پاسخ به سوالات : 14 تیر 13971- سلام !  ببخشید مزاحم شدم . خوب ما رفتیم بیمه بریدن 19 میلیون !  حالا می گویند اعتراض هم می توانید بزنید .  می گویند شاید بیشتر بشود شاید کم تر ؟  بنظرتان چکار کنیم . دیه زخم صورت ،  آرنج و مهره کمر ، ترک پا ،  نرم شدن تالوس پا مقصر هم بودیم . آقای نصر خواهشا زود جواب من را بدین باید به بیمه ابلاغ کنم نظرم را مرسی شرمنده ام  و دکتر هم گفته تالوس تا چند سال دیگر مراقبت بشود ؟ بدون نظریه پزشکی قانونی درست نمی شود نظر داد . معلوم است که حدود 8 درصد دیه تعیین کرده اند . اگر با رای دادگاه و نظریه پزشکی قانونی به بیمه مراجعه کرده اید به نظر من اعتراض نکنید . 

2- سلام ! خسته نباشید ! من تا شهریور طول درمان دارم و تا الان برای پایم هزینه کردم . هنوزم خوب نشده به طورکامل . می خواستم بدانم برای ضرر و زیان بخواهم شکایت کنم باید چکارکنم ؟ من تازه درسم تموم شده و کنکورارشد داشتم که این تصادف باعث شد نتوانم سر جلسه حضورپیداکنم .می خواستم بدانم برای ضرر و زیان حتما باید کار ثابت داشت ؟ من به مدت ۴ماه و خرده ای دو بار تصادف کردم که تصادف اولیم موتور از پشت با من برخورد کرد . مسیر اتوبان را خلاف می آمد . توی آن حادثه دلم سوخت پلیس نذاشتم بیاد و چون اولین تصادفم بود نمی دانستم باید چکارکنم . می خواستم رضایت بدهم . اورژانس آمد گفت چیز خاصی نیست و آن آقا با ماشین شخصی من را برد بیمارستان .اما من برایشان شکایت کردم چون فردای تصادفم حال مساعدی نداشتم . توی آن تصادف تاندون پایم کشیده شد ، تازه کارهای بیمه آن تصادف تموم شده بودکه تصادف دوم اتفاق افتاد. چون تصادف سنگینی بود ، برخورد کامیون با پراید ! من هم عابربودم  ،پراید چرخید سمت من و من راپرتم کرد. من اصلا بیهوش نشدم وهمه صحنه را دیدم . از آن روز از همه چیز می ترسم مخصوصا کامیون و ماشین همش فکرمی کنم دارم تصادف می کنم ! نمی دانم این موضوع مهمه و باید به پزشک قانونی بگویم یا نه ؟ خیلی شب هاهم کابوس تصادفم را می بینم ! راننده پراید و کامیون آسیبی ندیدند و من چون عابربودم آسیب دیدم ؟ نه ضرر و زیان می تواند تمامی این موارد را پوشش دهد . شما باید از طریق شکایت به هیات حل اختلاف اقدام کنید و نهایتا در صورت ارجاع به دادگاه ، تصمیم گیری با قاضی است .  بابت ترس و مسائل روحی و روانی تان باید به پزشکی قانونی بگوئید . این موارد ارش دارد و توسط پزشکی قانونی و متخصص روانپزشکی میزان آن تعیین می شود . 

3- ببخشید من یک قرارداد 6 ماهه از مهر تا پایان اسفند 96 با شرکتی داشتم . در سال جدید هم از ابتدای فروردین تا پایان شهریور قرارداد 6 ماهه بستند که من را آخر خرداد اخراج کردند. قرار بوده بیمه رد کنند که فقط اسمم در لیست بیمه هست اما حق بیمه نریختند .می توانم بیمه بیکاری بگیرم ؟ با توجه به اینکه قرارداد یکساله داشتم و باید 9 ماه بیمه واریز می کردند ؟ با رای عدم نیاز نمی توانید . باید به اداره کار شکایت کرده و درخواست بازگشت به کار دهید . اگر اداره کار رای بازگشت نداد ، می توانید برای دریافت مقرری بیمه بیکاری به شعبه بیمه مراجعه کنید . 

4- سلام  وخسته نباشید ! من سی میلیون سفته بابت تحویل وانت شرکت از من گرفت ولی الان که ماشین راتحویل دادم سفته ها را پس نمی دهد . در ضمن رسیدی هم سه سال پیش نداد بهم ولی سفته را جلی ویک نفرشاهد بهش دادم و جلوی اداره کار که شکایت کردم جلوی یک نفر که بعنوان شاهد پیشم بود تهدیدم کرد که رضایت ندهم سفته هایم را اجرا می گزارد .باید چکارکنم ؟  لطفا راهنمایی بفرمایید ؟ من بیستم جلسه دیگر اداره کارم است . ممنون می شوم ؟  اصلا رضایت ندهید . البته باید رسید می گرفتید و در قرارداد نیز ذکر می کردید ! ولی ایشان نیز نمی تواند بدون دلیل سفته را به اجرا بگذارد و قطعا قاضی موافقت نمی کند . به دادگاه شکایت کرده و درخواست بازپس گیری سفته هایتان را داشته باشید .  

5- من سرکار توی ساختمان دستم شکسته ، ابتدا کارفرما گفتند از بیمه استفاده نکن و من تمامی هزینه ها و دیه را بهت پرداخت می کنم ! من هم قبول کردم . ایشان بدون خبر یک سفر رفتن و حالا که برگشتند ،  می گویند تنها هزینه درمان من را پرداخت می کنند و به قول معروف زدند زیر ماجرا !  می خواستم بدانم می توانم ازشون شکایت کنم ؟ از زمان حادثه 45 روز گذشته است و من تازه دیروز گچ دستم را باز کردم . در این مدت هم نمی توانستم کار کنم و دیه من حداقل جبران این مدت بیکاری من می شود ؟ ممنون می شوم از راهنمایی تان ؟ می توانید شکایت کنید ولی باید مدارک کافی داشته باشید . جدا از مدارک بیمارستانی باید بازرس اداره کار یا کارشناس دادگستری موضوع را تائید کند . به دادسرا شکایت کرده و با نظریه پزشکی قانونی به دادگاه مراجعه کنید . بیمه مسئولیت کارفرما یا خود کارفرما باید دیه را پرداخت نماید . 

6- سلام !  حقوق بیمه بیکاریمو این ماه از ماه قبل کمتر ریختند . ماه قبل یک میلیون و دویست و نود و و این ماه یک میلیون و صدو یازده دلیلش چی هست ؟ احتمالا کسوری های بیشتری داشته اید . شاید سرانه درمان را کمی بیشتر کرده اند . باید از دوستان بپرسم . 

7- همسر من برج یازده سال قبل تصادف کرد وشخص مقصر بلافاصله بدون اطلاع ما بعد از چند روز که ما از وی شکایت کردیم ماشینش را از پارکینگ آزاد کرد و تماس گرفت و یک شماره پرونده داد وگفت این شماره پرونده دادگاه واین شماره بیمه است . وگفت کوپن بیمه من کنده شده برو خسارت بگیر ما وقتی دادگاه رفتیم گفت پزشک قانونی برای شما شش ماه طول درمان داده است . حالا ما هیچ نشانی از شخص مقصر نداریم و می خواهیم بخاطر هزینه های سنگینی که برای درمان انجام دادیم شکایت کنیم . الان ما باید چکار کنیم  ؟ این شخص چطور بدون اطلاع ما توانسته مراحل دادگاه را طی کند . ما هیچ آدرسی از او نداریم و فقط پرونده در دادگاه است و پزشک قانونی سه ماه دیگر طول درمان را اضافه کرده است . لطفا راهنمایی کنید ما چطور و کجا از او شکایت کنیم بخاطر هزینه ها و همچنین بخاطر شاهد دروغین که آورده که شهادت دهد او مقصر نبوده است . با سلام دیه لختگی خون در پشت مچ پا در اثر تصادف وپارگی رباط چقد هست ؟  اگر مقصر نبوده است که بیمه خودرو را به شما نمی داد ! ماشین را هم می تواند آزاد کند با کمی رابطه ! مشخصات ایشان هم در شماره پرونده و هم در بیمه نامه موجود است . بابت دیه که بیمه پرداخت می کند و مشکلی هم ندارد . ضمنا می توانید قبل از خاتمه درمان 50 درصد آن را با حکم دادگاه دریافت کنید . در مورد هزینه هایی که انجام داده اید باید به صورت مجزا از ایشان شکایت کنید و به نظر من به نتیجه می رسید . 

8- سلام آقای نصر ! خسته نباشید من چند بار از شما بابت تصادفی که داشتم مشورت گرفتم و خواستم الان سوال دیگری بپرسم ! ببخشید من بیمه ماشینم در تاریخ 1 اردیبهشت 96 توسط خودم تمدید شد ولی تصادف من در تاریخ 23 آبان 1396 رخ داد که طبق رای دادگاه خودم مقصر شناخته شدم ولی نقص عضو نشدم . پزشکی قانونی 2 و نیم درصد برایم دیه بریده است . آیا طبق قوانین جدید شخص ثالث بیمه به من پرداخت می کند یا خیر؟ بیمه  من آسیا هست ؟ بیمه فقط نقص عضو را پرداخت می کند . به شما چیزی پرداخت نمی شود چون بیمه نامه تان قبل از 23 مرداد 96 تمدید شده است .

9- خسته نباشید ممنونم بابت گروه خیلی خوبتان ! شوهرم از طرف پزشک قانونی درصد دیه اش برای قطع پای چپ  از زیر زانو و محدودیت حرکت انگشتان  دست چپ وشکستگی انگشتان دست راست 29 درصد و برای پایش نوشته شده دارای دیه مقدر است درست زده شده است . بعد یک وکیل به ما گفته من چهارصد میلیون می توانم به خاطر نقص عضو  برای شما بگیرم . آقای نصر من از شما خواهش می کنم راهنمایی کنید آیا این وکیل که این صحبت کرده با این درصدی که پزشک قانونی زده است ، ایشان می تواند چنین کاری انجام بدهد یا همان درصد فقط بهش تعلق می گیرد . بخشید مزاحمتون شدم . ازطرف اداره کار صد درصد کار فرما مقصر شده است ولی بیمه 80 درصد کارفرما 20 درصد شوهرم مقصر شده است  . کار فرما هم قبول دار شده که صد درصد مقصر هست ! حالا دیه کامل بهش تعلق می گیرد  یا همان 80 درصد ؟  ایشان احتمالا شوخی فرموده اند . دیه شما 79 درصد دیه کامل است که به نرخ دیه امسال 182 میلیون تومان می شود . اگر 80 درصد مقصر باشد که تازه می شود  145 میلیون . بابت درصد تقصیر نظر کارشناس اداره کار مهم است که اگر بیمه قبول نداشته باشد کارشناس دادگستری در این زمینه نظر می دهد . ضمنا به این وکیل اعتماد نکنید . 

10- با عرض سلام و احترام  سوال مشخص اینجانب اینست که "آیا میتوانم دادخواست مشروح ذیل را از طریق دیوان عدالت اداری به جریان بیاندازم ؟ " .  قبلاً از حسن توجه و مساعدت و راهنمایی جنابعالی بینهایت سپاسگزارم .  احتراماً به استحضار میرساند اینجانب در تاریخ  1393/03/04 بعد از رویت مبلغ اولین فیش حقوق بازنشستگی، اعتراض کتبی خود را به شعبه شمیران تامین اجتماعی ارائه نمودم و مسئول مربوطه اعتراض کتبی اینجانب را طی نامه شماره 66347 مورخ 04/03/1393 برای شعبه 19 تامین اجتماعی ارسال نمودند.  در بررسی مجدد پرونده توسط شعبه 19 ، مشخص شد که بعضی از کارفرماهای شرکت هایی که اینجانب در آنها اشتغال بکار داشته ام، حق‌بیمه های سنوات خدمتی اینجانب را ناقص پرداخت نموده اند.
 یکی از آن شرکتها ، شرکت مادر تخصصی توانیر می باشد. اینجانب از تاریخ 1363/03/01 لغایت 1366/11/30  در واحد های مختلف شرکت توانیر مشغول بکار بودم، لیکن شرکت توانیر برای مدت 111 روز از ایام اشتغال بکار اینجانب حق بیمه قانونی را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نکرده است.  حق بیمه ایام مشروحه ذیل را پرداخت نشده عبارتند از:
1-حق بیمه شهریور ماه 1362 (جمعاً 31 روز ) پرداخت نشده است.
2- حق بیمه خرداد ماه 1363 (جمعاً 31 روز ) پرداخت نشده است.
3- حق بیمه مرداد ماه 1365 (جمعاً 31 روز ) پرداخت نشده است.
4- حق بیمه ماههای فروردین، اردیبهشت ، تیر، مرداد و شهریور 1363 بجای 31 روز برای 30 روز پرداخت شده است (جمعاً  5  روز کسری پرداخت حق بیمه وجود دارد ) .
5- حق بیمه ماههای اردیبهشت ، خرداد و شهریور 1365 بجای 31 روز برای 30 روز پرداخت شده است (جمعاً  3‌‌ روز کسری پرداخت حق بیمه وجود دارد ) .
6- هیچگونه حق سنوات‌ (پاداش‌ خاتمه‌ قرارداد‌ کار) برای دوره اشتغال به اینجانب پرداخت‌ نشده است.(‌به موجب ماده‌ ۲۴ قانون کار)  شرکت توانیر طبق تعهدات و تکالیفی که برای کارفرمایان (مفاد مواد 2، 3، 5 و ١٤٨ قانون کار و نیز مواد 4بند‌"الف"،  47،40،39،36و48 قانون‌تامین‌اجتماعی) تعیین‌شده، ‌مکلف ‌بوده تا ‌نسبت ‌به ‌پرداخت ‌کامل ‌حق ‌بیمه‌ ماهانه ‌اینجانب ‌به‌ تامین‌اجتماعی اقدام نماید. لیکن با پرداخت ناقص حق‌ بیمه موجب تضییع‌ حقوق قانونی اینجانب گردیده است.  شایان ذکر است که در چندین نوبت مراجعه و پیگیری موضوع از مسئولین واحد ذیربط شرکت توانیر، ایشان ضمن تائید موضوع اظهار نمودند که تنها از طریق شکایت به دیوان عدالت اداری به نتیجه خواهم رسید.
علیهذا با عنایت به مراتب معروضه و مستندات تقدیمی و در جهت استیفای حقوق تضییع شده اینجانب، از‌محضر‌شریف آن قضات فرهیخته و عدالت پیشه مستدعی است در پرتو «العدل اساس الملک» و اصل حاکمیت قانون و با ‌عنایت به مستندات ابرازی و به تجویز مواد 10 و 12 از قانون آیین دادرسی دیوان عدالت اداری و قاعده فقهی «‌نهی النبی... لا ضرر و لا‌ ضرار فی‌الاسلام»، تقاضای صدور حکم بشرح زیر مورد استدعاست :

1- ‌الزام شرکت توانیر به پرداخت کسری حق بیمه ایام فوق الذکر به سازمان تامین اجتماعی (بموجب ماده 148 قانون‌ کار و ماده 36  قانون تامين اجتماعي).

2- ‌الزام سازمان‌ تامین‌ اجتماعی به‌ انجام تکلیف‌‌ قانوني‌ خود (به موجب‌ماده 183 قانون‌کار و مواد 4 بند‌"الف"، 39، 40، 47 و 48 قانون تامين اجتماعي) درخصوص احتساب سوابق حق بيمه پرداخت نشده و ثبت ایام اشتغال مزبور در سامانه ‌تامین‌ اجتماعی و اصلاح کلیه احکامی که تاکنون صادر نموده و پرداخت مابه التفاوت حقوق بازنشستگی از ابتدا تاکنون ؟ درست است و مشکلی ندارد . البته این گونه دعاوی ممکن است با اعتراض تامین اجتماعی هم روبرو شود چون منتهی به افزایش هزینه تعهدات بلند مدت می گردد  . ضمنا جریمه ای چندین برابر حق بیمه مربوطه گریبانگیر شرکت توانیر می شود . باید مستندات مربوط به دوران کاری تان را ارائه دهید .  

11- متین : سلام خسته نباشید ! در اداره کارفرما تمام موارد را قبول و امضا کردند ومبلغ پرداختی کارفرما به من مشخص شده است . اگر اعتراض بکند با توجه به تمام مواردی که در اداره کار امضا کرده من چکار باید بکنم ؟ با تشکر ؟ اگر اعتراض بکند موضع در هیات حل اختلاف مورد بررسی مجدد قرار می گیرد و رای هیات حل اختلاف رای قطعی است . اگر اعتراض هم نکند همین رای قطعی است . کارفرما 15 روز وقت دارد که بر روی این رای اعتراض کند .

12- سید ضیاء : سلام بنده قبل سیستمی شدن ادارات یعنی زمانی که همه چیز دستی بود در ستاد بازسازی کار می کردم و بیمه من از بیمه تامین اجتماعی شعبه 1 اهواز در کمپلو خیابان انقلاب رد می شد وحالا هیچ مدرکی ندارم بجز دفترچه یکی از دوستانم که مال اون وقت است واین دوستم بامن تو یک کار بود واسم من و او در یک لیست بوده است . حالا می خواهم سابقه خودم را جمع کنم راه حل چست ؟کجا و چکار باید بکنم ؟ به شعبه بیمه فعلی تان مراجعه کنید و درخواست تجمیع سوابق دهید و نام شعبه مربوطه را ذکر کنید . اگر سوابق تان درآمد که ساله حل است . اگر در نیاید به شعبه 1 اهواز مراجعه کنید و حضوری پیگیری نمائید .

13- محمد : بنده در یک موسسه کار می کنم که برای من بیمه 30 درصد پرداخت می شود و حقوق ماهیانه 550000 تومان بدون فیش حقوقی به حسابم ماهیانه واریز می شود . 3 سال هست که در آن موسسه کار می کنم ! آیا میتوان با شکایت حق خودم را کامل بگیرم ؟ یک سوال دیگه. من می خواهم از آن موسسه بیایم بیرون و از بیمه بیکاری 18 ماهه خودم استفاده کنم اما کارفرما بعلت نیاز به بنده اجازه نمی دهد و می گوید می خواهی بروی برو اما من تو رو اخراج نمی کنم چون بهت احتیاج دارم و نمی گذارم از بیمه بیکاری استفاده کنی و موافقت نمی کنم . من هم بنا به دلایلی نمی توانم با ماهی 550000 تومان برای آن آقا کار کنم و بشدت درگیر مشکل مالی هستم . در ضمن موسسه دارای 15 نیرو است که 3 نفر بیمه 30 درصد و 5 نفر 12 درصد و بقیه بیمه نیستند . ممنون از کمکتان پیشاپیش ؟ بله می توانید . با گواهی واریز حقوق از بانک و دیگر مدارک شکایت کنید . تا ایشان به شما نامه عدم نیاز ندهند و یا اخراجتان نکنند نمی توانید از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنید .

14- ریحانه شاهین : بعد از گذراندن مراحل شکایت در اداره کار، در حال حاضر حکم از دادگستری دارم و آن را به اجرا بردم و آن ها گفتند اموالی از او ضبط کنم، شماره حساب هایش خالی است. الان باید چه کار کنم ؟ خودرو و محل کار را هم می توانید معرفی کنید .

15- محمد خدادادی : می خواستم بدانم ابلاغیه نهایی که برای من آمده چقدر دیه اش می شود. به این شرح است:

 1. سه هزارم دیه کامل
 2. سه درصد از یک سوم از یک دهم دیه کامل
 3. نیم درصد دیه کامل
 4. یک و نیم هزارم دیه کامل
 5. نیم درصد دیه کامل
 6. سه هزارم دیه کامل 
 7. نیم درصد دیه کامل 
 8. دو درصد دیه کامل 
 9. سه هزارم دیه کامل . ممنون می شوم اگر حساب کنید ؟
 • 693 هزار تومان
 • یک هزارم دیه کامل معادل 231 هزار تومان
 • 1 میلیون و 155 هزار تومان
 • 346 هزار و 500 تومان
 • 1 میلیون و 155 هزار تومان
 • 693 هزار تومان
 • 1 میلیون و 155 هزار تومان
 • 4 میلیون و 620 هزار تومان
 • 693 هزار تومان
16- صدیق راستی : سلام بنده بعد از گذشت یکسال از حادثه و 20 روز در کما بودن هنوز عصبی ، کم حوصله ، بیحال و کسلم . آیا به این موارد دیه تعلق گیرد ؟ و به چه متخصص باید مراجعه کرد؟ بله به این موارد ارش تعلق می گیرد . پزشکی قانونی با نظر مشورتی متخصصین روانپزشکی در این زمینه ارش را تعیین می کند .

17- از تاریخ 96.1.15 تا 97.01.31 پیش پیمانکار کار کردم . تا97.6.31 هم قرارداد دارم . از 97.02.01 اخراج شدم . نامه عدم نیاز هم دارم .هیات تشخیص رای صادر کرده که باید پیمانکار مشغول بکار بکند . آنهم می گوید کار ندارم . برای اینکه بیمه بیکاری بگیرم باید چکار کنم ؟ باید اداره کار را بازگشت به کار را پس بگیرد و شما را به بیمه بیکاری معرفی کند . سعی کنید از طریق اجرائیه دادگاه به سر کار باز گردید وگرنه اداره کار باید شما را به بیمه بیکاری معرفی کند .

18- حسین علیاری : با سلام من دو هفته پیش تصادف کردم و در بیمارستان عمل جراحی نمودم و پلاتین در دستم گذاشتم . از پزشکی قانونی نامه دادند که به بیمارستان ببرم و کلیه مدارک را برای پزشکی قانونی بیاورم . آیا پزشکی قانونی برای من طول درمان می زند یا با بودن مدارک و بودن پلاتین در دستم تعیین دیه می کند . و سوال بعدی اینکه تعیین دیه توسط پزشکی قانونی و صدور حکم از جانب دادگاه معمولا چقدر طول می کشد ؟ ممنون ؟ هر دو حالت ممکن است . نظر پزشکی قانونی است که شما به ادامه درمان نیاز دارید یا نه ! معمولا بعد از خاتمه درمان و دادن نظریه پزشکی قانونی به دادگاه حدود 1 ماه برای دادن حکم و بعد از قطعی شدن حکم که 20 روزه است ، بیمه نیز تا 1 ماه دیه را می دهد .

19- نادمی : با سلام ! حدود شش ماه پیش یک ماشین سواری به مادرم زد که منجر به شکستن آرنج دست راستش شد . که برایش پلاتین گذاشتند. حالا آرنجش تا نود درجه خم می شود نه بیشتر ! پزشک قانونی این حکم را داده:

 1. محدودیت حرکتی خفیف در مفصل آرنج که از بابت آن سه درصد از دیه کامل و ارش آسیب بافت نرم ناشی از عمل جراحی دو درصد از دیه کامل واز بابت بند هشت ارش دو دهم درصد از دیه کامل تعلق می گیرد . حالا می خواستم بدانم کهاین پنج و دو دهم درصد مبلغش چقدر می شود ؟ 
 2. آیا رای دادگاه تاثیری داره در میزان مبلغ ( یعنی در نهایت همین مبلغ را می گیریم یا بیشتر می شود ) 
 3. مخارجی را که در این شش ماه داشتیم به عهده کی هست ؟ هم مخارج درمانی مثل فیزیوتراپی و غیره هم مخارج مراقبت مث پرستار و.. . ؟ 
 4. تصادف مادرم آخرین روز ماه صفر بوده است . این تاثیری در رای دادگاه ندارد ؟ از راهنمایی و لطف شما سپاسگزارم ؟ 

 • میزان دیه می شود 12 میلیون تومان
 • همان رای دادگاه را می گیرید .
 • بابت مخارج دیگر باید به صورت مجزا به دادگاه شکایت کنید .
 • ماه حرام در میزان دیه جراحات و آسیب ها اهمیتی ندارد .
20- ادوین : دیه شکستن جمجمه سمت چپ سر چه قدر است ؟ دیه شکستگی جمجمه بستگی به عمق آن دارد . ا هاشمه است یا منقله است ا مامومه . اگر هاشمه باشد 10 درصد دیه دارد معادل 23 میلیون و 100 هزار تومان . اگر منقله باشد 15 درصد دیه دارد معادل 34 میلیون و 650 هزار تومان . اگر مامومه باشد 1/3 دیه کامل دارد معادل 77 میلیون تومان .
بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .