بیماری هایی که شامل ازکارافتادگی می شود؟

 کدام بیماری ها شامل ازکارافتادگی می شوند؟

در زمینه بیماری هایی که باعث از کار افتادگی می شود و افرادی که این بیماریها را داشته باشند می‌توانند از مزایای از کار افتادگی استفاده کنند بارها صحبت کردم. البته در این سایت و در سایتهای مختلف در مورد مجموعه درصد ازکارافتادگی بارها صحبت شده است اما در مورد بیماری‌هایی که منتهی به از کارافتادگی می‌شود کمتر صحبت شده است . در این مقاله می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازم. در ابتدا باید بگویم که بررسی از کار افتادگی در کمیسیون های پزشکی تامین اجتماعی بر اساس تخصص های مختلف دسته بندی می شود یعنی اینکه کمیسیون های مختلفی مانند کمیسیون ارتوپدی، جراحی اعصاب، داخلی اعصاب یا نورولوژی، اعصاب و روان یا روان‌پزشکی، آنکولوژی، قلب، چشم، گوش و حلق و بینی، پوست و جراحی عمومی و کمیسیونهای دیگر در این زمینه تشکیل شده و در صورتی که فرد دارای ۶۶ درصد ازکارافتادگی باشد می تواند از کار افتاده کلی شود

توجه داشته باشید یک فرد با توجه به بیماری‌های مختلف می‌تواند در جلسات کمیسیون پزشکی  شرکت کند و درصد ازکارافتادگی بگیرد و درصدهای از کار افتادگی وی با هم جمع می شوند. همچنین توجه داشته باشید که درصدهای از کار افتادگی به صورت جبری جمع نمی شود یعنی به عنوان مثال ۱۰ به علاوه ۱۰ برابر با ۲۰ نمی‌شود بلکه ده بعلاوه ۱۰ برابر با ۱۹ می‌شود و در درصدهای بالاتر معمولا این مقادیر کمتر می‌شود به عنوان مثال سی بعلاوه سی  ممکن است در حدود ۵۰ درصد ازکارافتادگی بشوند. بنابراین در نظر بگیرید که فردی که از یک کمیسیون و یا از چند کمیسیون در مجموع بتواند ۶۶ درصد از کار افتادگی بگیرد می تواند از کار افتاده کلی طبق قانون شود.

1-     از مجموعه بیماریهای داخلی اعصاب می توانند باعث از کار افتادگی شود می تواند بیماری های زیر نام برد:  منو پلژی، منو پاریزی ، فلج عصب ، مشکلات  ناحیه فمورال و سیاتیک ، پاراپارزی  ، همی پارزی  ، پارکینگسون ، آلزایمر و دمانس ، توده های ضعیف و قوی ،  پلی نوروپاتی ، تشنج و تومورهای خوش خیم نخاع.

2-     از  مجموعه بیماریهای جراحی اعصاب می توانند باعث از کار افتادگی شوند می تواند دیسک های کمر ، تنگی کانال نخاع ، دفورمیتی و بی ثباتی ستون  فقرات ، کیفوز ،  شکستگی ستون فقرات ،  سندروم دم اسبی و هیدروسفالی را نام برد. 

3-     از مجموعه بیماریهای چشم که می توانند باعث از کار افتادگی شوند می توان از کاهش بینایی با درصد های مختلف ، بیماری آرپی ، تخلیه چشم ، گلوکوم ،  آتروفی عصب اپتیک ، پنوماتیک و آسیب قرنیه را نام برد.

4-     از مجموعه بیماریهای قلبی که می توانند باعث از کار افتادگی شود می توان به سکته قلبی بیماری های مربوط به عروق کرونر ، تعویض دریچه های قلب  ، عملکرد غیرطبیعی و اختلال قلب ،  آمبولی قلبی و آریتمی های مختلف را نام برد.

5-     از مجموعه بیماریهای ارتوپدی که می‌توانند باعث از کارافتادگی شوند می توان به قطع انگشتان قطعی دست از مفصل  مچ و یا از مفصل بازو و قطعی پا از مفصل مچ ، انگشتان و از مفصل زانو اشاره کرد. همچنین آرتروز و تعویض مفصل هیپ محدودیت حرکتی زانو و محدودیت حرکتی مفصل های مختلف و شکستگی لگن و آن کلیوز و یا فیوژن قسمت های مختلف استخوانی جزو دیگر مواردی هست که منتهی به از کار افتادگی میشود.

6-      از مجموعه بیماری های پوست که می توانند باعث از کار افتادگی شود می توان به آرتریت روماتوئید ، اسکلرودرمی ،  سندروم  شوگران  ، لوپوس  ، واسکولیت ، پسوریازیس  ، سندرم های التهابی اشاره کرد. 

7-     از مجموعه بیماریهای خونی که می توانند باعث از کار افتادگی شوند می توان به هموفیلی ، تالاسمی ، کم خونی های مختلف ، پیوندهای استخوان چه موفقیت‌آمیز باشد و چه موفقیت‌آمیز باشد و مشکلات گلبولهای قرمز و گلبولهای سفید اشاره کرد.

8-     از مجموعه بیماری‌های کلیوی که می توانند باعث از کار افتادگی شوند می‌توان به از بین رفتن پارانشیم کلیوی ، مشکلات ناشی از از دیالیز ،  اکستروفی مثانه ،  بی اختیاری کامل ادرار را نام برد.

9-     از مجموعه بیماریهای عفونی که می توانند باعث از کار افتادگی شوند می توان به جذام ، سل و  سندروم نقص ایمنی اکتسابی نام برد.

10-از مجموعه بیماری های داخلی که می توانند باعث از کار افتادگی شوند می توان به واریس مری ،  آشالازی  ، کولیت اولسروز شدید  ، بیماریهایی که به علت آن باید پیوند کبد انجام داد و همچنین پیوند کبد به تنهایی نام برد.

11-از مجموعه بیماریهای روانپزشکی یا اعصاب و روان که می توانند باعث از کار افتادگی شوند می توان به اختلال دوقطبی ، افسردگی شدید و حاد با داشتن بستری  بیمارستانی ،  اسکیزوفرنی ،  اختلال شخصیت ، پی تی اس دی ،  عقب ماندگی ذهنی ،  اوتیسم و اختلالات ذهنی کودکی یا پی دی دی را نام برد.

12-از مجموعه بیماری های گوش و حلق و بینی که می توانند باعث از کار افتادگی شوند می توان از کاهش شنوایی دو طرفه  و کرولالی توأمان و غیر قابل اصلاح نام برد.

13-از مجموعه بیماری‌های آنکولوژی که می توانند باعث از کار افتادگی شود می توان به انواع سرطان ها که منتهی به متاستاز به دیگر قسمت‌های بدن شده باشد، لوسمی ، CML ، بدخیمی های دستگاه ادراری و بیضه،  بدخیمی پروستات و غیره را نام برد.

نظرات

 1. سلام عمل قلب باز کردم باطری گذاشتم از کار افتاده م ی شوم

  پاسخحذف
 2. با سلام MSخفیف دارم هفت ساله 18سال هم تامین اجتماعی دارم میتونم کار افتادگی بگیرم

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. با سلام . با ام اس خفیف ازکارافتاده کلی نمی شوید.

   حذف
 3. سلام آرتریت روماتویید دارم 10سال بیمه دارم از کار افتادگی بهم تعلق میگیره خانم هستم

  پاسخحذف
 4. بستگی به وضعیت بیماری تان دارد. در بعضی حالات بله و در بعضی حالات نه

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. با سلام افتادگی چشم پلک دارم مشکل قرنیه هم دارم از کار افتادگی بهم تحلق میگیره

   حذف
 5. سلام خودم بیمه ندارم تصادف کردم و براثرآن مفصل لگنم تعویض شده آیا میشه از بیمه ماشین مقصر ازکار افتادگی گرفت؟

  پاسخحذف
 6. سلام پارکینسون دارم درخواست دادم نظرتون را میگید

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. با سلام. بستگی به شدت آن و البته سابقه بیمه پردازی تان دارد. در بعضی حالات ازکارافتادگی کلی دارد.

   حذف
 7. سلام بر اثر توده عفونی در ستون فقرات عمل کردم دو عدد از مهره هایم را برداشتند و ۸ عدد پیچ و پلاتین جایگزین کردند آیا از کار افتادگی کلی تعلق می‌گیرد ۲۰ سال هم سابقه دارم

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. اگر عوارض خاصی نداشته باشد و مشکل توده تان حل شده باشد ازکارافتاده کلی نمی شوید.

   حذف
  2. از کار افتادگی جزئی به چه صورت مباشد و چگونه تعلق می‌گیرد آیا حقوق هم تعلق میگیرد

   حذف
 8. سلام با یه کلیه زندگی میکنم دیسک کمر هم دارم شدید پنج سال سابقه کار دارم الان ۴۸ سال سن دارم هیچ شرکتی من و واسه کار استخدام نمیکنه کار افتادکی به من تعلق میگیره ؟

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. با سلام . با شرایط بیمه ای و درمانی تان به نظرم تعلق نمی گیرد.

   حذف
  2. من شرکت کار میکردم به خاطر همبن مشکل من و از شرکت بیرون کردن الان بیمه بیکاری میگیرم

   حذف
  3. مشکل خاصی ندارد. درخواست ازکارافتادگی بدهید.

   حذف
 9. بنده۴۵سالمه وباdcm دکستروکاردی وpolymooplic vtدر قلبم باطری تعبیه شده آیا من کارافتاده میشم

  پاسخحذف
 10. بستگی به وضعیت قعلی قلب تان دارد و اکوی تان. EF قلب تان خیلی مهم است.

  پاسخحذف
 11. سلام من افسردگی شدید ومقاومت دارم جز از کارافتادگی کلی میشه یا جزیی

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. اگر بستری داشته باشید احتمالا ازکارافتادگی کلی

   حذف
 12. با سلام بیماری صرع و مقاوم درمان کارافتاده حساب میشود

  پاسخحذف
 13. سلام امبولی پای چپ استنت داخل عروق پا
  واریس شدید پای چپ و واریکاسل شدید
  بیضه رگهای متورم پیچ در پیچ
  آیا از ارافتادگی میدهند تا از طریق خانمم بیمه شوم ممنون

  پاسخحذف
 14. سلام من 52 سالمه و اسم شدید دارم و ی گوشم اصلا نمی شنوه و گوش دیگه ام 50 درصد. شامل از کار افتادگی میشم؟

  پاسخحذف
 15. سلام به علت الودگی محیط کار ریه ام عفونی وسمت چپ ریه ام هم خونرسانی ندارد ایا میتوانم از کار افتادگی بگیرم؟

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. سلام . نه بابت این موضوع ازکارافتادگی داده نمی شود.

   حذف
 16. سلام من دیابت دارم ونوروپاتی توان حرکتی درپاهایم راکم کرده ومشکل بی حسی درپاهایم رادارم آیا کارافتادگی سامل حال من هم میشود
  لازم به ذکر است مسکلی دیسک کمر وارتورز گردن ویک دوره هم آب دورقلبم زیادشدپریکاردقلب گرفتم

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. با سلام . به نظر من بله. اگر پرونده تان را دقیق و کامل ارسال کنید ازکارافتاده کلی می شوید.

   حذف
 17. سلام دیابت دارم و۵سال هست انسولین تزریق میکنم و داروهای قندمصرف میکنم باتوجه به شغل تراشکاربودنم وسخت بودن کار ازکارافتادگی شامل من میشود

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. سلام،بیماری تخلیه غضروف ارنج و َشکستگ ی کشکک زانو ب شش قسمت وکیست استخوانی بازو راست وبی حسی انگشت چهار و پنج محدودیت حرکتی زانو وارنج ایا از کار افتاده کلی میسوم

   حذف
  2. با سلام. با این موارد ازکارافتاده کلی نمی شوید.

   حذف
 18. سلام،خانمی ۴۶ساله هستم کارمند آموزش وپرورش،با ۲۷ سال سابقه .دارای افسردگی شدید ودوقطبی،کم خونی مینور،توده خوش خیم فوق کلیوی وبیماری absروده ای هستم .آیا میتوانم برای از کارفتادگی اقدام نمایم ؟
  لطفا راهنمایی نمایید.

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. با سلام . به نظر من می توانید . برای افسردگی باید پرونده بیمارستانی داشته باشید.

   حذف
 19. سلام خسته نباشید من تویک معدن کار میکردم پارسال دیسک کمر گرفتم ‌امسال براثر کار سنگین فتق ناف وابسه عمل کردم ایا میتونم شکایت کنم ازکارفرما

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. با سلام. برای دیه بل ولی معمولا پزشکی قانونی ارتباط دیسک کمر را با محل کار تایید نمی کند.

   حذف
 20. سلام من فنرتوقلبم هست و۵۰درصدقلبم کارمیکنه میتونم ازکارافتادگی بگیرم ممنون

  پاسخحذف
 21. سلام عمل تخلیه روده بزرگ داشتم ازکارافتادگی تعلق میگیرد

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. در صورتیکه توتال کلکتومی یا کلستومی دائمی داشته باشید ازکارافتاده کلی می شوید.

   حذف
 22. سلام پدرم ۱۰سال پیش عمل قلب باز انجام دادن وبه تازگی فوت کردن ایا ازکارافتاده محسوب میشوند؟ اخه شرکت بیمه مبلغ بیمه رو پرداخت نمیکنه میگه چون قلب بازانجام دادن ازکار افتاده حساب میشن ممنون از پاسخگویی شما

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. سلام . بحث ازکارافتادگی تامین اجتماعی با ازکارافتادگی شرکت های بیمه تفاوت دارد. بستگی به شرکت بیمه ای دارد.

   حذف
 23. با سلام. فردی 28 ساله هستم ک پدرم نظامی بوده فوت کرده . دیابت دارم دو نوع انسولین مصرف میکنم و چند بارم داخل کمای دیابتی رفتم چشمام ضعیفه و هیچ دندونی ندارم بر اسر دیابت حتی بدنم هم زخم میشه. . آیا حقوق به من تعلق میگیرد . ممنونم

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. با سلام . بستگی دارد بیماری هایتان برای چه زمانی بوده باشد. شما حتما وکیل بگیرید.

   حذف
 24. سلام.بنده هیدروسل بیضه راست و واریکوسل بیضه چپ دارم.یک بار عمل هیدروسل انجام دادم دوباره عود کرد.هشت سال سابقه بیمه پردازی دارم.44سال سن دارم.میگرن شدید هم دارم.طوری که از سردرد غش میکنم.خاستم بدونم از کار افتادگی کلی میشم یانه

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. با سلام. به نظر من با یک پرونده مناسب ازکارافتاده کلی می شوید.

   حذف
 25. از کار افتادگی جزئی به چه صورت میباشد چگونه تعلق می‌گیرد وآیا حقوق هم تعلق میگیرد

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. ازکارافتادگی جزئی برای حوادث ناشی از کار است و به درصد ازکارافتادگی بین 33 تا 66 درصد تعلق می گیرد.

   حذف
 26. سلام پدر من سکته مغزی کردند راننده تاکسی هستن مخچه وساقه مغز اسیب دیده میشه اقدام کرد برا بازنشستگی

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. بله می توانید اقدام کنید. البته اقدامات درمانی باید خاتمه یابد و بعد درخواست ازکارافتادگی دهید.

   حذف
 27. سلام غده تیرویید به علت داشتن غده برداشتم دیابتم دارم دکتر گفته بدخیم هست شامل از کار افتادگی میشه

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. نه! بابت این موضوع ازکارافتاده نمی شوید مگر اینکه متاستاز داده باشد.

   حذف
 28. سلام دست چپم توی تصادف شکسته و دو تا پلاتین داره آیا شامل از کار افتادگی جزیی میشه؟

  پاسخحذف
 29. اگر حادثه ناشی از کار باشد بله تعلق می گیرد.

  پاسخحذف
 30. سلام
  آقای 30 ساله هستم
  5ماه سابقه بیمه تامین اجتماعی دارم از نوع بیمه ای که از کار افتادگی دارد اسمش یادم رفته ....
  4 سال دیالیز انجام دادم آخراش بود که بیمه فعال کردم ، گ زدن درد و کمر درد هم دارم کبد چرب هم دارم مجرد هستم و سرپرست خانواده ،مشکل اعصاب هم دارم ،

  از نظر کارشناس محترم میتونم اقدام کنم برا از کار افتادگی...

  پاسخحذف
 31. الان هم پیوند کلیه شدم

  پاسخحذف
 32. نه . با این سابقه نمی‌توانید بازنشسته شوید. باید حداقل ۵ سال سابقه بیمه داشته باشید. تا بتوانید از کار افتاده شوید.

  پاسخحذف
 33. سلام چشم راست من تخلیه شده ۱۷ سال هم سابقه کار دارم چشم چپم ضعیف هست از کار افتادگی شامل حالم میشود

  پاسخحذف
 34. با سلام. بستگی به میزان بینایی چشم چپ تان دارد. باید کمتر از یک دهم بینایی داشته باشد.

  پاسخحذف
 35. با سلام و درود بنده سرطان روده بزرگ داشتم رکتوم کولون عمل کردم آیا شامل از کار افتادگی میشود

  پاسخحذف
 36. بستگی دارد گرید چند باشد و اینکه متاستاز داده باشد یا نه ؟

  پاسخحذف
 37. سلام من سال 93 تصادف و اسیب شدیدی دیدم از ناحیه لگن راست اسیب دیدم وقاد به انجام کار نیستم ولی سال 95 خودم رو بیمه کردم هم عمر و هم بیمه روستایی ایا میتونم از کار افتاده بشم

  پاسخحذف
 38. با سلام. فقط براساس بخشنامه 19.1 که براساس سابقه تان حقوق می گیرید. چون حادثه غیر ناشی از کارتان قبل از بیمه شدن بوده است.

  پاسخحذف
 39. سلام من 6سال پیش پارگی روده و3ماه بیمارستان بود ویکسال مرخصی داشتم وهمچنان دردهای شکمی به خاطر4عمل اون موقع دارم و امسال گوش چپم دچار سکته وشنوایی حدود30 درقد کمتر هم شدم واموژگارم وزن با 49 سال وسابقه اموژگاری 18 ساا ولی بیمه تامینم 20 سال آیا بازنشستگی زود هنگام یا کار افتادگی شاملم میشود؟

  پاسخحذف
 40. الان دیگر ما بازنشستگی زودهنگام نداریم. تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که درخواست ازکارافتادگی داشته باشید. آیا سکته کرده اید یا نه ؟ چون با کاهش شنوایی گوش و عمل شکمی بعید است ازکارافتاده کلی شوید.

  پاسخحذف

ارسال یک نظر