بخشش جریمه حق بیمه

 1- کارگاه هایی که مشمول بخشش جرائم حق بیمه و بیمه بیکاری می شوند عبارتند از واحدهای فعال تولیدی ، صنعتی و معدنی شامل هر شخص حقیقی و یا حقوقی دولتی و غیر دولتی که در زمینه تولید کالا ، تجهیزات و یا محصولات سخت افزاری و نرم افزاری فعالیت می کنند . این که کدام شرکت ها مشمول این بخشنامه می شوند براساس دستورالعمل هایی است که از طرف سازمان تامین اجتماعی اعلام می گردد و البته اکثریت واحدهای تولیدی را در بر می گیرد . تطبیق این کارگاه ها با فعالیت های مربوطه در صورتی که دقیقا مشخص نگردد با معاونت فنی و درآمد هر شعبه می باشد .


2- صرفا تولیدی بودن یا صنعتی و معدنی بودن شرکت دلیل مناسبی برای بخشودگی جرائم بیمه ای نیست و باید علت تاخیر در پرداخت حق بیمه نیز مشخص گردد . خارج از اختیار بودن عدم پرداخت حق بیمه مهمترین دلیلی است که برای بخشش حق بیمه مورد استفاده قرار می گیرد . به عنوان مثال  بروز حوادث غیر مترقبه مانند سیل ، برف ، تگرگ ، سرمازدگی ، آتش سوزی غیر عمدی ، زلزله و نظایر آن می تواند دلیل مناسبی برای عدم پرداخت حق بیمه در زمان مورد نظر و در نتیجه بخشش جریمه های مربوطه گردد . یکسری اتفاقات غیر مترقبه هم روی می دهد که ناشی از حوادث طبیعی نیست و  البته در کشور ما بعضی مواقع طبیعی است !! به عنوان مثال آثار مالی ناشی از تحریم های ظالمانه بین المللی و یا نوسانات ارزی که به وجود می آید ممکن است فشارهای بیش از حدی به واحدهای تولیدی ایجاد کند و این موارد در این دستورالعمل به خوبی دیده شده است .


3- هر کدام از مواردی که در بالا به آن اشاره گردید باید مدارک تائید کننده را از سازمان های مربوطه داشته باشد . به عنوان مثال حوادث طبیعی مانند زلزله وسیل باید از سوی سازمان مدیریت بحران کشور و استانداری ها و دیگر نهادهای صاحب صلاحیت تائید گردد . تاثیر منفی تحریم های اقتصادی بر روی شرکت درخواست دهنده باید توسط بانک مرکزی ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت و سایر مراجع مربوطه تائید گردد . تشخیص آثار نوسانات ارزی که در بازار ایران به وجود می آید نیز بر عهده بانک مرکزی ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت و دیگر ارگان های مرتبط می باشد .


4- در صورتی به کارفرما بخشش جریمه تعلق می گیرد که در 18 ماه قبل از به وجود آمدن حادثه و تاخیر در پرداخت حق بیمه ، حداقل در 16 ماه لیست حق بیمه و بیمه بیکاری را در زمان مشخص به شعبه ارسال کرده باشد . همچنین لیست ها باید واقعی بوده باشد و مبتنی بر بازرسی های کارگاهی و تعهد داده شود که دفاتر قانونی نیز برای بررسی توسط بازرسان سازمان و همکاران موسسه حسابرسی تامین اجتماعی در اختیار باشد .


5- بخشودگی جرائم حق بیمه و بیمه بیکاری بر اساس دستورالعمل زیر خواهد بود :


  • پرداخت اصل حق بیمه و بیمه بیکاری ظرف 12 ماه از تاریخ توافق با سازمان : 100 درصد بخشودگی
  • پرداخت اصل حق بیمه و بیمه بیکاری ظرف 18 ماه از تاریخ توافق با سازمان : 85 درصد بخشودگی 
  • پرداخت اصل حق بیمه و بیمه بیکاری ظرف 24 ماه از تاریخ توافق با سازمان : 75 درصد بخشودگی 
  • پرداخت اصل حق بیمه و بیمه بیکاری ظرف 30 ماه از تاریخ توافق با سازمان : 60 درصد بخشودگی 
  • پرداخت اصل حق بیمه و بیمه بیکاری ظرف 36 ماه از تاریخ توافق با سازمان : 50 درصد بخشودگی 

6- اگر اقساط مبالغی که مورد بخشیدگی جرائم قرار گرفته است در موعد معین پرداخت نگردد ، تبدیل به بدهی در زمان حال می شود و با توجه به زمان پرداخت قسط جریمه های مربوطه به آن تعلق خواهد گرفت . این جریمه ها دیگر مورد بخشودگی قرار نمی گیرد و تقسیط نیز نخواهند شد . برای استفاده از بخشودگی جرائم ، مدارک مربوطه توسط متقاضی به شعبه مربوطه ارسال گردیده و شعبه آن را به کمیته استانی و یا ستاد مرکزی برای اعلام نظر ارسال می کند . کمیته ستاد مرکزی شامل مدیرعامل یا قائم مقام مدیر عامل سازمان ، معاون فنی و درآمد به عنوان نائب رئیس کمیته ، مدیران کل درآمد حق بیمه (به عنوان عضو و دبیر) ، امور مالی ، دفتر امور حقوقی و دعاوی و حراست (به عنوان عضو) می باشد .  کمیته استانی شامل مدیر کل ، معاونین بیمه ای و پشتیبانی ، روسای ادارات و کارشناسان ارشد اجرائیات ، درآمد ، حقوقی ، مالی و حراست استان  می باشد . جلسات این کمیته ها با حضور حداقل 5 نفر رسمیت می یابد . در صورتیکه پرونده در کمیته استانی به نتیجه نرسد و اختلاف نظر بین اعضاء پیش بیاید پرونده به کمیته ستاد سازمان ارسال می گردد .


7- کارگاه های ورشکسته ، منحل شده ، در حال تسویه و فاقد فعالیت مشمول این قانون نمی باشند . کارگاه های خدماتی ، کارگاه های پیمانکاری ، حق بیمه 4 درصد قبل از تصویب قانون سخت و زیان آور (1380/7/14) و 4 درصد مستمری موضوع ماده 6 قانون مذکور نیز از شمول این قانون خارج است . البته کارگاه های پیمانکاری که دارای کارگاه ثابت می باشند مشمول این قانون می باشند . لزومی به سپردن وثیقه ملکی یا ضمانت نامه بانکی نیست و چک بدون مدت برای ضمانت کفایت می کند . این چک  ضمانت باعث می شود که محدودیت های ایجاد شده توسط سازمان تامین اجتماعی بر روی حساب ها و یا دیگر سرمایه های کارفرما از بین برداشته شود . 

در صورتیکه می خواهید وکالت پرونده تان را به ما بسپارید و یا با ما در زمینه بیمه مشاوره نمایید می توانید از طریق

شماره 09333644122 در پیام رسان های ایتا ، بله ، واتساپ و تلگرام به ما پیام دهید.

ما پرونده شما را در سریعترین زمان ممکن انجام می دهیم و در پایان کار و به نتیجه رسیدن پرونده با ارزان ترین مبلغ ممکن از شما هزینه دریافت می کنیم. در صورت به نتیجه نرسیدن پولی نمی گیریم. بنابراین با خیال راحت پرونده تان را به ما بسپارید.

پست‌های معروف از این وبلاگ

حقوق بازنشستگی بیمه روستاییان و عشایر چقدر است ؟

بیماری هایی که شامل ازکارافتادگی می شود؟

پایه حقوق وزارت کار برای دیپلم و لیسانس و فوق لیسانس و دکترا در سال 1401 چقدر است ؟

پرداخت هزینه عینک توسط تامین اجتماعی

آدرس سایت پذیرش و نوبت دهی اینترنتی دی کلینیک ابوریحان

پیگیری کد رهگیری مشاغل سخت و زیان آور با استفاده از شماره ملی

مراحل دریافت هزینه عینک از تامین اجتماعی

مبلغ کمک هزینه عینک در سال 1401

پیگیری اینترنتی ازکارافتادگی در کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی

حقوق ازکارافتادگی 1400

دسته بندی موضوعات

نمایش بیشتر