جدول حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۰


بارها در این مورد از بنده سوال پرسیده شده است که حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ چه مقدار می باشد یعنی اینکه بعد از همسان سازی حقوق چه مقدار حقوق بازنشستگان با گروه های سابقه و سنی متفاوت پرداخت می‌شود البته پاسخ دادن به این سوال بسیار سخت است یا فرمول بسیار پیچیده‌ای دارد که واقعاً محاسبه آن برای اکثر افراد بسیار سخت می‌باشد. در مورد افرادی که در سال ۱۴۰۰ بازنشسته شدند می‌گویم که حقوق آنها بر اساس میانگین حقوق دو سال آخر محاسبه میشود.  دو سال آخر آنها به صورت میانگین محاسبه شده و در سنوات آن حاضر می‌شود و هر عددی به دست بیاید به عنوان حقوق بازنشستگی آنها محاسبه می‌شود و اگر عددی که به دست می‌آید از مبلغ دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان کمتر باشد تا آن مقدار افزایش می یابد و اگر فرد حداقل ۲۰ سال سابقه داشته باشد و دارای همسر و فرزند باشد تا مبلغ سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان افزایش می یابد.

در قانون جدیدی که برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی استفاده گردید  مقرر شد که تمام افزایش ها بر اساس حقوق اسفند ماه سال ۹۹ محاسبه گردد چون در محاصره قبلی که به اشتباه صورت پذیرفته بود بر اساس حقوق های قبلی این محاسبه انجام شده بود که با اعتراض همه مستمری بگیران نهایتاً این محاسبه در فروردین ماه 1400 گردید. 

همچنین یکی دیگر از تغییراتی که در محاسبه حقوق بازنشستگی افراد صورت گرفت این بود که در قانون قبلی ما می‌دیدیم که به عنوان مثال کسی که در سال ۱۳۹۰ به عنوان مثال پنج برابر حداقل مستمری سالیانه حقوق می گرفته است محاسبات سال ۱۴۰۰ به عنوان مثال به دو برابر کاهش یافته است بنابراین ضریب این افراد اضافه شد تا محاسبه حقوق بازنشستگی افراد به گونه ای صورت پذیرد که مطابق با غریبه حقوق بازنشستگی آنها نسبت به حقوق پایه در زمان بازنشستگی آنها محاسبه شود. یعنی این ضریب گونه اضافه می‌شود که در صورتیکه به عنوان مثال نسبت حقوق فرد به حقوق اولیه در طی سالیان دراز تا حد زیادی کاهش یافته باشد ۷۵ درصد این کاهش یافتگی به حقوق و اضافه شود بنابراین کسانی که در زمان بازنشستگی حقوق مناسبی می گرفتند و الان روبه کمی می‌گیرند از این بند بسیار سود خواهند برد.

همچنین قانون دیگری که در این زمینه برقرار گردید این بود که مشخص گردید که در پایان افزایش حقوق ها چنان که افزایش حقوق نسبت به اسفند ماه ۱۳۹۳ کمتر از ۵۰ درصد باشد تا آن میزان افزایش پیدا کند یعنی کسی که در اسفند ماه ۱۳۹۰ و ۹۴ میلیون تومان حقوق می گرفته است در فروردین ماه سال ۱۴۰۰ حداقل ۶ میلیون تومان باید حقوق بگیرند.

نکته دیگری که باید در نظر گرفته شود این است که همسان‌سازی در حقوق پایه صورت می‌پذیرد و در مزایا صورت میپرسه یعنی مردها یا بر اساس مبلغ مشخصی که فرزند هر سال مشخص می‌شود و افزایش می‌یابد به حقوق افراد اضافه می‌شود و در صورتی که افراد صحرا به دریافت مزایای فوق را داشته باشند می‌توانند از آن استفاده کنند و حق عائله‌مندی که به افراد متعهد داده می‌شود و هر سال مبلغ آن افزایش می‌یابد و یا حق مسکن بنابراین همسان سازی بر روی مرایا انجام نمی شود و این عدم انجام باعث شده است در محاسبات افراد کمی تفاوت با مبلغ دریافتی داشته باشند که به علت عدم اطلاع آنها از این قانون می‌باشد.

قبول وکالت پرونده های شما:

تنظیم دادخواست، شکوائیه، لایحه دفاعیه و اظهارنامه برای هیات های موضوع قانون کار، دیوان عدالت اداری ، شورای حل اختلاف و مراجع قضایی و تنظیم قراردادهای کاری. پیگیری پرونده های تامین اجتماعی مانند بیمه بیکاری، احراز سوابق بیمه ای، احراز شرایط بازنشستگی، مستمری بازنشستگی، حق بیمه قراردادهای پیمانی و گرفتن مفاصاحساب بیمه ای، شرکت در هیات های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات سازمان. پیگیری پرونده های کارگری و کارفرمایی در هیات های تشخیص، حل اختلاف اداره کار و دیوان عدالت اداری. پیگیری پرونده های مرتبط با دیه در پزشکی قانونی و دیگر مراجع قضایی . در صورتیکه می خواهید پرونده تان را به ما بسپارید با شماره تماس 09333644122 تماس حاصل فرمایید

مشاوره رایگان تلفنی :

سایت بیمه جو مفتخر است با همکاری کارشناسان باتجربه امکان مشاوره رایگان تلفنی را در طول هفته فراهم سازد. در صورتیکه می خواهید با کارشناسان مرتبط مشاوره تلفنی رایگان داشته باشید با شماره تماس 09333644122 تماس حاصل فرمایید.

مشاوره رایگان از طریق ایمیل :

سوال شما پس از ثبت ، بررسی شده و پاسخ توسط کارشناسان مرتبط ارائه می گردد و یک نسخه از آن هم در سایت به نمایش در می آید . اگر مجددا سوال داشتید باز هم از طریق سایت سوالتان را بپرسید و ایمیل نزنید . به ایمیل ها پاسخی داده نمی شود . برای مشاوره رایگان با کارشناس کلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق تلگرام :

شما می توانید از طریق پیام رسان تلگرام سوالتان را مطرح نمایید. سعی کنید سوالتان را کامل و دقیق بپرسید و نیازی به گرفتن اجازه و یا سلام و علیک نیست. به سوال شما در سریعترین زمان ممکن پاسخ داده خواهد شد.بر روی لینک تلگرام کلیک کنید.

پاسخگویی از طریق صفحه اینستاگرام:

شما می توانید از طریق فالو کردن صفحه اینستاگرام بیمه جو سوالتان را مطرح نمایید. در اوقات فراغت جواب سوال شما را می دهم و بهتر است در دایرکت سوالتان را بپرسید. بر روی لینک زیر کلیک کنید و صفحه ما را فالو کنید:

https://www.instagram.com/bimego.ir/