انتقال سابقه بیمه بین صندوق های بیمه ای

 1- قانون نقل و انتقال سوابق بیمه ای بین صندوق های بیمه ای مختلف یا همان کسورات بازنشستگی سالهای سال است که در جریان است و به روش های مختلف اجرا می گردد . آخرین قانونی که در این زمینه تدوین شد در سال 1395 بود که توسط مجلس شورای اسلامی تصویب گردید . با این حال هنوز نیز ابهامات فراوانی در مورد نحوه اجرای آن وجود دارد . در این قانون تسهیلاتی نیز برای رزمندگان و ایثارگران برای انتقال سوابق در نظر گرفته شده بود که نیاز به پرداخت هزینه ای نداشتند ! البته ظاهرا انتقال سوابق بیمه ای فعلا منتفی شده است زیرا قانون برنامه پنجم توسعه پایان یافته است ! یعنی در برنامه پنجم توسعه این قانون آورده شده بود و در برنامه ششم توسعه تمدید نشد ! به هر حال بهتر است مروری کوتاه بر این قانون داشته باشیم !


2- بهتر است اول در این مورد صحبت کنیم که این قانون در مورد چه افرادی می باشد ؟! به موجب این قانون افرادی که به علت استعفا ، بازخرید خدمت ( چه به صورت عادی این کار انجام صورت پذیرفته باشد یا اینکه توسط ارگان مربوطه تعدیل نیروی انسانی صورت پذیرفته باشد) ، اخراج ، انفصال دائم ، تغییر ساختار سازمانی ، انتقال ، واگذاری و یا به هر دلیل دیگر رابطه استخدامی شان با ارگان مورد نظر قطع شده و مشترک صندوق جدیدی شوند و یا اینکه به علت تغییر وضعیت استخدامی از قراردادی به پیمانی (کارکنان نیروهای مسلح) و پیمانی به رسمی آزمایشی نوع صندوق بیمه ای شان تغییر کند مشمول این قانونی می باشند .


3- اگر مستمری بازنشستگی ، بازماندگان ، ازکارافتادگی برقرار گردد دیگر به هیچ وجه نمی توان نقل و انتقال سوابق بیمه ای انجام داد . برای اینکه انتقال سوابق بیمه ای انجام شود خود بیمه شده باید رضایت کتبی داشته باشد و صرفا با درخواست وی ، قیم وی ، وکیل وی یا بازماندگان وی این کار انجام می شود . هیچ ارگانی نمی تواند سوابق بیمه ای فرد را بدون رضایت وی به صندوق دیگری انتقال دهد . ضمنا به غیر از پرسنل نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات بقیه پرسنل می توانند در زمان کار در صورت قبول ارگان مربوطه شان نسبت به انتقال سوابق حق بیمه شان اقدام کنند . در صورتیکه صندوق بیمه ای ، علاوه بر پشتیبانی از بازنشستگی پوشش ازکارافتادگی کلی و جزئی ، کمک هزینه ایام بیماری ، کمک هزینه ازدواج ، کمک هزینه ایام بیماری ، غرامت نقص عضو مقطوع و ... را نیز ارائه کند علاوه بر حق بیمه سهم درمان 1 درصد اضافه نیز به ازاء هر ماه حقوق ماهیانه باید به صندوق جدید انتقال دهد .


4- بعد از اینکه درخواست بیمه شده یا وکیل وی یا قیم وی به صندوق جدید ارائه گردد این صندوق 1 ماه وقت دارد تا درخواست بیمه شده را به همراه مستندات مربوطه به صندوق قدیمی ارسال کند . صندوق قبلی نیز 6 ماه زمان دارد تا مبلغ حق بیمه انتقالی را مشخص کرده و به صندوق جدید انتقال دهد . حق بیمه صندوق اول باید با توجه به نرخ تورم حساب گردد . صندوق دوم نیز براساس آخرین حقوق و دستمزد حق بیمه در صندوق قبلی یا حقوق و دستمزد فعلی وی در صندوق جدید (هر کدام بیشتر باشد) حق بیمه را حساب می کند . مابه التفاوت این دو مبلغ باید توسط خود متقاضی پرداخت گردد که این مبلغ را می توان به صورت قسطی نیز پرداخت نمود . اگر نوع استخدام برای بیمه شده تغییر کرده باشد و خود وی درخواست این انتقال را نداده باشد نیازی نیست هزینه ای بپردازد .


5- تغییری که امسال اتفاق افتاده است این است که تغییر اختیاری صندوق های بیمه ای از ابتدای امسال یعنی سال 1396 ممنوع شده است . دستورالعمل انتقال حق بیمه بین صندوق های مختلف تا پایان سال 1395 اعتبار داشت ، یعنی پایان برنامه پنجم توسعه . این موضوعی است که از طرف سازمان تامین اجتماعی که بزرگترین صندوق موجود است اجرایی گردیده است . یعنی کسانی که به هر دلیلی از محل کار قبلی خود جدا گردند (مواردی که در بند 2 همین قانون اشاره گردید) دیگر نمی توانند درخواست انتقال سوابق خود را به سازمان تامین اجتماعی را بدهند . تقاضای برعکس یعنی از سازمان تامین اجتماعی به دیگر صندوق ها نیز توسط این صندوق مورد قبول واقع نمی شود . البته اگر کسانی درخواست شان را پارسال داده باشند و روند اداری انتقال سوابق طول کشیده باشد و به امسال رسیده باشد همچنان می توانند از این قانون استفاده کنند .

در صورتیکه می خواهید وکالت پرونده تان را به ما بسپارید و یا با ما در زمینه بیمه مشاوره نمایید می توانید از طریق

شماره 09333644122 در پیام رسان های ایتا ، بله ، واتساپ و تلگرام به ما پیام دهید.

ما پرونده شما را در سریعترین زمان ممکن انجام می دهیم و در پایان کار و به نتیجه رسیدن پرونده با ارزان ترین مبلغ ممکن از شما هزینه دریافت می کنیم. در صورت به نتیجه نرسیدن پولی نمی گیریم. بنابراین با خیال راحت پرونده تان را به ما بسپارید.

پست‌های معروف از این وبلاگ

حقوق بازنشستگی بیمه روستاییان و عشایر چقدر است ؟

بیماری هایی که شامل ازکارافتادگی می شود؟

پایه حقوق وزارت کار برای دیپلم و لیسانس و فوق لیسانس و دکترا در سال 1401 چقدر است ؟

پرداخت هزینه عینک توسط تامین اجتماعی

آدرس سایت پذیرش و نوبت دهی اینترنتی دی کلینیک ابوریحان

پیگیری کد رهگیری مشاغل سخت و زیان آور با استفاده از شماره ملی

مراحل دریافت هزینه عینک از تامین اجتماعی

مبلغ کمک هزینه عینک در سال 1401

پیگیری اینترنتی ازکارافتادگی در کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی

حقوق ازکارافتادگی 1400

دسته بندی موضوعات

نمایش بیشتر