شکایت بابت چک برگشتی


با سلام ! بنده به خواهرم یک فقره چک دادم که برای جهیزیه خود بعنوان ضمانت نزد فروشنده قرار بدهد برای پرداخت اقساط . چون سی درصد را نقدا می داد و الباقی هم تا یکسال بصورت اقساط ماهانه پرداخت می کرد و برای ضمانت پرداخت اقساط یک فقره چک خواسته بود .
بنده هم یک چک بی تاریخ به مبلغ70000000 به وی دادم ولی متاسفانه هیچیک از اقساط را نداد و گفت که بابامون قرار شد بده اقساط را . فروشنده هم بعد از سه ماه دید هیچیک از اقساط رو نمی دهند چک بنده را تاریخ زد و برگشت خورد . برای من اجراییه آمد و چون پول نداشتم حتی چندماه رفتم زندان تا آخر سر تقاضای تقسیط کردم از داخل زندان و قسط بندی شد و با کلی قرض و فروش طلای همسرم اقساط را دادم .
الان سوال بنده اینه که بنده دادخواست مطالبه مبلغ پرداختی و خسارات دادرسی و تاخیر تادیه را تقدیم نمودم در اینصورت :
1.     باتوجه به اینکه با هزینه های دادرسی و حق الوکاله وکیل و خسارت تاخیر تادیه چک فوق بنده در مردادماه سال 97 جمعا 100000000 به فروشنده پرداخت کردم آیا الان با گذشت حدود 20ماه همان مبلغ پرداختی را به بنده می دهند یا خسارت تاخیر تادیه هم حساب می شود ؟
2.     با توجه به اینکه زندان هم رفتم و نامه زندان هم هست آیا خسارت مادی و معنوی می توانم درخواست کنم و این خسارت قابل مطالبه است ؟
3.     ضمن اینکه بخاطر پیش پرداخت اعسار که نتوانسته بودم بدهم بنده را جلب کردند و دستبند زدند و دیگر بنده مجبور شدم طلای همسرم را بفروشم تا پیش پرداخت را پرداخت کنم و اختلاف قیمت طلا آن موقع که فروختم با قیمت فعلی در هر گرم حدود 300هزار تومان می باشد . آیا می توانم این خسارت را هم طلب کنم ؟ ضمن اینکه طلافروشی که طلا را به او فروختم حاضر به گواهی است و در دفاتر خود زمان و قیمت خرید را نوشته است ؟
4.     آیا می توانم شکایت خیانت در امانت از خواهرم بکنم و اصلا موضوع جنبه کیفری هم دارد یا نه ؟ دادخواست را به طرفیت چه کسی بدهم خواهرم یا پدرم ؟ چون فروشنده گفت چک را پدرت آورد و جهیزیه خرید در حالیکه من چک را به خواهرم داده بودم. خواهشمند هستم بنده را کاملا راهنمایی کنید چون سه تا از النگوهای همسرم را فروختم .چند ماه زندان رفتم ولی به خاطر قسم ریالی کسی نداد و پول جهیزیه دیگران را من دادم از گلوی زن و بچه هام بریدم دادم بابت این چک خداوند توفیق روزافزون نصیب شما عزیزان نماید ؟
پاسخ سوالات فوق به شرح زیر است :
1.     در صورت رای مثبت دادگاه همان مبلغ داده می شود و برای خسارت تاخیر در تادیه باد مجددا شکایت کنید . البته بعد از اینکه رای مثبت را گرفتید.
2.     بله ! می توانید خسارت مادی و معنوی بابت زندان رفتن داشته باشید . بهتر است به همراه خسارت تاخیر در تادیه ان شکایت را نیز ارائه نمایئد .
3.     نه ! در همان مورد 1 و 2 خسارت شما پرداخت می شود . این مورد قابل پیگیری نیست.
4.     متاسفانه در صورتیکه بخواهید شکایت کنید باید از پدرتان شکایت کند . قانون ایشان را می شناسد .

مشاوره رایگان و تلفنی : برای مشاوره رایگان و تلفنی با کارشناس سایت بیمه جو کلیک کنید . سوالتان را از طریق ایمیل و یا کامنت نپرسید ! پاسخ داده نمی شود .