سامانه الکترونیکی شکایت از کارفرما


منصوری : شکایت و دادخواست کارگران برای شکایت از کارفرما در پیشخوان خدمات دولت را باید چجوری انجام داد ؟ این سامانه از زمستان سال قبل راه اندازی شده است. در این سامانه قرار است تقریباً همه امور مربوط به گروه کارگری و کارفرمایی کشور به صورت الکترونیک ارائه شود. مهمترین این امور مربوط به طرح شکایت کارگران از تخلفات برخی کارفرمایان در حوزه‌های مختلف از جمله حقوق و دستمزد، عیدی و سنوات است.
زیر سامانه ثبت شکایت و دادرسی به عنوان نخستین زیرسامانه‌ای است که ذیل سامانه جامع روابط کار آغاز به کار کرد و رسماً در ۲۰ استان عملیاتی شد تا تمام کارکنان تحت پوشش تأمین اجتماعی در صورت هر گونه شکایت بتوانند دادخواست خود را به صورت غیر حضوری ثبت کنند.
تمام کارگران و کارکنان ۲۰ استان مرتبط برای استفاده از خدمات این زیرسامانه‌ها و ثبت شکایت و دادخواست خود به صورت الکترونیک باید ابتدا به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و نسبت به دریافت نام کاربری و گذرواژه)رمز عبور) اقدام کنند؛ سپس می‌توانند شخصاً با ورود به سامانه جامع روابط کار به نشانی  www.prkar.mcls.gov.irو وارد کردن نام کاربری و رمز عبور شکایت خود را بدون مراجعه حضوری به ادارات کار و اطاله زمان ثبت کنند.
مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت کار ادامه داد: کارگران با همراه داشتن کارت ملی، کارفرمایان حقیقی با کارت ملی و جواز فعالیت صنفی و کارفرمایان حقوقی هم با کارت ملی مدیرعامل و تصویر آخرین روزنامه رسمی که نام مدیرعامل و نشانی دفتر مرکزی در آن قید شده باشد، باید فقط یکبار برای احراز هویت و عضویت در سامانه جامع روابط کار و برخورداری از کارپوشه الکترونیک به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند.
بر اساس این گزارش، در مجموع هم کارگران و هم کارفرمایان باید برای استفاده از این سامانه سه اقدام را انجام دهند:
1.     مراجعه به یکی از دفاتر پیشخوان استان مربوطه
2.     ثبت اطلاعات در دفاتر پیشخوان دولت با پرداخت ۵۰۰۰ تومان هزینه برای کارگران و ۶۰۰۰ تومان برای کارفرمایان و دریافت رمز عبور سامانه از طریق پیامک
3.     مراجعه به سایت prkar.mcls.gov.ir  و ثبت شکایت.

مشاوره رایگان و تلفنی : برای مشاوره رایگان و تلفنی با کارشناس سایت بیمه جو کلیک کنید . سوالتان را از طریق ایمیل و یا کامنت نپرسید ! پاسخ داده نمی شود .