پاسخ به سوالات :20 تیر 1397


1- محمد : با سلام ! شرکت بنده یک شرکت پیمانکاری تامین نیروی انسانی است و نیروهای شرکتی را در اختیار کارفرما قرار می‌ دهد .حال یکی از کارگران علیه ما شکایتی مبنی بر بازگشت به کار طرح نموده است. لازم به ذکر است قرارداد ایشان برای ابتدای سال ۹۷ سه ماهه بوده که ایشان از امضا قرارداد امتناع نموده است و طبق دستور کارفرما به دلیل بی انظباطی ترک کار ایشان در تاریخ ۲۰ خرداد ماه اعلام شده است. می خواستم در خصوص ادعای کارگر مبنی بر بازگشت به کار راهنمایی بفرمایید که آیا دادگاه با توجه به مسائل ذکر شده رای بر بازگشت به کار کارگر را صادر میکند یا طرف شرکت را خواهد گرفت ؟ با تشکر ؟! بستگی به شرایط دارد . اگر حداقل یک سال قبل سابقه داشته باشد احتمال بازگشت به کار ایشان بیشتر است . باید دلایل قوی و مکتوب بر بی انظباطی ایشان ارائه دهید تا اخراج موجه باشد .

2- داوود : می بخشید من از کارفرمایم برای حق و حقوقم شکایت کردم و رای هم صادر شد و جریمه نقدی که باید بهم بدهند مشخص شد و من هم حکم را بردم دفتر قضایی ثبت کردم . حالا چند روز طول می کشد بدستم برسد ؟ ایشان یک ماه وقت دارند که مبلغ را بپردازند وگرنه باید دنبال حکم توقیف اموال ایشان باشید .

3- منا محمدی : با سلام و تشکر ! با توجه به اینکه حداقل حقوق سال 97 مبلغ 1115000 تومان تعیین شده و بنده قراردادی از فروردین ماه با مبلغ یک میلیون تومان امضا کردم آیا می توانم بابت گرفتن مابه التفاوت آن به اداره کار شکایت کنم ؟ قطعا می توانید اگر قراردادتان تمام وقت باشد .

4- h.chif : ما ۸۰ نفر هستیم که شرکت تسویه سالانه ما را پرداخت نکرده است . سنوات ، مرخصی ، کارانه ، حق اولاد داده نمی شود ولی در فیش موجود است . اما دریافتی مجرد و متاهل با دو فرزند یکی هست . بیمه رد شده برای پرسنل از حقوق دریافتی کمتر بوده یعنی برای حقوق ۳۶۰۰ بیمه ۲۷۰۰ رد می شود و با توجه به گذشت ۴ ماه از سال ۹۷تسویه را بر مبنای سال ۹۶ حساب کرده ؟ تمامی این موارد خلاف قانون است ولی سوال شما چیست . می توانید بابت موارد فوق اگر مدارک داشته باشید شکایت کنید هر چند توصیه نمی کنم چون ظاهرا حقوق نسبتا مناسبی می گیرید در مقیاس استانداردهای این مملکت .

5- صادق : سلام و عرض ارادت ! حدود ۱۸ سال سابقه کار دارم .در آخرین شرکتی که کار کرده ام حدود ۴ ماه سابقه دارم و از شرکت نامه عدم نیاز دارم .اداره کار می گوید در آخرین شرکت باید حداقل ۶ ماه کار کرده باشید تا با شکایت بیمه بیکاری به شما تعلق بگیرد آیا درست است؟ پس من باید چکار بکنم که زودتر از ۶ ماه اخراج شده ام ؟ کلا حداقل 6 ماه سابقه نیاز است . به نظر من در اداره کار اشتباه گفته اند . به شعبه تامین اجتماعی تان مراجعه کنید .

6 - سلام ! خدا قوت ! بنده ماهانه مبلغ ۳۱۰ هزار تومان بابت بیمه آزاد پرداخت می کنم . از طرفی چون خانم بنده شاغل می باشند برای خودش و دخترم دفترچه گرفته یعنی از بیمه من استفاده نمی کند . آیا امکان داره که با حذف افراد تحت تکفل از خدمات درمانی مبلغ بیمه ام کاهش پیدا کنه یا مبلغ ثابت هست و تعداد در اصل تفاوتی ندارد ؟ ممنون از لطف شما ؟ احتمالا شما بیمه اختیاری هستید و در این نوع بیمه هر تعداد دفترچه بیمه بگیرید هزینه ای اضافه یا کم نمی شود . می توانید از بیمه حرف و مشاغل آزاد 18 درصد استفاده کنید که هزینه کمتری دارد و البته برای هر دفترچه باید حدود 40 هزار تومان پرداخت کنید .

7- سلام آقای نصر ! آقا من یه پرونده تصادف دارم منتها خیلی پیچیده هست.من ده ماه پیش یه ماشین دنده عقب به من که عابر پیاده بودم زد.موقعی ک منو بردن بیمارستان چیزی نشده بود و یه خون دماغ ساده بود.واس همین اونجا گفتن ارزش پیگیری نداره واس همین نگفتن تصادفیه گفتن تشنج کرده چون براثر ضربه تشنج کرده بودم.صورت جلسه نکردن.بعد دو ساعت ک هنوز توو بیمارستان بودم حالم خراب شد و بعد از سی تی اسکن فهمیدن ک من خون ریزی مغزی کردم و بعد از عمل تا چهار روز توو آی سیو بودم و بیهوش.دکترمم الان میگه تو براثر ضربه خونریزی مغزی کردی بعد بلافاصله بر اثر خونریز دچار تشنج شدی.وقتی ک بهوش اومدم پدرم اینا شکایت کردن یعنی بعد پنج روز.راننده هم توو گذارشات دادگاه گفته ک زدمش.منتها الان بخاطر اظهاراتی ک همراهان من شبه حادثه توو اورژانس داده بودن هیئت سه نفره اومدن و رد کردن.بخدا من یه آدم کاسب هستم بقرآن الان ده ماهه کرایه خونه هم ندادم.منظورم اینه من وظعیت مالیم خیلی خرابه پول مشاوره هم ندارم بدم من الان اعتراض دادم واس پنج نفره.شمارو بخدا قسم اگه کسی هست ک کار منو جور کنه که من حقمو بگیرم تا آخر عمر مدیونش میشم و حق الزحمش رو وقتی حقم رو گرفت بیشتر از اونقدری ک توافق کردیم میدم من اهله ارومیه هستم پروندم هم توی دادسرای آغ قبری شعبه 9دادیاری هست.خواهش میکنم اینو توو کانالتون بذارین شاید یکی پیدا بشه بهم کمک کنه که حقمو بگیرم.بخدا تا خرخرو بعده تصادف بدهی بالا آوردم بخدا هیچ امیدی هم ندارم تا حالا چند بار اقدام به خودکشی کردم فقط به خاطر پسرم نتونستم تمومش کنم.بخدا هرکی حقمو بتونه بگیره بعده خدا زندگیمو مدیونش میشم.خواهش میکنم این پیام رو توو کانالتون بذارین . خیلی مخلصم ؟ انتشار این مطلب تنها کاری بود که می توانستم انجام دهم .

8- با سلام ! امیدوارم همیشه زیر سایه پروردگار باشی ریس جان مزاحم شدم ببخشید شما بازنشستگی بنده را قبول میکنید نوزده سال از کارکنان قرار دادی شهرداری تهران هستم وهرسال هم تصفیه کردم با کمیسیون پزشکی بروم چون سرکارم سه بار سکته کردم چهارعدد فنر قلبم دارم وهمیشه فشارم بیست دو است اکر کار افتاده کلی بدهند سی سال خدمت حساب میکند ایا پاداش اخر خدمت به من تعلق میگیرد چند نفر میگویند تعلق میگیرد پنج سال هم است شب کارم میتوانی کاری برایم کنی باتشکر ازجنابعالی ؟ اگر از کارافتاده شوید متناسب با سنوات حقوق می گیرید و البته از حداقل کنتر نخواهید گرفت . پاداش هم متناسب با سنوات کاری تعلق می گیرد .

9- با سلام بنده از مهر ماه ۹۴ در یک کتابفروشی بیشتر از ۹ ساعت کار میکردم که حق بیمه من تا آخر بر عهده ایشان بوده یعنی درصدی از حقوق من کسر نمیشد در سال ۹۶ تیر ماه بنده به صورت نیمه وقت کار کرده و چون کارفرما در کتابفروشی نبوده و آن محل توسط بنده اداره می‌شده بیمه من تا اسفند ۹۶ نیز رد شده که کارفرما اطلاعی نداشته اردیبهشت ۹۷ مطلع شده و بنده را اخراج کرده و تهدید کردن که پول بیمه رو بایسی عودت بدهم . در ضمن حقوق بنده سال ۹۴ حدود۷۵۰ هزار و تا سال ۹۶حدود ۸۵۰ هزار بوده است . همچنین کارفرمای من از پرداخت عیدی مبلغ بسیار جزیی۱۵۰ هزار واریز می‌کرده و از پرداخت سنوات خودداری کرده در ضمن تمام روزهای جمعه و تعطیل نیز بنده در محل کار بدون دریافتی از حقوق حاضر بوده و رایگان حساب شده است . در حال حاضر با تهدید های فراوان ایشان بنده مجبور به شکایت شدم لطفاً مرا راهنمایی کنید ؟ مدارکی مثل لیست بیمه ، گواهی پرداخت حقوق و هز مدرکی دارید از تمامی دوران فوق جمع آوری کنید . بابت حداقل حقوق ، عیدی ، بیمه ، تعطیل کاری ، اضافه کاری و شب کاری شکایت کنید .

10- آرش : با سلام وخسته نباشید ! بیمه بیکاری من در مهر ماه تمام می شود و من می خواهم خود را بیمه کنم و کار آزاد انجام دهم برای اینکه در آینده حداکثر حقوق و مزایا بازنشستگی را دریافت نمایم . بهتر است خود را بیمه اختیاری کنم یا بیمه دیگر درضمن تا پایان مهر ماه سابقه من میشود ۱۱ سال برای بازنشستگی چندسال اخر محاسبه میگردد و چگونه می توان حداکثر حقوق با پرداخت بیمه بصورت افزایشی دریافت نمود . با سپاس ! از نظر میزان حقوق فرقی بین انواع بیمه های خویش فرما نیست و البته شما می توانید میانگین پرداختی آخرین سال بیمه پردازی را به عنوان حق بیمه در نظر بگیرید اگر از مقدار ثابت حق بیمه بیشتر باشد . فعلا میانگین 2 سال آخر معیار است ولی طبق طرحی که در چند سال آینده اجرایی می شود تمامی سال های بیمه پردازی در میزان مستمری بازنشستگی تاثیرگذار خواهد بود .

11- آقاي نصر عزيز با سلام وتشكر از جوابگوئي و راهنمايي هاي شما ! به استحضار عالي برسانم اينجانب پس از مراجعه به تامين اجتماعي و درخواست بازنشستگي پيش از موعد و بدون شرط سني، طي بررسي پرونده با 26 سال سايقه و5222روز سخت وزيان آور تائيد شده اداره كار وتامين اجتماعي ،شعبه محترم اعلام ميدارد كه شما بايد 20سال متوالي و يا 25 سال متناوب (7300روز) سابقه پرداخت بيمه در مشاغل سخت و زيان آور داشته باشيد تا شرايط بازنشستگي پيش ازموعد را احراز نمائيد ، در غيراينصورت بايد تا رسيدن به سن 50 سالگي صبر نموده كه مجموع سابقه اصلي با احتساب سوابق سخت وزيان آور به 35سال برسدازشما سرور گرامی استدعا دارم درخصوص قوانین ویا تبصره های موجود راهنماییهای لازم راجهت دفاع ازحقوق خود را ارائه فرمایید ؟ بیمه راست گفته است . اگر 20 سال متوالی یا 25 سال متناوب را نداشته باشید باید حداقل سن را داشته باشید . قانون مشاغل سخت و زیان آور است .

12- soheil24 : من سال ۹۶ تا ۹۷ (یک سال) قرار داد داشتم . منتها برج ۸ سال ۹۶ اعزام شدم به خدمت. روز آخر قبل از اعزام کار فرما چند تا لیست تسویه حساب واسم گذاشت تا امضا کنم منتها من امضا نکردم چون اون خیلی از مزایا را به من نداده بود حتی حقوق اداره کار هم نمی داد و خیلی کمتر از آن را میداد.(من ۵ سال اونجا کار کردم و فقط ۱ سال بیمه برام رد شده).الان هم سرباز هستم (تا برج ۴ سال ۹۸ سربازم) . راهنمایی کنید چکار کنم چون با کارفرما مشکل پیدا کردم و دیگه اونجا سر کار نخواهم رفت . (تمام این ۵ سال قرار داد دارم دفترچه بیمه دارم) ؟ باید مدارک مکتوب داشته باشید . قرارداد بهترین مدرک است و البته لیست بیمه ! با تمامی مدارک فوق شکایت کنید و در خواست حداقل حقوق ، عیدی ، سنوات ، بیمه ، اضافه کاری ، بن خواروبار و ... را داشته باشید .

13- نگار : من ۲ سال در یک مجموعه مشغول به کار بودم، بیمه، اضافه کار، سنوات، حق مسکن، بن کارگری و ... نداشتم و حقوقم هم زیر مبلغ اعلام شده وزارت کار بوده، حال از کارفرما شکایت کردم، سوالم اینه که به طور تقریبی میتونین بفرمایید چه مبلغی دریافت خواهم کرد ؟ حداقل حقوق همان سال را دریافت می کنید . هر ساعت اضافه کار تائید شده هم 1/220 حقوق ماهیانه است . سنوات نیز 1 ماه حقوق براساس میانگین 3 ماه آخر است . حق مسکن و بن کارگری نیز متناسب با سال مربوطه پرداخت می شود .

14- بهناز ترابی : میزان پول سوختگی درجه ۳ در ناحیه شکم به اندازه ۱بند انگشت در فرد دیابتی چقدر است ؟ به ازاء هر درصد نسبت به کل سطح بدن معادل 3 میلیون و 465 هزار تومان است .

15- نازنین : سلام و خسته نباشید ! به مدت دو سال در معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد به عنوان مترجم مشغول بوده ام بدون هیچ قراردادی . فرم ها ورود و خروج، پرینت بانک و یک نامه که موید کار تمام وقت من در این مجموعه است موجود است. در دادگاه وزارت کار (بدوی) رای دادند که در صلاحیت وزارت کارنیست و به دیوان باید مراجعه شود. در حالیکه دیوان به افرادی رسیدگی میکند که قرارداد رسمی داشته باشند! می خواهم بدانم اعتراض بر روی این حکم چطور باید باشد که موضوع به دیوان کشیده نشود ؟ نوع قرارداد شما مهم نیست بلکه ارگانی است که از آن دارید شکایت می کنید . اداره کار برای شکایت کسانی است که مشمول قانون کار می باشند . شما باید به دیوان مراجعه کنید .

16- بنده متاهل و ۴۰ ساله هستم به تازگی بیکار شدم و شرایط دریافت بیمه بیکاری را دارم. به دلایلی نمی خواهم که اهل منزل از دریافت مستمری من باخبر شوند. سوالم اینست که مراجعه بازرس اداره کار به درب منزل الزامیست؟ راهی وجود دارد که اهالی منزل از این اتفاق آگاه نشوند؟ ممنونم ؟ بازرس تامین اجتماعی چند مدت یک بار مراجعه می کند . هیچ راهی وجود ندارد .

17- محمد سواری : با سلام وعرض ادب ! بنده مدت یکسال بعنوان انبار دار در رستورانی مشغول بکار بودم و کارفرما سه ماه اول کارکرد برای بنده بیمه رد کرده و الباقی ایام را رد نکرده است . حال با توجه به اخراج بنده از کار آیا بیمه بیکاری به بنده تعلق می گیرد یا نه ؟ قابل ذکر است بنده 75 ماه سابقه بیمه ای در شرکتهای مختلف دارم و هیچ گاه از بیمه بیکاری استفاده نکردم ؟ نه متاسفانه به شما تعلق نمی گیرد . باید در هنگام بیکار شدن بیمه پرداز بوده باشید .

18- اکرم : من عضو هیت علمی دانشگاه هستم و طرح پژوهشی انجام دادم که بیمه 7/8 درصدی و یک جریمه 10 درصدی عدم ارائه لیست برای آن تعیین کردند. همون ابتدا اعتراض زدم ولی گفتند که حدود 2 ماه بررسی اون طول می کشد . آیا تا زمان ارائه نظر هیئت بدوی، جریمه ای برای عدم پرداخت من صادر میشه؟ و اگر بله درصد اون دقیقا چقدر هست ؟ نه اگر اعتراض کنید دیگر جریمه ای محاسبه نمی شود . بعد از ابلاغ رای هیات بدوی می توانید به هیات تجدید نظر شکایت کنید . تا زمانیکه رای قطعی شود جریمه ای در نظر گرفته نمی شود .

19- امین بنایی : با سلام در تاریخ 2/97 با موتورم که بیمه ایران بود خردم زمین و دچار جراحت شدم که افسر هم اومد و کروکی کشید و گفت مقصری سرعتت زیاد بوده بعد از چند ماه که بیمه پروندم رو دید و گفت دیه من 22 درصد هستش وگفت تا یک ماه دیگه پرداخت میکنیم سوال من اینه که ایا همه این 22درصد به من تعلق میگیره ؟ و اینکه مبلغش چه مقداره ؟ ممنون از سایت خوبتون ؟ بله طبق قانون جدید همه 22 درصد به شما تعلق می گیرد . معادل 50 میلیون و 820 هزار تومان

20 - علیرضا پارسایی : با سلام من 30 سالمه و 15 سال هست که تعمیرگاه موتور سیکلت دارم یه بچه دارم و دومی هم تو راه هست چند سال پیش که حق بیمه من کمتر بود با کمک یه ماده ای که میگفتن ماده پنج من 75 هزار تومان بیمه حق بیمه پرداخت میکردم تا اینکه یه دفعه شد 150 هزار تومان که نتونستم پرداخت کنم چون توی فصل سرما درآمدی ندارم چندماه هم هستش که همین بیمه رایگانمون رو هم قطع کردن گفتن برا اینکه شما از قبلا تو لیست بیمه تامین اجتماعی بودی برای همین خود به خود قطع شد. سوالم اینه که من یه بار برا بیمه کارگران ساختمانی اقدام کردم و مدرک جوشکاری گرفتم ولی بیمه اجتماعی گفت ما تو رو میشناسیم و نمیتونی این بیمه رو بریزی چیکار کنم اینده من در خطره اخه این چه دولتیه ممنون ؟ برای بیمه کارگران ساحتمانی باید کارگر ساختمانی باشید . با این شرایط نمی شود .

21- خدابخشی : سلام من ۱۵ سال سابقه بیمه دارم وتازه بیمه بیکاریم تمام شده . می خواهم بیمه ام را تا ۲۰ سال سابقه ادامه بدهم و بازنشستگی بگیرم . خانم هستم و ۴۲ سال سن دارم به نظرتان برای گرفتم بازنشستگی از طریق کدام روش حق بیمه پرداخت کنم تا مستمری خوبی بگیرم . اختیاری یا مشاغل آزاد یا اجباری از طریق شرکت مبلغ مستمری برایم مهم است که بالا باشد ممنون از راهنمایی شما ؟ به نظر من از طریق اجباری اقدام کنید هر چند پرداخت حق بیمه را از حد معینی نمی توانید افزایش دهید . علاوه بر این ممکن است ملاک پرداخت مستمری تا چند سال آینده عوض شود و پرداخت حق بیمه در تمامی سال ها ملاک قرار گیرد .

22- علیپور : سلام. اگرممكنه در فايلهاي صوتي بازخواني پرونده ها گفته بشه به نظرم بهتره ؟ در این زمینه هم به زودی می خواهم صحبت کنم . بسیار ممنون از توجهتان .

23- بهنام : با عرض سلام ! می خواستم بدانم آیا پیامک های ارسالی از سوی کارفرما از قبیل (ساعت فلان میام سراغت،چی کار کن تا من بیام.کارگاه فردا تعطیله،) در اداره کار برای اثبات کار پذیرفته می شود؟ جهت اطلاعشان خوب است ولی مدرک حساب نمی شود . باید در کنار مدارک مکتوب قرار گیرد وگرنه به تنهایی فایده ندارد .

24- نیما امین : به نام خدا ! با سلام و احترام ! بنده از سال 65 تا 72 در اداره ارشاد یکی از شهرستان ها به عنوان کتابفروش به صورت تمام وقت خدمت نموده ولی اداره مذکور بنده را بیمه نکرده و مدارکی هم برای اثبات این مورد ندارم . چگونه می توانم در این مورد اقدام نمایم . با تشکر ؟ باید مدارک مکتوب داشته باشید . اگر سیستم حضور و غیاب دارید شاید بتوانید درخواست بازرسی دهید وگرنه به نتیجه نمی رسید .

25- محمد سادات : اینجانب 3 سال در سپاه پاسداران به عنوان نیروی رسمی شاغل بوده و پس از استعفا مدت 10 ماه خدمت سربازی انجام دادم و در حال حاضر نزدیک 23 سال است که بیمه تامین اجتماعی هستم آیا جهت انتقال بیمه از سپاه به تامین اجتماعی باید مابه التفاوت هزینه انتقال را بر اساس اولین حقوق دریافتی از تامین اجتماعی پرداخت کنم یا اینکه بر اساس حقوق دریافتی سال جاری پرداخت کنم ؟ باید براساس حقوق جاری پرداخت کنید .

26- مهدی : با سلام وخسته نباشید !
1- شکستگی استخوان کف پا
2- نسج نرم مچ پا
3- کشیدگی رباط صلیبی جانبی ! می خواستم بدونم دیه چقدر داره ؟
4- یک سوال دیگر این که شکستگی کف پا با شکستگی استخوان متاتارس سوم دیه اش فرق می کند یا خیرممنون از زحماتتون ؟
1- شکستگی استخوان کف پا 16 هزارم دیه کامل معادل 3 میلیون و 696 هزار تومان
2- آسیب نسج نرم پا معمولا 2 درصد دیه دارد معادل 4 میلیون و 620 هزار تومان
3- کشیدگی رباط هم حدودا 2 درصد دیه دارد .
4- متاتارس ها همان استخوان های کف پا هستند . دیه شان تفاوتی ندارد .

27- مجتبی : سلام ! من در حال مطالعه طرح طبقه بندی مشاغل هستم. می خواستم بدون مزد مبنا چطور محاسبه می شود بر اساس طرح طبقه بندی مشاغل؟ می دانم که که باید به فرد گروه داده شود و بعد بر اساس مزد اداره کار و گروهی که دریافت کرده، مزد مبنای ان محاسبه شود. فرمولش چیست ؟ آیتم های مختلفی دارد که براساس آن و محیط کارتان باید امتیاز بدهید . در قسمت قوانین و دستورالعمل های اداره کار سایت چندین فایل در این زمینه آورده شده است .

28- علی خیری : من در تهران با يك نفر كه مسافر بود واهل مشهد تصادف كردم واو مقصر صد در صد شد وكوپن گرفتم و بيمه مبلغ راپرداخت وبراي افت قيمت گفت بايستي بروي به حل اختلاف . مي خواهم بدانم كه اگر من در تهران شكايت كنم واو مشهد است آيا مي شود يا خير ! بايستي بروم آنجا با تشكر ؟ برای شکایت افت قیمت باید در محل زندگی ایشان شکایت کنید .

29- زیبایی : زیبایی ! با سلام وخسته نباشید ! سوال داشتم خواستم ببینم بابت نداشتن یک کلیه و طحال و ضربه دیدن پا که دوبار جراحی شده و پلاک داخل پایم و عمل جراحی کردم چند درصد از کار افتادگی بهم تعلق می گیرید . آیا از کار افتادگی کلی بهم تعلق می گیرد یا نه ! با تشکر ولطف کنید بزنید چند درصد .با این شرایط چند درصد میزنند .تشکر ؟ بابت کلیه 33 درصد تعلق می گیرد . بابت موارد دیگر بستگی به وضعیت بیماری تان دارد .

30- پیمان اصل آبادی : با سلام چک ضمانت اینجانب دست کارفرما می باشد و حقوق دو ماه اسفند و فروردین را نداده و به بهانه های مختلف امروز و فردا می کند و گفتند که اگردوست داری برو شکایت کن . البته بابت چک ضمانت رسید کتبی با مهر وامضا شرکت دارم ولی قرارداد کتبی به من ندادند ؟ مشکلی ندارد . اگر دوستانه ندادند از طریق درگاه الکترونیک قضایی درخواست بازپس گیری چک را بدهید و اگر نشد به دادگاه شکایت کنید .

31- رضا : سلام تصادف کردم . نخاعم ضربه دیده و پاهایم توانایی را رفتن ندارم . تقاضای از کار افتادگی دادم ! بیمه ام کمه خواستم تا سقف چند سال می توانی بیمه را خریداری کنید . و کار افتاگی تعلق میگیرد .تشکر ؟ سابقه بیمه قابل خریدن نیست و ازکارافتادگی نیز ربطی به آن ندارد . با این حال معمولا سابقه بیشتر باعث افزایش احتمال ازکارافتادگی تان می شود .

32- محمد : با سلام ! شخصی در هلال احمر بصورت قراردادی مشغول به کار می باشد که در قرارداد بجای کارگر ، پیمانکار عنوان شده است. شغل ایشان ثبت نام برای کلاسها می باشد و بابت هر ثبت نام درصد مشخصی را دریافت می کند. ضمن اینکه ایشان توافقنامه ای هم بابت حضور افتخاری در هلال احمر تکمیل نکرده اند و بیمه هم نیستند. آیا می توان ایشان را مشمول قانون کار دانست ؟ آیا در سازمانهای دولتی صرف عنوان پیمانکار ، مانع از شمول قانون کار می شود؟ به احتمال بسیار زیاد ایشان مشمول قانون کار می باشد . اگر قرارداد رسمی نداشته باشند و از طرفی به هر طریقی دستمرد دریافت کنند مانند پورسانت ، مشمول قانون کار تلقی می شوند .

33- بیمه : اس ام اس تامین اجتماعی را گرفتم اما چون قبلا ابلاغیه کتبی می گرفتم و بیش از یکسال بود که بیمه شده نداشتم به آن توجه نکردم ! حالا جریمه شدم چکار می توانم بکنم ؟ به هیات بدوی تشخیص مطالبات سازمان در شعبه بیمه مورد نظر شکایت کنید تا در مورد جریمه تان تصمیم بگیرند . احتمال دارد فقط جریمه تان را حذف کنند .

34- فریده مقدم : تقسیم مستمری بین همسر پدرم که شوهرش دومش فوت شده و رجوع کرده و من که دختر هستم چگونه است ؟ 66 درصد برای ایشان و 33 درصد برای شما محاسبه می شود .

35- مجید : نزدیک به یک سال در شرکتی کار کردم و چهار ماه حقوق ، سنوات و عیدی و بیمه ندادند ! شرکت کلی بدهکار داره و خیلی‌ها که شکایت کردند و راه به جایی نبردند ! باید چه کار کنم؟ آیا اصلا شکایت فایده ای داره یا باید بیخیال شم؟ ممنون اگه راهنمایی کنید ؟ شکایت کنید تا کار نهایتا به توقیف اموال بکشد . اگر روزی قرار به پرداخت باشد شما هم مدارک داشته باشید .

بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .