شکایت از کارفرما برای حق بیمه پرداخت نشده

 دوستی به نام عیسوند از خوزستان شهرستان دزفول با من تماس گرفتند و فرمودند که در یک کارخانه سنگبری کار می کند. ظاهراً کارفرمای ایشان از دی ماه تا اسفندماه حق بیمه ایشان را پرداخت نکرده است و از فروردین به بعد حق بیمه را پرداخت کردند. سوالی که ایشان از ما دارد این است که چه راهی باید بروند تا بتواند این چهار ماه قبل بیمه پرداخت نشده را زنده کند؟

در پاسخ به این دوست عزیزمان باید بگویم که معمولاً حق‌بیمه بعد از شش ماه قطعی می‌شود یعنی اگر حق بیمه پرداخت شود یا نشود تامین اجتماعی دیگر نمی‌تواند در مورد حق بیمه ای ۶ ماه از آن گذشته است دخالت کند. بنابراین اکنون که تیرماه است دیگر نمی‌توان در مورد حق بیمه دی ماه کاری کرد اما در مورد بهمن و اسفند اگر کارفرمای ایشان درخواست دهد که حق بیمه را پرداخت کند و تایید مسئول فنی شعبه بیمه را بگیرد می‌تواند بازرسی کارگاه انجام شود و بعد از بازرسی حق بیمه با جریمه مربوطه از کارفرما درخواست  گردد.

 اما اگر مسئول فنی شعبه این موضوع را نپذیرفت و یا اینکه کارفرما حاضر به پرداخت حق بیمه این چند ماه نشد و همچنین برای پرداخت حق بیمه دی ماه که زمان آن گذشته است تنها راهی که باقی می‌ماند شکایت به اداره کار است. بعد از شکایت به اداره کار در صورت گرفتن رای مثبت حق بیمه باید از طریق اجرای احکام دادگستری رای را به ه شعبه بیمه ارجاع داد و شعبه بیمه موضوع را در کمیته احراز اشتغال بررسی می‌کند و در صورت تایید، حق بیمه را با جریمه از کارفرما دریافت می‌کنند. 

توجه داشته باشید که برای اینکه رای مثبت اداره کار در زمینه حق بیمه را بگیرید باید مدارک مکتوب قوی ارائه کنید و ارائه شاهد و یا مواردی از این قبیل فایده‌ای ندارد. اما در صورتی که بتوانید کارشناس اداره کار را به بازرسی از محل کار ترغیب کنید و ایشان با بازرسی کارکرد شما را نیز تایید کند احتمال موفقیت شما بسیار می شود.


در صورتیکه می خواهید وکالت پرونده تان را به ما بسپارید و یا با ما در زمینه بیمه مشاوره نمایید می توانید از طریق لینک زیر در پیام رسان ایتا با ما تماس بگیرید. ما پرونده شما را در سریعترین زمان ممکن انجام می دهیم و در پایان کار و به نتیجه رسیدن پرونده با ارزان ترین مبلغ ممکن از شما هزینه دریافت می کنیم. در صورت به نتیجه نرسیدن پولی نمی گیریم. بنابراین با خیال راحت پرونده تان را به ما بسپارید.

پست‌های معروف از این وبلاگ

حقوق بازنشستگی بیمه روستاییان و عشایر چقدر است ؟

بیماری هایی که شامل ازکارافتادگی می شود؟

پرداخت هزینه عینک توسط تامین اجتماعی

پایه حقوق وزارت کار برای دیپلم و لیسانس و فوق لیسانس و دکترا در سال 1401 چقدر است ؟

پیگیری کد رهگیری مشاغل سخت و زیان آور با استفاده از شماره ملی

مبلغ کمک هزینه عینک در سال 1401

حقوق ازکارافتادگی 1400

پیگیری اینترنتی ازکارافتادگی در کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی

هدیه تولد نوزاد تامین اجتماعی در سال 1400

ثبت نام بیمه کارگران ساختمانی در سال 1401

دسته بندی موضوعات

نمایش بیشتر