چگونگی محاسبه مستمری تامین اجتماعی

بهرام : سلام و عرض ادب خدمت شما !
1.     ببخشید شما جواب این سوال را که آیا برای یک نفر که متاهل و صاحب 2 فرزند است حق مسکن ، بن ، حق اولاد و عیدی و اضافه کاری و حق سنوات و مرخصی استحقاق از دستمزد روزانه (مثال برای شهریور 98 ) از حداقل دستمزد روزانه کارگر ساده (505627 ریال ) محاسبه می شود یا هر دستمزدی که کارفرما برایش تعیین کرده است ؟ فرمودید طبق دستمزد تعیین شده کارفرما ولی در سوال قبلی که روش محاسبه حق اولاد _مسکن- حق سنوات وعیدی و پاداش برای هرماه گفتید که حق اولاد روزانه 50563 ریال است خوب اگر دستمزد یک نفر روزانه 607000 ریال باشد که این دستمزد حداقل دستمزد روزانه برای لیست بیمه می باشد و کمتر از آن نمی توانیم برایش بیمه رد کنیم آیا حق اولاد و عیدی و پاداش و حق سنوات و حق مسکن و بن و مرخصی استحقاقی برای هرماه از دستمزد روزانه 607000 ریال برای این فرد محاسبه میشود یا از دستمزد حداقل اداره کارکه برای امسال 505627 ریال است محاسبه میشود ؟
2.     طریقه محاسبه دو سال آخر برای مستمری چگونه است؟ آیا مبنای محاسبه را براساس دستمزد حداقل روزانه اون دو سال آخر می باشد یا براساس دستمزدی که کارفرما تعیین کرده و با آن دستمزد لیست بیمه فرد مورد نطر رد می شود محاسبه می شود ؟لطفا با یک مثال برای دو سال آخر یک فرد توضیح دهید؟
3.      اینکه شما می فرمایید حق بیمه در دو سال آخر برای فردی که 28 سال سابقه بیمه کارگران ساختمانی دارد والان استخدام یک شرکت شده ومسولیت خرید و فروش داخلی را در شرکت دارد و لیست بیمه برای این فرد با دستمزد حداقل اعلام شده اداره بیمه که 531000 ریال است باید رد شود ولی کارفرما دستمزد روزانه ایشان را 800000 ریال تعیین کرده وبا این مبلغ گفته لیست بیمه ردشود شما فرمودید که درهنگام محاسبه مستمری ایراد می گیرند که چرا حق بیمه زیاد شده است منظور از زیاد شدن چیه ؟چقدر زیاد شدن حق بیمه رل ایراد می گیرند ؟ خب الان حق بیمه ماهانه یک کارگر ساده 30 درصدش 5570000 ریال است و برای این فرد که دستمزدروزانش 80 هزارتومان ومزایای مشمول حق بیمه 30درصدش تقریبا 8310000 ریال است یعنی تفاوتش 274000 تومنه آیا این مبلغ زیاد اس ؟ حدودا باید چقدر حق بیمه درماه باید زیاد باشد ؟مگر ما حق بیمه حداقل وحداکثر نداریم خوب حداقل حق بیمه 557000 ریال وحداکثر مثلا اگر 700000 ریال باشد آیا مانمی توانیم برای یک فرد حق بیمه اش رو 6700000 ریال رد کنیم ؟لطفا بامثالی توضیح دهید باتشکر ؟
پاسخ به سوالات فوق به شرح زیر است :
1.     حق مسکن ، حق اولاد برای هر فرزند و بن خواروبار ثابت است و متناسب با حداقل حقوق است . بقیه موارد متناسب با حقوق افراد است .
2.     براساس دستمزد میانگین مشمول کسر حق بیمه 2 سال آخر که بیمه پرداخت شده است محاسبه می شود . البته نمی توان حق بیمه را در 2 سال آخر خارج از قواعد افزایش داد .
3.     نرم افزار این کار را انجام می دهد . نه نمی توانید یکدفعه زیاد کنید . همچینن افرادیکه کارگر ساختمانی هستند در طول بیمه پردازی 50 درصد بیمه شان از طرف دولت پرداخت شده است و یکدفعه نمی توان شغل و نوع حق بیمه را عوض کرد . با اطمنان می گویم در هنگام بازنشستگی حق بیمه ای که می پردازید ملاک قرار نمی گیرد و قطعا متناسب با حق بیمه کارگران ساختمانی دستمزد محاسبه می شود .


مشاوره رایگان و تلفنی : برای مشاوره  رایگان و تلفنی با کارشناس سایت بیمه جو کلیک کنید . سوالتان را از طریق ایمیل و یا کامنت نپرسید ! پاسخ داده نمی شود .