شکایت از کارفرما برای حق بیمه پرداخت نشده

 دوستی به نام عیسوند از خوزستان شهرستان دزفول با من تماس گرفتند و فرمودند که در یک کارخانه سنگبری کار می کند. ظاهراً کارفرمای ایشان از دی ماه تا اسفندماه حق بیمه ایشان را پرداخت نکرده است و از فروردین به بعد حق بیمه را پرداخت کردند. سوالی که ایشان از ما دارد این است که چه راهی باید بروند تا بتواند این چهار ماه قبل بیمه پرداخت نشده را زنده کند؟

در پاسخ به این دوست عزیزمان باید بگویم که معمولاً حق‌بیمه بعد از شش ماه قطعی می‌شود یعنی اگر حق بیمه پرداخت شود یا نشود تامین اجتماعی دیگر نمی‌تواند در مورد حق بیمه ای ۶ ماه از آن گذشته است دخالت کند. بنابراین اکنون که تیرماه است دیگر نمی‌توان در مورد حق بیمه دی ماه کاری کرد اما در مورد بهمن و اسفند اگر کارفرمای ایشان درخواست دهد که حق بیمه را پرداخت کند و تایید مسئول فنی شعبه بیمه را بگیرد می‌تواند بازرسی کارگاه انجام شود و بعد از بازرسی حق بیمه با جریمه مربوطه از کارفرما درخواست  گردد.

 اما اگر مسئول فنی شعبه این موضوع را نپذیرفت و یا اینکه کارفرما حاضر به پرداخت حق بیمه این چند ماه نشد و همچنین برای پرداخت حق بیمه دی ماه که زمان آن گذشته است تنها راهی که باقی می‌ماند شکایت به اداره کار است. بعد از شکایت به اداره کار در صورت گرفتن رای مثبت حق بیمه باید از طریق اجرای احکام دادگستری رای را به ه شعبه بیمه ارجاع داد و شعبه بیمه موضوع را در کمیته احراز اشتغال بررسی می‌کند و در صورت تایید، حق بیمه را با جریمه از کارفرما دریافت می‌کنند. 

توجه داشته باشید که برای اینکه رای مثبت اداره کار در زمینه حق بیمه را بگیرید باید مدارک مکتوب قوی ارائه کنید و ارائه شاهد و یا مواردی از این قبیل فایده‌ای ندارد. اما در صورتی که بتوانید کارشناس اداره کار را به بازرسی از محل کار ترغیب کنید و ایشان با بازرسی کارکرد شما را نیز تایید کند احتمال موفقیت شما بسیار می شود.


 در صورتیکه نیاز به مشاوره رایگان دارید یا می خواهید وکالت پرونده تان را به ما بسپارید از طریق شماره واتساپ 09333644122 برای ما پیام متنی یا صوتی بگذارید . با شماره اعلام شده تماس نگیرید زیرا به علت زیادی تماس ها متاسفانه امکان پاسخگویی نداریم. قول می دهیم در سریعترین زمان ممکن پاسخ شما را بدهیم.

پست‌های معروف از این وبلاگ

پرداخت هزینه عینک توسط تامین اجتماعی

پیگیری کد رهگیری مشاغل سخت و زیان آور با استفاده از شماره ملی

محاسبه دیه قطع بند انگشت به نرخ سال 1400

هدیه تولد نوزاد تامین اجتماعی در سال 1400

دیه شکستگی بینی در سال 1400

حقوق منشی در سال 1400

محاسبه دیه پارگی رباط صلیبی

حقوق ازکارافتادگی 1400

محاسبه دیه شکستگی انگشتان پا

دیه پارگی تاندون

دسته بندی موضوعات

نمایش بیشتر