پاسخ به سوالات : 4 تیر 13971- سلام ! من تا برج 6 طول درمان دارم . اگر بخواهم پرونده ام تا سال 98 طول بکشد چکار کنم ؟ می توانید رای نهایی پزشکی قانونی را دیر به دادگاه ببرید . اما اگر منظورتان بیمه باشد حتی اگر حکم دادگاه در سال 98 صادر شود ، دیه را به نرخ سال 97 حساب می کنند . 

2- کیان : با سلام ! چند وقت پیش بین من وهمسایه درگیری ایجاد شد و شانه راستم در رفت و بنده بعد از رفتن به بیمارستان و بیهوشی شانه را جا انداختم و پزشکی قانونی معاینه مجدد بعد از سه ماه داد . بعد از وقت تعیین شده به پزشکی قانونی رفتم و بعد از دیدن عکس نظریه دادند وبه بنده گفتند که بروید جواب رابه شعبه مربوطه می فرستیم . الان درد زیادی دارم وهمسایه بنده می گوید دیه دررفتگی شانه ات 7 میلیون می شود ! شما 4 تومان بگیرد رضایت بدهد می خواستم لطف کنید مقدار تقریبی دیه رابرایم بگویید آیا واقعا 7 تومن می شود ممنون ؟ در رفتگی بستگی به طول درمان و عوارض آن دارد . بین 2 درصد تا 8 درصد تعلق می گیرد . یعنی از 4 میلیون تومان تا 18 میلیون تومان !

3- محمدرضا : با سلام ! محرم سال 96 همسر بنده و پسرم تصادف کردند که منجر به شکستگی استخوان پای همسرم و بکار بردن پلاتین برای پای ایشان و شکستگی جمجمه سر پسرم که پزشک قانونی اصطلاح منقله را بکار برد.

1- طول درمان تاثیری بر نرخ دیه دارد ؟ 
2- ماه حرام تاثیری بر نرخ دیه دارد ؟ 
3- در این پرونده جراحات و کبودی ها نیز محاسبه می شوند یا فقط شکستگی را ملاک تعیین نرخ دیه قرار می دهند ؟ 
4-در صورت امکان نرخ دیه هرکدام را به تومان بگوئید ؟ با تشکر ؟

 • طول درمان تاثیری بر میزان دیه ندارد .
 • ماه حرام تاثیری بر نرخ دیه ندارد .
 • جراحت و کبودی ها نیز محاسبه می شوند .
 • بابت شکستگی استخوان پای همسرتان اگر به خوبی درمان شود که معمولا اینگونه است 8 درصد دیه تعلق می گیرد معادل 18 میلیون و 480 هزار تومان و اگر به خوبی درمان نشود 10 درصد دیه دارد معادل 23 میلیون و 100 هزار تومان . بابت شکستگی جمجمه همسرتان 15 درصد دیه تعلق می گیرد معادل 34 میلیون و 650 هزار تومان .
4- محمد خلجی (نیازمند کمک) : جانباز15 درصد هستم با 26 سال سابقه بیمه تامین اجتماعی که حدود 12 سال سختی کار دارم (در ضمن دو سال هم سختی کار جبهه دارم) . بیمه برای بخش سختی کار خیلی اذیت می کند یعنی به هر نحوی دلش نمی خواهد سختی کار تعلق بگیرد . تقریبا بعد از دو سال نصف راه را رفتم . می خواهم بدانم
 1. به من سال ارفاقی تعلق می گیرد
 2. تخفیفی در پرداخت حق بیمه سختی کار دارم
 3. اگر راهنمایی دیگری هست لطفا کمک کنید ؟
 • بابت جانبازی ارفاق تعلق نمی گیرد چون در بخش خصوصی هستید .
 • نه متاسفانه ! برای سوابق سخت و زیان آور قبل از 14 مهر 1380 باید 8 درصد و برای بعد از آن باید 4 درصد حق بیمه اضافه توسط کارفرما یا خودتان پرداخت شود .
5- م . ک : سلام ! خسته نباشید ! بنده خانمی 35 ساله و متاهل دارای مدرک کمک بهیاری و نمونه گیر آزمایشگاه هستم . خواستم ببینم جهت استخدام تامین اجتماعی با داشتن این مدارک می توانم شرکت نمایم . خسته نباشید ! ممنونم ! خدا نگهدار ؟ بستگی به این دارد سوابق کاری تان مربوط به کجا باشد . اگر مربوط به بخش دولتی یا نهادهای عمومی غیر دولتی باشد می توانید شرکت کنید وگرنه نه !

6- همسرم یک ماه است باردار است . چگونه می توان از طریق بیمه تکمیلی اقدام کرد و از کدام بیمه تکمیلی استفاده کنم ؟ متاسفانه اکثر بیمه های تکمیلی درمان برای زایمان دوره انتظار دارند که حداقل 1 ساله است . بیمه تکمیلی نمی شناسم که با این شرایط هزینه های زایمان را پوشش دهد .

7- سالار فیض : سلام ! من در جلسه هیات تشخیص اداره کار یکسری اطلاعات نادرست دادم درباره تعداد ماه کار کردن و حقوق ! البته از عمد نبوده و اشتباه لفظی و بخاطر استرسم بوده است . این برایم مشکل پیش می آورد درباره رای ؟ معمولا نه ! مشکلی پیش نمی آید چون به مدارک مکتوب دقت می گردد.

8- با سلام ! در تاریخ ۱۰ آذرماه تصادف کردم . راننده بودم و مقصر می باشم . طبق نظریه پزشک قانونی به قرار زیر است . ممنون می شوم مقدار دیه را حساب کنید :
1- شکستگی بینی که نیاز به جا اندازی و گچ گیری دارد . 
2- کبودی در حال جذب دور چشم راست
3- جرح دامیه ناحیه قفسه سینه سمت راست 
4- ساییدگی حارصه ناحیه قفسه سینه سمت چپ 
5- ساییدگی حارصه ناحیه پای راست 
6- ساییدگی حارصه ناحیه قدام ساق پای چپ 
7- آسیب دیده گی ستون فقرات گردن مشهود است که بر اثر اصابت جسم سخت حادث گردیده است ؟
 • حداقل 4 درصد دیه معادل 9 میلیون و 240 هزار تومان
 • 0.3 درصد دیه کامل معادل 693 هزار تومان
 • 1 درصد دیه کامل معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان
 • 0.5 درصد دیه کامل معادل 1 میلیون و 155 هزار تومان
 • 0.5 درصد دیه کامل معادل 1 میلیون و 155 هزار تومان
 • 0.5 درصد دیه کامل معادل 1 میلیون و 155 هزار تومان
 • ارش دارد و معمولا بین 2 تا 4 درصد در نظر گرفته می شود
9- پویا حسنی : نرخ دیه کبودی دور چشم و ورم بینی چقدر است ؟ بابت کبودی دور چشم 0.3 درصد دیه معادل 693 هزار تومان و بابت ورم بینی معمولا 1 تا 2 درصد دیه در نظر گرفته می شود .

10- مژده رادمهر : باسلام. من توی شرکتی کارمی کردم که بابت هرحقوقی رسید امضا شده ازما می گرفتند. درنهایت برج آخری که قراربود عیدی و حقوق و سنوات من را بدهد ازمن بابت حقوقم امضا گرفته شده که به من نقدی پرداخت شده و قرار بود که همان روز حقوقم را بدهد ولی از دادن حقوق صرف نظر کرده و من نه حقوق گرفتم نه سنوات. سوال من این است که با نداشتن مدرک کتبی آیا می توانم به اداره کار شکایت کنم و حقم را بگیرم یا باید کلا بی خیال حق و حقوقم شم؟ با تشکر ؟ طبق قانون جدید کارفرما باید مدارکی ارائه کند که به شما پرداخت داشته است . البته بعضی مواقع در اداره کار این موضوع در نظر گرفته نمی شود . شانس تان 50 50 است .

11- مریم شاه : من ۵ ماهه درد پا دارم که کلی دکتر رفتم و متوجه نشدند . بعد ۳ نفر فوق مچ پا بعد از معاینه فهمیدند که غلاف تاندون مچم پاره است .می گویند باید عمل کنی ! نمی دانم اصلا عملش چجوریه ؟! من اگر بیمه تکمیلی کنم و بعد بروم عمل آیا هزینه اش را بیمه می دهد یا نه ؟.پرسنشنامه دادند پر کردم همه چیم سالم است ! فقط تو گزینه شان درد عضله نوشته بودند ک من هم تیک زدم ؟ بستگی به زمانی دارد که عمل می کنید و این که بیمه نامه تان انفرادی است یا گروهی . بابت هر عمل دوره انتظار مشخصی بابت فاکتورهای فوق الذکر دارد که باید دوره انتظار مربوطه بگذرد تا بتوانید هزینه را بگیرید .

12- مهرداد : سلام ! در شرکتی که کار می کردم 7 ماه برای بنده بیمه رد شده است ولی بعد از 1 یک سال تنها 2 ماه از آن 7 ماه حقوق پرداخت شده است . البته کار من به صورت دورکاری بود و یک تا دو روز در هفته در شرکت حضور داشتم . برای گرفتن بقیه حقوق خود چه مدت زمان می برد و آیا نتیجه بخش خواهد بود؟ اگر منظورتان شکایت کردن به اداره کار باشد 2 تا 3 ماه طول می کشد تا رای صادر شود . برای اجرای آن نیز به 1 تا 2 ماه زمان نیاز است . ضمنا باید مدارک کافی داشته باشید .

13- محمد سعید : با سلام بنده یک پراید ۸۸ دارم که چند روز پیش یک خودرو زانتیا از پشت به من زد . با شکایت من به شورای حل اختلاف و آمدن کارشناس و با توجه به اینکه ماشین بنده بدون رنگ بوده و حالا باید کاملا رنگ بشود ( نیمه عقبی ماشین کاملا جمع شده) آیا ممکن است شامل افت قیمت بشوم ؟ قطعا شامل افت قیمت می شوید . می توانید به هیات حل اختلاف محل زندگی ایشان شکایت کنید .

14- زندی : سلام من هنگامی که درخواست استعفا دادم بهم گفتند که سفته را باید ضامنتان امضا کند و تا ۶ ماه دست ما باشد و استعفایم را قبول کردند اما نسخه قراردادم را بهم ندادند و فقط نسخه استعفایم را دارم . باهام تسویه هم نکردند هنوز و گفتند چند روز دیگه بیایم برای حساب و کتاب ! به نظرتان بهترین کاری که می توانم انجام بدهم چیست که هم به پولم برسم هم داستانی برایم درست نشود ؟ برای حساب و کتاب بروید . اگر کارتان انجام شد از طریق دفاتر الکترونیک قضایی درخواست سفته تان را بکنید . اگر کارتان انجام نشد به صورت همزمان هم به اداره کار شکایت کنید و هم از طریق دفاتر قضایی درخواست سفته تان را کنید . اگر ظرف 1 ماه از ابلاغ درخواست قضایی سفته تان را ندادند می توانید از طریق دادگاه برای دریافت سفته تان شکایت کنید .

15- امیر نجفی ثالث : اگر کارفرما به جای اینکه حق بیمه ماه ۳۱ روزه را اشتباه ۳۰ روزه واریز کند چگونه می تواند یک روز واریز کند ؟ اگر کمتر از 6 ماه گذشته باشد باید به قسمت درآمد شعبه مراجعه کند و درخواست فیش اصلاحی پرداخت حق بیمه بکند .

16- سروش : آیا در هنگام بازنشستگی بیمه درمانی حذف شود مبلغ حقوق بازنشستگی 9% افزایش می یابد ؟ در هنگام بازنشستگی نمی توان پرداخت سرانه درمان را حذف کرد . حقوق بازنشستگی هم به این دلیل افزایش نمی یابد .

بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .