جدول حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۰


بارها در این مورد از بنده سوال پرسیده شده است که حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ چه مقدار می باشد یعنی اینکه بعد از همسان سازی حقوق چه مقدار حقوق بازنشستگان با گروه های سابقه و سنی متفاوت پرداخت می‌شود البته پاسخ دادن به این سوال بسیار سخت است یا فرمول بسیار پیچیده‌ای دارد که واقعاً محاسبه آن برای اکثر افراد بسیار سخت می‌باشد. در مورد افرادی که در سال ۱۴۰۰ بازنشسته شدند می‌گویم که حقوق آنها بر اساس میانگین حقوق دو سال آخر محاسبه میشود.  دو سال آخر آنها به صورت میانگین محاسبه شده و در سنوات آن حاضر می‌شود و هر عددی به دست بیاید به عنوان حقوق بازنشستگی آنها محاسبه می‌شود و اگر عددی که به دست می‌آید از مبلغ دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان کمتر باشد تا آن مقدار افزایش می یابد و اگر فرد حداقل ۲۰ سال سابقه داشته باشد و دارای همسر و فرزند باشد تا مبلغ سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان افزایش می یابد.

در قانون جدیدی که برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی استفاده گردید  مقرر شد که تمام افزایش ها بر اساس حقوق اسفند ماه سال ۹۹ محاسبه گردد چون در محاصره قبلی که به اشتباه صورت پذیرفته بود بر اساس حقوق های قبلی این محاسبه انجام شده بود که با اعتراض همه مستمری بگیران نهایتاً این محاسبه در فروردین ماه 1400 گردید. 

همچنین یکی دیگر از تغییراتی که در محاسبه حقوق بازنشستگی افراد صورت گرفت این بود که در قانون قبلی ما می‌دیدیم که به عنوان مثال کسی که در سال ۱۳۹۰ به عنوان مثال پنج برابر حداقل مستمری سالیانه حقوق می گرفته است محاسبات سال ۱۴۰۰ به عنوان مثال به دو برابر کاهش یافته است بنابراین ضریب این افراد اضافه شد تا محاسبه حقوق بازنشستگی افراد به گونه ای صورت پذیرد که مطابق با غریبه حقوق بازنشستگی آنها نسبت به حقوق پایه در زمان بازنشستگی آنها محاسبه شود. یعنی این ضریب گونه اضافه می‌شود که در صورتیکه به عنوان مثال نسبت حقوق فرد به حقوق اولیه در طی سالیان دراز تا حد زیادی کاهش یافته باشد ۷۵ درصد این کاهش یافتگی به حقوق و اضافه شود بنابراین کسانی که در زمان بازنشستگی حقوق مناسبی می گرفتند و الان روبه کمی می‌گیرند از این بند بسیار سود خواهند برد.

همچنین قانون دیگری که در این زمینه برقرار گردید این بود که مشخص گردید که در پایان افزایش حقوق ها چنان که افزایش حقوق نسبت به اسفند ماه ۱۳۹۳ کمتر از ۵۰ درصد باشد تا آن میزان افزایش پیدا کند یعنی کسی که در اسفند ماه ۱۳۹۰ و ۹۴ میلیون تومان حقوق می گرفته است در فروردین ماه سال ۱۴۰۰ حداقل ۶ میلیون تومان باید حقوق بگیرند.

نکته دیگری که باید در نظر گرفته شود این است که همسان‌سازی در حقوق پایه صورت می‌پذیرد و در مزایا صورت میپرسه یعنی مردها یا بر اساس مبلغ مشخصی که فرزند هر سال مشخص می‌شود و افزایش می‌یابد به حقوق افراد اضافه می‌شود و در صورتی که افراد صحرا به دریافت مزایای فوق را داشته باشند می‌توانند از آن استفاده کنند و حق عائله‌مندی که به افراد متعهد داده می‌شود و هر سال مبلغ آن افزایش می‌یابد و یا حق مسکن بنابراین همسان سازی بر روی مرایا انجام نمی شود و این عدم انجام باعث شده است در محاسبات افراد کمی تفاوت با مبلغ دریافتی داشته باشند که به علت عدم اطلاع آنها از این قانون می‌باشد.

 در صورتیکه نیاز به مشاوره رایگان دارید یا می خواهید وکالت پرونده تان را به ما بسپارید از طریق شماره واتساپ 09333644122 برای ما پیام متنی یا صوتی بگذارید . با شماره اعلام شده تماس نگیرید زیرا به علت زیادی تماس ها متاسفانه امکان پاسخگویی نداریم. قول می دهیم در سریعترین زمان ممکن پاسخ شما را بدهیم.

پست‌های معروف از این وبلاگ

پرداخت هزینه عینک توسط تامین اجتماعی

پیگیری کد رهگیری مشاغل سخت و زیان آور با استفاده از شماره ملی

محاسبه دیه قطع بند انگشت به نرخ سال 1400

هدیه تولد نوزاد تامین اجتماعی در سال 1400

دیه شکستگی بینی در سال 1400

حقوق منشی در سال 1400

محاسبه دیه پارگی رباط صلیبی

حقوق ازکارافتادگی 1400

محاسبه دیه شکستگی انگشتان پا

دیه پارگی تاندون

دسته بندی موضوعات

نمایش بیشتر