آیا دیه راننده مقصر به نرخ روز پرداخت می شود؟

 

رحیم عباباف: با سلام خدمت کارشناسان محترم بیمه جو! بنده در تاریخ 1398/04/05 دچار واژگونی با ماشین که خودم راننده بودم شدم و دو سرنشین داشتم. مقصر اصلی تصادف خودم بودم. سرنشین ها طول درمان آنها تمام شدم و به آنها دیه پرداخت شد. ولی طول درمان خودم در تاریخ 1399/04/18 به اتمام رسید و پزشکی قانونی خاتمه درمان را زد و از آنجایی که بهم گفته بودند راننده مقصر تصادف بیمه براساس آخرین رای پزشکی قانونی دیه راننده را پرداخت می کند و دادگاه رای نخواهد داد. به همین علت آخرین رای پزشکی قانونی را به بیمه حافظ  واقع در آبادان بردم:

1.     خاتمه درمان که بالا عرض کردم 1399/04/18 بود و تا حالا دیه من پرداخت نشده است در صورتی که ۱۵ یا ۲۰ روز از تاریخ خاتمه درمان باید دیه را پرداخت کنن؟

2.      بیمه حافظ به من گفتند که چون راننده هستی دیه شما به نرخ سال تصادف که سال ۹۸ است پرداخت می شود ولی طول درمان من در برج ۴ سال ۹۹ به اتمام رسیده است و طبق دیوان عدالت اداری باید دیه من یوم الادا به روز پرداخت شود. من برای حل این دو مشکلی که خدمتتون عرض کردم چه کار باید کنم؟

پاسخ به سوالات فوق به شرح زیر است:

1.     معمولا دیه با تاخیر تا 2 ماه پرداخت می شود. اگر بشتر از 2 ماه طول کشید از طریق بیمه مرکزی اقدام نمایید.

2.     قانون بر به نرخ روز بودن البته تا حداکثر دیه عادی (و نه ماه حرام) دلالت دارد. اما متاسفانه بیمه ها از زیر اجرای آن در می روند. تنها راهتان بعد از پیگیری از طریق بیمه مرکزی شکایت به دیوان عدالت اداری است.

 برای مشاوره رایگان و تلفنی با کارشناس سایت بیمه جو کلیک کنید سوالتان را از طریق ایمیل و یا کامنت نپرسید ! پاسخ داده نمی شود .

برای درخواست بررسی پرونده توسط کارشناس کلیک کنید .