پاسخ به سوالات : 25 تیر 1397


1- سلام ببخشید بد موقع مزاحم شدم توروخدا راهنماییم‌کنید . از شما خیلی تشکروقدر دانی میکنم بابت دلسوزی و راهنمایی های درستتون . من سال ۸۹ یه اتوبوس خط واحد داخل شهر داشتم بعد راننده داشتم خودم راننده نبودم یه زنی داخله اتوبوس افتاد کف اتوبوس و اون موقع دادگاه ردش کرد گفتن سهل انگاری طرف خودش بوده اما الان بعد چندسال پرونده شو بالا آورده و مبلغ ۲۰ میلیون دیه براش آمده منم اعتراض دادم رو‌پرونده که ایشان سال ۸۹ ردش کردن ولی دیگه کاریش نمیشد کرد پرونده رو بالا آورده بود ومن که صاحب اتوبوس بودم‌محکوم شدم وهمون سال اتوبوس رو فروختم الان من با ضمانت آزادم آیا بیمه خسارات این خانم رو پرداخت میکنه که سال ۸۹ تصادف کردن و منم اتوبوسو فروختم ؟ تا آنجائیکه می دانم بعد از گذشت یک سال جرم مشمول مرور زمان می شود اما اگر رای دادگاه در این زمینه داده شده باشد و در آن سال شما بیمه شخص ثالث داشته باشید بیمه موظف است مبلغ فوق را پرداخت نماید. 

2- اکبری : سلام ! درصورتیکه پرسنل به هر دلیلی قراردادهای کاری را امضا نکنند ولی به کار در شرکت ادامه بدهند، درصورتیکه مشکلی برای وضعیت همکاری به وجود بیاید تکلیف چیست ؟ اگر به اداره کار شکایت کنند براساس مدارک دیگر در زمینه حقوق و مزایا نظر داده خواهد شد . مثلا گواهی حقوق از بانک و یا مخصوصا لیست بیمه .

3- اکبری : در حین انجام امور پیک شرکت، حادثه ای برای کارمند پیک به وجود آمده است، با توجه به اینکه نزدیک به یک ماه هست که در محل کار نتونستن حضور پیدا کنن، و میخوان اقدام به بیمه ایام بیماری کنن. اول اینکه چه مدارکی برای بردن به بیمه لازم هست ؟ و دوما اینکه کارفرما باید ایشون رو از لیست بیمه خروج بزنه ؟ بیمه و سنوات به این ایام تعلق میگیره از سمت کارفرما ؟ ممنونم ؟ گواهی استعلاجی پزشک و دفترچه بیمه ! نه شما باید در لیست بیمه روزهای کارکردشان را صفر بزنید ولی خارج نکنید . سنوات تعلق می گیرد ولی حق بیمه توسط تامین اجتماعی محاسبه می شود بدون پرداخت مبلغی !

4- علی نژاد : با سلام و عرض خسته نباشید ! بخشی از سوابق سخت و زیان آور که به تایید کمیته رسیده و مربوط به کارگاه دیگری است که الآن وجود نداره را می شود بنده به درخواست و رضایت خودم مجددا بصورت عادی برگردانم.چون مربوط به کارگاه دیگر بوده و هنگام بازنشستگی به نرخ روز محاسبه می شود و بنده توان پرداخت آنرا ندارم .لطفا راهنمایی بفرمایید.با تشکر فراوان ؟ بله مشکلی ندارد . کافی است نپردازید خود شعبه عادی حساب می کند . البته دقت کنید که بدون احتساب سوابق سخت و زیان آور سابقه بیمه تان پر شده باشد .

5- علیرضا پارسایی : سلام وقت بخیر من زیره پوشش هیچ بیمه ای نیستم . می خواستم زانویم رو عمل کنم هزینه عملم خیلی زیاد میشه ایا امکانش هست خودم رو زیره پوشش بیمه تامین اجتماعی کنم از نوع اختیاری و ایا امکانش هست بعد از چند ماه با توجه با در دست داشتن این نوع بیمه برای عمله پام اقدام کنم البته من شغلم ازاده برای همین هیچ بیمه ای تا حالا نداشتم و سنم هم 30 هست ممنون از پاسختون ؟ بله می توانید و تامین اجتماعی در این زمینه هیچ دوره انتظاری ندارد . البته بهتر است حداقل 2 ماه بگذرد .

6- محسن 237 : درتصادفات منجر به جرح کوچک آیا به کمیسیون پزشکی نیاز است ؟ اگر منظور بابت گرفتن دیه است معمولا پزشک قانونی که یک نفر است به تنهایی در این زمینه نظر می دهد .

7- غلامحسین شاهدی : با سلام و عرض ادب و احترام و خسته نباشید خدمت شما ! و با تشکر فراوان از این کار خداپسندانه و بسیار بسیار شایسته شما ، واقعا خیلی خوشحال شدم که هنوز افرادی هستند که بدون هیچگونه چشم داشتی به سوالات مردم پاسخ دهند ، آن هم سریع و فوری امیدوارم که خداوند بهتون اجر بدهد.... بنده از اول اردیبهشت سال 1372 در یکی از دانشگاههای آزاد مشغول به کار شدم و هنوز هم الحمدللله سرکارم و مشکلی ندارم اما حدود سه سال اوایل خدمتم بیمه اینجانب پرداخت نشده بود که در سال 1396 پیگیری کردم و 13میلیون تومان دانشگاه را جریمه کردند و حدود یکسال و نیم سوابق کاری بنده مورد قبول بیمه واقع گردید ، هم اکنون سوال بنده اینه که : از این 13میلیونی که دانشگاه ملزم به پرداخت شده(جریمه شده) آیا من هم باید قسمتی از این مبلغ را بپردازم یا کل این مبلغ را باید دانشگاه بپردازد؟ضمنا حدود دوسال نیز به علت همزمانی تحصیل در همان دانشگاه بصورت نیمه وقت با دانشگاه همکاری داشته ام آیا باتوجه به اینکه حق الزحمه اینجانب را در مدت مذکور بصورت نقدی یا نوشتن چک در وجه خودم پرداخت کرده اند برای مدت نیمه وقتی هم میتوانم شکایت کنم که به سنوات بیمه ام اضافه شود یا خیر؟ پیشاپیش از همکاری شما صمیمانه سپاسگزارم و ازدرگاه خداوند متعال برایتان آرزوی موفقیت و تندرستی دارم ؟ 7 درصد حق بیمه بدون احتساب جریمه باید توسط شما پرداخت گردد که دانشگاه موظف است در ماه های آینده از شما کسر کند . بابت دوره مورد نظر هم می توانید شکایت کنید با مدارک کافی ! همان بیمه ، فیش حقوقی و دیگر مدراک مرتبط با تدریس تان کفایت می کند .

8- میلاد : اینکه شکستگی پا از نوع شکستگی ساده است یا خرد شدگی چگونه تشخیص داده می شود؟ الان درشت نی پای من با پلاتین و نازک نی من که شکسته و کاملا از هم جدا شده بدون اینکه عمل شود درمان شده؟ الان درصد هر کدوم به چه صورت مشخص می شود؟ و بابت پلاتین هم ارش تعلق میگیرد؟ درضمن یک بند از شصت پام هم شکسته ؟ تشخیص با پزشک قانونی یا ارتوپد است و بستگی به تعداد نقاط شکسته شده و وضعیت استخوان ها بعد از حادثه دارد . به هر کدام 8 درصد دیه کامل تعلق می گیرد معادل 18 میلیون و 480 هزار تومان . بعضی مواقع 1 تا3 درصد ارش هم تعلق می گیرد . بابت شکستگی یک بند از شصت پا ، 1/125 دیه کامل تعلق می گیرد معادل 1 میلیون و 848 هزار تومان .

9- فرشید عبدی : گروه شغلی و مرایای اپراتور پست برق فشار قوی چگونه محاسبه می شود و چقدر است با سابقه کار ۱۰ سال ؟ سختی کار تاثیر زیادی دارد ولی فاکتورهای دیگری هم مطرح است مثل تخصیلات ، منطقه جغرافیایی و ... ! دقیق نمی توان اینگونه نظر داد .

10- امین غلامی : سلام من گواهینامه با کد ۱۱ دارم سوار نیسان بودم تصادف کردم تصادف جرحی بوده بیمه دیه آنها رو پرداخت میکنه یا باید خودم بدم ؟ کد 11 فکر کنم رانندگی با وسایل شخصی است . اگر با نیسان تصادف کرده باشید و مقصر باشید بیمه می دهد ولی با تضمین و به صورت قسطی از شما می گیرد .

11- علی : ضمن سلام و عرض خسته نباشید ! متاسفانه کارفرما انتهای هر ماه، سندی مکتوب از من میگرفت مبنی بر اینکه «کلیه حقوق و سنوات خود را دریافت کرده ام و هیچ شکایتی ندارم. همچنین به دلیل اینکه تحت تکلف پدرم بیمه هستم، ماهیانه مبلغی از کارفرما برای حق بیمه میگیرم و با درخواست خودم بیمه نشدم و لذا هیچ شکایتی از کارفرما ندارم . آیا این گواهی میتواند به نفع ایشان باشد یا خیر؟ آیا مطابق قوانین، کارفرما میتواند بر سر حقوق اولیه کارگر (بیمه) مذاکره کند ؟ ممنون ؟ بیمه که اصلا ربطی ندارد و اگر مدارک داشته باشید و رابطه کاری تان ثابت گردد ایشان باید حق بیمه شما را پرداخت کند . سند مکتوب اگر محضری نباشد و مبلغ دقیق هم جلوی آن نوشته نشده باشد هیچ ارزشی ندارد و ایشان باید مدارکی ارائه کنند که به شما پرداختی داشته اند . دیوان عدالت در این زمینه اینگونه رای داده است . باید در اداره کار ، مدارک کارکردتان را به خوبی نشان دهید .

12- حسن : سلام ! بنده به دلیل عدم بیمه شدن از سوی کارفرما قصد شکایت برای احیای سابقه 7 سال بیمه خودم بشم. تحقیقات اولیه ای انجام دادم متوجه شدم در این طور مواقع، کارفرما شکایتی می کند مبنی بر اینکه کارگر، فحاشی کرده یا دزدی کرده یا انضباط کاری نداشته و ... سوالم این است که آیا این شکایت، جنبه کیفری دارد و متفاوت با روال های اداره تامین اجتماعی است ؟ یا می تواند موثر باشد و مانع رسیدن کارگر به حق بیمه خود ؟ ممنون ؟ بابت این موارد ایشان می تواند به دادگاه عمومی شکاتیت کند و مدارک متقن می خواهد . بابت حق بیمه شما شکایت تان را به اداره کار انجام دهید و ربطی به این موضوع ندارد .

13- نادر : با سلام من بالای ده سال سابقه بیمه دارم و مبلق فیش حقوقی من ۳ میلیون تومان با اضافه کاری و مزایا است . می خواهم خود را بیمه اختیاری کنم آیا ۲۶ درصد از این ۳ میلیون تومان را باید حق بیمه پرداخت کنم یا فقط مبلغ پایه حقوق خودم را که یک میلیون و پانصد هزار تومان است را باید پرداخت کنم . با تشکر ؟ اگر برای اولین بار است باید ماهیانه 310 هزار تومان پرداخت کنید و ربطی به حقوق شما ندارد .

14- سیما مدیری : اگر برای پارگی پرده یک گوش معاینه از طرف پزشکی قانونی خواسته بشه و با معاینه متخصص 50 درصد شنوایی کاهش پیدا کرده باشه و پارگی پرده گوش غیرقابل برگشت باشه و غیر قابل ترمیم باشه چقدر دیه تعلق میگیره پرونده پزشکی قانونی بنده الان ماه ابان یک سال میشه ؟ پارگی پرده گوش ارش دارد و با توجه به میزان پارگی توسط پزشکی قانونی تعیین می شود . 50 درصد کاهش شنوایی 25 درصد دیه دارد معادل 57 میلیون و 750 هزار تومان . دیه به نرخ سال حکم محاسبه می شود .

15- حامد مجو : بنده بیمه آزاد با نرخ 18 در صد هستم آیا این بیمه بهتر است یا بیمه اختیاری با 27 درصد ؟ بیمه 27 درصد اختیاری بهتر است در مجموه : فرانشیز درمانی ندارد و هزینه دفترچه هم ندارد . اما ا زنظر بازنشستگی هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند .

16- nazi66 : با سلام و ممنون از پاسخگویی شما ! من از سال 91 در محیط آموزشی مشغول بکار بودم و سنوات و عیدی من به صورت ماهیانه روی حقوقم پرداخت میشد. به طور مثال در سال 94 پایه حقوق من 1100000بود اما ماهی 60000 تومن هر ماه به حقوق اضافه میشد که جمعا در سال میشود 720000تومن! با توجه به اینکه اختلاف این مبلغ 380000 تومن هست آیا الان من باید همان مبلغ را بگیرم یا باتوجه به سال 97 مبلغ بیشتری باید دریافت کنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنین ؟ بابت مبلغ فوق اداره کار براساس مبلغ سال مورد نظر رای می دهد . بابت گذشت زمان شما باید به دادگاه عمومی شکایت کرده و درخواست تاخیر در تادیه داشته باشید تا بتوانید مابه التفاوت را دریافت کنید .

17- nazi66 : با توجه به 6 سال سابقه ام با توجه به اینکه عیدی و پاداش دو پایه حقوق در سال هست درصورتی که من فقط یک پایه حقوق در سال به عنوان عیدی دریافت کرده ام آیا میتوانم تمامی پاداش این سالها را با پایه حقوق کنونی ام(سال 97) بگیرم ؟ عیدی دو پایه حقوق است ولی پاداش یک پایه حقوق است . اداره کار براساس همان سال رای می دهد . باید شکایت تاخیر در تادیه در دادگاه داشته باشید .

18- مجید بهروان : من طراح فرش هستم و حدود ۴سال هم از طریق بیمه قالیبافی حق بیمه پرداخت کردم اما متاسفانه از یک سال قبل بدلیل تاخیر در تمدید تاریخ کارت شناسایی از سازمان میراث فرهنگی بیمه اینجانب قطع گردید. آیا برقراری مجدد بیمه قالیبافی یا بیمه هنرمندان برای بنده امکانپذیر میباشد ؟ بیمه قالیبافی دیگر بعید است چون 1 سال و نیم است دولت بودجه آن را قطع کرده است و پس از قطع بیمه دوباره باید در صف متقاضیان قرار بگیرید . بیمه هنرمندان می توانید ولی قالیبافی جزء بیمه هنرمندان نمی باشد .

19- سمیه فیاض : مادر و پدر من کارمند باز نشسته آموزش و پرورش بوده اند.من مطلقه هستم و شاغل هم نیستم.مستمری مادر م را دریافت میکنم.آیا میتوانم بعد از فوت پدر حقوق ایشون را هم دریافت کنم ؟ نه متاسفانه نمی توانید . چند سال است که سمتمری بازماندگان غیر همسر صرفا برای یک مورد برقرار می شود .

20- صالح کیانوش : با عرض سلام. پدرم تیرماه 97 تصادف کردند. نامه پزشکی قانونی بدین صورت است: شکستگی ستون فقرات در ناحیه مهره های 3 و 4 و 5 و 6 پشتی - 35 درصد قسمت نمایان دندانهای 5 و 6 فک فوقانی خلفی . لطفا بفرمائید که چند درصد دیه به ایشان تعلق می گیرد ؟ حداقل 11.75 درصد دیه تعلق می گیرد معادل 27 میلیون و 145 هزار تومان . ممکن است مقداری ارش نیز در نظر گرفته شود .

21- مارال : با سلام وعرض ادب ! بنده طراح فرش هستم ، خواستم بدونم چطور میتونم با کمترین هزینه خودم را بیمه تامین اجتماعی کنم؟ با تشکر ؟ بهتر است بیمه هنرمندان شوید وگرنه بیمه حرف و مشاغل آزاد 12 درصد . البته یکسری آپشن ها را از دست می دهید .

22- عباس ملکی : در تصادفی که در تاریخ 15خرداد 96 داشتم استخوان کتف و ترقوه سمت چپ من خرد شد به صورتی که درون ترقوه من پین وپیچ قرار دادند حال بعد از گذشت یکسال وانجام فیزیوتراپی بهبود یافته ولی محدودیت حرکتی در دست چپم بوجود امده نظر پزشک قانونی برای دیه من روی هم 13 درصد دیه کامل است البته بدن وصورتم به شدت دچار خراشیدگی وکبودیهای متعدد بود به نظر شما من به رای پزشک قانونی اعتراض کنم یا خیر ؟ با تشکر فراوان ! بابت ترقوه 4 درصد داده است و البته نقص عضو را نفرموده اید چند درصد داده است . تعداد خراشیدگی ها و کبودی ها را نیز نفرموده اید . با این حال به نظر من اعتراض نکنید .

23- امین محرم زاده : با عرض سلام خدمت استاد و تشکر بابت جواب سوال قبل . استاد درمورد همان پرونده قبل متوجه شدم که به کارگران دیگر نیز پول پرداخت نکرده و مدعی شده با انان نیز حساب کتابی ندارد . حال کارگران دیگر نیز میخواهند از او شکایت کنند. میخواستم بدونم اگر انها نیز شکایت کنند ایا در رویه پرونده من نیز تاثیر مثبتی خواهد داشت یا خیر؟! بله تاثیر مثبت دارد . بهتر است همگی با هم شکایت کنید یا در فواصل زمانی کوتاه مدت .

24- رسول : سرنشین عقب که خانوم بوده از ناحیه پیشانی‌ دچار شکاف شده است و قسمتی از فرق‌ سر هم شکافته شده و حدود ۱۵بخیه خرده است . دیه ایشان چقدر می شود ؟ تعداد بخیه مهم نیست . تعدا جراحات و عمق آن مهم است . اینگونه ای که فرموده اید نمی توان میزان دیه را مشخص نمود .

25- Ma: سلام راننده آژانس هستم که در یک تصادف دستم شکسته و پیچ و مهره و پلاتین گذاشته شده و پزشکی قانونی شش ماه استراحت بعد معاینه مجدد نوشته است . می خواستم بدانم می توانم از کارافتادگی یا استراحت پزشکی برای این شش ماه استفاده کنم ؟ ازکارافتادگی که بعید است کلی شوید و حادثه ناشی از کار هم نیست که ازکارافتاده جزئی شوید یا غرامت نقص عضو بگیرید . استراحت بستگی به نوع بیمه تان دارد . اگر بیمه تامین اجتماعی تان کمک هزینه ایام بیماری را پوشش می دهد با گواهی استعلاجی پزشک تان به شعبه بیمه مراجعه نمایید .

26- عباس : سلام تو یه کارگاه کارمیکنم جز مشاغل کارمزدی هستم.تو قراردا دما اومده که عیدی وسنوات محاسبه گردیده و توافق شده است.. درصورتیکه در طی 5 ماه و10روز کار تمام مبلغ دریافتی بنده 2 ملیون تومن می باشد. و پیمانکار مدعی است که مبلغ 1.500.000هزارتومان دیگر بنده طلب دارم دربیشتر . آیا میتونه بگه که چون چون این بند تو قراردادوجود داره چیزی به من نمیرسه؟ یا اینکه قابل پیگیری هستش؟ ضمنا ما هفته ای 44 ساعت در محل کار حاضر بودیم ! ممنون از راهنماییتون ؟ شما اگر هفته ای 44 ساعت برای ایشان کار می کنید باید تمامی حقوق و مزایای تان از جمله حداقل حقوق ، عیدی و سنوات را کامل بگیرید . بهتر است ابتدا مدارکی جمع آوری کنید که در آنجا کار می کنید مثلا به تامین اجتماعی اطلاع دهید تا از محل کار بازرسی کند و گزارش حضور شما را بدهد و دیگر مدارک مانند گواهی بانکی و ... . سپس در موقع مناسب به اداره کار شکایت کنید .

27- رضا : سلام رفتم اداره کار از پیمانکار شکایت کنم نماینده اداره کار به من میگه صرف واریز حق بیمه مدرک حساب نمیشه!!! میگه استشهاد هم از لحاظ قانونی مدرک حساب نیست!! موندم که چطور ثابت کنم روزی 8ساعت در محل کار حاضر بودم . چون کارما برداشت اطلاعات کنتور های برق مردم هستش . وجای ثابتی برای کارروزانه نداریم.. وپیمانکار برای اینکه حق زیادی دست بنده نگیره گفته که روزی 3ساعت کارکردم . درصورتیکه دروغ میگه .. آیا ماده یا تبصره ای وجود داره که از حقم دفاع کنم ؟؟؟5 ماه و15 روز کار کردم داره حقم ضایع ممیشه کلا دریافتی ام 2 ملیون بوده است. دیگه واقعا نمیدونم چطور مدرک جمع کنم اگر بیمه مدرک نیست ! اگراستشهاد مدرک نیست پس چی مدرکه؟ استشهاد مدرک نیست ولی بیمه مدرک است . اگر به صورت کامل برایتان پرداخت شده است نشانه تمام وقت بودن تان است وگرنه متناسب با پرداخت حق بیمه کارکردتان حساب می شود . اگر رای درست نگرفتید به هیات حل اختلاف شکایت کنید .

28- امیر : با سلام خدمت شما. من دو روز پیش هم دو سوال پرسیدم ممنون از جوابتون . این خانوم که دو شوهرش فوت شده اند اول مستمری شوهر دومش که تامین اجتماعی هست وصل شد و بعداز آن مستمری شوهر اول که مربوط به صندوق بازنشستگی کشوری هست وصل شد. چند وقتی از هردو صندوق حقوق دریافت می‌کرد ولی الان صندوق بازنشستگی کشوری پیامکی برای این خانوم فرستاده که به منظور نقصان مدارک به نمایندگی این صندوق مراجعه کند با مراجعه این خانوم کارشناس به این خانوم گفته که باید یکی از این دو رو انتخاب کنید ولی همچنان حقوق هر دو صندوق برقرار است آیا این تهدیدی بی مورد هست چه راه کاری پیشنهاد میکنید ممنون میشم از جوابتون ؟ نه متاسفانه . ار دوستان بخش مستمری پرسیدم . مستمری بیشتر باید برقرار شود . بهتر است یکی را انتخاب کنید .

بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .