حق و حقوق دوران کارآموزی

م . ک : سلام وقت بخیر ! سوالی داشتم ؟! من پیش وکیل هم رفتم ولی درست قانعم نکرد و حرف خودشو عوض کرد . من جایی مشغول به کارم که 5 ماه بدون حقوق و بیمه کارکردم و تو قرارداد هم آورده این موضوع را که باتوجه به این که به ازاء هر روز 500  هزارتومان هزینه آموزش کارمند است حقوق وبیمه تعلق نمی گیرد ؟!
الان 5 ماه آموزشی تمام شده و 4 ماه از قرارداد 1 ساله من گذشته است . من بخاطر فشار و استرس کار می خواهم استعفا بدهم ولی مشکلی که هست اینه که 50 میلیون سفته سفید دادم بابت ضمانت چند بند از قرارداد ( که یکیش اینه که اگر بخواهی قطع همکاری انجام بدهی باید کارفرما 1 نفر را پیدا کنه و تو 6 ماه آموزشش بدی و اگر آموزشت را تایید کرد تو می توانی بروی از شرکت ؟!
ولی من هم کم تجربه ام و توانایی خوب آموزش دادن را ندارم . هم از لحاظ روحی دیگر نمی کشم ! اگر طبق قانون اداره کار بخواهم استعفا بدهم 1 ماهه می شود ولی چون خودم شرایط  را قبول کردم می تواند سفته را اجرا بگذاره؟ چون دیگه میره تو حوزه  کار دادگستری و ممکنه ادعای خسارت و هزینه آموزش کنه با توجه به اینکه یکی از بندهایش اینه که در صورت قطع همکاری باید هزینه های آموزش رو پرداخت کنی ؟
1.     البته اگر دقیق تر در مورد کارتان توضیح می دادید بهتر می توانستم نظر بدهم . نباید سفته سفید امضاء می دادید ولی با این حال ایشان می تواند سفته را به اجرا بگذارد و شما هم می توانید درخواست بازپس گیری سفته تان را بدهید . تصمیم گیری در این مورد با قاضی است . یک طرفه نمی توان قضاوت کرد و ایشان هم شما را آموزش داده که استفاده کند و بنابراین حق و حقوقی دارد .
2.     باید حقوق و بیمه شما را در زمان کارکردن بپردازد و ما چیزی در قانون کار به نام کارآموزی ندارید . در این مورد اگر به اداره کار شکایت کنید و مدرک کارکرد داشته باشید به نتیجه می رسید .

 مشاوره رایگان و تلفنی : در مشاوره رایگان سوال شما پس از ثبت ، بررسی شده و پاسخ توسط کارشناسان مرتبط به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد و یک نسخه از آن هم  در سایت به نمایش در می آیددر مشاوره تلفنی ، سوال شما توسط کارشناس مرتبط بررسی شده و با شما تماس گرفته می شود .