پاسخ به سوالات : 18 تیر 13971- سلام بابت کانال خوبتون سپاسگزارم. من در خصوص مشاغل سخت و زیان آور سوال داشتم . من از سال ۶۹ الی ۹۴ در مخابرات شاغل بودم .بعد از خصوصی شدن مخابرات و با استفاده از مشاغل  سخت و زیان آور بازنشسته شدم. مدت زمان مربوطه یک بخش به مخابرات ایران مربوط بود و بخشی نیز به تهران ( بدلیل تفکیک استانها و مستقل شدن آنها در زمان دولتی با سیاست وقت )  . ۴ درصد حق بیمه را مخابرات ایران علیرغم اعلام بیمه نپذیرفت و من شخصا آنرا پرداخت نمودم . بعد از بازنشستگی از طریق اداره کار شکایت و حکم اجرائی گرفتم و مبلغ را از حساب مخابرات ایران برداشت کردم . یک بار مخابرات به دیوان شکایت کرد و هیات حل اختلاف به من رای داد . برای بار دوم مجددا به دیوان رفته و این بار دیوان چنین نظر داده : برفرض که باید مبلغ از طرف کارفرما داده شود لکن اداره کار صلاحیت رسیدگی به این موضوع را نداشته است. حال هیات رای مرا نقض کرده و مرا مجبور به باز پرداخت کرده است . من الان یک دادخواست برای دادگاه عمومی دادم . خواستم نظر شما را در این مورد جویا شوم لطفا مرا راهنمایی کنید. در ضمن مدارک نیز موجود است . با تشکر و سپاس از شما ؟ در بسیاری از موارد به جای شکایت به دیوان برای پرداخت 4 درصد حق بیمه ، دادگاه عمومی بهتر در این زمینه رای می دهد . شما با رای اداره کار و مدارک پرداخت بر علیه کارفرما برای بازپرداخت 4 درصد حق بیمه به شما و همچنین مبلغ تاخیر در تادیه شکایت کنید . بسیاری افراد را دیده ام که در این زمینه به نتیجه رسیده اند . 

2- سلام آقای نصر یک سوال داشتم , اضافه کاری ساعت 12 شب به بعد ساعتی چند حساب می شود؟ اضافه کار ساعت 10 شب به بعد یک بار باید در 1.4 ضرب شود بابت اضافه کاری و یک بار باید در 1.35 ضرب شود یعنی کلا باید دستمزد ساعتی در 1.89 ضرب گردد . 

3- ﺳﻼﻡ و ﺧﺼﺘﻪ ﻧﺒﺎﺷﻴﺪ ! ﻳک ﺳﻮاﻝ ﺩاﺷﺘﻢ . ﻫﻤﺴﺮ ﻣﻦ ﺑﻴﻤﻪ ﺑﺎﺯﻧﺸﺴﺘﮕﻲ ﺷﺨﺼﻲ ﺗﺎﻣﻴﻦ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﭘﺮﺩاﺧﺖ می ﻜﻨد . 27 ﺳﺎﻝ ﺳﻦ ﺩاﺭد و ﺩﻓﺘﺮﭼﻪ ﺗﺎﻣﻴﻦ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﻧﺪاﺭد. اﻻن ﻣﻦ ﺑﺎﺭﺩاﺭ ﻫﺴﺘﻢ ! می توانیم اﻗﺪاﻡ ﺑﻜﻨﻴﻢ ﺑﺮاﻱ ﺩﻓﺘﺮﭼﻪ و ﻣﻦ ﺯﻳﺮ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﻫﻤﺴﺮﻡ ﺩﻓﺘﺮﭼﻪ ﺑگیرم ﺑﺮاﻱ ﺑﺮﺧﻲ ﻫﺰﻳﻨﻪ ﻫﺎﻱ ﺑﺎﺭﺩاﺭﻱ ؟ اگر ایشان به صورت اختیاری بیمه شده باشد به صورت مجانی می توانید از طریق کارگزاری دفترچه بیمه بگیرید . اگر بیمه شان از نوع حرف و مشاغل آزاد باشد باید به شعبه بیمه مراجعه کرده و درخواست دفترچه درمان کنید که در قرارداد نیز ذکر می گردد . ماهیانه 34 هزار تومان باید هزینه دفترچه درمانی بپردازید . 

4- با سلام و خسته نباشید ! ببخشید مزاحمتون شدم یک سوال داشتم که داخل کانالتون نبود . بنده توسط یکی از آشنایانمون که پیمانکاره بیمه کارگری شدم . خواستم برای دفترچه درمانی اقدام کنم ؛ بنظر شما برای کارفرما اختیاری است که بدون ازمایشات بدو استخدام من را تایید کند و من دفترچه بگیرم؟ یا اجباریه که حتما باید معاینات بدو استخدام در پرونده باشه؟ ممنون می شوم مشاورتونو بدونم ؟  این موضوع اختیاری است . اما اگر در کار برای ایشان اتفاقی بیفتد که درخواست ازکارافتادگی دهید و مستمری بگیر شوید تامین اجتماعی تمامی هزینه ها را از ایشان وصول می کند اگر معانات بدو استخدام نداشته باشید . 

5- محمد صالح : با سلام و خدا قوت ! بنده 30 سال دارم و بیکار هستم. برای بیمه اختیاری به تامین اجتماعی مراجعه کردم.در تامین اجتماعی گفتند که چون سابقه بیمه ای ندارم نمی توانم بیمه اختیاری بردارم. به پیشنهاد خودشان بیمه مشاغل آزاد 18 در صد و با عنوان کارگر ساده برداشتم. گفتند بعد از 2 ماه می توانی بیمه اختیاری برداری. بعد از 2 ماه مراجعه کردم اما گفتند که چون معاف از خدمت (معافیت کفالت – سن پدر 80 سال و بیمار) هستی نمی توانی بیمه اختیاری برداری . 
سوال 1: برای من راهی برای تبدیل بیمه مشاغل به اختیاری وجود دارد ؟ 
سوال2: الان که بیمه مشاغل دارم آیا جز شاغلین به حساب می آیم ؟
سوال3: آیا می توانم براساس مدرک تحصیلی (کارشناسی) خود را بیمه کنم؟ سپاس گذارم ؟
بابت سوال 1 ، تنها راهی که به نظر من می رسد این است که چند ماه سابقه بیمه اجباری داشته باشید ، یعنی حق بیمه تان توسط کارفرما پرداخت گردد و بعد درخواست بیمه اختیاری دهید .
بابت سوال 2 ، داشتن بیمه های خویش فرما ربطی به شاغل بودن ندارد .
بابت سوال 3 بیمه ربطی به مدرک تحصیلی ندارد . بیمه معمولا براساس شغل بیمه شده صورت می پذیرد .

6- جلالی : دو سال در یک شرکتی بودم که قرارداد که طبق پایه وزارت (حداقل حقوق) کاربسته می شد و نسخه قراردادی به پرسنل داده نمی شد و آخرین قرارداد تا ۳۱ خرداد بود که طبق یکی از تبصرهای قرارداد طرفین می بایست یک ماه قبل از قطع همکاری بهم اطلاع کتبی بدهند . که ۳۱ خرداد به من گفتند که از فردا نیایم ! مسئله ای که هست این بود که حقوق قانونی ما از بانک رسمی پرداخت می شد و بقیه نقدی . حقوق اردیبهشت و خرداد هم پرداخت نشده است . سوالم این است که اگر زمان تسویه حق و حقوق من را کامل ندهند ! من می توانم طبق حقوق واقعی ام شکایت کنم و حق و حقوقم را طبق حقوق واقعیم بگیرم ؟ و از اونجایی که من حسابدار بودم فیش حقوق مهر نشده از سیستم قانونی و واقعی دارم و همچنین سندهای هزینه حقوق که حقوق واقعی من را نشان می دهد . بر طبق این مدارک می توانم ثابت کنم که حقوق واقعیم اون چیزی نیست که تو لیست بیمه رد می شده است برایم ! ممنون اگر راهنمایی کنید ؟ می توانید بابت دریافت حقوق واقعی تان شکایت کنید ولی باید مدارک کافی داشته باشید . فیش حقوقی بدون مهر و امضاء متاسفانه اعتبار ندارد . یا باید قرارداد داشته باشید ، یا گواهی پرداخت حقوق واقع از بانک و یا لیست بیمه ! ا اینکه کارشناس اداره کار از محل کارتان بازرسی کند که معمولا کمتر این اتفاق می افتد .

7- م . حسینی فر : سلام ودرود آقای نصر عزیز ! وقتی کمسیون پزشکی گفته فعلا پای شما نیاز به عمل ندارد ولی برای یک یا دو سال دیگه احتمال زیاد به عمل کشیده شود ونظریه نهایی را یکی هشت درصد ویکی دیگر را یک درصد ارش ویک درصد ارش دیگر اعلام کرده جمعا ده درصد زده است ولی هزینه عملش بعدا چی می شود چون نوشته پارگی رباط پا هنوز وجود دارد . ممنون می شوم راهنماییم کنید ؟ باید بابت هزینه عمل به صورت جدا بر علیه مقصر حادثه شکایت کنید . تصمیم در این زمینه با قاضی است . در بیشتر موارد رای به پرداخت هزینه توسط مقصر داده می شود و در بعضی مواقع نیز چنین رایی داده نمی شود و قاضی همان دیه را کافی می داند .

8- Reza.bh : باسلام ! من سال پیش انگشت و مچ دستم درمحل کار آسیب جدی دیده و قانون برای من ۴۵میلیون تومان دیه مشخص کرده اما به علت نداشتن بیمه کارفرمایی ! پردختش برعهده کارفرما هست ! می خواستم بدانم چقدر مهلت پرداخت دارد ؟ من شنیدم ۱تا ۲سال مهلت دارد !؟ معمولا در رای دادگاه مشخص میشود . بیشتر مواقع 2 سال است که حداقل 50 درصد آن باید در سال اول پرداخت گردد .

9- غلامعلی شعبانی : سلام من داخل شرکت کارمی کردم و افتاده‌ام . یکی از مهرهای کمرم شکسته است ؟ البته پیش پیمانکار کارمی کردم ! آیا پیمانکارباید دیه بدهد یا بیمه ؟ بابت دیه پیمانکار باید بدهد که اگر بیمه مسئولیت داشته باشد بیمه می دهد وگرنه خودش باید پرداخت کند .

10- غلامعلی شعبانی : مهره چهارم کمرم شکسته است . می خواستم لطف کنید دیه بنده را تعیین فرمایید ؟ 10 درصد دیه دارد . به نرخ دیه امسال معادل 23 میلیون و 100 هزار تومان می شود .

11- محمد : سلام. نحوه محاسبه دستمزد بازاریاب حقوق ثابت و پورسانتی (تلفیقی) چگونه است و آیا در همه هیات های حل اختلاف عرف بر این است که میانگین پورسانت یا حقوق سه ماه آخر لحاظ شود ؟ بله میانگین حقوق 3 ماه آخر را محاسبه می کنند .

12- asie : سلام، خسته نباشید ؟ نحوه اعمال طرح طبقه بندی به جه صورت هست؟ یعنی به چه صورت حساب کنیم ؟ ابتدا کمیته ا باید در محل کارتان تشکیل دهید با شرکت نمایندگان کارگران ، کارفرما و سرپرستان . بعد از یک شرکت که در این زمینه فعالیت می کند دعوت به همکاری کنید . آنها در هماهنگی با شما مشاغل شرکت را شناسائی کرده و گروه و حقوق و مزایا و موارد دیگر را تعیین می کنند .

13- ALI SHAKER : سلام ادمین محترم باتشکر ازجوابیه شما ! تامین اجتماعی با استناد به ( تبصره 2 ماده 76) ) و بند 1 ماده 13 قانون مشاغل سخت وزیان آور) لزوم بازنشستگی بیش از موعد را داشتن 20 سال سابقه پرداخت حق بیمه ( 20 سال متوالی یا 25 سال متناوب) درمشاغل سخت وزیان آور می داند ! با توجه به پاسخ شما به سئوال1 ، اینجانب با استناد به کدام بند یا تبصره یا استفساریه تقاضای بازنشستگی بیش ازموعد را داشته باشم ؟ محاسبه 1 سال و نیم سابقه بیمه به جای یک سال جزء قوانین بازنشستگی تامین اجتماعی است و نیازی نیست شما بند یا ماده ای را گوشزد نمائید . صرفا سابقه سخت و زیان آور باید برای تامین اجتماعی ثابت گردد و 4 و یا 8 درصد حق بیمه اضافی نیز واریز گردد .

14- شهاب : سلام ! بنده دیروز با موتور سیکلت زمین خوردم و دستم شکست . می خواستم بدانم می توانم از بیمه موتور استفاده کنم و دیه به من تعلق می گیرد. ضمنا چون با کسی برخورد نداشتم به پلیس اطلاع ندادم و کروکی هم ندارم ؟ باید کروکی داشته باشید تا بتوانید دیه بگیرید . به هیات حل اختلاف مراجعه کرده و درخواست روکی کنید . در صورت تائید کارشناس راهنمائی و رانندگی هیات حل اختلاف برایتان کروکی می کشد .

15- نصیر : چند روز قبل با یک ماشین تصادف کردم و دچار صدمات زیر شدم:کوفتگی کتف چپ،کبودی ران چپ،زخم روی قوزک و انگشتان پای راست،کبودی و زخم روی آرنج دست چپ ؟ دیه آن چقدر می شود ؟ بابت کوفتگی کتف چپ 0.2 درصد دیه تعلق می گیرد . بابت کبودی ران چپ 0.15 درصد دیه تعلق می گیرد . بابت زخم ها نیز بستگی به عمق آن دارد .

16- بهنام : با سلام و خسته نباشید ! آیا پیام های ارسالی کارفرما از قبیل ( ساعت فلان میام سراغت ، امروز کارگاه تعطیله ، یا فلان کار را انجام بده تا بیام) در اداره کار مدرک حساب می شود ؟ با تشکر فراوان از زحمات آقای نصر ؟ معمولا نه مدرک حساب نمی شود . ولی با این حال در اداره کار نشان دهید .

17- جعفری : با سلام می خواستم بدانم کارمندی که 19 روز از ماه را کار کرده و رفته از جهت پرداخت مزایا چه مشمول و غیر مشمول تمام آن پرداخت می شود یا معادل 19 روز ؟ برای مثال 110 هزار تومان برای 1 ماه در صورتی که کسی 19 روز بیاید به نسبت آن باید از 110 تومن کم شود ؟ متناسب با کارکرد پرداخت می گردد .

18- سلام در تصادفات رانندئگی منجر به جرح عابر پیاده تا چه حد مقصر است ؟ عابر پیاده هم ممکن است به نسبت تقصیر داشته باشد . اگر نزدیک پل عابر پیاده باشد و استفاده نکند بیشتر مقصر است . اگر در بزرگراه باشد به میزان زیادی مقصر است و ...

19- زیبایی : سلام خواستم ببینم در تصادف یک کلیه از دست دادم . بابت یک چند درصد می زنند کلا برای یک کلیه ؟ 33 درصد می زنند .

20- اکبری : آیا در صورت داشتن مرخصی استحقاقی، با درخواست خود شخص میتوان مرخصی بدون حقوق دریافت نمود ؟ نه نمی توان . ابتدا باد مرخصی های استحقاقی تمام شود و سپس مرخصی بدون حقوق گرفته شود . قانون این را می گوید . البته شما می توانید با کارفرمایتان هرگونه که خواستید قرار بگذارید ولی قانون همانی است که گفتم .

21- بهنام : بنده برای طی مراحل دریافت غرامت بیماری و استراحت پزشکی به شعبه 10 تامین اجتماعی تهران مراجعه کردم (پدرم ۲ ماه در بیمارستان بستری بوده و بیمه کارگران ساختمانی است و تمام شرایط را برای دریافت غرامت دارد) . ولی هرچه به کارشناس سازمان گفتم، ایشان گفتند که چنین چیزی نداریم و به هیچ کسی نمی دهند ! می خواستم ببینم باید به کجا مراجعه کنم چون شعبه مربوطه اصلا وجود چنین چیزی را انکار میکند. ممنون از شما ؟ در صورتیکه در اثر حادثه ناشی از کار بستری شده باشد کمک هزینه ایام بیماری به ایشان تعلق می گیرد وگرنه تعلق نمی گیرد .

22- بهنام : آیا امکان استفاده از خدمات بیمه درمانی تامین اجتماعی بدون حقوق بازنشستگی و از کارافتادگی وجود دارد ( مانند بیمه سلامت ) ؟ (می خواهم به صورت بیمه خویش فرما یا مشاغل آزاد خود را بیمه نمایم؟) . در این صورت نیاز به آزمایش های اولیه در بیمه خویش فرما وجود دارد؟ چون می خواهم در سریع ترین زمان ممکن دفترچه درمان را دریافت کنم؟ با تشکر ؟! نه امکان استفاده از خدمات درمانی تامین اجتماعی بدون امکان استفاده از خدمات بازنشستگی نیست . بیمه خویش فرما که شوید حق بیمه بازنشستگی را هم می پردازید . در بیمه های 12 درصد و 14 درصد می توانید دفترچه بگیرید و نیاز به آزمایش هم ندارید .

23- حسن رحیمی : باسلام ! غرض ازمزاحمت حضورمحترم جنابعالی ! مادرم ازشوهراول جزء مستمربگیران و بازنشستگان کشوری می باشد ! آیا می تواند از طرف شوهردوم که ازسازمان تامین اجتماعی بوده است ، مستمری بگیراین سازمان هم باشد.با تشکرفراوان ؟ مشکلی ندارد . تامین اجتماعی مستمری دوم را نیز برقرار می کند .

24- نیما امین : سلام بنده از سال 1365 تا 1372 در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از شهرستانها به عنوان کتابفروش خدمت نموده ام ولی مدارکی برای پیگیری سوابق بیمه خودم ندارم . چگونه می توانم سوابق بیمه ای آن موقع را به بیمه حال حاضر خود اضافه نمایم . متشکرم ؟ به شعبه بیمه فعلی خودتان مراجعه کنید و در خواست تجمیع سوابق بکنید . نام آن شعبه را آورده تا پیگیری شود . ابتدا باید شعبه بیمه مربوطه را پیدا کنید .

25- سلام و خسته نباشید ! بنده مدتی قبل تصادف کردم و گزارش پزشکی قانونی به شرح زیر است می خواستم ببینم که میزان دیه چقدر می شود و آیا دیه با طول درمان متفاوت است ؟ 
1- شکستگی انتهای استخوان درشت نی ساق پای راست ؟
2- آسیب بافت نرم مچ پای راست ؟ 3- سوختگی درجه 2 حدود 1 درصد سطح بدن در ناحیه داخل و خلف مچ پای راست ؟ 4- کبودی خارج مچ پای راست در اثر اصابت جسم سخت ؟ 
1- 8 درصد دیه کامل معادل 18 میلیون و 480 هزار تومان
2- 2 درصد دیه کامل معادل 4 میلیون و 620 هزار تومان
3- 1 درصد دیه کامل معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان
4- 0.15 درصد دیه کامل معادل 346 هزار و 500 تومان

26- عرض سلام ! من خانم ۳۴ ساله هستم . در ۳۰ سالگی برای یک سال بیمه قالیبافان شدم ، ولی چون نمی بافتم داوطلبانه به بیمه اختیاری تغییر دادم. یک سال هم اختیاری دارم. اما چون پول نداشتم قطع کردم. یعنی در کل ۲ سال بیمه دارم . و ۳ ساله که متوقف کردم. از طرفی تحت پوشش دفترچه درمانی پدرم هستم. آیا اگر دوباره اقدام به بیمهٔ اختیاری بکنم دفترچه ای را که از پوشش پدرم دارم از دست می دهم؟ چون قصد دارم خودم رو با کمترین درصد و بدون دفترچه بیمه کنم. اگر اونجا از من بپرسند دفترچه داری چی باید بگم؟ عرض تشکر از شما ؟ قانونا باید از همانجایی که بیمه می شوید دفترچه درمانی بگیرید ولی با این حال سخت گیری نمی شود و شما می توانید دفترچه درمانی تان را داشته باشید . قرارداد بیمه حرف و مشاغل با نرخ 12 درصد و بدون دفترچه ببندید .

27- رضا : من تصادف کردم و نخاعم ضربه دیده است . نمی توانم راه بروم آیا از کار افتادگی تعلق می گیرد ! و برای خرید بیمه تا چند سال می توانی بیمه را بخری ! تشکر ؟ باید درمانتان خاتمه پیدا کند تا بتوان در این زمینه نظر داد . بیمه خریدنی نیست . یا باید بازنشسته شوید و یا اینکه ازکارافتاده کلی شوید .

28- در حال رفتن به محل کار فردی با موتورسیکلت تصادف کرده و پا از مچ از کار افتاده است . آن یکی پا شکسته کمی جراحت و انگشت شست هم قطع شده یا از کار افتاده ! از تامین اجتماعی کار افتاده می شود فرد یا نه ؟ در حد غرامت دستمزد است و بعید است ازکارافتاده جزئی یا کلی شوید .

بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .