قوانین کارگاه های خانوادگی1- با عرض سلام ! بنده از سال 85 تا 90 بیمه قالی بافی بوده ام . سازمان تامین اجتماعی سوابق بنده را در این مدت نصف حساب کرده و می گوید برای این پنج سال باید سالی 3 میلیون تومان بدهید چون با ما قرارداد 14 درصد بسته اند . حال می گویند که باید 27 درصد پرداخت می کردید تا پنج سابقه کامل محاسبه گردد  که جمعا 15 میلیون از بنده خواسته اند . اینجانب 20 سال سابقه را پر کرده ام ! حال برای بازنشستگی به مشکل برخوردم . اگر می شود راهنمایی بفرمایید ؟ قبل از سال های 88 و 89 قرارداد های 14 درصد بسته می شود . بعدا که دولت 20 درصد حق بیمه را قبول کرد 27 درصد بسته شد . راه خاصی ندارد یا باید پرداخت کنید و یا بگذارید سابقه تان بیشتر شود . 

2- سلام وقت بخیر ! سوالی از شما داشتم ! آیا سازمان تامین اجتماعی به کسی که در چند ماه آینده کمیسیون پزشکی دارد نامه شروع به کار می دهد ‌؟ نه . اصلا این موضوع نه ربطی به کمیسیون پزشکی دارد و نه ربطی به سازمان تامین اجتماعی .

3- من چهار سال و نیم در سازمان اتوبوسرانی شاهین شهر که هنوز زیر نظر شهرداری است مشغول بودم اسفند پارسال با تمام شدن قراردادم عدم نیاز زدند برایم . پنج نفربودیم که اخراجمون کردند . ما از یک هفت نود و دواستخدام شدیم که سه ماه بعد طرح طبقه بندی مشاغل اجراشد وهم دوره ای هامون که حدود چهل نفریم و نفرستادند برای انجام کارهای طرح وگفتند قانون و اساسنامه سازمان اینطوریه که باید دو سال ازاستخدامتون بگذرد که تا آخرم نفرستادنمون . 

 • سوالم این است که آیا می توانیم برای مابه التفاوت طرح که برای ما اجرانکردند شکایت کنیم ؟ اگر می توانیم حقمان را که کم دادند شامل چه چیزهایی می شود ؟ چون روی کل دریافتی حدود چهارصد پانصد هزار تومان حقوق ما کمتر ازا آنهایی بودکه فرستادنشون و برایشان جراشد ! 
 • آیا اضافه کارمان شامل می شود چون ساعتی دو تومن کمترمی گرفتیم !  
 • من بعنوان راننده پایه یک مشغول بودم ؛ راننده پایه یک گروه چند باید بزنند برایش ؟ اینجا تعدادی گروه شش تا هشت زدند که می گویند کمک راننده دوحساب می شود ! 
 • یه سوال دیگر آیا می توانند بگویند ما سازمان دولتی هستیم وبا شرکت های خصوصی فرق دارد وتا استانداری وشهرداری موافقت نکنند نمی توانیم بفرستیمتون برای اجرای طرح؟ یا اینکه این بخشنامه ازشهرداریه ؟ و دو سال بعد و بخواهند حساب کنند ؟  
 • شرمنده خیلی مزاحمتون شدم و وقت تان را گرفتم . یک موضوع دیگر که اینجا از شش هفت سال قبل  صد و بیست ساعت اضافه کار به کارکنان وسازمانهای زیر نظر شهرداری می دادند که شهردار و شورای وقت تسویه اش کردند ؛برج هشت پارسال نود و شش شهردارعوض شد و گفت این اضافه کارغیر قانونی است وپول زیادی است و شهرداری بودجه ندارد و با کلی جنگ ودعوا شصت ساعت راکم کرد که سه ماه آخر سال بهمون نداد که حدودا یک میلیون وسیصد تومان می شود برای سه ماه ! آیا برای این مبلغ می توانیم طرح شکایت کنیم ؟ باتشکر . ممنون میشم راهنماییم کنید ؟ بله می توانید بابت مابه التفاوت طرح شکایت کنید . نهایتا یک سال وقت داشتند که شما را جزء طرح طبقه بندی مشاغل درآورند . وقتی شکایت کنید با توجه به شغل ، تجربه و مدرک تحصیلی تان باید حکم های جدیدی برای تمامی آن سال ها برایتان صادر گردد و براساس حکم های جدید مابه التفاوت محاسبه گردد . بله روی اضافه کار هم تاثیر دارد . گروهتان بستگی به عوامل متعددی دارد . معمولا با گروه 8 شروع می شود . سازمان اتوبوسرانی مشمول قانون کار می شود و طرح طبقه بندی برایش اجرا می گردد . بابت اضافه کار تنها در صورتی می توانید شکایت کنید که بیش از ساعت مقرر کار کرده باشید و مدارک مکتوب هم داشته باشید . اینگونه اضافه کاری دادن ها معمولا جنبه ارفاقی دارد و نمی توان شکایت کرد . 
4- سلام روز بخیر ! بنده خانم هستم که در یک شرکت خودروسازی مشغول بودم و این شرکت بنده را با ده سال سابقه کار از صندوق تامین اجتماعی به صندوق آینده ساز تبدیل نمودند و برای این تبدیل نه وجهی از ما خواسته شد و نه توضیحی از بابت پرداخت مابه التفاوت تا اینکه بنده در سال 92 از شرکت بیرون آمده و جهت جمع آوری سوابق که ده سال در تامین اجتماعی و ده سال در آینده ساز که مجموعا بیست سال می شد به صندوق مراجعه و ایشان بعد از نامه نگاری ها با تامین اجتماعی به اینجانب اعلام نمودند که مبلغ صد و شصت میلیون تومان باید پرداخت کنم . بعد از اعتراض و پیگیری ها متوجه شدم که صندوق آینده ساز و کارفرما ذخیره بازنشستگی اینجانب را با 12 سال تاخیر به آینده ساز پرداخت نموده که مبلغ یک میلیون هشتصد هزار تومان مربوط به سال 82 بوده را داده و جریمه این چند سال را به اینجانب واگذار کرده است . حال بنده مستندات و مدارکی دارم که نشان از بی توجهی و بی کفایتی کارفرما را از دیر پرداخت کردن ذخیره بازنشستگی دارم و با  کلی مدارک شکایت ام را انجام داده و در حال حاضر شکایت به دیوان عدالت اداری ارجاع خورده است . در حین جمع آوری مدارک جهت شکایات به یک سری قصورات از جانب کارفرما به خود گردیدم یک مورد پرداخت نکردن سنوات 6 ماه بنده مربوط به سال 74 که در موقع تسویه حساب با بنده این شش ماه پرداخت نشده است . مورد دیگر هشت ماه کارکرد  بنده به بیمه تامین اجتماعی ارسال نشده که مدارکی مثل لیست بیمه و فیش های حقوقی موجود قصور کارفرما را نشان می دهد . مورد دیگر بنده بعد از بیرون آمدن از شرکت برای گرفتن بیمه بیکاری اقدام نمودم که با بیست سال بیمه به بنده فقط هجده ماه بیمه بیکاری تعلق گرفته در صورتی که با بیست سال حدودا ! پنج سال بیمه بیکاری تعلق می گرفته ولی متاسفانه بیمه آینده ساز این قصور را انجام داده است و توضیحی که برای توجیه من دادند این بوده که شما ده سال بیمه تامین اجتماعی داشتید و فقط ده سالی که عضو صندوق هستید به شما هجده ماه بیمه بیکاری تعلق می گیرد در صورتی که این صندوق کل بیمه قابل قبول در صندوق را همان بیست سال منظور نموده اند پس چرا باید فقط هجده ماه بیمه بیکاری به من بدهد. حال از جنابعالی سوال دارم که
 1. این جریمه صندوق را چه کسی باید پرداخت کند من یا کارفرما ؟
 2. شش ماه سنوات پرداخت نشده که بیست و چهار سال از پرداخت نشدن آن به بنده می گذرد شامل دیر کرد و جریمه به کارفرما می گردد یا خیر ؟
 3. کارکردهای  هشت ماه اعمال نشده توسط کارفرما چه حکمی دارد؟
 4. حقوق بیمه بیکاری که با بیست سال سابقه که باید پنج سال در نظر گرفته می شده ولی هجده ماه در نظر گرفته شده چه حکمی در نظر گرفته می شود ؟ ممنون از صبوری حضرتعالی ؟
 • جریمه اصلا ربطی به شما ندارد . مربوط به کارفرما می باشد . 
 • باید برای سنوات تان به اداره کار شکایت کنید . اگر مدارک کافی داشته باشید به نفع شما رای می دهند . اداره کار سنوات را به نرخ همان سال در نظر می گیرند . شما باید در دادگاه شکایتی با عنوان تاخیر در تادیه مطرح کنید تا بتوانید نبالغ را به نرخ روز دریافت کنید . 
 • بابت پرداخت حق بیمه 8 ماه هم با مدارک کافی باید به اداره کار شکایت کنید . 
 • بیمه بیکاری تان فکر نمی کنم تغییری کند . مشکل اصلی اینجاست که تامین اجتماعی اصلا سوابق آینده ساز را قبول ندارد و هنوز مجلس و دولت نتوانسته اند سوابق آینده ساز را بدون پرداخت هزینه به تامین اجتماعی منتقل کنند که البته یکسری موارد هم حق با تامین اجتماعی است چون صندوق آینده ساز بر اثر سوء مدیریت فراوان سرمایه بیمه شدگانش که مربوط به سازمان گسترش و نوسازی صنایع هستند را تا حدی به باد داده است . 
5- توی سایت گفتید اگر سوالی داشتیم اینجا مطرح کنیم ! منم مزاحم شدم تا چند سوال بپرسم البته با اجازه از شما. من چند سال پیش از طرف بهزیستی به تامین اجتماعی معرفی شدم و بیمه شدم. حدود یک سال اقساط بیمه را هم پرداخت نمودم  اما به علت مشکلات مالی وقفه ای در پرداخت پیش آمد و بعد از چند ماه که دوباره برای پرداخت اقساط به بیمه مراجعه نمودم متوجه شدم بخاطر دیر کرد اسم بنده حذف شده و باید دوباره از بهزیستی نامه بیاورم . به بهزیستی که مراجعه نمودم گفتند که این طرح معرفی به بیمه دیگر صورت نمی گیرد. از شما تقاضای راهنمایی دارم ؟ آیا امکان بیمه شدن من وجود دارد یا نه ؟ در ضمن من یک روستایی هستم و خواستم بپرسم که بیمه روستایی با طرحهای بیمه ای تامین اجتماعی مثل هم هست یا نه؟  بهزیستی بودجه اش کم آمده است و فعلا یارانه مربوطه را پرداخت نمی کند . بیمه روستائیان نیز مثل تامین اجتماعی بازنشستگی دارد ولی یکسری خدمات را ندارد و مستمری نهایی کمتری نیز می پردازد . البته دولت 2 برابر یارانه می دهد با این حال بیمه تامین اجتماعی با یارانه که توسط بهزیستی ارائه می گردد بهتر است . 

6- سلام، روز به خیر آقای نصر ! من تلگرام شما را در سایتی دیدم که مطلب راجع به کار نوشته بودید . ببخشید من یک سوال داشتم ؟ خیلی ذهنمو درگیر کرده و خیلی لطف می کنید و ممنون می شوم اگر که جواب بدهید . من حقوقم را چند ماه هست که نگرفتم . ولی از روز ۸ اردیبهشت به طور روزانه یک بخش کمی بهم دادند . کل پولی که باید بگیرم پنج میلیون و صد هزار تومان است که  تا الان دو میلیون و صد بهم دادند و همش امروز فردا می کنند و من به پولم احتیاج دارم . ولی یک مشکلی هست ؟! من نمی دانم حقمو می توانم قانونی بگیرم یا خیر ؟ به این دلیل که فیش حقوقی به من دادند که توی کادر نوشته شده منتقل به ماه بعد که خرداد می شود ولی پایین برگه این جمله نوشته شده است . مبلغ کل ۳۰ میلیون ریال از شرکت طلبکار شدند که مقرر شد در اسرع زمان طی ۳ واریز با ایشان تسویه حساب نهایی گردد . لذا در صورت داشتن رسید های واریز نزد شرکت با ایشان تسویه حساب نهایی لحاظ شده و حسابی بین همکار و شرکت باقی نمی ماند و شرکت اعلام می دارد تا آخرین واریز و تسویه نهایی و داشتن فیش نهایی واریز ایشان از شرکت طلبکار خواهند بود و این حساب تا تسویه نهایی پابرجا خواهد بود . خواهش می کنم اگر میتونید بهم جواب بدهید، خیلی لطف می کنید ؟  به راحتی می توانید بگیرید . شما اگر به شما پرداخت نکردند و دیگر نا امید شدید از پرداخت شان به اداره کار شکایت کنید . شما باید مدارکی داشته باشید که کارکرد شما را نشان دهد و همین فیش به خوبی آن را نشان می دهد . اگر مدرک دیگری هم دارید ارائه کنید . کارفرمایتان باید مدارکی ارائه کنید که حقوق شما را به شما داده است یا به حسابتان ریخته است .

7- سلام وقت بخیر ! من یک مقاله تو سایت در مورد شکایت از کارفرما از شما خواندم . اول از همه از اینکه وقتتون رو می گیرم عذرخواهی می کنم . من کل داستان را برایتان می گویم : من سال ۹۵ در یک شرکت استخدام شدم به عنوان ویزیتور و کارشناس فروش با حقوق درصدی که تا آخر اردیبهشت ۹۲ اونجا بودم و بعد تا اوایل برج ۴ رفتم شرکت دیگری و برگشتم . تا این موقع بیمه برایم‌ پرداخت نشده و فقط حقوق برایم واریز شده است . برج ۴ با اصرار مدیر شرکت برگشتم و شدم مدیر فروش مجموعه ! از من ۳۰ میلیون سفته گرفتند  که هیچ رسیدی بهم ندادند یعنی نه به من نه به کس دیگری کلا رسید نمی دهند و قرار دادم هم قرارداد کارگر و کارفرمایی می بندند و حقوق و مزایایی که باهام توافق کردند را به صورت زبانی می گویند و عملا دست من به هیچ جایی بند نیست . حالا  در اواخر سال یکی از فروش هایی که ما با نظر خودشون انجام دادیم دچار مشکل شده و این احتمال را زیاد می دانم که کارفرمایم سفته ها را اجرا بگذارد و عملا دست من هم به هیچ جایی بند نیست . می خواهم بدانم من چی کار می توانم انجام بدهم که پیش گیری باشد از این کار . بزرگ ترین استرس من این است که این کارفرمای ما عادت دارد ضرر و زیان هایی که به شرکتش وارد می شود را بیندازد گردن پرسنل و آنها را مقروض کند  و اگر هم ازش شکایت کنی درجا سفته هایت را می دهد به وکیل و حکم جلب و زندان طرف را ردیف می کند ؟ اشتباه کردید سفته را بدون ذکر دلیل و بدون رسید و بدون ثبت در قرارداد داده اید . البته زیاد نگران نباشید ! به اجرا گذاشتن سفته به این سادگی نیست و قاضی باید رای دهد و باید اثبات گردد که دلیلی که سفته براساس آن گرفته شده است نقض شده است . اگر روزی خواستید از شرکت بیرون بیایید و ایشان سفته هایتان را نداد شکایت کنید تا سفته هایتان را بگیرید . حتی می توانید وکیل هم بگیرید . 

8- با عرض سلام و خسته نباشید ! بنده از کارفرما بابت سنوات و عیدی و غیره شکایت کردم . در جلسه اداره کار بنا به دلایلی اعلام رضایت کردم ! ازاین موضوع چند روز می گذرد و پشیمانم ! ازچه طریق می توانم حقم را بگیرم باید اعتراض کنم ؟ اگر در هیات تشخیص یا حل اختلاف اعلام رضایت نموده باشید دیگر نمی توانید بابت موارد فوق اعلام شکایت کنید . 

9- با سلام جناب آقای نصر ! بنده رای اداره کار برای اجرای ماده ۱۴۸ و پرداخت حق بیمه توسط کارفرما را به تامین اجتماعی بردم . کارفرما هیچ اعتراضی برای پرداخت نداشت ولی متاسفانه تامین اجتماعی بدون در نظر گرفتن حقوق دریافتی از کارفرما برای دوره رسیدگی به شکایت حق بیمه بنده را با حداقل حقوق محاسبه کرده واین بیشتر بدلیل درخواست بیمه بیکاری من می باشد . این اجحاف درحق بنده با پرداخت ۲۳ سال سابقه بیمه است لطفا راهنمایی کنید ممنون ؟ این رویه ای است که تامین اجتماعی همواره انجام می دهد هر گاه که منتهی به تعهدات کوتاه مدت یا بلند مدت می شود . تنها راهتان شکایت به دیوان عدالت اداری است و البته احتمال موفقیت تان 50 50 است و کمی هم طولانی می شود . 

10- سلام خسته نباشید ! یک سوال خدمتتون پدرم سال گذشته به رحمت خدا رفت و ایشون بیمه مستمری داشتند که به من که دخترشان هستم و ازدواج نکردم اما شاغل و بیمه تامین اجتماعی هستم . به همین علت می گویند حقوق پدرم به من تعلق نمی گیرد ؟! آیا راهی وجود دارد برام پیگیری کنم ؟ ممنون از راهنماییتون ؟ شاغل باشید یا ازدواج کنید بهتان تعلق نمی گیرد . این قانون مجلس است . 

11- بنده حدودا از مرداد سال ۹۶ تا اواخر مهر۹۶ در یک شرکت خصوصی مشغول به کار بودم . ایشان موقع استخدام از من یک سفته ۵ میلیونی بابت حسن انجام کار گرفت . هیچ حرفی از بیمه هم به من نگفتند ، هیچ مدارکی هم نگرفتند بابت بیمه کردند . حقوق دریافتی من ۱۵۰هزارتومان بود . بنده به دلایلی از أین شرکت خارج شدم  . ایشون بعد ۲ماه تا ۳ ماه تماس گرفتن گفتن ما داریم از بیمه خسارت می خوریم بابت شما و از سفته هایتان کم می کنم . بنده رسید ندارم از سفته ولی سفته تاریخ دارد . وکیل ایشون بارها تماس گرفتند من را تهدید کردند می گویند مدیریت سفته نگرفته که قاب کند گرفته که ازش استفاده کند . سوالم ایشون کاری می تواند انجام بدهد ؟  نه بعید است . سفته بابت حسن انجام کار باید ثابت کنند شما با کارتان به ایشان ضربه زده اید . می توانید در دادگاه شکایت کنید و سفته هایتان را پس بگیرید . اگر باز هم تهدید کردند بگوئید وکیلی می گیرید و ازشان شکایت می کنید و بگوئید سفتته هایتان را پس دهند . 

12- من ازکارفرما شکایت کردم وحکمم آمده ولی حقوق فروردینم را دریافت نکردم و حتی درحکمم قید نشده است . حتی بیمه ی من را هم رد نکردند که مدرکی نداشته باشم . می خواستم ببینم آیا راهی نیست که درشورای حل اختلاف دفاع کنم ؟ در شورای حل اختلاف تاریخ پایان کارکرد تان را اعلام کنید . اگر کارفرما قبول نداشت اگر مدرک مکتوبی دارید ارائه کنید وگرنه درخواست بازرسی کارشناس اداره کار را بدهید . اگر سیستم حضور و غیاب داشته باشید کارشناس اداره کار می تواند این موضوع را به خوبی بررسی کند . 

13- سلام وقت بخیر معلولان حقوقشان موقع بازنشستگی چقدر است ؟ فرقی با دیگر بیمه شدگان ندارند . بستگی به سنوات پرداختی و مبلغ حق بیمه پرداختی دارد . 

14- من برج ۵ پارسال شکایت کردم وزارت کار . برای ۷ سال مدیر آژانس املاک بودم سمت داشتم با مهر به اسم خودم گزارش بازرسم هم گرفتم ! در تمام این مدت رو از ۹ صبح تا ۹ شب کار کردم و حقوق پورسانتی می گرفتم ! پرینت حساب در پرونده ارائه دادم ! خلاصه تو هیات تشخیص با میانگین حقوق ۷ میلیون در ماه برای ۷ سال که در خواست اضافه کاری ، سنوات ، جمعه کاری و ... را داده بودم ۵۲ میلیون محاسبه کردند همراه بیمه تامین اجتماعی ! کارفرما اعتراض زد روز رسیدگی نامه آورد که من بیمارم و نمی توانم بیایم جلسه را تجدید کنید و دفاعی از خودش نکرد و مدارکی ارایه نکرد . بعد هیات حل اختلاف ۵۲ میلیون را زده به استناد مدارک ارائه شده توسط کارفرما و دفاعیاتش کرد ۱۲ میلیون . رفتم سراغ پرونده نه مدرکی ارائه شده بود نه دفاعی چون خودش گفته بود من نمی توانم بیایم . حالا به نظر شما چه اتفاقی برای پرونده من افتاده و من چه کاری باید بکنم ؟ رفتم سراغ رییس هیات گفت چون پورسانتی بودی حکم قبلت نقض شده است ! اشتباه بهت حکم‌ دادند ؟! گفتم کارفرمای من اصلا نیامده از خودش دفاع کنه شما بجای ایشان بر چه مبنا و چه مدارکی حکم من را نقض کردید ؟ من را انداخت بیرون  ! با تشکر اگر راهنمایی بفرمایید ؟ البته از نماینده تامین اجتماعی پرسیدم گفت رییس اداره خودش شخصا گفته این مبلغ را برایت بزنند یعنی ممکن است کارفرما پارتی بازی کرده باشه و من چه جوری می توانم حقم رو بگیرم ؟ به هر حال چون جزئیات پرونده شما مشخص نیست نمی توان اظهار نظر دقیق کرد . البته در هیات های تشخیص و حل اختلاف هر اتفاقی ممکن است بیفتد و این موارد سابقه دار است . بهترین راهی که دارید این است که در دیوان عدالت اداری شکایت کنید تا دیوان احتمالا موضوع را به شعبه ای دیگر ارجاع دهد . 

15- سلام و عرض ادب ! ببخشید پدر من یک کارگر داشته سال ۶۰ تا ۶۶ برای ما کار کرده و رفته است . سال ۸۲ بعد از فوت پدرم من کارگاه را از ورثه خریدم ! حالا اون کارگر برای مشاغل سخت شکایت کرده و حکمش تایید شده است ؟ ایا ۴ درصد بازنشستگیش را من باید بپردازم یا همه ورثه با توجه به اینکه حدود ۱۶ سال بعد از رفتن اون کارگر من کارگاه رو از ورثه خریدم ؟ کارفرمای جدید باید بپردازد یعنی کسی که الان کارگاه متعلق به وی است یعنی شما ! طبق قانون کار اینجوری است هر چند منطقی نیست و تمامی ورثه در این قضیه شریکند . البته شما می توانید در دادگاه بر علیه دیگر ورثه شکایت کنید که ممکن است نخواهید این کار را بکنید و البته احتمال به نتیجه رسیدن آن ضعیف است . 

16- سلام آقای نصر ! وقتتون بخیر ! ببخشید من وب سایتتون رو مطالعه کردم در مورد بیمه روستایی و عشایری ! می خواستم بپرسم من یک دختر ۲۵ ساله مجرد هستم که توی روستا زندگی می کنم . هیچ شغل و درآمدی ندارم ! من می توانم بیمه روستایی بخش مستمری بگیر ثبت نام کنم؟ و اینکه چطوری باید ثبت نام کنم ؟ سوال دیگه ای که داشتم این بود که این مستمری پیری بعد اینکه پانزده سال حق بیمه رو پرداخت کردیم بهمون تعلق می گیرد یا حتما باید سن ۵۰ سال بشود و یا از پانزده سال بیشتر باید حق بیمه پرداخت شود ؟ ممنون می شوم ازتون اگه راهنماییم کنید ؟ بله می توانید ثبت نام کنید . به کارگزاری بیمه روستائی در شهر یا روستای نزدیک تان مراجعه کنید . قوانین آن کمی تغییر می کند . البته اگر با 15 سال سابقه بیمه بخواهید بازنشسته شوید باید 65 سال سن داشته باشید وگرنه حداقل باید 30 سال سابقه داشته باشید . 

17- ببخشید همسر بنده از فروردین ۹۴ الی اسفند ۹۶ در شرکت دوستم مشغول به کار بوده است .همسرم مهندس معمار است وشرکت دوستم شرکت پیمانکاری عمران می باشد . با توجه به تولفق بین ما و دوستم برای خانمم در این مدت بیمه رد نشده است . ولی حالا با توجه به اینکه برای مهاجرت اقدام کرده ایم نیاز به سابقه بیمه داریم،همچنین طی صحبتی که با دوستم صاحب شرکت است انجام شد ایشان همکاری لازم را با ما انجام می دهند . لذا سوال بنده این هست که در صورت شکایت از ایشان بابت این سه سال حق بیمه چقدر باید پرداخت کنیم؟ و مراحل اداری چقدر طول می کشد؟ همچنین در صورت واگذاری این پرونده به شما هزینه را بفرمایید. پیشاپیش از توجه شما تشکر می کنم ؟  من در این زمینه متاسفانه فعالیت نمی کنم . شما باید در اداره کار با مدارک مکتوب شکایت کنید . وقتی اداره کار در این زمینه رای داد با حکم دادگاه و رای اداره کار به تامین اجتماعی رجوع کنید . بعد از تائید کمیته فنی شعبه حق بیمه توسط کارفرما باید پرداخت گردد . حق بیمه به نرخ روز و با 10 درصد جریمه محاسبه می شود . اگر منتهی به تعهدات کوتاه مدت شود کمترین حق بیمه در نظر گرفته می شود و اگر منتهی به تعهدات نشود متناسب با شغل حق بیمه در نظر گرفته می شود . 

18- دریک شرکت پیمانکاری که مدت زمان پیمانش دوساله و بعد دوسال کارگرها به پروژه دیگری انتقال پیدا می کنند می خواستم ببینم پایه سنواتی چطوری برایشان محاسبه می شود ؟ چون فقط پروژه ها اضافه می شوند سوابق تجمیع می گردد . 

19- شرمنده که مزاحمتان شدم . سوالی بابت بیمه درمانی داشتم . بنده بیمه هنرمندان هستم اما دفترچه بیمه درمانی نگرفتم . می خواستم بدانم به نظر شما دفترچه بیمه درمانی تامین اجتماعی رو بگیرم یا بیمه ایرانیان ؟ باید اضافه کنم که بیمه ایرانیان نفری ۲۴هزار تومان و بیمه تامین اجتماعی نفری ۴۵ هزار تومان هست . حالا از نظر کارایی به نظرتان کدام بهتر و مقرون به صرفه تر هست ؟  تفاوت چندانی ندارند . البته شنیده ام که اگر بیمه پرداز تامین اجتماعی باشید دیگر دفترچه دیگر بیمه ها را بهتان نمی دهند . البته با دفترچه درمانی تامین اجتماعی می توانید در مراکز ملکی تامین اجتماعی به صورت مجانی درمان شوید که در بیمه ایرانیان چنین امکانی وجود ندارد . اگر نیاز به بستری دارید دفترچه تامین اجتماعی را انتخاب کنید . 

20- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .