پاسخ به سوالات : 3 تیر 13971- سلام ببخشید یک سوال داشتم می خواهم پروانه کسب به نام مادرم بگیرم و خودم را بیمه کنم . مادرم سرپرست خانوار است ، هزینه چطوری است ؟  ممنون جزاکه الله خیر ان شاءالله ؟ سوالتان درست مفهوم نیست . هر کس پروانه کسب دارد خودش بیمه می تواند بشود . حالا چه بیمه اختیاری چه حرف و مشاغل آزاد ! نمی دانم چه ارتباطی به شما دارد . 

2- من از تامین اجتماعی به دیوان عدالت اداری شکایت کردم و رأی به نفع بنده شد . اجرای احکام به علت استنکاف از اجرای رأی حکم به انفصال از خدمت داده است ،  آیا با حکم انفصال از خدمت هم سازمان تامین اجتماعی می تواند باز هم از اجرای رأی خودداری کند ؟ ممنون می شوم راهنمایی کنید ؟ حکم دیوان عدالت اداری اگر قطعی شده باشد لازم الاجرا می باشد . 

3- مهدی دادجو : سلام ، از کارفرما طی سال 94 بابت حقوق طلب دارم . اداره کار و حل اختلاف رای داده اما کارفرما با بهانه های واهی پرداخت نمی کند . برای خرید زمان هم از رای صادر شده به دیوان عدالت شکایت کرده. چه کنم ؟ باید از دادگاه حکم توقیف اموال بگیرید . اگر دستور توقف حکم از دیوان نگرفته باشند که معمولا چنین دستوری نمی دهند رای لازم الاجرا است

4- با سلام و وقت بخیر ! بنده کارمند رشته علوم آزمایشگاهی در بیمارستان هستم و سوالی که داشتم این بود که: در گروه های زیادی درباره تعلق گرفتن این رشته در قانون ارتقاء بهره وری کارکنان بالینی آمده است . حتی اشاره به نامه شماره 100/701 مورخ 9/8/1395 وزارت بهداشت درمان وهمچنین نامه 8/53713/105954 مورخ 25/8/1395 کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک شده است . اولا شخصا این نامه ها را نتوانستم با سرچ در اینترنت پیدا کنم . دوما اگر درست باشد چرا تا حالا اجرا نشده و باید شکایت کرد به دیوان ؟ ببخشید سرتان را درد آوردم ؟ قانونی که توسط مجلس برای این گروه از افراد تصویب شده باشد و توسط دولت ابلاغ شده باشد وجود ندارد .

5- سراجی : پسرم که یک فرهنگی بود فوت نموده است . من که مادرش هستم چطور از مستمری اواستفاده کنم ؟ آیا مستمری به من تعلق می گیرد ؟ اگر در زمان زنده بودن ایشان تحت تکفل شان بوده باشید می توانید از مستمری ایشان استفاده کنید . اگر این کار را نکرده اید باید درخواست دهید و اگر بالایی 55 سال سن داشته باشید و یا ازکارافتاده کلی باشیدد و هیچ منبع درآمدی نیز نداشته باشید و همسرتان نز در قید حیات نباشد و یا ازکارافتاده کلی باشد به شما تعلق می گیرد .

6- مهدی رضایی : سلام با یک پراید مدل 92 تصادف کردم و درب عقب کلا خراب شده است .حال ، مالک ماشین ادعای خسارت افت ماشین کرده است . می خواستم بدانم حدود قیمت خسارت چند می شود ؟ 4 درصد قیمت ماشین مدل 92 می شود .

7- امیر مصری : سلام من فقط برگه پزشکی قانونی را با برگه گزارش اورژانس و با شاهد دارم . می توانم شکایت کنم ؟درضمن من گواهینامه ندارم ؟ اگر مقصر باشید به شما تعلق نمی گیرد . اما اگر مقصر نباشید می توانید شکایت کنید و به شما تعلق می گیرد .

8- سلام ! شرکتی داشتیم که به علت مشکلات مالی جمع آوری شده است . حسابرسی بیمه با بررسی دفاتر ۲۹ میلیون تومان برای شرکت بریده است که فقط شامل قراردادهای پیمانکاری و خدماتی و... می باشد. و بدهی از بابت عدم پرداخت حق بیمه پرسنل و ... وجود ندارد. در صورت عدم پرداخت مبلغ اعلام شده آیا این مورد نیز مانند ماده ۵۰ شامل اجراییات و توقیف اموال می شود؟ یا فقط شامل عدم صدور مفاصا حساب میشود ؟ اگر حق بیمه قراردادها پیمانکاری را نداده باشید معمولا کارفرمایتان مقصر بوده و حتی اموال کارفرما را می توان توقیف نیز کرد . اما ممکن است در مورد شما هم اقدام گردد و مساله کمی هم سلیقه ای می شود . احتمال روی دادن آن هست و خلاف قانون نیست !

9- علی زیبایی : سلام جناب نصر ! سوالی که دارم این است که من برای تصادف کلیه ام را از دست دادم ، طحالم را از دست دادم ، پام چپم شکسته و عمل هرنی کردم . تقاضا از کار افتادگی دادم خواستم بدانم کمیسیون نشون چطوریه ؟ آیا برای هر دردی یک کمیسیون می گیرند یا جدا جدا است ؟ راهنماییم کنید لطفا هم برای از کار افتادگی هم برای نحوه کمیسیون ؟ برای اینها چند درصد می زنند ؟ چطوریه وهم اگر خدای نکرده نگرفت آیا پولی بابت این تصادفم که اعضام از کار افتاده پولی تعلق می گیرد چطوری است ؟ تخصص های مختلفی وجود دارد . مثلا کلیه مربوط به نفرولوژی است و طحال مربوط به داخلی و شکستگی مربوط به ارتوپدی و ... اگر حادثه تان ناشی از کار نباشد غرامت تعلق نمی گیرد و فقط باید ازکارافتاده کلی شوید .

10- م . ر : باسلام بیمه قالیبافی هستم و بعد از گذشت چند سال دیگه توانایی بافت ندارم . به ازاء دو روز بافتن یک ماه کمر و زانو درد زمینگیرم می کند و مدام‌ گیر می دهند بیایند بازدید ! البته پزشک گفته سیاتیک داری زده به زانو آب آورده است . باید چکار کنم الان شش ساله وایز کردم ؟ بهتر است درخواست ازکارافتادگی دهید وگرنه اگر نتوانید بافت را به صورت منظم ادامه دهید بیمه تان قطع می شود .

11- زهرا امیری : سلام ! پدر من۱۸سال سابقه بیمه دارد که از سال ۶۵ تا ۶۹ در یک کارگاه جوشکاری مشغول بود و از سال ۶۹ تا ۷۳ در شرکت اتمسفر مشغول بوده که هر دو جزء مشاغل سخت بوده و سختی کار داشته اند. سوال من این است که با توضیحاتی که در بالا دادم حالا سابقه کار پدرم چند سال می شود ؟ چون مشاغل سخت هر یک سال، یک سال ونیم محاسبه می شود ؟ لطفا راهنمایی کنید با تشکر ؟ مشاغل سخت و زیان آور باید به تامین اداره کار و تامین اجتماعی برسد . هر یک سال مشاغل سخت و زیان آور تائید شده را یک سال و نیم حساب کنید !

12- زهرا امیری : سلام راننده تاکسی جزو مشاغلی که سختی کار دارند محسوب می شود؟ نه ! به رانندگی تاکسی سختی کار تعلق نمی گیرد .

13- سارا سلطان زاده : در مهد کودک زیر نظر بهزیستی بینی پسر من شکسته است ! من چه اقدامی می توانم داشته باشم تا خسارت بگیرم ؟ باید بر علیه مهد کودک شکایت کنید و با نامه دادسرا به پزشکی قانونی مراجعه کنید و با رای پزشکی قانونی به دادگاه مراجعه کنید .

14- رهجو . نامی : باسلام وخسته نباشید . بنده 10 سال سابقه بیمه رانندگان داشته ام.الان یکسال بیمه نپرداخته ام و دارای بیماری کبدی نیز می باشم که بیماری مربوط به حدود8 سال قبل می باشد و بیماری ادامه دارد و درمان نشده است . حال اگر بخواهم بیمه خود را دوباره پرداخت کنم آیا بیماری برایم مشکل ساز می شود ؟ باتشکر از شما بخاطر زحماتی که انجام می دهید . موفق باشید . خدا نگهدار ؟ نه مشکل ساز نمی شود . تنها در صورتی که در معاینات اولیه ازکارافتاده کلی شوید دیگر نمی توانید بابت بیماری مورد نظر در دوران بیمه پردازی درخواست ازکارافتادگی دهید .

15- ماندگار : با سلام و عرض خسته نباشيد خدمت شما ! پیشاپیش بخاطر طولانی بودن سوالم عذر خواهم . اواخر سال 95 از طريق يکي از دوستان که بصورت شراکتي با شخص ديگري فعاليت در حوزه مخابرات سيار داشتند براي انجام ماموريت در استان ديگري اعلام آمادگي کردم . بعلت آشناييت قبلي با يکي از شرکاي شرکت بدون پرسش درمورد حقوق و مزايا و.... کار شروع شد بدون عقد قرارداد ! فقط يک برگه بابت تحويل تجهيزات بهمراه کپي کارت ملي خودم به ايشون دادم . مدت انجام اين پروژه حدود 45 روز بود . در ابتدا، کارفرماي من ( شخصي که مسوليت بيشتري در شرکت داشتنند به نسبت دوست من ) اصرار به پرداخت حق الزحمه من به صورت حقوق ماهيانه داشتند (ماهي يک ميليون و پانصد) . در طي ماموريت شرکت هزينه جاري را پرداخت مي کردند (حدودا مبلغ8 ميليون و 800 در کارت عابر بنده) و در انتهاي انجام پروژه (همزمان با شروع سال جديد 96) يک بار مبلغ يک ميليون ، يکبار مبلغ يک ميليون در ارديبهشت يک بارهم بعد 7 ماه (تسويه شرکت خودشون با شرکت اصلي ) يک ميليون آخر را با محاسبات خودشان بمن دادند ، يعني 3 ميليون. تا اينجاي کار بحثي نبود چون تصور من به اين بود که حق ماموريت و اضافه کار و بيمه محاسبه مي کنند و نکردند تا اينکه بحثش را پيش کشيدم به تازگي (اواخر 96 يعني بعد از يکسال) و تا امروز چيزي را قبول دار نيستند و اعلام کردند که شما بصورت پيمانکاري براي ما کار مي کردي و بابت هر دکل موبايل (اصطلاحا سايت) که تست مي زديد مبلغي را مشخص کرديم (هر سايت 250 هزار تومان) و بابت هزينه هاي جاري شما که ما تقبل کرديم در طي ماموريت از آن مبلغ ، 200 هزار تومان کسر مي کرديم ( يعني هر سايت 50 هزارتومان براي من ) و در آخر که بنده تعداد 60 عدد سايت تست زده ام و تحويل داده ام جمعا مبلغ 3 ميليون درنظر گرفته اند که در 3 قسط طی 7 ماه پرداخت کردند. همکاران دیگر بابت تجهیزات درصورتی که برای خود شرکت کار انجام بشود ، هزینه ای نمی گیرند ! بفرض هم که هزینه ای گرفته بشود بصورت سایتی نیست ، روزانه مبلغی بین 30 تا 50 هزارتومان گرفته می شود. ارزش نوی کل تجهیزاتی که در اختیار من بوده کمتر از 5 میلیون تومان بوده ولی شرکت بابت این 40 روز حدودا 3 میلیون و 200 هزار تومان از پول من کسر کرده است . من به شرکت ملزم به ارائه فاکتور هزینه هایم بودم درحالی که پیمانکار این کار را وظیفه ندارد (حالا جدا از اذیت های دیگری که مجبور بودم تحمل کنم بخاطر فرض استخدام بودن برای شرکت ). بنظر شما چکار باید بکنم؟ تشکر از راهنمایی های شما و همکارانتون ؟ به نظر من به اداره کار شکایت کنید بابت بیمه ، حق ماموریت و اضافه کاری ! ظاهرا کارفرمایتان پیمانکار شرکت دیگری است و طبیعی است که در هر صورت حق بیمه شما را باید پرداخت کند وگرنه کارفرمای اصلی مقصر است . حق ماموریت نیز به شما تعلق می گیرد با این حال برای اضافه کار باید مدارک قوی داشته باشید وگرنه اداره کار به نفع شما رای نمی دهد . در اداره کار به وجود کارفرمای اصلی در این زمینه اشاره کنید .

16- م . حسینی فر : سلام جناب نصر ! خسته نباشید ! ارش آسیب نسج استخوان بازوی چپ چقدر دیه دارد .ممنون ؟ باید پرونده بیمارستانی دیده شود . معمولا بین 2 تا 4 درصد دیه کامل !

17- Ava : عرض ادب واحترام ! موضوع بیمه کارگر ساختمانی ! تمدید جواز گرفتم بیمه کارگر ساختمانی را سال ۹۲ برای ساختمان ۲ طبقه واقع در اندیشه حدودا ۷ میلیون تومان پرداخت کردم و متاسفانه ساختمان را تازه شروع به ساخت کردم وتمدید جواز گرفتم . حالا دو سوال دارم :

  1. اینکه الان مبلغ بیمه اش یک میلیون وخرده ای شده است . تکلیف مبلغ بالایی که من پرداخت کردم و به قیمت روز الان چندین برابر هست چه می شود ؟ آیا می توانم اعتراض بزنم وبخشی را دریافت کنم ؟ 
  2. آیا تمدید جواز گرفتم بیمه اعمال می شود چون تاریخ زده یک ساله ؟ و اتفاقی بیفتد دیه پرداخت می شود ؟ از اینکه زحمت می فرمایید و پاسخ می دهید بسیار سپاسگزارم ؟

  • به نظر من اعتراض بزنید . ولی احتمال اینکه کم شود زیاد نیست .
  • اتفاقی بیفتد به کارگرانتان غرامت ، استراحت و ازکارافتادگی تعلق می گیرد . ربطی به دیه ندارد . بهتر است بیمه مسئولیت هم برای دیه بگیرید !
18- حسن غلامی : با سلام و خسته نباشید ! من در یک شرکت کار می کردم و قراردادم تا پایان بهمن ماه بود . شرکت نمی خواست تمدید کند اما با پادرمیانی دوستان بدون قرارداد تا 22 فروردین کار کردم که یکهو بدون هیچ هماهنگی قبلی ساعت 3 به من گفتند دیگر از فردا نیا ! الان تقریبا 3 ماه گذشته و می خواهم شکایت کنم . امکان شکایت هست ؟ به جایی می رسم؟ اگر بعد از یک سال قرارداد داشتن بدون تمدید قرارداد کار کرده اید در حکم کارگر دائم محسوب می شوید . بستگی دارد بابت چه چیزی شکایت می کنید . می توانید درخواست بازگشت به کار بدهید . به هر حال باید مدارک کارکرد داشته باشید تا به نتیجه برسید

19- سلام خسته نباشید ! اگر چند روز طول بکشد تا مدارک رابه دفتر قضایی تحویل دهیم برای اجرای رای مطالبات کارگر از کارفرما مهلت یک ماه از چه زمان محاسبه می شود ؟ از زمان ثبت در سامانه قضایی !

20- امیر حسین - ض : دانش آموزی در کوچه با اسلحه بادی کودکی مجروح شده و در بیمارستان پس از عمل جراحی و خروج گلوله هنگام تسویه که کودک دارای بیمه تامین اجتماعی است آن را قبول نکردند و هزینه را به صورت آزاد محاسبه کردند و گفتند گلوله تحت پوشش بیمه نیست . لطفا راهنمایی کنید ؟ من چنین چیزی را ندیده ام . در مورد تفنگ بادی صدق نمی کند . می توانید شکایت کنید .

21- محمدرضا : نحوه دریاقت افت قیمت به چه صورت است . چطوری می توانم افت قیمت خودرو را در تصادفی که مقصر دیگری هست بگیرم ؟ باید به هیات حل اختلاف محل زندگی ایشان شکایت کنید . کروکی و گزارش کارشناس بیمه را داشته باشید . نهایتا افت قیمت را کارشناس دادگستری تعیین می کند و مقصر به صورت نقدی یا قسطی باید پرداخت کند .

22- جعفری : با سلام !
  1. حقوق دریافتی فعلی بنده از کارفرما 500 هزار تومان می باشد.طبق لیست بیمه ی رد شده برای بنده 1,020,000تومان حقوق می باشد. 
  2. از سمت کارفرما اعلام کار در روزهای جمعه و تعطیل از من و همکاران شده که در حقوق تغییری ایجاد نشده است . 
  3. ساعات اضافه تر از ساعات کاری روزانه در حقوق و مزایا لحاظ نمی گردد. 
  4. تقسیم وظایف مشخص نیست و درخواست کار در پست های دیگر از سمت کارفرما وجود دارد.
  5. لازم ذکر است که بنده اپراتور دفتر پیشخوان دولت می باشم ؟ 

الان مشکل تان چیست ؟ باید حداقل حقوق را بگیرید و حق الزحمه ایام تعطیل و اضافه کاری نیز باید پرداخت گردد .اگر مدارک داشته باشید می توانید شکایت کنید و یا اینکه می توانید منتظر بمانید و مدرک جمع آوری کنید تا بعد از جدایی شکایت کنید .

23- آزاده . م : آیا امکان استفاده از بیمه بیکاری بلافاصله بعد از مرخصی زایمان وجود دارد؟ قانونا بله ولی عملا نه ! برای دریافت مقرری بیمه بیکاری باید حداقل 1 ماه حق بیمه تان پس از مرخصی زایمان توسط کارفرما پرداخت گردد و اشتغال هم داشته باشید وگرنه باید از اداره کار رای مبنی بر معرفی به تامین اجتماعی برای دریافت مقرری بیمه بیکاری بیاورید .

24- آزاده . م : من 6 سال و 4 ماه سابقه بیمه دارم. چند سال از مرخصی زایمان میتوان استفاده کرد؟ احتمالا منظورتان بیمه بیکاری است . در بیمه بیکاری ایام استراحت زایمان و بیمه های خویش فرما محاسبه نمی شود . با توجه به شرایط شما حدود 1 سال و نیم تعلق می گیرد .

25- سمیرا : کارگری داشتیم که 9 ماه برای ما کار کرده و حقوق پایه نگرفته و بیمه هم نبوده است . الان شکایت کرده است . می خواهم میزان دقیق جریمه را بدانم ؟ اگر مدارک کافی داشته باشد و رای بگیرد باید مایه التفاوت حقوقش را بدهید . ضمنا بابت بیمه باید 9 ماه حداقل حق بیمه به علاوه حداقل 10 درصد جریمه بر روی کل حق بیمه را بپردازید .

26- احمد بزرگر : بنده طبق نظريه پزشك قانوني دچار ترك خوردگي زند افضل مچ دست شدم مي خواستم ببينم ديه شامل من مي شود ؟ بله 8 درصد دیه تعلق می گیرد . معادل 18 میلیون و 480 هزار تومان .

27- امین امینی خواه : جریمه مفاصا حساب و مابه التفاوت بیمه و جریمه بیمه افرادی که بازنشسته شده اند به چه صورت می باشد و چطور می توان لایحه نوشت و اعتراض گذاشت؟ الان پرونده شرکت به هیئت بدوی ارسال شده است ؟ 10 درصد بر روی کل حق بیمه و ماهیانه هم 2 درصد در نظر می گیرند اگر زمان زیادی نگذشته باشد و اگر زمان زیادی گذشته باشد به نرخ روز حساب می شود و 10 درصد بر روی کل مبلغ نیز جریمه گرفته می شود . باید دلایلی را که حق بیمه پرداخت نکرده اید اگر منطقی باشد ارائه کنید وگرنه هیچ شانسی ندارید و صرفا درخواست بخشش جریمه دهید .

بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .