، قرارداد جدید با من نبستند و از آن موقع هنوز تسویه انجام نشده و سفته هایم را پس نگرفته ام . چگونه می توانم شکایت کنم؟ و اینکه خرج شکایت چقدر است؟ مثلا زیر 500 هزار تومان یا بالای یک میلیون ؟ اگر بابت حقوق و مزایایتان می خواهید شکایت کنید با مدارکی که نشاندهنده کارکرد شما است به هیات تشخیص اداره کار شکایت کنید و هزینه آنچنانی ندارد . اگر بابت سفته تان است ابتدا از طریق درخواست قضایی و به صورت الکترونیکی درخواست دهید و اگر در زمان 1 ماه ندادند به دادگاه بابت گرفتن سفته خود شکایت کنید . هزینه ای نیز ندارد و هزینه های اندک را در صورت موفق شدن توسط کارفرمایتان باید پرداخت گردد .

9- کامی نوروزی : با ماشین به موتور با دوسرنشین زدم و مقصرم اما ماشینم سه ماهه بیمه ندارد ! یکی از سرنشین ها سالم فقط روی پهلو اندازه سکه کبود و خونمردگی و دیگری کشیدگی تاندون کتف راست و اندازه سکه دو پوست کندگی روی دست راست لطفا بفرمایید ؟ دیه اولی حدود 0.5 درصد دیه کامل معادل 1 میلیون و 155 هزار تومان و دیه دومی حدود 4 درصد دیه کامل معادل 9 میلیون تومان می شود . دیه را باید خودتان پرداخت کنید .

10- ali : سلام ! خسته نباشید . می خواستم بدانم دیه موضحه و شکستگی انگشت کوچک دست راست ۱ درصد که بیمه ایران رفتم برایم زده ۱ درصد آخه چرا ؟ و باید چکار کنم و ارش کج شدن ، خم نشدن و کم حس شدن انگشت ۳ ، نیم درصد کافی است آیا؟ دیه موضحه انگشت 0.5 درصد دیه کامل است و دیه شکستگی آن 16 هزارم است یعنی مجموعا 0.66 درصد که ارش هم احتمالا تعلق می گیرد و به نظر من همان 1درصد درست است . ارش کج شدن و خم نشدن و کم حس شدن به نظر من بیشتر است ولی ارزش ندارد روی این مورد اعتراض کرد .

11- م . ل : من از 1/9/93 شروع به کار کردم بدون قرارداد اما مبالغ واریزی توسط کارفرما در حساب من مشخص است . بعد از کلی خواهش در 1/8/94 منو بیمه کردند اما در تاریخ 2/9/95 کارفرما فوت و خانواده منکر حقوق من شدند . بعد از شکایت الان تنها یک سال مبلغ سنوات1200000 توان رو برای من در رای آورده اند. اکنون این مبلغ قابل وصول هست یا فقط رای صادر شده و گرفتن پول با خداست ؟ با رای به دادگاه مراجعه کرده و اجرائیه بگیرید . با اجرائیه به ایشان مراجعه کرده و طب مبلغ فوق را بکنید . اگر ندادند می توانید حکم توقیف اموال بگیرید .

12- امید : دیه پارگی رباط صلیبی و رباط جانبی داخلی و پلاتین کمر (لقی مهره) و اینکه نرخ دیه چقدر می باشد ؟ دیه پارگی کامل رباط صلیبی 8 درصد دیه کامل و دیه پارگی کامل رباط جانبی 4 درصد دیه کامل است و اگر قسمتی از آن پاره شده باشد به نسبت محاسبه می شود . پلاتین کمر معمولا ارش دارد و حتی ممکن است ارش هم نداشته باشد . هر درصد دیه کامل معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان می شود .

13- داود : سلام آقای نصر ! قبل از همه چیز متشکر از وقتی که می گذارید. من سال 94 در یک رستوران سالن کار بودم یک ماه حقوقم را ندادند . در کل 3 ماه کار کردم اونجا که با توجه به درخواستم بیمه ام نکردند و قرارداد نداشتم . ولی خوب شرکت پیمانکار رستوران بود و رستوران متعلق به سپاه هست و کسایی که بیمه آن شرکت بودند در آن دوره می توانند شهادت بدهند و حتی اگر بازرس اداره کار بیاید مدیریت رستوران(سپاه) می تواند کار کردن من را تایید کند. بنظرتون با توجه به زمانی که گذشته و شرایطم که بیمه و قرارداد نداشتم می توانم شکایت کنم و با نرخ تورم این دوسال که حقوقم را ندادند حقم را بگیرم ؟ شکایت که می توانید بکنید اما شانس به نتیجه رسیدن تان کم است . چون مدارک مکتوب ندارید تنها راه بازرسی از محل کار است که باید تقبل هزینه کنید و جواب آن قطعی نیست . اگر موفق شوید به نرخ همان سال اداره کار به شما حقوق می دهد و باید در دادگاه بابت تقاضای تاخیر در تادیه شکایت کنید .

14- ضحی : مبلغ ۲۵صدم درصد دیه انسان کامل چقدر می شود ؟ به نرخ امسال ، 577 هزار و 500 تومان می شود .

15- آتنا آذری : من مکررا از همسرم کتک می خورم آنهم به دلایل مسخره و الان کاملا در بدنم آثار کبودی هست . نمی دانم آیا می توانم اقدامی کنم مثلا از پزشکی قانونی یا دیه ؟ می توانید از طریق کلانتری شکایت کنید و با نامه پزشکی قانونی و حکم دادگاه دیه بگیرید .

16- دنا : سلام ! چند روز پیش تصادف کردم و بعد از مراجعه به بیمارستان و پزشک قانونی نامه پزشک قانونی الان به کلانتری ارسال شده با مضمون کبودی ران راست ، کبودی ساق پای چپ ، کبودی آرنج دست راست ، آسیب نسج نرم ساق چپ . 2 هفته بعد باید مراجعه مجدد داشته باشم .می خواستم بدانم این پرونده وضعیتش چطوری می شود ؟ دیه بهش تعلق می گیرد؟و سوال دیگه اینکه الان من برای رفتن به سر کار مجبورم با آژانس بروم و بیایم ! این هزینه ها را من باید چکار کنم ؟ روزی 10 تومان کرایه می دهم ؟ خیلی ممنون ؟

 • بابت کبودی ران راست 0.15 درصد دیه تعلق می گیرد معادل 346 هزار و 500 تومان . 
 • بابت کبودی ساق پای چپ 0.15 درصد دیه تعلق می گیرد معادل 346 هزار و 500 تومان .
 • بابت کبودی آرنج دست راست 0.15 درصد دیه تعلق می گیرد معادل 346 هزار و 500 تومان .
 • بابت آسیب نسج نرم ساق چپ ارش دارد و در معاینه مجدد تعیین می شود .
 • بابت هزینه آژانس باید به صورت جدا به دادگاه شکایت کنید که قاضی ممکن است قبول کند یا نه ! اگر قبول کند مبلغی برای آن در نظر می گیرد .
17- جمال : با سلام ! بنده با ماشين ، چپ كردم و دنده هاي ٧ و٨ و٩ شكسته شده است . براي دريافت خسارت از بيمه شخص ثالث به پزشك قانوني مراجعه كردم و نوبت معاينه بعدي هم دو ماه ديگه تعيين شد . خواستم بدانم حدوداً چقدر ديه تعلق مي گيرد ؟ دیه دنده های محیط بر قلب که در سمت چپ پهلو قرار دارد 2.5 درصد دیه کامل معادل 5 میلیون و 775 هزار تومان و دیه دنده های غیر محیط بر قلب 1 درصد معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان می باشد .

18- سعید : دیه شکستن 5 دنده محیط به قلب چقدر است ؟ دیه شکستن هر دنده محیط بر قلب که در سمت چپ پهلو قرار دارد 2.5 درصد دیه کامل معادل 5 میلیون و 775 هزار تومان می باشد .

19- کامبیز:با سلام و تبریک عید . ممنون می شوم این نظریه پزشکی قانونی را برایم محاسبه کنید ؟  
 1. جرح دامیه در ناحیه آهیانه ای راست 
 2. سه عدد جرح هر کدام دامیه در سمت راست پیشانی 
 3. کبودی و تورم در اطراف چشم راست 
 4. جرح دامیه در کف دست راست 
 5. جرح در حد دامیه در کتف راست 
 6. جرح دامیه در بند اول و سوم انگشتان دوم،سوم و چهارم دست راست 
 7. دو عدد جرح هرکدام دامیه در پشت دست راست 
 8. جرح دامیه در هر سه بند انگشت کوچک دست چپ 
 9. جرح دامیه در بند سوم انگشت کوچک دست راست
 10. جرح دامیه در پشت دست چپ
 • 2 درصد دیه کامل معادل 4 میلیون و 620 هزار تومان 
 • 6 درصد دیه کامل معادل 6 میلیون و 930 هزار تومان 
 • 0.15 درصد دیه کامل معادل 347 هزار و 500 تومان . ممکن است ارش تورم هم در معاینه مجدد در نظر گرفته شود.
 • 1 درصد دیه کامل معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان 
 • 1 درصد دیه کامل معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان 
 • 0.4 درصد دیه کامل معادل 924 هزار تومان 
 • 2 درصد دیه کامل معادل 4 میلیون و 620 هزار تومان
 • 0.2 دیه کامل معادل 462 هزار تومان 
 • 0..66 درصد دیه کامل معادل 154 هزار تومان 
 • 1 درصد دیه کامل معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان 
20- یزدانی : با عرض سلام وخسته نباشید جناب نصر ! من ۶ ماه پیش پولی به بنده خدایی دادم که شوهرم قرارداد زندان بود چون بندکار بود اونجا کار می کرد . روزی ۲۵ هزارتومان بهش می دادند . پول من ۱۳۰۰ بود قرار بود ماهیانه یک چیز بدهد ولی متاسفانه یک ماه اول پرداخت کرد دیگر هم نداد . بعد مدتی که خبری نشد زنگ زدم برای پولم گفت دادم خورده به شوهرم . در صورتی که گفتم شوهرم از این پول خبر ندارد . من سه ماه باردار بودم به خاطر همین جروبحث که استرس داشتم سقط کردم و کورتاژ کردم .آیا می شود پولم را ندهد یا برای سقط که داشتم شکایت کنم . درضمن چون پول را دادم شوهرم داده بهش و به شوهرم گفتم یکی از دوستانم این پول را داده بدی به صاحب کارت برای خرج زندگیش . شوهرم در جریان نبوده آقای نصر ! چون اون داده بهانه کرده که خورده داده به شوهرم .اون فقط حقوقش را داده ؟ بابت پولتان اگر مدارک داشته باشید می توانید به دادگاه شکایت کنید . بابت سقط بعید است به جایی برسید چون معمولا دادگاه ها آسیب فیزیکی را به عنوان دلیلی برای سقط در نظر می گیرند و جر و بحث را جزء این موارد محسوب نمی کنند .

21- مسیح : با عرض سلام و احترام ! در طرح طبقه بندی مشاغل مصوب شرکت ما معمولا مزد مبنا شامل مزد گروه، مزد رتبه ، مزد سرپرستی ، مزد سنوات ، مزدشرایط محیط کار ، مزدایثارگری ، مزایای ماندگار پست و تفاوت مزد مبنا می باشد . حال اگه فردی را بخواهند به گروه پایین تر ببرند اگر متقاضی هم قبول کرده باشد چطور محاسبه صورت می گیرد؟ ممنونم از شما ؟ تمامی این موارد در مزد مبنای آن گروه در نظر گرفته شده است که مجموعا عدد کمتری می باشد . حقوقش کسر می گردد . چنین کاری نمی توان کرد مگر اینکه شخص موافقت مکتوب بدهد .

22- مریم : سلام ! وقت بخیر .می خواستم بپرسم دیه یا ارش آسیب نسوج گردن و اندام فوقانی و تورم مفصل و یک درصد سوختگی درجه ۲ از کل بدن و یک درصد سوختگی درجه ۳ از سطح بدن و کبودی زانو و شکستگی استخوان کوبوئید پا چقدر می شود . متشکرم ؟

 • آسیب نسوج گردن و اندام فوقانی باید با معاینه مشخص شود و در معاینه نهایی مشخص می گردد . معمولا 1 تا 2 درصد دیه کامل در نظر گرفته می شود
 • بابت تورم مفصل معمولا 0.5 درصد دیه کامل در نظر گرفته می شود .
 • 1 درصد سوختگی درجه 2 از کل بدن 2 میلیون و 310 هزار تومان دیه دارد .
 • 1 درصد سوختگی درجه 3 از سطح بدن 3 میلیون و 465 هزار تومان دیه دارد .
 • کبودی زانو 0.15 درصد دیه دارد معادل 346 هزار و 500 تومان
 • شکستگی استخوان کوبوئید اگر به خوبی درمان شود که معمولا اینگونه است 2 درصد دیه دارد معادل 4 میلیون و 620 هزار تومان
23- علیرضا مرادپور : 
 1. آیا امکان انتقال سوابق بیمه از نیروی دریایی ارتش به تامین اجتماعی وجود دارد
 2. مبلغ مابه التفاوت 20 سال سابقه چقدر است ؟
 3. آیا امکان پرداخت مابه التفاوت بین دو بیمه به صورت اقساط می باشد ممنون ؟
 • بله امکان آن وجود دارد .اگر اکنون بیمه شده تامین اجتماعی هستید می توانید این کار را انجام دهید .
 • با توجه به دستمزد مبنای حق بیمه فعلی تان در تامین اجتماعی یا آخرین حقوقی دارد که در نیروهای مسلح می گرفته اید . البته نمی توانید در یک یا چند ماه میزان آن را کاهش دهید . 18 درصد حقوق ضربدر 240 می شود و مبلغ نهایی بدست می آید .
 • می توانید تا 12 قسط آن را تقسیم کنید . البته تا اقساط پرداخت نشود سابقه برایتان محسوب نمی شود .
24- بنده درتاریخ 1396/5/29 مسبب حادثه بودم ولی تاریخ بیمه 1396/2/16است ولی قانون درتاریخ1395/7/2 تصویب شده است ؟ ملاک قانون است ولی شرکت های بیمه قبول نمی کنند . تنها راهی که دارید شکایت به دادگاه است که احتمال نتیجه گرفتن 50 50 است .

بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .