شکایت از کارفرما به اداره کار

احمد: سلام! وقت بخیر! من به مدت بیش از 5 سال تا یکسال قبل در یک مغازه طلافروشی کار کردم. کارفرما که آشنا نیز بود علاوه بر واریز نکردن تعدادی از بیمه های من از ابتدا و انتهای کار و ندادن یا کم دادن عیدی مطابق قانون کار و هم چنین حق سنوات و حق مسکن و تاهل را نیز به من نداده است.

حقوق ابتدای کار را بعلت پایین بودن نقدی به من پرداخت کرده ولی من هیچ گونه رسیدی بابت دریافت آنها امضا نکرده ام و جایی هم ثبت نشده و بدون شاهد از طرفین بوده است. علاوه بر آن بیشتر حقوق های واریزهایش برای من از کارت خانمش بوده که کارفرما فقط بخاطر فرار مالیاتی آن کار را انجام داده و خانم ایشان فاقد جواز کسب هست.

در ضمن بیشتر امور مالی آنجا را من انجام می دادم و بیشتر اوقات چک های مغازه را من واریز و وصول می کردم با کد ملی خودم و باز هم بخاطر فرار مالیاتی کارفرما.

چند روز قبل با مراجعه به اداره کار شکایت خود را ثبت کردم.حال چگونه باید:

1.     ادعاهای خود را ثابت کنم ( البته برگه پرداخت بیمه به مدت 4 سال و خورده ای و دفترچه بیمه ام بنام کارگاه کارفرما موجود هستند)

2.     در مورد حقوق هایی که از کارت خانمش به من داده است چه پیشنهادی دارید چونکه بنابر دلایلی (کلاهبرداری ایشان از من و بالا کشیدن تمام درآمدم در طی آن سال هایی که آنجا بودم و متاسفانه بدلیل اطمینان به ایشان بنابر رابطه فامیلی و عدم داشتن سند های قانونی و نداشتن شاهد در آن موارد متاسفانه من در دادگاه آن موارد را نتوانستم ثابت کنم ) .من قصد دارم منکر انها بشوم چون اولا خانمش جواز کسب ندارد و ثانیا من برای آن خانم کار نکرده ام

3.     برای دریافت و پرداخت حقوق آیا او باید سند های پرداخت ارایه کند یا من(اثبات این ادعا از طرفین چگونه است؟

4.      بنظر شما اداره کار تا چه اندازه می پذیرد اگر من ادعا کنم که این پنج سال و خورده ای به من حقوق نداده است بنابر حقوق های نقدی و واریزی هایی که از کارت خانمش برای من انجام داده است و کلا چه راهی در این مورد پیشنهاد می کنید که من بتوانم حقوق بیشتری را با تمام مزایا دریافت کنم .(به تلافی البته تلافی بسیار بسیار بسیار ناچیز در مقابل دارایی های من) .بالا کشیدن دارایی های که من به او فقط بخاطر فامیلی اطمینان کردم و اسناد و مدارکی جهت اثبات آنها نداشتم و او با کلاشی تمام تمام آنها را بالا کشید.). بسیار متشکر؟

پاسخ به سوالات فوق به شرح زیر است:

1.     برگه پرداخت بیمه کفایت می کند. درخواست بازرسی از محل کار هم بدهید. هر مدرکی که نشان دهد برای ایشان کار می کرده اید را نیز ارائه کنید.

2.     اگر منکر شوید و ایشان پرینت حساب ارائه کند به احتمال زیاد ادعای شما رد می شود . دادگاه پرینت حساب همسر ایشان را می پذیرد. بهتر است همان مبلغ اندک را اعلام کنید چون شما کارکردتان را با لیست بیمه اثبات می کنید. بعدا ایشان باید ثابت کند تمامی حقوق و مزایای ثابت شما را پرداخت کرده است.

3.     ایشان باید شند ارائه کند.

4.     اداره کار بعید است بپذیرد. شما مدرک دارید. به نظر من واقعیت را بگوئید.

برای مشاوره رایگان و تلفنی با کارشناس سایت بیمه جو کلیک کنید سوالتان را از طریق ایمیل و یا کامنت نپرسید ! پاسخ داده نمی شود .

برای درخواست بررسی پرونده توسط کارشناس کلیک کنید .