پاسخ به سوالات : 29 خرداد 13971- درود بر آقای نصر: استاد ! من حدود دوماه پیش با یک پژو پارس مدل۹۵ تک سوز سفید تصادف کردم که کاپوت ( درب موتور) و دو تا گلگیر جلو عوض شدند .الان کارشناس۳۸۰۰۰۰۰ (سه میلیون و هشتصد هزارتومان) افت قیمت برایش زده است ( علاوه بر بیمه)  که شورای حل اختلاف مجبورم کرده که پرداخت کنم .می خواستم ببینم این مبلغ زیاد نیست ؟ چقدر مبلغ افت منطقی هست؟ مبلغ واقعی افت این ماشین چقدر باید باشه ؟ لطفا راهنمایی بفرمایید .منتظر جوابتان هستم . باسپاس بیکران ؟  قواعدی که کارشناسان هیات حل اختلاف در زمینه افت قیمت دارند شاید چندان منطقی به نظر نرسد . احتمالا 12 درصد قیمت ماشین را به عنوان افت در نظر گرفته اند (1 کاپوت و 2 گلگیر هر کدام 4 درصد) که همان مبلغ  اعلامی می شود . به نظر من زیاد است ولی اگر اعتراض کنید باز هم همین مبلغ تائید می شود و با هزینه ای که بابت اعتراض باید بپردازید بیشتر به ضررتان می شود . سعی کنید قسطی اش کنید . 

2- پیرو آن سوالی که ازتون پرسیده بودم کارفرما چهار فقره چک برای بدهی که به من داشت پرداخت کرد و من شکایتی که ازشون به اداره کار کرده بودم را پس گرفتم و رسید های دریافت چک و پرداخت بدهی را امضا کردم .  اما الان همه چک ها برگشت می خورند یکی یکی . الان باید چه کار کنم؟ آیا می توانم مجددا به اداره کار شکایت کنم؟ چون این یه نوع کلاهبرداری هست که الکی چک بکشند اما پاس نکنند ؟ اگر در هیات تشخیص یا حل اختلاف اعلام رضایت کرده باشید دیگر نمی توانید شکایت کنید و گرنه می توانید به اداره کار شکایت کنید . البته از نظر من بهترین کار این است که به دادگاه شکایت کنید چون سریعتر به نتیجه می رسید . 

3- سلام ! ببخشید یک سوال پسر عمه من موتوری در سال  نود و چهار خرید و بعد از بیست روز تصادف کرد و رحمت خدا رفت ایشون . آیا بیمه به او تعلق می گیرد ؟  در ضمن نمی دانیم که این موتور بیمه بوده یا نه و این موتور به صورت اقساط خریده شده است .آیا بیمه اگر باشد حقی به مادرش داده می شود با تشکر از لطف شما  ؟ اگر بیمه بوده باشد دیه تعلق می گیرد به وراث قانونی اش . بهتر است تحقیق کنید از فروشنده یا بیمه مرکزی که آیا بیمه نامه معتبر در آن تاریخ داشته است یا نه !

4- سلام خسته نباشید جناب نصر ! من نامه دادگاه را گرفتم بردم بیمه . گفتند ده روز دیگر پول را می ریزیم ولی قبلش باید یک نامه از دفتر اسناد رسمی بیاوری که اگر این پول را بگیری رضایت می دهی ! جناب نصر بیمه که کلاه برداری نمی کند ؟! من چکار کنم ؟ نامه ببرم یا خیر ! ممنون می شوم جواب بدهید ؟ قانونا حقی برای این کار ندارند و می توانید از طریق بیمه مرکزی شکایت کنید  . اما اگر رای نهایی را گرفته اید و درمان تان کامل شده است و دیگر مشکلی ندارید می توانید این کار را انجام دهید . اگر درمان تان ناقص است یا رای نهایی ندارید این کار را نکنید . 

5- سلام ،من سی سال سن دارم . به دلیل ناشنوا بودن و نداشتن دسترسی به اطلاعات از زندگی عقب افتادم . بیمه اختیاری از چه سالی تصویب و اجرا شد ، از سالی  که تصویب شد افراد بدون داشتن شغل هم می توانستند بیمه اختیاری پرداخت کنند ؟ اولین حق بیمه اختیاری از سالی که تصویب شد چقدر بود ؟ در فرمت جدید 26 درصد از ابتدای سال 86 بوده است . بله بدون شغل هم می توانستند بیمه شوند و الان هم می توانند . 

6- سلام خواستم بگم تحت پوشش بهزیستی هستم و هیچ شغلی ندارم . سابقه بیمه هم ندارم ! چطور می توانم از طریق بهزیستی بیمه تامین اجتماعی بشوم  ؟  بهترین کار این است که درخواست بیمه مددجویان بهزیستی دهید . البته شنیده ام فعلا بودجه ای در این زمینه نیست و باید مدتها منتظر بمانید . 

7- کارگر : بنده به مدت 3 ماه و نیم در یک شرکت خصوصی (تهران) کار کردم . ابتدا قرار بود یک ماه طبق توافق شفاهی به صورت آموزشی و بعد از آن با قرارداد حداقل دستمزد اداره کار شروع به کار کنم ولی این 1 ماه 3 ماه و نیم به طول انجامید .(در این مدت در حدود 25 روز ماموریت شهرستان رفتم ) کارفرما به بهانه های مختلف قرارداد نویسی را عقب انداختند ! بعد از سه ماه و نیم به دلیل مشکلات مالی شرکت نرفتم و ایشان فقط یک میلیون تومان بابت تسویه این سه ماه و نیم به بنده دادند . ضمنا در این مدت بیمه نبوده ام و قرار داد ندارم اما همکارانم در شرکت گفته های من را تصدیق می کنند . آیا حقوق و مزایا و بیمه شامل من می شود ؟ و برای رسیدن به حقم نیاز به چه مدارکی دارم ؟ پیشاپیش از لطفتان نسبت به حقیر کمال تشکر را دارم ؟ حقوق و مزایا و عیدی و سنوات شامل حال شما می شود . با این حال باید بتوانید کارکردتان را ثابت کنید و متاسفانه گواهی شهود اهمیت چندانی ندارد . ظاهرا نه گواهی پرداخت حقوق بانکی دارید ، نه فیش حقوقی ، نه لیست بیمه ، نه قراداد ! اگر در کارهای شرکت مدارکی را امضاء کرده اید ارائه کنید وگرنه اینگونه به نتیجه نمی رسید . سعی کنید همکاران اداره کار را راضی کنید تا از محل شرکت با تقبل هزینه بازرسی کنند و سیستم حضور و غیاب را چک کنند .

8- اسفندیار گنجی : با سلام ! آیا می توان نسبت به خواسته رسیدگی نشده در دادخواست اولیه تقدیمی به هیات تشخیص و متعاقبا اعتراض به آن رای در هیات حل اختلاف اداره کارمثل: الزام کارفرما به پرداخت حق بیمه معوقه مجددا در همان اداره کار طرح دعوی نمود یا اینکه باید به رای هیات حل اختلاف که متاسفانه آن هیات نیز هیچ توجهی به این خواسته ننموده در دیوان عدالت کار را پیگیری نمایم . کدامیک از باب صرفه در وقت مورد پیشنهاد است البته اگر جواب هر دو می باشد.موید باشید متشکرم ؟ اگر چنین خواسته ای را مطرح کرده اید و رای هیات های تشخیص و حل اختلاف بدون در نظر گرفتن آن صادر شده است دیگر نمی توانید به اداره کار بابت آن موضوع شکایت کنید . باید به دیوان عدالت اداری شکایت کنید .

9- رضاشونم : اگر تصادفی جزئی پیش بیاید و زیان دیده برای مقصر چوب بکشد و مقصر از ترس جونش فرار کند حکمش چیست ؟ اگر در پاسگاه در برگه شکایتش از یک تصادف کوچک و جزئی یک تصادف بزرگ بسازد چجوری دستش را باید رو کرد؟ آیا خودش می تواند ادعا کند 1/700/000تومان باید بهم بدهی؟ و در آخر آیا موقع کارشناسی خودروی مقصر هم بازدید می کند ؟ خودروی مقصر 7 ساعت بعد از تصادف به خاطر آلودگی صوتی پارکینگ است و هنوز دست نخورده مانده ؟ بستگی دارد کدام هزینه را می گوئید . هزینه خسارت به خودرو را بیمه شخص ثالث شما باید پرداخت کند و کارشناس بیمه خودش میزان را تعیین می کند و ایشان باید با کارشناس شرکت بیمه به توافق برسد . اگر منظورتان افت قیمت خودرو است که کارشناس دادگستری در هیات حل اختلاف میزان افت قیمت را مشخص می کند و باز هم ربطی به ایشان ندارد و ضمنا می توان تا دو بار بر روی نظریه کارشناس دادگستری اعتراض نمود .

10- فرناز حمیدی : سلام !خسته نباشی ! همسرم پارسال تصادف کرده است و مچ دست راستش ترک خوردگی داشت و گچ گرفت.الان دیه برایش بریدند هشت درصد و بیست و پنجم از بابت ترک خوردگی . می خواستم ببینم چقدر دیه بهش تعلق گرفته است ؟ ممنون می شوم ؟ 8.25 درصد دیه در نظر گرفته اند که 8 درصد دیه بوده است و 0.25 درصد احتمالا ارش آسیب های دیگر . به نرخ دیه امسال 19 میلیون و 57 هزار تومان تعلق می گیرد .

11- حسین 3012 : سلام ! من در اثر تصادف دچار شکستگی از بالای آرنج شدم به گونه ای که استخوان خرد شد و یک تکه به اندازه ۵ سانت از استخوان از قسمت بازو بیرون آمده بود . پزشکی قانونی ۴ ماه استراحت داده است . می خواستم ببینم دیه چقدر تعلق می گیرد ؟ بستگی به این دارد که کدام استخوان باشد . اگر استخوان اصلی باشد که احتمالا همین است 8 درصد دیه دارد و احتمالا بابت آسیب های دیگر بین 2 تا 5 درصد هم ارش تعلق می گیرد . 8 درصد دیه معادل 18 میلیون و 480 هزار تومان می شود .

12- علی قرقانی : سلام بنده در محل کارم دچار حادثه شدم و پس از مراجعه به پزشکی قانونی اینگونه برای من نوشتند : شکستگی بند آخر انگشت شصت پای راست به همراه پارگی نسج نرم و کندگی ناخن که تحت عمل جراحی قرار گرفته است . سه ماه هم طول درمان نوشتند ! می خواستم ببینیم تقریبا دیه ام چقدر می شود و هم می دانم که شما گفتید که طول درمان جزء دیه نمی باشد ولی آیا متهم (صاحب کار) باید حقوق طول درمان را برای رضایت از ما پرداخت کنند یا نه ؟ ممنون از سایت خوبتون ؟ بابت شکستگی 8 هزارم دیه تعلق می گیرد معادل 1 میلیون و 848 هزار تومان . بابت کندن ناخن اگر سالم دربیاید 0.5 درصد دیه تعلق می گیرد معادل 1 میلیون و 155 هزار تومان و اگر در نیاید یا سیاه در بیاید 1 درصد دیه تعلق می گیرد معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان . بابت پارگی نسج نرم معمولا بین 1 تا 2 درصد دیه تعلق می گیرد . اگر بیمه تامین اجتماعی باشید ، سازمان تامین اجتماعی کمک هزینه درمان بابت ایام درمان پرداخت می کند . اگر بیمه تامین اجتماعی نیستید می توایند از کارفرما بابت ایام درمان و حقوق آن شکایت کنید و معمولا می توان به نتیجه رسید با این حال در ابتدا بهتر است با ایشان توافق کنید .

13- دیاری : من در شركتي با حدود ٩٠ نفر پرسنل كار مي كنم كه به علت عدم مراعات حال پرسنل مجبور هستم با وجود پيدا نكردن شغل مناسب كارم را ترك كنم ولي حاضر به استعفا نيز نيستم . قرار داد موقت دارم تا پايان خرداد ! سنوات و عيدي هاي خود را تا پايان سال ٩٦ دريافت كرده ام . طرح طبقه بندي مشاغل در اينجا اجرا نشده و حقوق و مزايا به دو صورت رسمي و غير رسمي پرداخت مي شود . آيا در روزهاي ابتدايي تير ماه مي توانم با شكايت عليه شركت از اولين روز استخدام در سال هاي گذشته مابه التفاوت حقوق خود را نسبت به حقوق در طرح طبقه بندي مشاغل دريافت كنم و حقوق را تا پايان سال ٩٧ بگيرم ؟ آيا شركت مكلف به پرداخت حق بيمه تا پايان سال ٩٧ براي اينجانب مي باشد ؟ می توانید شکایت کنید ولی احتمال اینکه بتوانید مابه التفاوت حقوق براساس طرح طبقه بندی مشاغل را دریافت کند . اگر شرکت تان به صورت پیمانکار ارگان های دولتی یا نهادهای عمومی غیر دولتی باشد احتمال موفقیت تان بیشتر است وگرنه شانس تان کم است . ضمنا حقوق و مزایا یتان تا پایان قراردادتان برایتان محاسبه می شود چون شرکت شما را اخراج نکرده است و قراردادتان تا آخر خرداد است ظاهرا !

14- هادی : سلام بنده یک سال پیش تصادف کردم و سرنشین بودم ومشکل نخاعی پیدا کردم . پزشک قانونی برایم نزدیک به 3 تا دیه کامل زده است . می خواستم بدانم که بیمه دانا می دهد یا نه ؟ بیمه ماشین دانا بوده با تشکر فراوان ؟ بیمه دانا موظف است بدهید . اگر به هر دلیلی مشکل ایجاد کردند از طریق بیمه مرکزی پیگیری کنید .

15- هادی : با سلام وخسته نباشید ! می خواستم بدانم که چرا پزشک قانونی برای دیه شکستگی مهره کمر که باعث فلجی اندامهای تحتانی و نداشتن کنترل ادرار و مدفوع و قوای جنسی ازبین رفته برایم 25 درصد زده است . آیا جای اعتراض دارم یا نه ؟ ناگفته نماند که برای مدفوع50 درصددیه کامل وجنسی 30 درصد دیه کامل و برای اندامهای تحتانی 66 درصد و برای ادرار نوشته عارضه بی اختیاری کامل ادراری که دیه مقدر دارد . آیا جای اعتراض دارم برای شکستگی مهره کمر یا نه و دیه من چقدر می شود ؟ آیا بیمه دانا به خاطر اینکه دیه من تقریبا 3 تا دیه کامل شده پرداخت می کند یا نه ؟ ممنون از راهنماییتان با تشکر فراوان ؟ به نظر من درست زده است . شکستگی مهره کمر را بدون عوارض در نظر گرفته است و عوارض را جدا از دیه محاسبه کرده است . معمولا شرکت بیمه تا حد 1 دیه کامل متناسب با یک کوپن پرداخت می کند و بقیه را باید مقصر حادثه پرداخت کند .

16-Salami : سلام ! آیا شغل تولید سیم و کابل جزء مشاغل سخت و زیان آور می باشد . لطفا راهنمایی کنید با تشکر از شما ؟ بستگی به مکان کار دارد و هیات تفکیک مشاغل سخت و زیان آور اداره کار در این زمینه نظر می دهد . با این حال معمولا نظرشان منفی است .

17- امین پارسایی : سلام ! پزشک قانونی نامه اولم رو داده که گذاشت تو پرونده ام . من هم از رویش عکس گرفتم نوشته بود :

  1. مشاهده شکستگی استخوان بینی
  2. شکستگی استخوان زند اعلی دست چپ که با ادوات پزشکی (پلاتین) رفع شده
  3. تعداد 2 عدد جراحت دامیه روی ابرو و پیشانی
  4. تعداد 1 عدد جراحت حارصه روی بینی
  5. تعداد 7 حارصه روی دست چپ و راست و زانوی چپ و راست مشاهده می شود . می خواهم کمکم کنید که دیه من چه مقدار می شود ؟ ممنون از راهنمایی شما ؟
  • معمولا 4 درصد دیه معادل 9 میلیون و 240 هزار تومان
  • 8 درصد دیه کامل معادل 18 میلیون و 480 هزار تومان
  • 4 درصد دیه کامل معادل 9 میلیون و 240 هزار تومان
  • 1 درصد دیه کامل معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان
  • 3.5 درصد دیه کامل معادل 8 میلیون و 85 هزار تومان
18- محمد : با سلام و تشکر از شما بخاطر پاسخگویی و لطف تون ! در طی یک تصادف دندان شیری پسرم افتاد. پزشکی قانونی هم تایید کرد. ولی در برگه دادگاه قید نشده است ؟ اعتراض بکنم یا نه ؟ ممکن است که دادگاه تشخیص داده که دندان شیری و چون جایش درآمده دیه ندارد ؟ دیه دندان شیری یک درصد دیه کامل است معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان . اگر جای آن دندان دائمی در نیاید دیه دندان در نیامده هم محاسبه می شود . اگر دادگاه محاسبه نکرده است می توانید به رای دادگاه اعتراض کنید .

19- داود : با سلام !بنده در کمیسیون چند سال قبل بابت هیپ راست پایم 40 درصد و منیسک زانوی راستم 10 درصدو کمرم 14درصد گرفتم . خواستم بدانم در تناسب رقم ازکارافتادگی بنده چقدر می شود و از آنجاییکه 18سال قبل پیوند کلیه انجام دادم و در حال حاضر کلیه پیوندی ام خوب هست خود پیوند چند درصد دارد و درصد پیوند و درصدهایی که قبلا در کمیسیون گرفتم تو تناسب به چند درصد نهایتا می رسد .یک دنیا ممنون ؟! حدود 55 درصد محاسبه می شود . اگر پبوندتان جواب داده باشد معمولا درصدی در نظر نمی گیرند .

20- فاطمه علیزاده : با سلام ! من از تقریبا مرداد ماه سال ۹۵ در یک آموزشگاه مشغول به کار شدم . تا مرداد ۹۶ بیمه نشدم . تو ابن یک سال نه عیدی گرفنم ، نه سنوات ! حقوقم هم وزارت کار نبود . بعد از مرداد بنا بر دلایلی رفتم و اسفند همان سال برگشتم به کار ! یعنی اسفند ۹۶ کارفرما من را در اردیبهشت ۹۷بیمه کرد اما حقوق وزرات کار برای بیمه رد کرده است اما واریزی من انقدر نبوده است . اول اینکه می خواستم بدانم شکایت کنم ازهمان سال ۹۶حق بیمه و سنوات که می توانم بگیرم یا نه و اینکه مدرک از کجا بیاورم که بودم اما سنوات و عیدی نداشنم تو دوسال . ممنون ؟ اگر مدارک تان کافی باشد می توانید به نتیجه برسید . با توجه به شغلی که در آموزشگاه داشته اید مدارک ارائه کنید . مدارک مکتوب ارائه کنید . ضمنا از بانک گواهی پرداخت حقوق بگیرید یا اینکه اگر چک گرفته اید کپی آن را ارائه کنید .

21- گائوراو کومار راتهی : سلام ! من در ایران ازدواج کردم و پروانه کار دارم . اگر بخواهم خود را بیمه خویش فرما کنم چکار باید کنم و چقدر باید بپردازم ؟ اگر مجوز اشتغال در ایران داشته باشید می توانید خودتان را بیمه کنید . بستگی دارد بخواهید خودتان را بیمه حرف و مشاغل آزاد بکنید یا اختیاری ! از 137 هزار تومان هست تا 310 هزار تومان .

22- فاطمه افشار : با سلام ! بنده بیمه قالیبافی بودم اما چند روزی می شود که دیگر اجازه پرداخت حق بیمه ندارم ومی گویند اعتبار کارت فنی ام پایان پذیرفته است . حالا می خواهم بدانم چگونه باید اعتبار مجدد برایش داشته باشم ؟ معمولا به خود سازمان آموزش فنی و حرفه ای مراجعه کنید این کار را برایتان انجام می دهند . اگر قبول نکردند از تعاونی فرش و گلیم شهرتان نامه بگیرید و به آنها مراجعه کنید و سپس با کارت تمدید شده به تامین اجتماعی مراجعه کنید .

23- نگار : آیا در لیست بیمه به کارگر افغانی مزایایی تعلق می گیرد . با توجه به این که کلیه مدارک مثبته را دارا می باشد ؟ سوالتان را درست متوجه نشدم . اگر کارگر افغانی مجوز اشتغال داشته باشد باید بیمه وی نیز پرداخت شود .

24- نیما : کارفرمای ما حاضر به اجرای طرح طبقه بندی مشاغل نمی باشد و کسی نمی تواند اعتراض کند . به چه صورت می توان این طرح را اجرا کرد . باسپاس ؟ اگر شرکت تان پیمانکار ارگان های دولتی یا نهادهای عمومی غیر دولتی است به ارگان مربوطه مراجعه کرده و آنها باید شرکت را مجبور به اجرای طرح کنند وگرنه می توانید به دیوان عدالت اداری و اداره کار شکایت کنید . اگر پیمانکار بخش های دولتی نیست باید به کارشناس طرح طبقه بندی مشاغل اداره کار منطقه مراجعه کنید هر چند آنها اهرمی برای این کار ندارند .

25- بهمن یار رسولی : چرامن راننده که با دیسک کمر نمی توانم رانندگی کنم به هرکجا که مراجعه می کنم می گویند باید شغلت راعوض کنی ! من با بیست سال رانندگی چطور می توانم که در شغل دیگری نان در بیاورم؟ والله نمی دانم چه بگویم ! اگر در ارگان خاصی مشغول بودید می توانستید درخواست کار سبک دهید ولی اگر آزاد کار می کنید راهی به نظر نمی رسد . سعی کنید حق بیمه تان را بپردازید .

26- بهمن یار رسولی : چرا در زمانیکه دکتر کارت سلامت ما را تایید نمی کند . ما نمی توانیم بار بزنیم و نمی توانیم استراحت پزشکی بگیریم پس ما باید چه کنیم ؟ به رانندگان بین شهری استراحت پزشکی تعلق می گیرد . به شعبه بیمه تان مراجعه کنید .

27- علی ابایی : با سلام ؟ آیا کسی که کارمند رسمی است و به دلیل اعتیاد نتوانسته است کارش را ادامه بدهد می شود از سوابق بیمه اش استفاده کند ؟ بله می تواند از سوابقش استفاده کند . در تمام صندوق ها بیمه ای متناسب با سوابق می تواند بازنشسته شود یا اینکه به صورت خوش فرما حق بیمه اش را پرداخت کند تا بتواند مستمری بگیر شود .

28- اسماعیل زاده : اگر شخصی دوهفته نامه استعلاجی داشته باشد و در این تاریخ برای طرف در لیست بیمه بدون کارکرد باشد ، دقیقا می تواند بعد از تاریخ استعلاجی از بیمه بیکاری استفاده کند ؟ بله می تواند . البته باید استراحت پزشکی به تائید شورای پزشکی تامین اجتماعی رسیده باشد .

29- یزدان Z : سلام جناب آقای نصر عزیز ! من ۷ ماه پیش ۱۳۰۰ به یک بنده خدا دادم چون شوهرم زندانی بود وقرارداد آنجا کار می کردم و روزی ۲۵ می گرفتم ! من صحبت کردم و گفتم این پول را می دهم به شما و کار کنید و هر برج مبلغی به من بدهید . گفت باشه ! گفتم شوهرم در جریان این پول نیست پول قرعه کشی خانگی است .گفت پس پول را بدهید آقاتون واگر شوهرتان پرسید چون خبر نداره بگوئید از همسایه هاست می خواهد بده زعفران خرید و فروش کند و مبلغی ماهیانه بدهد و ماه گذشته خبری نشد تا اینکه پسرم تصادف کرد و برای فیش پزشک قانونی پول می خواستم . گفت بیا مغازه بگیرید ، یک ۵۰ تومان داد و همان بود و بس ! دیگر پول نداد تا جهارماه پیش که زنگ زدم و گفت پولم رو لازم دارم گفت پول چیه ! خانم من پولت را کم کم دادم به شوهرت . حالا پولم را نمی دهد ، شاهد دارم ! هر زمان می گفتم حداقل یک رسیدی به من بدهید می گفت خجالت بکشید : من از حق یک سید و زندانی می خواهم بخورم ! چون شوهرم سید است . حالا من می توانم پولم را پس بگیرم .می گوید برو شکایت کن ! هرکس پول داره زورم داره ؟ بهتر است شکایت کنید هیات حل اختلاف ! البته اگر مدرکی نداشته باشید بعید است به نتیجه برسید . حداقل باید همان اول یک رسید می گرفتید .

30- مهدی : با سلام ! فردی حدود ۹ ماه پیش من کار کرده و با اینکه باهاش طی شده بود که ماهیانه ۳۰۰ بیشتر حقوقت نیست و کار هم به صورت ساعتی است رفته شکایت کرده که بیمه و عیدی و حقوق و مزایا را می خواهم . هیچ قرارداد یا فیش واریزی و یا چیز دیگری هم ندارد. الان ۲ بار از اداره کار نامه آمده برایم که بخاطر مشکل بارداری نتوانستم حضور پیدا کنم و همسرم هم رفته اجازه ورود بهش ندادند. چکار باید انجام بدهم ؟ آیا ایشان می تواند به نفع خودش رای بگیرد ؟ احتمالش هست و معمولا باید مدارک مکتوب داشته باشند . البته در هیات های تشخیص و حل اختلاف اداره کار هر اتفاقی ممکن است بیفتد ! بهتر بود می رفتید چون به این معنا است که نمی توانید از خودتان دفاع کنید . احتمالا به صورت غیابی رای می دهند . اگر رای به نفع تان نبود بر روی آن اعتراض بزنید . کارشناس اداره کار حتی بدون مدرک می تواند از محل کار شما بازرسی کند . اگر کارکردش ثابت شود باید متناسب با ساعت کاریش حداقل حقوق ، بیمه ، عیدی ، سنوات ، بن خواروبار و ... پرداخت کنید . به خصوص بیمه با جریمه اش !

31- سپیده راد : سپیده راد : من ۵ سال در شرکتی کار کردم که سه سال حقوق مرتب دادند . البته طبق اداره کار نبود ، بیمه هم نبودم ! دو سال آخر حقوق ندادند . الان یک سال و نیم می گذرد ! آیا می توانم الان شکایت کنم و یا اصلا فایده ای دارد شکایت من ؟ می توانید شکایت کنید و مشمول مرور زمان نمی شود . اگر مدارک مکتوب داشته باشید به نتیجه می رسید. خیلی ممنون برای پاسخگویی سریعتون. فقط اینکه من مدارک مکتوب ندارم ، قرارداد ندارم ، فقط پرینت حسابم از واریزی حقوقم توسط کارفرما را دارم کافیه ؟ همان پرینت حساب کافی است . به نظر من به نتیجه می رسید .

32- با سلام و خسته نباشید ! اینجانب کارت بیمه تکمیلی بسیجیان وابسته به بیمه دانا را دارم . چنانچه بخواهم آزمایش خون بدهم چطور می توانم از بیمه تکمیلی استفاده کنم یعنی باید کارت بیمه تکمیلی را به آزمایشگاه نشان بدهم بعد خودشان کارها را انجام خواهند داد یا خیر ؟ لطفأ من را راهنمایی بفرمايید با تشکر ؟ به این لینک مراجعه کنید . آزمایشگاه های طرف قرارداد لیست شده است و با ارائه کارت تان با تخفیف می توانید از خدمات مربوطه استفاده کنید . اگر به آزمایشگاه های دیگر مراجعه کنید باید مدارک آزمایش و پرداخت تان را به دفاتر پرداخت هزینه بیمه دانا ببرید .

33- موسوی : کارفرما هنوز حق بیمه اردیبهشت ماه را پرداخت نکرده ولی اسم بنده در لیست بیمه این ماه رد شده است. من حدود ۴۰ روز کار کرده ام و با توجه به عدم پرداخت به موقع حقوق حاضر به همکاری نیستم. ایشان نیز حاضر به پرداخت حق و حقوق من نیستند. لطفا راهنمایی کنید. از کجا و چگونه اقدام کنم. باتشکر ؟ بهتر است وقتی مطمئن شدید حق بیمه تان رد شده است شکایت کنید . در هر صورت باید مدارک کافی داشته باشید و یکی از مهمترین مدارک لیست بیمه است .

34- راننده زیان دیده مهربان : با درود و سپاس از روشنگری شما ! پس از تصادف چند روز پیشم که طرف مقابل مقصر شناخته شد ، با انسانیت و البته محاسبه سر انگشتی سقف هفت میلیون تعهدات مالی ثالث ایشان و کافی بودن آن برای تعمیرات ماشین من (بدون افت قیمت) ، کوپن بیمه ایشان را بردیم بیمه و تشکیل پرونده دادیم و در تعمیرگاه پس از باز کردن قطعات و تخمین هزینه ها متوجه بالا زدن از هفت ملیون شدیم و با توجه به همکاری نکردن مقصر در پرداخت مازاد بر هفت تومان بیمه ، می خواهم از راه قانونی و افت قیمت خسارتم را بگیرم . با توجه به اینکه توافقی فقط به بیمه بسنده کرده بودیم راه دوم یعنی شکایت نشده آیا با شرایط فعلی یعنی ماشین درحال تعمیر و کارشناس دادگستری ندیده ، باز هم می توانم شکایت کنم و کارشناس ببرم ماشین در حال تعمیر را ببیند و خسارت کامل بگیرم؟ و اضافه کنم که هنوز پولی از بیمه نگرفته ام و فقط تشکیل پرونده دادیم . ممنون می شوم راهنماییم کنید ؟ باید در هیات حل اختلاف شکایت کنید تا کارشناس توسط هیات حل اختلاف مشخص شود . حتی اگر ماشین تعمیر کامل هم شده باشد اگر گزارش تصادف و به خصوص گزارش کارشناس بیمه بابت خسارت پرداختی باشد ، کارشناس دادگستری به راحتی می تواند افت قیمت را تشخیص دهد . حتما گزارش کارشناس تعیین خسارت بیمه را داشته باشید .

بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .