آیا وصیت شفاهی اعتبار دارد ؟


حسنی : سلام وعرض ادب! ما 4 دختر و 3 پسریم ، مادر مرحومم شفایی وصیت کرده طلا و و سایل زندگیش فقط بین دختراش تقسیم شود. سوال ما پسرها قانونا و شرعا سهمی نداریم!؟ می توانیم اعتراض کنیم؟ چطوری؟ الان پدرم بیشتر طلاها را فروخته و سپرده کرده و داره سودش را میگیره و به خواهرهایم هم نداده است!!چطور میشه ازش گرفت ؟
1.     وصیت شفاهی در مراجع رسمی اعتباری ندارد مگر اینکه تمامی ذی نفعان از جمله پدرتان قبول داشته باشند . اگر همه قبول داشته باشند باید بدانید که مادرتان تا حدود 3/1 اموالش را می تواند در وصیت نامه به نام شخص خاصی بکند. بنابراین همگی تان یا دختران می توانند درخواست انحصار وراثت و تحریر و مهر و موم ترکه کنند و در صورت داشتن مدارک کافی پدرتان ملزم می شود طلاهای فروخته شده را بازگرداند یا ضرر ان را جبران نماید.
2.     اگر وصیت شفاهی مورد تائید تمامی وراث نباشد باید انحصار وراثت و درخواست تحریر و مهر و موم ترکه کنید . ضمنا ترکه طبق قانون تقسیم می شود . پدرتان هم باید طلاهای فروخته شده را باز گرداند.


مشاوره رایگان و تلفنی : برای مشاوره رایگان و تلفنی با کارشناس سایت بیمه جو کلیک کنید . سوالتان را از طریق ایمیل و یا کامنت نپرسید ! پاسخ داده نمی شود .