شکایت برای دریافت مستمری به نرخ روز


معصومه غلامی : یکی از  فامیل های ما در سال 1388 فوت شدند . ایشان تا یک ماه قبل از فوتشان بیمه تامین اجتماعی (اجباری کارگری) داشتند  بر اساس قانون تامین اجتماعی فصل هشتم: مرگ ، ماده 80  !بازماندگان واجد شرایط بیمه شده متوفى در یکى از حـالات زیـر مستمرى بازماندگان دریافت خواهند داشت :
"در صورت فوت بیمه شده‌ای که در ده سال آخر حیات خود حداقل حق بیمه یک سال کار، مشروط بر اینکه ظرف آخرین سال حیات حق بیمه 90 روز کار را پرداخت کرده باشد"
 برقراری مستمری شامل خانواده ایشان می‌شد اما در آن زمان به دلیل بی سوادی همسرش و  خردسالی فرزندانش نتوانستند  پیگیر برقراری مستمری باشند تا اینکه  در سال 1396 مستمری برای همسر و فرزندان ایشان برقرار شد. هنگام برقراری مستمری یعنی سال 1396 حقوق سال‌های قبلی (از سال 1388 تا سال 1396) بر اساس ارزش پول همان سال‌های گذشته محاسبه و پرداخت شد.
عدالت حکم می‌کند که حقوق سال‌های قبل از برقراری مستمری بر اساس ارزش پولی سال برقراری مستمری (1396) که بانک مرکزی بر مبنای شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی (CPI) اعلام می‌کند پرداخت می‌شد اما این امر انجام نگرفت. به طور مثال حقوق مستمری ماهیانه  سال 1396، حدود  300،000 تومان بوده است  در سال 1396 همان 300،000 تومان پرداخت شد اما اگر بر اساس ارزش پولی زمان محاسبه می‌شد مبلغ  990،719  = 33/188 ÷ (109/6 × 300،000) تومان باید پرداخت می‌شد. ( سایت بانک مرکزی - محاسبه گر تورم )
حالا خانواده مرحوم می توانند بر مبنای قانون از بیمه در خواست پرداخت مابه تفاوت حقوق سال های 1388 تا 1396 را بر اساس ارزش پولی زمان حاضر ( امسال) یا حداقل سال 1396 کنند ؟ اگر امکان دارد باید درخواست یا شکایت از طریق خود بیمه تامین اجتماعی شود یا از طریق دیوان عدالت اداری اقدام کرد ؟ لطفا راهنمایی بفرمایید ؟
1.     این حق را دارید که شکایت کنید و شکایت باید از طریق دیوان عدالت اداری باشد .
2.     احتمال به نتیجه رسیدن ضعیف است . پیگیری دریافت مستمری بر عهده خود ذینفعان است و چون به هر دلیلی پیگیری نکرده اند احتمالا رای به نفع سازمان تامین اجتماعی داده می شود .


 مشاوره رایگان و تلفنی : در مشاوره رایگان سوال شما پس از ثبت ، بررسی شده و پاسخ توسط کارشناسان مرتبط به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد و یک نسخه از آن هم  در سایت به نمایش در می آیددر مشاوره تلفنی ، سوال شما توسط کارشناس مرتبط بررسی شده و با شما تماس گرفته می شود .