دیه طول درمان !1- سلام خسته نباشی ! همسر بنده حدود یک هفته است تصادف کرده است . یکی ازمهره های گردنش شکسته و یکی دیگه در رفته است . می خواستم ببینم حدودا مبلغ دیش چقدر می شود ممنون . البته هنوزبیمارستان هستند . دیروزعملش کردند و پلاتین گذاشتند . الان هم درآی سی یو هستند ؟ حدود 15 درصد دیه دارد . معادل 35 میلیون تومان ! 

2- من کارگر آرماتور بندی هستم و هیچ گونه بیمه ای ندارم . چند هفته پیش از ساختمان سقوط می کنم و آرنج دستم می شکند که تحت عمل جراحی قرار می گیرم. می خواهم علیه کارفرما شکایت کنم ! این طوری که بهم خبر دادند بعد حادثه رفته لوازم ایمنی گرفته است .در صورتی که قبل حادثه هیچ  نوع لوازم ایمنی در دسترس من نبوده است . حالا نگرانم که کارفرما با پیمانکار همدستی بکنند برای تضعیع حقوق من !چگونه می توانم کذب بودن و تبانی آنها را ثابت کنم ؟ شما ابتدا باید سریعا به بازرس اداره کار شکایت کنید و به تامین اجتماعی هم اطلاع دهید . از طریق تامین اجتماعی می توانید کمک هزینه ایام بیماری و شاید غرامت نقص عضو بگیرید . همچنین از طریق کلانتری هم شکایت کنید تا با نظریه پزشکی قانونی و رای دادگاه دیه    بگیرید از کارفرما یا بیمه مسئولیت مدنی وی ! موضوع را با کارشناس اداره کار که مهمترین رکن قضیه است بگوئید و طبیعتا ایشان موارد خریداری شده را بررسی می کند و می تواند موضوع را بفهمد . مهم نظر کارشناس اداره کار و در مراحل نهایی در صورت نیاز کارشناس دادگستری در حوزه ایمنی است . 

3- من خانمی خانه دار هستم 36 ساله در حال حاضر هیچ بیمه ای ندارم و می خواهم برای بازنشستگی اقدام کنم. اما نمی دانم کدوم بیمه مناسب هست. بیمه تامین اجتماعی با 30 سال سابقه یا بیمه ایران  ! لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنون ؟ هر کدام از این موارد مزایای خودش را دارد . اگر متاهل هستید و هسمرتان بیمه تامین اجتماعی یا دیگر بیمه های اجتماعی را دارد بیمه عمر را انتخاب کنید . اگر مجردید بیمه زنان خانه دار یا اختیاری تامین اجتماعی را انتخاب کنید . البته باید متناسب با هزینه هایتان باشد که معمولا حق بیمه تامین اجتماعی کمی بیشتر است . 

4- در کمیسیون پزشکی برای فرزندم که پیشانی اش در حدود دو سانتی متر پاره شده بود سه درصد آسیب اعلام کردند . میزان پرداخت این سه درصد چقدر می شود ؟ 6 میلیون و 930 هزار تومان می شود . 

5- سلام آقای نصر خسته نباشید ! سوالی داشتم در مورد بیمه ساختمان . پدرشوهرم دیروز طبقه سوم منزلشان که در حال تعمیر دو تا آجر از دستشون افتاده خورده تو سر بنایی که پایین بوده و بنا کمی حالش وخیم است و در بیمارستان ! می خواستم ببینم از  بیمه ساختمان دیه بهش تعلق می گیرد یا نه ؟ سال ۹۱ پروانه ساختمان گرفتند و بیمه کردند . اگر جواب بدهید ممنون می شوم . بنا فوت نشدند فقط  شکستگی فک و یکی از صورت و زیر چشمش هم باید پلاتین بشود اگر اشتباه نکنم ؟ اگر خود بنا بیمه تامین اجتماعی داشته باشد می تواند از غرامت نقص عضو تامین اجتماعی استفاده کند . اگر شما هم بیمه مسئولیت مدنی داشته باشید می تواند از طریق آن بیمه با گواهی پزشکی قانونی دیه بگیرد .  

6- دیه شکستگی کف پا چقدر است ؟ بستگی به استخوان آن دارد چون کف پا استخوان های زیادی دارد . معمولا دیه آن 16 هزارم دیه کامل است که به نرخ دیه امسال 3 میلیون و 696 هزار تومان می شود . 

7- سلام وقتتان بخیر ! شرمنده بد موقع پیام می دهم بهتان ! من مدیر یک هتل توی مشهد بودم که بر اثر سقوط از بالا بر هتل مهر t11 کمر من شکسته شد و دو انگشت دست چپ من از بند دوم درست جمع نمی شوند . می خواستم بدانم دیه بنده چقدر می شود ممنونم از شما ! در عمل جراحی من از پلاتین هم استفاده شده برای مهره کمرم ؟ بابت مهره کمر 10 درصد دیه کامل تعلق می گیرد . بابت انگشت تانتان ارش دارد که باید زمان بگذرد و معاینه شود تا بتوان میزان آن را تشخیص داد . هر درصد دیه کامل 2 میلیون و 310 هزار تومان دیه دارد . 

8- سلام جناب نصر ! ممنون از توضیحات شما ! من در یک کارخانه کار می کنم و سه هفته قبل در حین ماموریت تصادف کردم و الان در منزل باید استراحت کنم چون 5 تا از مهره های کمرم شکسته است . در این ایام من مرخصی استعلاجی هستم ؟ و اینکه حقوق رو چطوری باید بگیرم ؟ در مورد پزشکی قانونی چقد دیه تعلق می گیرد؟  چند روز دیگه باید بروم ! نامه کلانتری و...  تازه رسیده دستم . ممنون ؟ اگر بیمه تامین اجتماعی دارید باید از پزشک تان گواهی استراحت پزشکی بگیرید و با تائید شورای پزشکی تامین اجتماعی هزینه تان حقوق تان توسط تامین اجتماعی پرداخت می گردد .  حداقل 10 درصد دیه تعلق می گیرد و ممکن است 5 درصد ارش اضافی نیز در نظر گرفته شود . هر درصد دیه نیز 2 میلیون و 310 هزار تومان می شود . با نامه کلانتری یا دادسرا به پزشکی قانونی مراجعه کنید و سپس با رای دادگاه از بیمه مسئولیت مدنی کارفرمایتان دیه بگیرید . 

9- من از توی سایت آیدی تلگرام تان را پیدا کردم . درخصوص شکایت برای بیمه ام سوال داشتم . من ۱۹ سال سابقه دارم ولی بیمه ام رو شرکت آینده ساز رد کرده است . تا جایی که مطلع شدم مثل اینکه آینده ساز رو به ورشکستگی هست و  همکاران می خواهند که بیمه شان تبدیل به تامین اجتناعی بشود . ولی اولا خیلی هزینه دارد بعد هم می گویند باید ده سال به تامین اجتماعی حق بیمه پرداخت کنید تا بازنشست بشوید . ممنون می شوم اگر راهنماییم کنید ؟ ظاهرا تامین اجتماعی بدون هزینه درخواست انتقال را نمی پذیرد و یکی از علت های آن این است که صندوق آینده ساز بر اثر سوء مدیریت مبلغ مناسبی از مبالغ حق بیمه و سرمایه گذاری های حاصله را ندارد که به تامین اجتماعی بدهد و تامین اجتماعی حق دارد قبول نکند . در صندوق آینده ساز حقوق های بسیار بالا داده شده است و سرمایه گذاری مناسبی نیز صورت نگرفته است . ظاهرا در مجلس در این مورد در حال مذاکره هستند که تا به حال به جایی نرسیده است . 

10 - می شود میزان دیه این نامه را مشخص کنید ؟

 1. بابت سائیدگی حارصه خلف دست و انگشتان 1 درصد دیه معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان 
 2. بابت خراشیدگی انگشت اول دست راست 1 هزارم دیه کامل معادل 231 هزار تومان 
 3. بابت سائیدگی دامیه دست چپ  1درصد دیه معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان 
 4. بابت سه ناحیه حارصه انگشتان 3 هزارم دیه کامل معادل 693 هزار تومان 
 5. بابت 4 ناحیه حارصه صورت 4 درصد دیه معادل 9 میلیون و 240 هزار تومان 
 6. بابت سائیدگی قدام کتف راست همراه با کبودی 1.15 درصد دیه معادل 2 میلیون و 656 هزار تومان 
 7. بابت کبودی بازوی راست 0.15 درصد دیه کامل معادل 346 هزار تومان 
 8. بابت سائیدگی های دامیه زانو و ساق راست 2 درصد دیه کامل معادل 4 میلیون و 620 هزار تومان 
 9. بابت کبودی زیر زانوی چپ 0.15 درصد دیه کامل معادل 346 هزار تومان 
 10. بابت جراحت دامیه لاله گوش راست 2 درصد دیه کامل معادل 4 میلیون و 620 هزار تومان 
 11. بابت 3 حاره گردن و گوش 3 درصد دیه کامل معادل 6 میلیون و 930 هزار تومان 
 12. بابت سائیدگی دامیه پیشانی 2 درصد دیه کامل  معادل 4 میلیون و 620 هزار تومان 
 13. بابت کبودی زیر چشم راست و چپ 0.6 درصد دیه کامل معادل 1 میلیون و 386 هزار تومان 
 14. بابت آسیب نسج گوش راست ارش دارد و در معاینه مجدد مشخص می شود .
 15. بابت شکستگی استخوان بینی 4 درصد دیه دارد معادل 9 میلیون و 240 هزار تومان 
 16. بابت شکستگی دیواره خارجی چشم راست ارش دارد و در معاینه مجدد مشخص می شود . 
11- سلام خسته نباشید من یک سوال در مورد بیمه بیکاری داشتم . من 5 سال در شرکتی مشغول به کار بودم و بعد از 5 سال تعدیل نیرو کردند و نامه عدم نیاز دادند اما چون 2 ماه حق بیمه پرداخت نکرده بودند و باید حداقل 1 ماه قبل اعلام عدم نیاز می کردند من در فاصله کمتر از 1 ماه از شرکت شکایت کردم و برگشت به کار زدم اما رای دادگاه این بود که به علت پایان قرارداد برگشت به کار منتفی می باشد . سوالم اینه که الان می توانم با توجه به رای دادگاه پرونده بیمه بیکاری باز کنم ؟ و با توجه به اینکه تاریخ دادخواست من قبل از پایان 1 ماه مهلت اقدام بیمه بیکاری بوده است ؟ بله می توانید اقدام کنید . با رای دادگاه و نامه عدم نیاز شرکت سریعا به تامین اجتماعی مراجعه کنید . 

12- سلام خوبید ؟ سوال بیمه ای داشتم. من 7 سال هست که در شرکتی خصوصی با قرارداد و بیمه کار می کنم. این شرکت سنوات کل سال ها را تجمیع و در پایان همکاری پرداخت می نماید ولی فقط بر اساس پایه حقوق نه حقوق + حق مسوولیت و می گوید چون جز شرکت های دانش بنیان هستند فقط روی پایه حقوق پرداخت می کنند. آیا این موضوع قانونیست ؟ چون طرح طبقه بندی اجرا نشده است مزد شغل و مزایای ثابت پرداختی باید محاسبه شود . به نظر من حق مسئولیت باید محاسبه شود . 

13- یک سوال اگر می شود راهنمای کنید ؟ خیلی مهمه واسم . الان بعضی از دوستان درصورتی که کارشون چیز دیگری هست دارند  بیمه شان را در یک کار دیگر مثلا سخت وزیان آور رد می کنند .  من هم می خواستم این کار را انجام بدهم ولی می گویند بیمه می فهمد و بهونه می آورند بنده توی بنک داری طلا کارمی کنم یعنی طلا می برم شهرستان وخیلی کار پراسترس و خطرناکی هست .همیشه استرس جونمون یا دزدی داریم ! می خواستم ببینم هیچ بیمه ای هست که ماراتحت پوشش بگیرد یا باید مشاغل آزاد بشوم ! اگر می شود بیمه کارگری بشوم در یک شغلی که ترس ازبازرسی بیمه نداشته باشند هم پشنهاد بدهید . در مورد کار خودم هم حتما بگوئید که سازمان بیمه ای برای شغل ما دارد یا نه ممنون ؟ بهتر است به کارفرمایتان بگوئید بیمه اجباری تان کند . بیمه خویش فرما نباشید بهتر است . شغل تان جزء مشاغل سخت و زیان آور نیست . 

14- باعرض سلام وخسته نباشید و قبولی طاعات وعبادات شما کارشناس محترم؛ لطف کنید نظریه خودرانسبت به گواهی پزشکی قانونی عنایت فرمایید ؟ 

 1. بابت جراحت های سطحی فوق 2 درصد دیه کامل معادل 4 میلیون و 620 هزار تومان 
 2. بابت 5 جراحت دامیه 10 درصد دیه کامل معادل 23 میلیون و 100 هزار تومان 
 3. بابت جراحت بخیه شده کمر 1 درصد دیه کامل معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان 
 4. بابت 5 سائیدگی فوق 2.5 درصد دیه کامل معادل 5 میلیون و 775 هزار تومان 
 5. بابت آسیب اعصاب در گزارش نهایی ارش تعیین می شود . 
 6. بابت شکستگی استخوان جمجمه 10 درصد دیه کامل معادل 23 میلیون و 100 هزار تومان 
 7. بابت نشت مایع نخاعی در گزارش نهایی ارش تعیین می شود . 
15- سوال در مورد پرداخت بيمه بيكاري داشتم . من مسافرت خارج از كشور بودم بعد از آمدنم به مدت ه سه ماه غيبتم موجه شد و خرداد بهم تاريخ حاضري رو دادند . سوالي كه دارم اين هستش كه: بيمه بابت اون سه ماه كه نبودم حقوق رو پرداخت مي كند يا نه ؟ ممنون مي شوم جواب بدهيد ؟ اگر غیبت تان موجه شده باشد باید پرداخت کند . 

16- سلام قربان وقت بخیر . من یک دفتر دکوراسیون داخلی دارم . شخصی بعنوان بازاریاب برایم کار می کند . می خواستم بدانم می شود بیمه تامین اجتماعی کرد ؟ بله می توانید این کار را بکنید . متناسب با روزهای کارکردش بیمه کنید . 

17- سلام ببخشید مادر من ۱۳ سال سابقه دارد با ۵۲ سال سن ! کی بازنشسته می شود ؟ در 55 سال سن با هر سابقه بیمه ای بازنشسته می شود با این حال بهتر است 20 سال سابقه داشته باشد تا حداقل مستمری را بگیرد . 

18- با عرض سلام و خسته نباشید و با  قبولی طاعات و عبادات خدمت جناب اقای نصر ! اگر امکان باشد بنده را در موارد زیر راهنمایی بفرمایید:

 1. با ارائه برگه انجام تصفیه حساب کامل و قطعی از طرف شرکت ما چطوری می توانیم اثبات کنیم که این تصفیه مربوط به اضافه کاری،شب کاری و تعطیل کاری مربوط  نمی شود. ( البته تمام پرداختی شرکت به حساب بانکی واریز می شده است) . 
 2. متاسفانه بنده بعد از راهنمایی شما فهمیدم که می توانیم با تقبل هزینه درخواست کارشناس تحقیق اداره کار از محل کار و سیستم حضور و غیاب بدهیم . الان رای صادر شده و در برگه اعلامی ذکر کرده اند که ما بدلیل عدم ارائه مدارک و مستندات دال بر اثبات خواسته ما رد شده است . این مورد را چطوری می توانم در دیوان عدالت اداری درخواست و اثبات کنم.( ساعت کاری بنده از ۱۷ عصر تا ۷ صبح بصورت مستمر و بدون هیچگونه تعطیلی رسمی از سال ۸۴ تا ۹۱ می باشد که برای حضور و غیاب از طرف شرکت کارت ورود و خروج تعبیه شده بود و همه ملزم به استفاده از ان بودند ولی شرکت ورود و خروج بنده را به هیات ارائه نکرد و اعلام می کند که مدارکی در دسترس ندارد ) . 
 3. نحوه ارائه دادخواست به دیوان عدالت اداری چطوری هست ؟ 
 4. آیا با ارائه استشهاد کاری و امضاء همکاران در آن زمان می توان اثبات کرد که بنده از ۱۷ عصر تا ۷ صبح مشغول بکار در آن شرکت بوده ام ؟ 
 5. آیا بنده فرزند خود را می توانم بعنوان نماینده به دیوان عدالت اداری معرفی کنم (فرزندم پروانه وکالت ندارد) 
 6. در رای صادره عنوان شده با امعان نظر به گزارش تحقیق مثبوت بشماره ۲۰۲۸ مورخ ۹۷/۰۱/۲۷ یعنی مامور تحقیق این رو گزارش داده در حالی که ما درخواست ندادیم . 
 7. الان من می توانم بعد از صادر شدن رای کپی از مستندات ارائه شده در پرونده از اداره کار را درخواست بدهم . 
 8. آیا من در مورد تاریخ رابطه کارگری در رای صادر شده که اشتباه شده می توانم اعتراض کنم . سپاس از راهنمایی تون ! امیدوارم همیشه سلامت باشید  ؟
 • اگر قرارداد داشته باشید کمک کننده است ولی اگر نداشته باشید معمولا کارفرما دلایل مختلفی برای پرداختی هایش می آورد و شما باید مدارکی غیر از پرداختی ها برای این کار داشته باشید . 
 • ظاهرا تحقیق از محل کار کرده اند . احتمالا سیستم حضور و غیاب را ندیده اند . در شکایت تان به دیوان اعلام کنید که سیستم حضور و غیاب توسط کارشناس اداره کار بررسی نشده است . 
 • به صورت حضوری به نمایندگی آنت در استان تان رفته و برگه دادخواست را پر کنید . دلایل تان برای رد نظریه هیات حل اختلاف را به ساده ترین صورت ارائه کنید . مستنداتی که مورد بررسی قرار نگرفته است ذکر و کنید و درخواست بررسی مجدد موضوع در هیات های تشخیص یا حل اختلاف را بدهید . 
 • استشهاد اهمیت خاصی ندارد .
 • می توانید فرزندتان را معرفی کنید ولی اهمیت خاصی ندارد . دیوان معمولا به صورت غیابی رای خود را صادر می کند . 
 • اگر مدارک مربوط به خودتان باشد می توانید درخواست دهید . 
 • بله می توانید . در درخواست تان از دیوان عدالت اداری موضوع را ذکر کنید . 
19- سلام می بخشی دیر دارم می پرسم . من کارم خیاطی هست وتا حالا هم هیچ بیمه ای نداشتم . منظورم تامین اجتماعی هست یا بازنشستگی فقط همون سلامت دارم ! البته جواز خیاطی هم ندارم که بخواهم خودم را بیمه کنم . من ساکن شهرم ولی در روستا مشغول  کارم . می شود راهنماییم کنید که چطور خودم را بیمه کنم که بازنشستگی بدردم بخورد . البته خودتون که می دانید الان همه وضعیت اقتصادیشون بد هست ومال من خیلی بد. بعد در مورد بیمه روستایی وعشایر هم من را می توانید راهنمایی کنید با تشکر ؟ اگر هزینه بالایی نمی خواهید پرداخت کنید به دفاتر کارگزاری بیمه روستائی مراجعه کرده و بیمه روستائی شوید . 8 گروه دارد که هر چه بیشتر بتوانید پرداخت کنید به نفع تان است . 

20- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .