دادورز کیست ؟


ماهک : حدود ۲ ماه پیش نیسان وانت کمپرسی از پشت به ماشین من می زند ومیزان خسارت خیلی بالا بود و مقصر شناخته می شود . چون سقف بیمه نامه اش پایین بوده بنده قبل از مراجعه به بیمه ازطریق شورا اقدام کرده و درخواست کارشناس دادم که ۸۵۰۰۰۰۰ بابت تعمیرخودرو و ۱۰میلیون بابت افت قیمت کارشناسی شد.
مبلغ بیمه طرف ۷۷۰۰۰۰۰بوده است . مقصر غیر از مبلغ بیمه امتناع کرد از مابقی خسارت و گفت راه قانونی را برو ! خلاصه بعد از گرفتاری زیاد توقیف اموال گرفتم که مجبور شد حضور پیدا کند درجلسات ! الان اون آقا اعتراض زده و هیات ۳نفره درخواست داده است . ماشین بنده هم با گذشت این زمان زیاد و علی رغم تعمیری که باب دل باشه فروخته شده است اما عکس ونظر کارشناسی قبل هست . اما تهیه عکسها را هم بمن واگذار کردند  درصورتیکه آداب درست صحبت کردن را هم ندارند ؟!
گفتند مدرک ببرم براشون که ماشین فروخته شده و قبول کردم . باتوجه به این موضوع آیا هیات کارشناسان می تواند مبلغ کمتری رو درنظر بگیره ؟
واینکه چجوری می توانم پرونده رو به دادسرا منتقل کنم برای رسیدگی؟ چون واقعا دادورز هایی هم که برای رسیدگی به اختلافات گذاشتند کاملا بیسواد هستند و اصلا ناآشنا به امور مخصوصا دانش حقوقی هستند ؟! لطفا بنده رو راهنمایی بفرمایید ؟!
ضمنا راننده مقصر با مالک متفاوت هست و چون ماشین دارای نقص فنی بوده باتوجه به این مسئله و دریافت استعلام تصادفات ماشین مقصر که سابقه درخشان داشته و در آن به نقض قانون ۲۰۰ آئین نامه راهور اشاره شده بود بنده مالک را هم مقصرحادثه اعلام کردم و از اول از علیه هر دو شکایت کردم و توقیف اموال گرفتم منتها آقای دادورز مالک رو به عنوان شخص دوم مقصر حادثه اعلام کرده است .این موضوع راهم بفرمایید که عنوان شخص دوم مقصر درحادثه یعنی چی ؟ چون خودشون می گفتند به ایشون مربوط نیست،خواهشمندم راهنمایی بفرمایید بنده را .ممنونم ؟
پاسخ به سوالات فوق به شرح زیر است :
1.     معمولا در هیات های 3 نفره رای زیاد تغییر نمی کند . یعنی درصد افزایش یا کاهش بسیار کم است . مدارک تصادف و کارشناسی های قبلی کفایت می کند . بعید می دانم مشکلی پیش بیاید .
2.     البته دادورزان ماموران اجرا هستند و احتمالا منظور شما شخص دیگری است . بررسی پرونده در شورای حل اختلاف یا دادگاه بستگی به مبلغ دارد و با توجه به مبلغ فوق همان شورا کفایت می کند . ضمنا اینگونه شکایت ها معمولا در شورای های حل اختلاف بررسی می شود و قاعدتا باید به مسائل تسلط داشته باشند . هیات های 3 نفره و 5 نفره بسیار مسلط تر هستند .
3.     اگر به هیچ طریقی نتوانند خسارت را از مقصر حادثه بگیرند شخص دوم حادثه باید خسارت را جبران کند .

 مشاوره رایگان و تلفنی :  برای مشاوره  رایگان و تلفنی با کارشناس سایت بیمه جو کلیک کنید. سوالتان را از طریق ایمیل و یا کامنت نپرسید ! پاسخ داده نمی شود .