مقصر تصادف کیست ؟1- با عرض سلام وخسته نباشید خدمت جنابعالی ! می توانم ازتون خواهش کنم درصد شکستگی پاشنه پا واین که پلاتین هم کار گذاشته شده است حدودا چقدر می شود را بهم بگوئید ؟ بستگی به استخوانش دارد . اگر استخوان اصلی باشد 8 درصد دیه دارد معادل 18 میلیون و 480 هزار تومان . پلاتین معمولا تاثیری در دیه ندارد مگر اینکه گذاشتن یا برداشتن آن بر بافت های اطراف تاثیر بگذارد . 

2- سلام جناب نصر ! بنده سال۹۲ تصادف کردم ومقصر صد درصد هم خودم بودم . بیمه شخص ثالث توسعه بود و مبلغ صدو بیست میلیون دیه جراحی بابت آسیب دیدگان حکم صادر شده است .از آن زمان به قید سند آزاد هستم .ولی هنوز بیمه دیه افراد را پرداخت نکرده است . بنده چکار کنم تادیه این اشخاص پرداخت بشود وسند که ضمانت اینجانب هست آزاد بشود .البته شاکیان از طریق صندوق خسارت بدنی هم اقدام کرده اند ولی هیچ خبری نیست.لطفا خواهشمندم اینجانب را راهنمایی بفرمایید دیگه نمی دانم چکار کنم . با تشکر؟ یک راهی که مانده است این است که بر علیه شرکت بیمه توسعه در دادگاه شکایت کنید . به استناد ماده های 21 و 22 قانون بیمه شخص ثالث مورخ 1395/02/20 می توانید رای پرداخت خسارت از طریق صندوق تامین خسارات بدنی را بگیرید .  

3- سلام آقای نصر ! روز شما بخیر . بنده در حین کار در ساختمان دچار حادثه شدم و از ارتفاع سقوط کردم که منجر شد یک میل گرد که در زمین کاشته شده بود وارد گردنم شود و تا گیجگاهم برسد که منجر به پارگی گلو و شکستن اوربیت سمت راست صورتم شود و چشم راستم کاملا خون آلود و صدمه دیده هستش و دیدم تار شده ولی به بیناییم اثری نگذاشته و با وارد شدن  میلگرد به گلویم زبانم و لپم هم می سوزد وهم سوزن سوزن شده و اتنهای فکم هم درد شدید دارم  و در حال حاضر چشمم قرمزه و دورش کبوده و اطراف چشم و لپم متورم است . چقدر دیه تعلق می گیرد ؟ در ضمن باید 15 روز دیگر یک عملی روی گیجگاهم داشته باشم و پلاتین نصب کنم . لطفا راهنماییم کنید ؟ اینگونه نمی توان در مورد دیه نظر داد . باید نظریه پزشکی قانونی باشد . حدود 20 درصد دیه کامل حدس می زنم . 

4- سلام خسته نباشید ! می خواستم بدانم دیه درآوردن طحال چقدر است ؟ و دیه لق شدن دندان های عقب ؟ و دیه کبودی روی کل پا و دست و شکم ؟ و دیه بخیه روی دست ؟ ممنون ! دیه طحال را نمی توان اینگونه گفت . بستگی دارد چه آسیبی رسیده باشد . دیه از بین رفتن دندان های عقب 2.5 درصد دیه کامل است و اگر لق شود ارش دارد . ارش آن بستگی به میزان لقی دارد . دیه کبودی اعضای بدن به غیر از سر و صورت 0.15 درصد دیه کامل دارد معادل 346 هزار و 500 تومان . دیه بخیه روی دست 1 درصد می باشد معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان . 

5- سلام آقای نصر می شود این  نوشته دکتر پزشک قانونی را برایم توضیح بدهید ؟ 

  1. شکستگی در استخوان زند اسفل ساعد راست 8 درصد دیه دارد که دیه آن 18 میلیون و 480 هزار تومان می شود . 
  2. منطقه خراشیدگی حارصه پیشانی 1 درصد دیه دارد معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان .
  3. 2 فقره حارصه بازوی راست و لب تحتانی 1.5 درصد دیه دارد معادل 3 میلیون و 465 هزار تومان .
  4. خراشیدگی حارصه و کبودی بازوی چپ 0.65 درصد دیه معادل 1 میلیون و 501 هزار تومان و 500 تومان .
  5. 2 فقره سیاه شدگی شکم  0.6 درصد دیه کامل معادل 1 میلیون و 386 هزار تومان .
  6. دو عدد خراشیدگی تحتانی شکم 1 درصد دیه معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان .
  7. دو عدد خراشیدگی ران راست 1 درصد دیه معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان .
  8. خراشیدگی خلف ران راست همراه با کبودی  0.65 درصد دیه معادل 1 میلیون و 501 هزار تومان و 500 تومان .
  9. 4 فقره زانوها و ساق پا 2 درصد دیه کامل معادل 4 میلیون و 620 هزار تومان .
6- سلام آقای نصر خدا قوت روزه تون قبول حق ! یک سوال داشتم ؟ من اگر دکتر بیمارستان برای من ۳۵ درصد سوختگی از نوع۳ بزند وشکستگی مهره گردن ، گرافت آرنج دست زده ! آیا دکتر معتمد بیمه می تواند اینها را قبول نکند واگر بتواند من باید چکار بکنم ؟ چون که من الان خوب شدم و چیزی نمی توانم بگویم . ممنون اگر جواب من را بدهی ؟ این هم برگه است که دکتر من برای بیمه نوشته اند ؟ آقای نصر ممنون می شوم که جوابم را بدهی ؟ معمولا چنین کاری نمی کنند . احتمالا می خواهید مستقیم از بیمه مسئولیت کارفرما استفاده کنید ولی توصیه می کنم با نظریه پزشکی قانونی و رای دادگاه به بیمه مراجعه کنید . اینجوری بهتر است . وقتی بدون رای دادگاه مراجعه کنید ممکن است و البته ممکن است که دیه کمتری به شما تعلق بگیرد . 

7- سلام وخسته نباشید ! من می توانم قبل از تشکیل کمسیون پزشکی بیمه ایران با معرفی گرفتن از بیمه به پزشکی قانونی مراجعه کنم . چون شنیدم بیمه ایران کمترین مقدار درصد را برای حوادث در نظر می گیرد . من در شرکت با انفجار برق صورت ، چشمها گوش راست وگلویم با شدت درجه یک ودو سوخته است ! ممنون می شوم اگه راهنماییم کنید ؟ باید از دادسرا یا کلانتری نامه بگیرید . ضمنا بعدا باید دادگاه حکم دهد و بنابراین مجبورید از کارفرمایتان شکایت کنید . 

8- پای من از دو قسمت شکسته و سه تا پین گذاشتند و در بیمارستان خصوصی تحت درمان هستم . خواستم بدانم بیمه حوادث کل هزینه درمان را پرداخت می کند ؟ حدود شش میلیون شده است . مقاطع شکسته شده هستند ،  برای این شکستگی چند درصد  دیه تعلق می گیرد . بیمه حوادث هم مخارج بیمارستان و هم دیه را پرداخت می کند یا یکی رو پرداخت می کند . ممنون از اینکه وقت می گذارید و مردم را راهنمایی می کنید سپاسگزارم و مانا باشید در پناه حق ! بستگی به پوشش های بیمه حوادث دارد و معمولا هزینه های درمان را پوشش می دهند البته با تعرفه هایی که دارند . دیه شکستگی استخوان کوبوئید 16 هزارم دیه کامل است معادل 3 میلیون و 700 هزار تومان . بیمه حوادث صرفا هزینه های درمان را تا حد معین پرداخت می کند . دیه را باید مقصر حادثه یا بیمه مسئولیت وی و یا هر نوع بیمه دیگر پرداخت می کند . 

9- سلام .شهریور ۹۶ در جاده مشهد تصادف کردیم و پدر و مادر بزرگم درجا فوت شدند . برای گرفتن دیه فوتی پدرم باید از پدرم شکایت کنیم ؟ و اینکه درست است که دیه راننده (پدرم) کمتر از دیه مادر بزرگم هست ؟ نه دیه شان تفاوتی ندارد . اگر پدرتان راننده بوده است نیاز به شکایت ندارد و بیمه پرداخت می کند . 

10- ببخشید مزاحم شدم . اگر می شود بگوئید 10 درصد ارش چقدر می شود ؟ و این درصد ارش فقط برای تاربینی هستش دیگه؟ و پارگی قرنیه دیه جدا دارد؟ 10 درصد ارش به نرخ دیه امسال 23 میلیون و 100 هزار تومان می شود . پارگی قرنیه دیه جداگانه دارد . 

11- آقای نصر من دیروز با یه ماشین l90 که پارک دوبل داشت تصادف کردم ! منظورم اینه بدنه ماشینم به بدنه ماشینش مالیده شد و احتمال زیاد رنگش خراشیده شد . احتمالا صفر باشه و مکان مورد نظر فوق العاده شلوغ بود و جای توقف نبود . البته مکث کردم شماره پلاکمو برداره و دیگر آمدم . الان نمی دانم چکار کنم ؟ منتظر بمانم شکایت کند یا بروم خودم اقدام کنم . البته من خودم را  مقصر نمی دانم ولی باز هم افسر باید تعیین تکلیف کند ! و بنظرتون افت ماشین در حد تصادف من چقدره ؟ افسر چگونه تعیین تکلیف کند . بعید است بتواند مگر اینکه هر دو وضعیت را دقیق تشریح کنید که باز هم ممکن است این کار را نکند . ضمنا اگر بدون رنگ در بیاید افت قیمت ندارد . به نظرم منتظر بمانید شکایت کند . 

12- پدر بنده سال ۹۵ در یک تصادف فوت شد و راننده مقصر فاقد گواهی نامه بود . رای در شهریور ماه ۹۶ صادر شد و تحویل مدارک به بیمه در آذر ماه۹۶ بود با گذشت ۵ ماه بیمه ایران به دلیل اینکه راننده گواهی نامه نداشته و باید به بیمه مراجعه کند تا ۲/۵ درصد جریمه و سفته را به بیمه بدهد و ایشان مراجعه نمی کند بیمه هم خسارت ما یعنی دیه کامل را پرداخت نمی کند . ما در سایت بیمه مرکزی شکایت کرده ایم ولی با وجود تماس از سوی بیمه مرکزی باز هم بیمه ایران پرداخت نمی کند ! در حال حاضر می خواهیم از مدیر عامل و معاون فنی بیمه ایران در دادگاه شکایت کنیم  . آیا می توانم در دیوان عدالت اداری هم شکایت کنم ؟ به نظر من اصلا باید در دیوان عدالت اداری شکایت کنید . بیمه هم وظیفه دارد از مقصر حادثه شکایت کند در دادگاه . 

13- اگر لطف بفرمایید و به سوال بنده جواب بدهید خیلی ممنون می شوم .  بنده یک ماه پیش با یک ماسین پژو پارس سفید مدل ۸۹ بیرنگ تصادف کردم . بنده مقصر بودم . الان از بنده بابت افت ماشین شکایت شده است . با این وضعیت موجود آیا ماشین مدل ۸۹ بی رنگ شامل افت ماشین میشه یا نه ؟ اگر شامل می شود حدود قیمت افت رو بهم بگوئید ممنون می شوم ؟ بله شامل افت قیمت می شود البته اگر بدون رنگ در نیامده باشد . من حدود 8 درصد قیمت ماشین قبل از تصادف تخمین می زنم . 

14- بنده که از کارفرما شکایت کرده بودم در جلسه هیئت تشخیص و هیئت حل اختلاف رای به نفع من صادر شده ودر رای آخر هیات حل اختلاف که حکم قطعی صادر شده ولازم اجرا است . آیا کارفرما می تواند اعتراضی به رای داشته باشد ؟ ودر مواردی کارفرما حکم را اجرا نمی کند ومیگوید من میخوام تو دیوان عدالت اداری اعتراض نمایم . لطفا مرا راهنمایی بفرمایید ؟ می تواند به دیوان شکایت کند . اگر توقف فوری حکم را بگیرد تا دیوان در این زمینه نظر دهد حکم اجرا نمی شود وگرنه حکم اجرا می شود . دیوان ممکن است به رای ایراد بگیرد و پرونده را به هیات های همعرض ارسال کند . 

15- سلام ببخشید می خواستم بدانم کارفرما در چه صورتی می تواند موافقت دیوان عدالت اداری رو در مورد توقف اجرای حکم هیئت حل اختلاف بگیرد ؟ اگر مدارکی مبنی بر صادر شدن اشتباه رای ارائه کند و بتواند ثابت کند که اجرای رای ضررهای زیادی به وی می زند می تواند توقف فوری حکم را بگیرد . 

16- دخترم 19 سال دارد و می خواهم بیمه اش کنم که در آینده جء سابقه اش حساب شود. بیمه اختیاری و یا بیمه حرف و آزاد ! سوال من این است بعد از دوران دانشجویی اگر استخدام آموزش و پرورش شد که بیمه درمانی است آیا این سوابق لحاظ می شود ! واز طرفی الان جزو بیمه درمان خودم است ایا کار خوبیست که بروم و خودش را بیمه حرف و آزاد کنم که سابقه در آینده داشته باشد ؟ ین بیمه آزاد و حرف و اختیاری   بنظرتان کدام را انجام بدهم ماندم ! اگر مجرد است و بیمه درمانی خودتان هم هست بیمه حرف و مشاغل آزاد 12 درصد بکنید . بعدا می توانید با تقبل هزینه سابقه اش را انتقال دهید البته شنیده ام آموزش و پرورش به سادگی قبول نمی کند . 

17- شما می دانید دیه پارگی تاندون پا چقدر است ؟ اگر کامل پاره شده باشد حدود 8 درصد دیه کامل !

18- من از دست کارفرماشکایت کردم . ولی خیلی رویم فشار می آورند . البته هنوز بخاطربیمه نکردن شکایت نکردم.آخه اداره بیمه چناران می گوید وقتی ازطریق اداره کار به نتیجه رسیدید بعدا شکایت کنید ؟  بیمه درست می گوید . بابت بیمه به اداره کار شکایت کرده و با رای اداره کار به بیمه مراجعه کنید . 

19- سلام خسته نباشید . من با یک شرکت تا 31/03/96 قرارداد دارم و می خواهم بعد اتمام قرارداد دیگر تمدید نکنم . آیا نیاز به اعلام کتبی به کارفرما هست ؟ اگر بیشتر از 1 سال سابقه دارید کارگر دائم محسوب می شوید و 1 ماه قبل از پایان قرارداد باید اعلام کنید وگرنه نیازی نیست . 

20- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .