مقاوله نامه شماره 19 قانون بین المللی کار

 

انتظاری: با سلام و درود! بنده از طرف یک شرکت خارجی که مشکل اخذ مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی برایش بوجود آمده مزاحمتان شدم. موضوع این است که شرکت لیگابو آدمیرال (یک شرکت حقوقی ثبت شده در امارات) بعنوان پیمانکار تهیه غذا (کیترینگ) برای کارفرما (شرکت آی -شیپ که آن نیز شرکتی حقوقی ثبت شده  در امارات است و متعلق به یک هولدینگ ایرانی است) بمدت 2 سال از 2017 تا 2019 کار کرده است. محل کار در یک اسکله نفتی در 18 مایلی جزیره کیش بوده است که ظاهرا در آبهای ایران قرار دارد. کارگران کترینگ در این 2 سال نیز از تبعه هند و فیلیپین بوده اند و برای آنها از طرف پیمانکار، بیمه بین المللی فوت و از کار افتادگی و حوادث و پزشکی در نظر گرفته شده بوده است.

الان کارفرما به بهانه اینکه پیمانکار باید مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی بیاورد، حدود 17 درصد مبلغ کل قرارداد را بلوکه کرده است. در حالیکه طبق بررسی ما از قوانین بیمه، حتی بر فرض مشمول بیمه بودن نفرات (بدلیل محل کار در آبهای ایران)، طبق مقاوله نامه شماره 19 قانون بین المللی کار که ایران و نیز کشورهای تبعه کارگران (هند و فیلیپین) جزء آن هستند، فقط مشمول پرداخت 3 درصد حقوق و دستمزد کارگران خارجی به بیمه ایران باید باشند (که البته پرداخت نشده است). لذا در این مورد راهنمایی می خواستم و اینکه استدلال ما درست است یا خیر؟ 

پاسخ: بله! استدلال شما درست است. مفاصا حساب برای زمانی است که نایتا سابقه بیمه برای پرسنل شرکت پیمانکار بخواهد محاسبه شود ولی در مورد این افراد که تبعه می باشند صرفا بحث حوادث ناشی از کار مطرح است. در قوانین تامین اجتماعی هم تا آنجا که من دیدم صرفا بحث خدمات ازکارافتادگی این افراد مطرح بود. فکر کنم از خود سازمان استعلام بفرمایید بهتر است ولی استدلال شما درست است.

 در صورتیکه نیاز به مشاوره رایگان دارید یا می خواهید وکالت پرونده تان را به ما بسپارید از طریق شماره واتساپ 09333644122 برای ما پیام متنی یا صوتی بگذارید . با شماره اعلام شده تماس نگیرید زیرا به علت زیادی تماس ها متاسفانه امکان پاسخگویی نداریم. قول می دهیم در سریعترین زمان ممکن پاسخ شما را بدهیم.

پست‌های معروف از این وبلاگ

پرداخت هزینه عینک توسط تامین اجتماعی

پیگیری کد رهگیری مشاغل سخت و زیان آور با استفاده از شماره ملی

محاسبه دیه قطع بند انگشت به نرخ سال 1400

هدیه تولد نوزاد تامین اجتماعی در سال 1400

دیه شکستگی بینی در سال 1400

حقوق منشی در سال 1400

محاسبه دیه پارگی رباط صلیبی

حقوق ازکارافتادگی 1400

محاسبه دیه شکستگی انگشتان پا

دیه پارگی تاندون

دسته بندی موضوعات

نمایش بیشتر