اهمیت خرید بیمه ورزشی برای ورزشکاران

 

Figure 1بیمه ورزشی اهمیت بالایی برای ورزشکاران دارد.

بیمه ورزشی یکی از بیمه نامه‌هایی است که برای هر ورزشکار آماتور و حرفه‌ای که در حوزه‌های مختلف ورزشی فعالیت می‌کنند، ضرروی است. به طور حتم همه ما می‌دانیم که برای داشتن یک زندگی سالم‌تر باید ورزش کردن را در عادت‌های زندگی خود قرار دهیم برای اینکه بدن سالم داشته باشید نیازی نیست که ورزشکار حرفه‌ای باشید تنها کافی است که زمانی از روز خود را به ورزش مورد علاقه خود اختصاص دهید. البته که اگر ورزش‌های تخصصی‌تری مانند: کوه نوردی انجام می‌دهید بهتر است بدانید که همیشه خطر در کمین است و باید با احتیاط بیشتر فعالیت‌های ورزشی را انجام داد. این بیمه نامه از این رو اهمیت دارد که اگر در باشگاه‌ها فعالیت می‌کنید یا به صورت جدی ورزش‌های دیگر را دنبال می‌کنید، بهتر است که از بیمه ورزشی خود مطمئن باشید.

حق بیمه سالانه بیمه ورزشی مبلغ بسیار کمی ‌است که در باشگاه‌ها و ورزشگاه‌ها برای رشته‌های مختلف ورزشی در نظر گرفته می‌شود. در این مطلب سعی داریم مزیت‌ها و شرایط بیمه نامه ورزشی را توضیح دهیم با ما تا انتهای متن همراه باشید.

بیمه ورزشی چیست؟

بیمه یک قرارداد بین بیمه‌گر و بیمه‌گزار است در بیمه ورزشی هم این قرارداد بین ورزشکار و فدراسیون پزشکی منعقد می‌شود. در قرارداد فدراسیون پزشکی متعهد می‌شود که در برابر دریافت حق بیمه به مدت یک سال ورزشکار را بیمه کرده و هزینه‌های مالی برای آسیب بدنی، نقص عضو و فوت احتمالی را در حین تمرین ورزشکار جبران خسارت کند.

در حقیقت بیمه ورزشی یکی از بیمه نامه‌های حوادث است که به صورت تخصصی و ویژه برای امور ورزشی طراحی شده است. از این رو تمام فعالیت‌های ورزشی که در باشگاه‌ها به صورت آماتور و حرفه‌ای انجام می‌شود باید از بیمه ورزشی  استفاده کنند. همچنین این بیمه نامه را هم برای ورزش‌هایی مانند کوهنوردی هم باید خریداری کرد.

نکته مهم این است که ورزشکارهای حرفه‌ای می‌دانند که قبل از ورود به باشگاه ورزشی، مشمول بیمه ورزشی اجباری می‌شوند و از قبل این بیمه نامه برای آن‌ها خریداری شده است.

کارت بیمه ورزشی

پس از اینکه حق بیمه ورزشی پرداخت شد، از طرف فدراسیون پزشکی ورزشی یک کارت برای ورزشکار صادر می‌شود که نشان می‌دهد ورزشکار حرفه‌ای یا آماتور تحت پوشش بیمه نامه قرار گرفته است. دقت کنید که هنگام برگزاری مسابقات باید این کارت بیمه همراه ورزشکار باشد. همچنین با توجه به تغییرات ایجاد شده در تکنولوژی این بیمه نامه را می‌توان به صورت آفلاین و آنلاین هم خریداری کرد.

فردی خوشحال که کارت بیمه خود را دریافت کرده است.

مزیت‌های بیمه ورزشی چیست؟

هر بیمه نامه‌ای با توجه به قوانین و مفادی که دارد یکسری مزیت‌ها برای بیمه شده در نظر می‌گیرد که در بیمه ورزشی این مزیت‌ها عبارتند از:

·        جبران خسارت بدنی و نقض عضو که در زمان تمرین ورزشی رخ می‌دهد.

·        درمان ورزشکار در سال بعد از آسیب بدنی که با تمدید کارت بیمه ورزشی امکان پذیر است.

·        فرانشیز درمان ورزشکارها که با دفترچه برای درمان اقدام کرده‌اند، به طور صددر صد پرداخت می‌شود.

·        ورزشکارهای دارای بیمه تکمیلی می‌توانند پیش از ارائه مدرک‌های درمانی به فدراسیون، از بیمه تکمیلی خود هم استفاده کنند.

·        ورزشکارهایی که سه سال پشت سر هم بیمه ورزشی داشته‌اند، در صورت بروز حادثه تا پنج‌ برابر تعرفه دولتی غرامت دریافت می‌کنند.

·        ورزشکارهایی که کارت بیمه ورزشی را خریداری کرده باشند می‌توانند از امکانات فدراسیون پزشکی مانند: فیزیوتراپی، ارتوپدی، تغذیه، روان‌شناسی ورزشی و کلاس‌های آموزشی استفاده کنند.

·        ورزشکارهای دارای مقام‌های آسیایی و جهانی از امکانات فدراسیون پزشکی ورزشی به‌ صورت رایگان استفاده می‌کنند.

·        ورزشکارهایی که کارت بیمه ورزشی دارند، در صورت نیاز به عمل جراحی، هزینه کمتری برای عمل خود پرداخت خواهند کرد.

بیمه ورزشی چه تعهداتی دارد؟

بیمه نامه ها با توجه به قوانین و مفاد درج شده تعهدات مشخصی دارند. بیمه ورزشی هم در زمان تمرین ورزشکارها اگر مشکلی رخ دهد تا سقف تعهدات خود جبران خسارت خواهد کرد. این خطرات به شرح زیر است:

·        جبران هزینه غرامت نقص عضو که ورزشکار در هنگام تمرین ورزشی در باشگاره دچار آن شده است.

·        پرداخت غرامت فوت ناشی از فعالیت ورزشی ورزشکار که به وارث او پرداخت خواهد شد.

·        پرداخت هزینه‌های درمان خسارتی که هنگام فعالیت ورزشی برای ورزشکار رخ می‌دهد.

استثنائات تعهدات بیمه ورزشی چیست؟

بیمه مرکزی با توجه به میزان ریسک برخی از حوادث و خطرات، استثنائاتی را در نظر می‌گیرد که در آن بیمه نامه هیچ تعهداتی برای جبران خسارت نخواهد داشت. در بیمه ورزشی این خطرات و استثنائات عبارتند از:

·        تصادف رانندگی

·        هزینه آمبولانس

·        داروهایی که ربطی به آسیب ورزشی ندارند

·        داروهای خارجی که مشابه ایرانی دارند

·        انواع پروتز، اندام مصنوعی، عصا و عینک

·        عدم جبران خسارت و آسیب غیر ورزشی که در زمان حضور در باشگاه‌ها برای ورزشکار رخ دهد.

·        عدم پرداخت خسارت برای بیماری‌های مانند: حمله قلبی، کلیوی، گوارشی، حتی اگر در زمان تمرین ورزشی رخ دهند.

·        جراحی‌هایی که به فعالیت ورزشی ربطی ندارند مانند: آپاندیس و مشکلات استخوانی و عضلانی که به دلیل ورزش رخ نداده است.

·        مواردی از صورتحساب بیمارستان مانند: هزینه همراه که ضروری نیست.

·        روش‌های درمانی غیرپزشکی مانند: طب سوزنی و هومیوپاتی

بیمه ورزشی دارای استثناهایی است.

چه کسانی می‌توانند بیمه ورزشی را خریداری کنند؟

تمام افرادی که در باشگاه‌ها و ورزشگاه‌ها به تمرین، مسابقه و ورزش می‌پردازند شامل بیمه ورزشی خواهند شد. همچنین کوهنوردان و لیدرها می‌توانند از این بیمه نامه بهره‌مند شوند. دقت کنید که خرید بیمه ورزشی شرط سنی دارد و برای افراد از 5 سال تا 75 سال قابل خریداری است.

اعتبار بیمه ورزشی چقدر است؟

هر کارت بیمه ورزشی به مدت یک سال اعتبار دارد و برای خرید آن باید هر سال با پرداخت حق بیمه اقدام کرد تا کارت جدید بیمه صادر شود.

چگونه باید از بیمه ورزشی خود استفاده کرد؟

اگر ورزشکار در حین تمرین یا کوهنوردی دچار آسیب شود تا دو هفته فرصت دارد که فرم گزارش حادثه ورزشی را پر کرده و به هیئت پزشکی استان خود ارسال کند.

پس از دریافت امضا مسئولان مربوطه که در فرم مشخص شده است می‌توان جبران خسارت را دریافت کرد. همچنین ورزشکار تا سه ماه پس از آسیب دیدگی می‌تواند با در دست داشتن مدارک و سند‌های پزشکی مربوطه هزینه‌های درمانی خود را به فدراسیون ارائه کند.

 

در صورتیکه می خواهید وکالت پرونده تان را به ما بسپارید و یا با ما در زمینه بیمه مشاوره نمایید می توانید از طریق لینک زیر در پیام رسان ایتا با ما تماس بگیرید. ما پرونده شما را در سریعترین زمان ممکن انجام می دهیم و در پایان کار و به نتیجه رسیدن پرونده با ارزان ترین مبلغ ممکن از شما هزینه دریافت می کنیم. در صورت به نتیجه نرسیدن پولی نمی گیریم. بنابراین با خیال راحت پرونده تان را به ما بسپارید.

پست‌های معروف از این وبلاگ

حقوق بازنشستگی بیمه روستاییان و عشایر چقدر است ؟

بیماری هایی که شامل ازکارافتادگی می شود؟

پرداخت هزینه عینک توسط تامین اجتماعی

پایه حقوق وزارت کار برای دیپلم و لیسانس و فوق لیسانس و دکترا در سال 1401 چقدر است ؟

پیگیری کد رهگیری مشاغل سخت و زیان آور با استفاده از شماره ملی

مبلغ کمک هزینه عینک در سال 1401

حقوق ازکارافتادگی 1400

پیگیری اینترنتی ازکارافتادگی در کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی

هدیه تولد نوزاد تامین اجتماعی در سال 1400

ثبت نام بیمه کارگران ساختمانی در سال 1401

دسته بندی موضوعات

نمایش بیشتر