حق و حقوق دوران آزمایشی کاری

 

سلام! وقتتون بخیر! سوال داشتم از خدمتتون! من از دی ماه در یک شرکت مشغول به کار شدم. گفتند یه هفته آزمایشی باید کارکنم و بدون حقوق! آزاد جذب شدم و قرارداد پنج ساله بستم باهام و سفته بیست میلیونی بابت ضمانت ازم گرفتند(ضمانت در سفته درج شده).

در ضمن رونوشتی از قرار داد بهم ندادند. طبق گفته کارفرما قانون کار اجرا میشه ولی ما روزی ده ساعت کار کرده و بعضا تعطیلات رسمی وبعضی روزهای جمعه هم مشغول به کار بودیم ولی اضافه کاری دریافت نکردیم، عیدی و پایان کار نیز بهمون نداد و اینکه حق مسکن نیز نمی دهند و هیچ وقت فیش حقوقی بهمون تحویل نمی دهند و حسابدار نزد خودش نگه می دارد!

اوایل که جذب شدم گفتن از کاریابی نامه ببریم تا مشمول طرح تشویقی بیمه بشوند. ولی هیچ گونه اقدامی برای بیمه نکردند تا اینکه بعد چهار ماه بازرس از بیمه آمده بود مجبور شدند بیمه کنند و به بازرس گفتند که ما تازه جذب شدیم. وقتی حقوق اسفند ماه رو بهم دادن یه برگه دادن که نوشته بود من بیمه و عیدی و اضافه کاری و حق ایاب و ذهاب و همه مزایا و... رو گرفتم و گفتن اینو باید امضا کنیم و وقتی گفتم من اینا رو نداشتم گفتند اینا یه چیزای روتینند و همه شرکتا دارند و چیز خاصی نیست و برای اینکه بتوانیم اونجا به کارمون ادامه بدهیم باید امضا کنیم، منم امضا کردم!

بعد عید هم حقوق دریافت نکردم، فقط اردیبهشت علی الحساب یه تومن دادند گفتند فعلا اینو قبول کنید تا بعد! خرداد هم دوباره علی الحساب یک ونیم علی الحساب دادن که من قبول نکردم و گفتم همه حقوقمو می خواهم.

چند روز بهشون فرصت دادم وگفتم حقوقمو می خواهم ولی ندادند و من هم استعفا نوشتم و فرداش رفتم اداره کار وازش شکایت کردم. می خواستم بدانم من با شکایت کردنم می توانم به همه حق و حقوقم برسم ؟؟ واینکه یه هفته اول رو بدون حقوق کار کردم و یه ماه بعدشو از یه تومن حساب کردن قانونی هست ؟

1.     هیچ کدام از مواردی که گفتید قانونی نیست و باید تمامی حق و حقوق تان از روز اول محاسبه شود. دوره آزمایشی در قانون کار وجود ندارد.

2.     اگر مدارکی ارائه کنید که ثابت کند برای ایشان کار می کرده اید می توانید به حق و حقوق تان برسید.

3.     اگر مدارک کافی ندارید درخواست بازرسی توسط کارشناس اداره کار دهید.

 

برای مشاوره رایگان و تلفنی با کارشناس سایت بیمه جو کلیک کنید سوالتان را از طریق ایمیل و یا کامنت نپرسید ! پاسخ داده نمی شود .

برای درخواست بررسی پرونده توسط کارشناس کلیک کنید .