دیه شکستگی استخوان زند اعلی و زند اسفل

 1-یک سری نقص عضو ها و جراحت ها هستند که در نظریات پزشکی قانونی به طور مشخص در مورد آنها ارش و یا دیه مقدر در نظر گرفته نمی شود . یعنی نظریات پزشکی قانونی مراکز مختلف با همدیگر تفاوت دارند . از آنجائیکه کتاب مرجع مورد استفاده توسط پزشکان مستقر در پزشکی قانونی همگی یکسان می باشد و از آنجائیکه اکثر این عزیزان همگی در رشته تخصصی پزشکی قانونی بعد از طی دوران پزشکی عمومی فارغ التحصیل شده اند و طبیعتا توانائی کافی برای استنباط دقیق کتاب مرجع را دارند انتظار می رود دقت کافی در این زمینه مبذول نمایند . با هم به یکسری از مواردی که بعضا در مورد آنها تا به حال بحث نشده است و یا اینکه در نظریه های مختلف پزشکی قانونی آراء متفاوتی در مورد آنها صادر شده است می پردازیم .


2- آسیب دیدگی نسوج بافت های بدن یکی از مواردی است که در نظریه های پزشکی قانونی همیشه ابهام زیادی در آن وجود دارد ! معمولا در اکثریت نظریات پزشکی قانونی ارش مشخصی در این مورد دیده نمی شود و برعکس روندی که معمولا دیه و ارش آسیب های سر و صورت در این زمینه بیشتر است در این مورد خاص ظاهرا اینگونه نیست ! آنطور که معمول است ارش آسیب نسوج بدن باید توسط پزشکی قانونی تعیین شود و این موضوع نه به قاضی دادگاه ارتباط دارد و نه دیه مقدر دارد . در صورتیکه در نظریه ابتدائی پزشکی قانونی در این زمینه ارش اعلام نشود در نظریه نهائی حتما باید در این مورد ارش اعلام گردد.


3- دیه استخوان های نازک نی و درشت نی نیز معمولا از آن مواردی است که همواره دیه و ارش آن ابهام آفرین بوده است ؟ یکی از مشکلات این بوده است که در بعضی نظرات هر دو استخوان مجموعا به عنوان استخوان اصلی ساق پا در نظر گرفته می شوند و در بعضی نظرات هر کدام از این استخوان ها به تنهائی به عنوان استخوان اصلی ساق پا محاسبه می شود . مشکلاتی که  آراء دادگاهها در زمینه دیه شکستگی و خردشدگی این استخوان ها به وجود آورد و با هم هماهنگ نبود کار را به صدور رای در این زمینه در دیوان عدالت اداری رساند ! نهایتا رایی که توسط هیات عمومی  دیوان عدالت اداری در این زمینه تصویب شد ، دیه هر کدام از این استخوان ها را به صورت جدا و بدون ارتباط با استخوان دیگر اعلام کرد ! بنابراین دیه شکستن هر کدام از استخوان های فوق اگر بدون عیب درمان شود که معمولا نیز اینگونه است 8 درصد دیه کامل است و اگر درمان نشود یا با عیب درمان شود 10 درصد دیه کامل است . حالا اگر هر کدام از استخوان های فوق به گونه ای شکسته شود که بتوان گفت خرد شده است و بدون عیب درمان شود 13.33 درصد دیه دارد و اگر درمان نشود یا با عیب درمان شود 16.66 درصد دیه دارد .


4- دیه استخوان های زند اعلی و زند سفلی نیز مشابه دیه استخوان های نازک نی و درشت نی دارای ابهام بود که خوشبختانه ابهام این موضوع نیز نهایتا حل گشت . استخوان های فوق در ساعت دست واقع شده اند و اتصال دهنده ساعد با کف دست می باشند . محاسبه دیه این دو استخوان نیز با توجه به قاعده کلی دیه شکستگی و خرد شدگی استخوان انجام می شود .  دیه شکستن هر کدام از استخوان های فوق اگر بدون عیب درمان شود 8 درصد دیه کامل است و اگر درمان نشود یا با عیب درمان شود 10 درصد دیه کامل است . حالا اگر هر کدام از استخوان های فوق به گونه ای شکسته شود که بتوان گفت خرد شده است و بدون عیب درمان شود 13.33 درصد دیه دارد و اگر درمان نشود یا با عیب درمان شود 16.66 درصد دیه دارد . در صورتیکه هر دو استخوان شکسته شود با توجه به درمان پذیر بودن یا درمان پذیرنبودن مجموع این دو دیه محاسبه می شود (البته این موضوع از

نظر من منطقی نیست) .


5- کاهش سطح هوشیاری خفیف و شدید نیز از مصادیقی است که ارش مشخصی ندارد . کاهش سطح هوشیاری طبق جدول مربوطه دارای دو جدول جداگانه است که در هر جدول 4 کلاس مختلف وجود دارد . تعیین ارش اختلالات هوشیاری خفیف و شدید باید توسط پزشکی قانونی با دقت کامل مشخص گردد و نمی توان هیچ عدد ثابتی را به عنوان ارش مربوطه مشخص کرد . این مورد از سخت ترین موارد محاسبه ارش توسط پزشکی قانونی است و دقت بیش از حدی در این زمینه نیاز دارد .


6- آسیب دیگری که دقیقا میزان دیه و یا ارش آن مشخص نشده است آسیب به رباط ها (چه رباط داخلی و چه رباط صلیبی و یا رباط ACL) و مینیسک پا می باشد . البته یکی از دلایلی که باعث می شود در این موارد نتوان به درستی نظر داد این است که میزان پارگی نیز در مقدار دیه تاثیر مستقیمی دارد و معمولا رباط ها و مینیسک پا با شدت های متفاوت پاره می شوند و طبیعی است که دیه یا ارش متفاوتی دارند . شاید بهتر باشد در مورد پارکی کامل این قسمت ها میزان ارش دقیقی را اعلام کرد . ارشی که با توجه به دستورالعمل های جاری در مورد پارگی کامل  هر کدام از رباط ها و یا آسیب به مینیسک پا در نظر گرفته می شود معمولا 8 درصد دیه کامل می باشد .


7- آسیب به ستون فقرات و یا مهره های آن یکی دیگر از مواردی است که باعث بحث و جدل های بسیاری شده است . معمولا آسیب به یکی از مهره های ستون فقرات معادل آسیب به کل ستون فقرات در نظر گرفته می شود و از همان قوانینی استفاده می شود که برای دیه و ارش ستون فقرات در نظر گرفته می شود . البته بعضی مهره ها (مهره های گردن و ...) در این زمینه استثنا می باشند . تعریف ما از شکستگی ستون فقرات ، شکستن یک یا چند مهره از مهره های ستون فقرات به جز مهره های گردن و استخوان دنبالچه است . در صورتیکه شکستگی و یا خم شدن ستون فقرات عوارض دیگری هم داشته باشد ارش های دیگری هم به دیه کامل که بابت شکستگی یا خمیدگی ستون فقرات در نظر گرفته می شود اضافه می گردد . توجه داشته باشید که در این حالت چون بیمه ها برای یک فرد بیش از دیه فوت فرد مبلغی نمی پردازند مقادی اضافی را باید خود مقصر حادثه پرداخت کند . تنها در حالتی که شکستن ستون فقرات بدون عیب درمان شود کمترین میزان دیه را که برابر با 10 درصد دیه کامل می باشد دارد و بنابراین شکستگی های این ناحیه یکی از خطرناکترین و پر هزینه ترین آسیب های است که می تواند در حوادث به فرد وارد گردد .


8- آسیب به کشکک پا (یا زانو) نیز از دیگر موارد مبهم می باشد . معمولا آسیب به کشکک پا خوب می شود و بنابراین ارش آن از قاعده مرسوم ارش استخوان های اندام ها استخراج می گردد . ارش آسیب به کشکک پا یک دهم ارش عضو مربوطه است اگر درمان نشود و چون معمولا خوب می شود چهار پنجم آن محاسبه می گردد که برابر با 8 درصد دیه کامل می باشد .

در صورتیکه می خواهید وکالت پرونده تان را به ما بسپارید و یا با ما در زمینه بیمه مشاوره نمایید می توانید از طریق

شماره 09333644122 در پیام رسان های ایتا ، بله ، واتساپ و تلگرام به ما پیام دهید.

ما پرونده شما را در سریعترین زمان ممکن انجام می دهیم و در پایان کار و به نتیجه رسیدن پرونده با ارزان ترین مبلغ ممکن از شما هزینه دریافت می کنیم. در صورت به نتیجه نرسیدن پولی نمی گیریم. بنابراین با خیال راحت پرونده تان را به ما بسپارید.

پست‌های معروف از این وبلاگ

حقوق بازنشستگی بیمه روستاییان و عشایر چقدر است ؟

بیماری هایی که شامل ازکارافتادگی می شود؟

پایه حقوق وزارت کار برای دیپلم و لیسانس و فوق لیسانس و دکترا در سال 1401 چقدر است ؟

پرداخت هزینه عینک توسط تامین اجتماعی

آدرس سایت پذیرش و نوبت دهی اینترنتی دی کلینیک ابوریحان

پیگیری کد رهگیری مشاغل سخت و زیان آور با استفاده از شماره ملی

مراحل دریافت هزینه عینک از تامین اجتماعی

مبلغ کمک هزینه عینک در سال 1401

پیگیری اینترنتی ازکارافتادگی در کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی

حقوق ازکارافتادگی 1400

دسته بندی موضوعات

نمایش بیشتر