آیا کار در چاپخانه جزء مشاغل سخت و زیان آور است ؟


مرتضی رزمجو : سلام ! وقت بخیر ! شغل من چاپ است و چاپخانه دارم . کارگری دارم که حدود ده سال است پیش من کار می کند .مدتی است که بی نظم شده و با تاخیر سر کار حاضر می شود و غیبت های زیادی دارد . زمانی که علت را جویا شدم عنوان می کند که شغل من سخت و زیان آور است و ۶ساعت درهفته بیشتر نباید کار کنم و تا الان اضافه کار کردم و باید هزینه این مدت که ۸ ساعت کار کردم رو پرداخت کنید. حال چند سوال از خدمتتان دارم:
1.     باتوجه به اینکه شغل ایشان در لیست بیمه بعنوان برشکار معرفی شده آیا ایشان شامل سخت و زیان آور می شود یا خیر ؟  
2.     اگر برای تشخیص سخت و زیان آور در مورد این شغل باید کمیسیون تشکیل شود ؟ در صورت تایید چه اتفاقی برای سالهای قبل که ایشان پیش ما کار می کردند می افتد ؟
3.     و اگر این شغل در کمیسیون سخت وزیان آور تشخیص داده نشود من چگونه می توانم ضرر و زیان خود را مطالبه کنم ؟
پاسخ به سوالات فوق به شرح زیر است :
1.     کار در چاپخانه کلا جزء مشاغل سخت و زیان آور نیست با این حال اداره کار با توجه به وضعیت چاپخانه شما و نوع کار (نه عنوان شغلی در لیست بیمه) موضوع را بررسی می کند.
2.     بله ! کمیته تفکیک مشاغل سخت و زیان آور اداره کار در این زمینه نظر می دهد.در صورت تائید اگر با همان عنوان شغل تائید شود تامین اجتماعی قبول می کند و شما باید 4 درصد حق بیمه اضافه را به نرخ روز پرداخت کنید . اگر اداره کار شغل دیگری برای کارگر تشخیص دهد و با عنوان شغلی جدید سخت و زیان آور بودن را تائید کند تامین اجتماعی قبول نمی کند و ایشان باید از طریق دیوان عدالت اداری بر علیه تامین اجتماعی شکایت کند و رای بگیرد.
3.     شما ضرر و زیان خاص نکرده اید ؟

مشاوره رایگان و تلفنی : برای مشاوره رایگان و تلفنی با کارشناس سایت بیمه جو کلیک کنید . سوالتان را از طریق ایمیل و یا کامنت نپرسید ! پاسخ داده نمی شود .