حداکثر زمان درخواست بیمه بیکاری !1- سلام شب بخیر نماز روزه شما قبول باشد . شرمنده هستم وقت شما را گرفتم . سوال من این است که وزارت کار حقوق من برایم بربده ۲۳۵۰۰۰۰ تومان برای سال ۹۶ چون شکایت کرده بودم . می خواستم حقوق امسال چند می شود چند درصد اضافه می شود متشکرم التماس دعا ؟ برای سایر سطوح غیر حداقل بگیر افزایش حقوق ها متفاوت است . 10.8 درصد به کل حقوق تان اضافه خواهد شد به علاوه 85 هزار تومان ماهیانه . یعنی در مجموع می شود 2 میلیون و 680 هزار تومان . 

2- سلام ممنون بیمه بیکاریم را بیمه قطع کرد . درکارگاه جدید 6 ماه بیمه داشته باشم می توانم از بیمه بیکاری استفاده کنم یا باید 1 سال باشه ؟ اگر بخواهید  در پایان قرارداد از بیمه بیکاری استفاده کنید باید 1 سال سابقه در آخرین کارگاه داشته باشید و اگر در اثنای قرارداد بیکار شوید باید رای اداره کار داشته باشید برای بیمه بیکاری که بسیار زمانبر است . 

3- یک سوال دارم خدمتتون لطفا راهنمایی بفرمایید ؟ خانمی که همسرش به تازگی فوت شده واز صندوق تامین اجتماعی مستمری همسرش را می گیرد آیا می تواند از مستمری پدرش که فوت شده از صندوق لشگری هم مستمری بگیرد . یعنی در یک زمان از دو صندوق تامین اجتماعی و لشگری مستمری بگیرد ؟ لازم به ذکر است که در حال حاضر مستمری صندوق لشگری به مادر ایشان تعلق داره و دریافت می شود ؟ تا 2 سال قبل می شد ولی الان دیگر نمی شود . صندوق ها اطلاعاتشان را در اختیار همدیگر می گذارند و جلوی چنین کاری را گرفته اند . ضمنا دیوان عدالت حکم داده که فقط خانم های وقتی می توانند از دو مستمری استفاده کنند که حقوق بازنشستگی خود و همسرشان را دریافت کنند و در بقیه حالات نمی توانند از دو مستمری استفاده کنند . 

4- شکستگی مهره کمر و فیکس شدن چند مهره از کمر با پلاتین جز از کار افتادگی است . در ضمن عدم کنترل ادرار دارم . با تست یورودینامیک مشخص شد ؟ هر دو درصد ازکارافتادگی می گیرند اما مجموعا در حد از کارافتادگی کلی نمی باشد . 

5- سلام من از 2/96 درشرکتی کار کردم که در بهمن 96 بدلیل بحث با مدیرتولید گفتند شما بدرد من نمی خوری نیا سرکار . من هم از فردایش نرفتم و قراردادم تا آخراسفند 96  بود و تا الان با من تسویه نکردند .امروز مدیر عامل گفت شما ترک کار کردی برو اداره کار . درحین کار برگه ای امضاکردیم که درصورت غیبت غیر موجه ادعای حقوق و عیدی و سنوات نکنیم . حالا اگر من شکایت کنم به اداره کار می توانم حقوق و عیدی ام بگیرم ؟ اون برگه امضا شده  من تاثیری دارد ؟ بهتر بود برگه عدم نیاز می گرفتید و می رفتید . حالا ترک کار حساب می شود و فقط سنوات سال آخر اشتغال به شما تعلق نمی گیرد . حقوق و عیدی متناسب با کارکردتان به شما تعلق می گیرد و ربطی ندارد که چه برگه ای امضاء کرده اید . بهتر است پیگیر شکایت تان باشید . 

6- با سلام من از دست کارفرما شکایت کردم به مدت ۱۸ ماه برای ایشان کار کردم . بیمه نبودم و۹۶/۱۲/۷ایشون از بنده خواست که از پیشش برم . منم مشکلی نداشتم گفتم بشینیم حساب کتاب کنیم چشم . بعد حق بنده را نداد و گفت قانونی اقدام کن . راستش من از این کار خوشم نمی آید ولی چون تا الان حق من را ۲بار خردند و دغدغه هایش هنوز اذیتم می کند که چرا کوتاه آمدم. ولی دیگه دیر شده بود . دیدم اینم در اینده می خواهد به دغدغه ای من اضافه بشود و خودخوری کنم . مجبور شدم شکایت کردم .از همسایه ها امضا جمع کردم برای شواهد . نمی دانستم دیگر چی به عنوان شاهد ببرم و الان جواب رای آمده که شکایتم رد شده است . بعد رفتم اعتراض زدم و یکی بهم گفت صورت حصاب باید ببرم .تورو خدا اگر مقدوره راهنماییم کنید.۲هفته دیگر اخرین رای صادر می شود . پول کمی نیست برای بنده خواهشا راهنمایی کنید ؟ شاهد اصلا اهمیتی ندارد و فایده خاصی هم ندارد . شما باید مدارک مکتوب مبنی بر کارکردتان در آنجا ارائه کنید . مدارکی مانند گواهی بانک مبنی بر پرداخت حقوق ، یا لیست بیمه ، یا آزمایشات بدو استخدام یا فیش حقوق و یا هر مدرک مکتوبی که کارکرد شما را در آنجا ثابت کنید . اگر سیستم حضور و غیاب داشتید سعی کنید درخواست دهید تا کارشناس اداره کار با تقبل هزینه از محل کارتان بازدید کند اگر دیر نشده باشد . اگر این موارد را نتوانید فراهم کنید به جایی نمی رسید . 

7- سوال بنده این است که در صورت گرفتن رای از اداره کار به بازگشت به کار و مبلغ که کارفرما باید پرداخت کند و کنار نیامدن کارفرما و ممانعت از ورود و رسیدن این موضوع به اجراییه دادسرا در صورت توقیف اموال چه مواردی را از یک شرکت امکان توقیف دارم ؟ به عنوان مثال حساب بانکی را می شود ؟ چه راهکاری جهت دستیابی به وجه بنده از کارفرما سریعتر و کارا تر هست ؟ دستور العمل مشخصی دارد . مواردی که باعث آسیب به زندگی حداقلی نشود را می توانید توقیف کند . حساب بانکی را می شود . خودرو را می شود . کارگاه در صورت ملکی بودن را می شود و بسیاری موارد دیگر ! 

8- سوال دیگری که از شما داشتم این است که بنده حقوق 3 میلیونی دریافت می کردم و قانون کار هم در رای خود همراه با بازگشت به کار این را تایید کرد ولی در لیست بیمه کارفرما حقوق بنده را 1200 عنوان کرده و بنده در صورت کشیده شدن کارم به بیمه بیکاری این مورد بسیار به ضرر بنده می باشد. سوال بنده از شما این هست که بنده به کجا این مورد از تخلف کارفرما را می توانم عنوان کنم و اعتراض کنم به این مورد ؟ با تشکر فراوان ! با رای اداره کار باید به امور فنی بیمه شدگان شعبه بیمه تان اعلام کنید . البته احتمال دارد آنها پیگیری نکنند چون منتهی به پرداخت مقرری بیمه بیکاری به شما می شود مگر اینکه زمانش طولانی باشد . 

9- ببخشید می شود راهنمایی کنید برای بیمه مشاغل خانگی باید چکار کنم ؟ من از سال 90  در سایتش ثبت نام کردم ولی هیچ نتیجه ای نداشته است . واقعا دیگه درمانده شدم . شغل انتخابی هم برنامه نویس کامپیوتر بوده است . هیچ بیمه ای هم نداشتم تا حالا جز بیمه سلامت ایرانیان ! 40 سالم هست ، واقعا نگرانم ، لطفا اگر کاری از دستتون بر می آید راهنمایی کنید چطوری بیمه بشوم ! حالا به هر روشی خانگی یا اختیاری و ... ! شرایطش طوری باشد بتونم پرداخت کنم ؟ بیمه مشاغل خانگی تفاوت چندانی با دیگر بیمه های خویش فرما ندارد . اگر مجرد هستید بیمه حرف و مشاغل آزاد با نرخ 12 درصد به همراه دفترچه درمانی بگیرید و اگر متاهل هستید خودتان را بیمه اختیاری کنید . اگر در شهرهای کوچک و یا روستاها زندگی می کنید یا در آنجا کار می کنید خودتان را بیمه روستائیان و عشایر کنید . 

10- با سلام وتشکر ! می خواستم بدانم بیمه مددجویان مشمول یارانه تامین اجتماعی چند سال باید بیمه پرداخت کنند و در مورد این بیمه توضیح بدهید لطفا ؟ فرقی با دیگر انواع بیمه های تامین اجتماعی ندارد . با 20 سال سابقه و 60 سال سن و یا 30 سال سابقه و 50 سال سن می توان بازنشسته شد . 

11- سال 83 بیمه بیکاری بهم تعلق گرفت.از زمان بیکار شدن تا تحت بیمه بیکاری قرار گفتن 3 ماه طول کشید و این 3 ماه جز سوابقم نیست. باید چه کنم . چون بی اختیار بیکار شدم . تکلیف این سه ماه چیست ؟ قانونا باید تامین اجتماعی می پرداخت ولی متاسفانه از زمان قطعی شدن پرداخت مقرری بیمه بیکاری می پردازد و عملا هم کاری نمی توان کرد . باید همان موضع خودتان را بیمه خویش فرما می کردید . 

12- بیمه قالیبافی حدود 10 ساله پرداخت می کنم با شرابط سختش و ساییدگی مهره گردن دارم . مدتی تابلو فرش ، الان گلیم ولی گفتند گلیم و تابلو دیگر قبول نیست . در طی این 10 سال یک زایمان داشتم و دو بار به علل بیماری کم کاری ولی هیچ مزیتی ازین بیمه نصیبم نشده است . فقط پرداخت بیمه ، بافتن های بی مزد و بازرسی های سخت گیرانه !  و میله دار روی مچم افتاد و کوفتگی ایجاد کرده است . آیا می توانم مدتی استراحت بگیرم . برای ادامه  بیمه چه کنم که قطع نشود ؟ خیلی دقت کنید . اگر بیمه قالیبافی قطع شود دیگر به راحتی وصل نمی شود و الان نزدیک 1 سال و چند ماه است اصلا قرارداد جدیدی در زمینه بیمه قالیبافی منعقد نشده است . بیمه قالیبافی کمک هزینه ایام بیماری ندارد و یا باید بازنشسته و یا ازکارافتاده کلی شوید که به این سادگی نیست و یا اینکه مرتب حق بیمه تان را بپردازید . 

13- من بیمه مددجویی یارانه ای  رو تا پایان  سال ۱۳۹۷ پرداخت کردم . آیا این تند تند پرداخت کردن مشکلی نمی آورد ؟ قطع نمیشه الان من تا پایان سال ۹۷ ریختم . میدونی اخه شانس نداریم یهو بوجه کم میارن یا به کارگر بدبخت فشار میارن یا به قشر ضعیف و جدیدا هم معلولین رو تو لیست گذاشتن کم میارن از معلولین برمیدارند ! الان من یهو یکسال رو میزنم میریزم مشکل نمیشه ؟ نه بهتر هم هست . خوب کاری کردید . سال بعد هم همین کار را انجام دهید . این حرف ها شایعه ای بیش نیست . 

14- سلام ممنون ! خدا قوت طاعاتتون قبول ! وویس هایتان عالی بود تو کانال ممنون ! در خصوص بیمه اجباری اگر می شود وویس بذارید کانالتون ! آیا می شود یک نفر که مغازه داره جواز کسب داره خودش رو فقط تنها بیمه اجباری کنه تا از پرداخت هزینه  دفترچه  و فرانشیز  رها بشود ! الان بیمه ۱۲ و ۱۴ و ۱۸ درصد در جریان هستید هم باید حق  بیمه بدهیم ،  هم پرداخت حق دفترچه  برای هر  فرد بدهیم و هم حق فرانشیز ! سوالم این است که کسی که مشاغل آزاد هست چطوری می تواند از پرداخت دفترچه و فرانشیز فرار کند ؟ هیچ راهی ندارد . برای همین بهتر است اگر متاهل باشد و فرزند هم داشته باشد همان بیمه اختیاری را انتخاب کند که دیگر پول دفترچه و فرانشیز ندهد . کسی که جواز کسب دارد نمی تواند خود را بیمه اجباری کند مگر اینکه تعدادی کارگر هم داشته باشد . 

15- من سال 91 و 92  دو سال بیمه روستاییان و عشایر دارم که فقط نه ماه از این دو سال به علت داشتن تداخل با سابقه تامین اجتماعی قابل انتقال به تامین اجتماعی است. سوال من این است که الان اگر بخواهم انتقال به تامین اجتماعی بدهم چقدر باید پرداخت کنم . حق بیمه روستاییان و عشایری که پرداخت کردم به ترتیب 198 و 234 هزار تومن بوده است . اولین حقوقی که الان از محل جدید گرفتم هم یک میلیون و هفتصد هزار تومان است . می خواستم لطف کنید برای نه ماه چقدر باید پرداخت کنم ؟ برای 9 ماه باید 2 میلیون و 754 هزار تومان پرداخت کنید . البته حق بیمه های پرداختی تان به بیمه روستائیان و عشایر از آن کسر می شود و از خود بیمه روستائیان و عشایر گرفته می شود . 

16- سلام ! آيا ميزان حقوق بازنشستگي در بيمه اختياري ٢٧٪‏ با بيمه مشاغل آزاد ١٤٪‏ يكسان مي شود بعد از بازنشستگي ؟ چون من در انتخاب اين دو بيمه مردد هستم و مبلغ دريافتي حقوق باز نشستگي برايم اهميت زيادي دارد ؟ نه تفاوت خاصی ندارد . 

17- ببخشید سوالی درمورد کارافتادگی تامین اجتماعی داشتم . مدتی پدر من از ناحیه هر دو چشم چند بار عمل کرده و چند روز پیش کمیسیون 66 درصد کارافتادگی دادند . امروز که رفتیم اداره تامین اجتماعی از ما مدارک خواستند ولی ما گواهی معاینه پزشکی که تو مراحل اولیه بیمه باید می رفتیم متاسفانه نرفتیم الان نداریم . حالا کار ما چی می شود ؟ اگر تاریخ ازکارافتادگی تان در دوران بیمه پردازی باشد و در ابتدای بیمه پردازی نیز از نظر چشمی ازکارافتاده نبوده باشید مشکلی ندارد . 

18- یک سوال داشتم خدمتون . آیا می شود یک بار پرونده اداره کار که اجرایی شده و مبلغ که تعیین شده گرفته باشی ولی بازگشت به کار داشته باشی و حق السعی برای بار دوم تعیین بشود .هیات حل اختلاف قطع همکاری بزند ؟ اگر قطع همکاری بزند دیگر حق السعی تعلق نمی گیرد . 

19- تاريخ ٥ /٢ از كار بيرون آمدم  و يك هفته بعد هم كارم را تحويل دادم . حقوق فروردين و سنوات ٩٦ من را پرداخت نكردند . در تسويه كه برایم حساب كرده بودند خيلي از حقوق و مزايا حذف كردند و من هم نرفتم بگيرم و شكايت كردم . حقوق كه بيمه رد مي شد خيلي كمتر از حقوق اصلي هست ولي تو گردش حساب خودم مي توانم ثابت كنم ؟ فيش های مان هم بي ارزش بود و اينكه مي توانم بگویم سنوات ٩٥ هم نگرفتم كه جبران مزايایی كه بهم پرداخت نكردند بشود ؟ ازم رسيد دريافت  ندارند، مي تونم بگویم پاداش بوده است . حتي هدايا كه پارسال بهم داده بودند ازم كم كردند در تسويه ام و گفته بودند سفته ها هم ٦ ماه ديگر مي دهند ؟ با گواهی بانک شکایت کنید و امیدوارم دریافتی هایتان نسبتا منظم باشند . بابت سنوات تمامی سال ها شکایت کنید . بهتر است راستش را بگوئید . حق نداشتند هدایا را کم کنند . بهتر است اگر سفته ها در قرارداد ذکر شده است در اداره کار سفته ها را درخواست دهید وگرنه شکایت کنید و سفته هایتان را بگیرید چون مشکل ساز می شود . لیست بیمه تان را هم بابت اثبات کارکرد ببرید . در صورتیکه رای گرفتید به بیمه مراجعه کرده و حقوق واقعی تان را اعلام کنید .

20- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .