موارد مشمول کسر حق بیمه تامین اجتماعی

بهرام : سلام وعرض ادب خدمت شما بزرگواران ! خدا قوت ! چند تا سوال داشتم ؟! امیدوارم پاسخ اونارو به طور دقیق و ساده و قابل فهم بدهید . ممنون می شوم :
1.     آیا شرکت تولید استرچ فیلم صنعتی و غذایی و کشاورزی (نایلون های کشاورزی) جزء مشاغل با دستمزد مقطوع می باشد ؟ آخه من در لیست نگاه کردم تولیدکنندگان نایلون و پلاستیک جزء مشاغل با دستمزد مقطوع هستش . تو سایت هم نتوانستم چیزی پیدا کنم کمک کنید ؟
2.      آیا درلیست بیمه میزان دستمزد روزانه باید براساس دستمزد مقطوعی که هر سال بیمه برای هر صنف ارایه می دهد باید باشد یا می توانیم همون دستمزد حداقل حقوق سالی که می خواهیم لیست رد کنیم را درنظر بگیریم . برای مثال برای سال 98 رو برای همه 505627 را لیست بیمه رد کنیم ؟
3.      همه کارکنان شرکت از اول شهریور 98 بیمه شدند . ما لیست بیمه شهریور رو موقع فرستادن همه کارکنان رو با حداقل حقوق (505627 ریال) می خواستیم رد کنیم ولی رفتیم اداره بیمه یک لیست به ما دادند و گفتند مطابق این لیست دستمزد روزانه هر کارگر را بزنید و کمتر ازاین نباشد و گفتند چون هرکس بنا به شغلی که در کارگاه شما دارند دستمزد روزانه مشخصی دارند ما هم دستمزد ها را طبق لیست اداره بیمه تنظیم وارسال کردیم . سوال من این است که آیا درلیست بعدی ما می توانیم اکثر بچه ها را با حداقل حقوق همون لیست اداره بیمه که به ما داده رد کنیم یا جریمه می شویم و سوال دوم اینکه آیا ما باید حقوقی که می خواهیم به پرسنل بدهیم باید دستمزد روزانشون همون دستمزدی که اداره بیمه برای لیست بیمه داده باشد یا می توانیم دستمزد روزانه را کمتر از آن (برای مثال همه پرسنل رو با دستمزد روزانه505627 ریال )حقوق بدهیم و سوال سوم در این بند اینکه آیا ما می توانیم دستمزد روزانه برخی پرسنل را که 28 سال یا کمتر سابقه بیمه درجایی دیگر دارند و الان پرسنل این کارگاهند در لیست بیمه دستمزد روزانه شان را بیشتر از دستمزدی که اداره بیمه به ما داده بزنیم تا در مستمری بازنشستگی برای فرد تاثیر داشته باشد ؟آخه من شنیدم در مشاغل با دستمزد مقطوع نمی شود دستمزد روزانه را در لیست بیمه زیاد رد کرد درسته یا نه ؟
4.      آیا درلیست بیمه باید حق مسکن را هم علاوه برحقوق و بن بیاوریم یا نه ؟ چون من از اداره بیمه پرسیدم گفتند حق مسکن لازم نیست در لیست بیمه بیاید . در اینترنت هم گشتم بعضی ها می گویند باید باشد بعضی ها می گوند نیازی نیست . من سردر گمم بالاخره در لیست بیاورم یا نه؟ در لیست شهریور من آورده ام حالا اگر نیازی نباشد می توانیم در لیستهای بعدی نیاوریم یا جریمه می شویم ؟
5.      آیا حق مسکن در لیست بیمه برای فردی آورده شود تاثیری درمیزان مستمری بازنشستگی اوبا کسی که حق مسکن رو در لیست بیمه نیاورده دارد یا نه؟
6.      آیا در محاسبه مستمری بازنشستگی برای دو سال آخربیمه شده میانگین حداقل حقوق و مزایای اون دوسال را در نظر می گیرند یا برای کسی که حقوق ومزایای بیشتری از حداقل حقوق و مزایا در دو سال آخر می گیرد و لیست بیمه با حقوق بالاتر از حداقل حقوق برای اون فرد رد می شود آیا میانگین ازحقوق بیشتر محاسبه می شود یا حداقل حقوق آن دو سال ؟
7.      آیا امکان دارد کلیه حقوق ومزایای هر فرد را ماهانه تسویه نمود چون کارفرما میگه تمام حقوق و حق مسکن و حق اولاد وخوابار و حق سنوات و عیدی و پاداش و مزد مرخصی استحقاقی همه را ماهانه برای هرفرد محاسبه و پرداخت بشود  ؟! آیا چنین کاری ممکن است یانه ؟ آیا عیدی وپاداش و حق سنوات و حق مسکن وبن وحق اولاد ومزد مرخصی استحقاقی و اضافه کاری کارگر ماهانه پرداخت شود در لیست بیمه کدام یک از موارد گفته شده را جزء مشمول و کدام یک را جز موارد غیر مشمول قرار دهیم . شرمنده که سوالاتم طولانی شد خواستم تمام مطالب رو دقیق و کامل و موشکافانه بگم جای هیچ ابهامی نماند . خداوند به شما اجر بدهد و عاقبت بخیر باشید . منتظر جوابتان هستم ؟
پاسخ به سوالات فوق به شرح زیر است :
1.     شرکت جزء مشاغل مقطوع نیست . هر شغلی در آن شرکت متناسب با یکی از مشاغل مقطوع می باشد که باید در لیست بیمه رعایت شود وگرنه ممکن است توسط بازرسان تامین اجتماعی مورد ایراد قرار بگیرد .
2.     می توایند حداقل حقوق را مبنای پرداخت حق بیمه برای کارگران یا تعدادی از کارگران قرار دهید . اما این حق بیمه برای کارگران ساده است و در صورت بازرسی بیمه که اگر تعداد زیاد باشد حتما شک می کند و بازرسی می کند هم باید حق بیمه مقطوع همان شغل ها را بپردازید و هم جریمه می شوید .
3.     نه ! نمی توانید در لیست بیمه بعدی حق بیمه را کاهش دهید . بیمه قطعا ایراد می گیرد . دستمزد را باید متناسب با حق بیمه مقطوع در لیست وارد کنید . اینکه چقدر به کارکنان حقوق می دهید به خودتان ربط دارد ولی حق بیمه در لیست باید متناسب با دستمزد روزانه باشد . می توانید دستمزد را بیشتر بزنید ولی بهتر است این کار را نکنید . بهتر است در قالب اضافه کاری یا دیگر پرداخت های غیرمستمر باشد و زیاد هم حق بیمه را زیاد نکنید چون بیمه این موضوع را می فهمد و لیست بیمه را رد می کند . تا 6 ماه این حق را دارد و حتی 2 سال دیگر هم با قوانین داخلی خودشان این کار را انجام می دهند . به نظر من بشتر از 10 درصد حق بیمه را اضافه نکنید .
4.     حق مسکن اعلامی توسط اداره کار مشمول کسر حق بیمه است . تعجب می کنم اداره بیمه چگونه به شما گفته مشمول نیست .
5.     مستمری براساس مانگین 2 سال آخر است . اما اگر حق بیمه بیش از حد افزایش یابد قطعا لیست بیمه فرد رد می شود و تا حد مشخصی پایین می آید.
6.     به غیر از مزد مرخصی استحقاقی بقیه موارد را می توانید ماهانه دهید و مشکلی ندارد . خلی از کارگاه ها هم همین کار را می کنند . مزد مرخصی استحقاقی هم به این دلیل است که میزان آن قابل محاسبه نیست و باید در پایان سال محاسبه گردد . عیدی و مزد مرخصی مشمول کسر حق بیمه نیست.مشاوره رایگان و تلفنی : برای مشاوره  رایگان و تلفنی با کارشناس سایت بیمه جو کلیک کنید . سوالتان را از طریق ایمیل و یا کامنت نپرسید ! پاسخ داده نمی شود .