حقوق ازکارافتادگی 1400

 


در مورد حقوق از کار افتادگی تامین اجتماعی باید بگویم که احتمالا منظور کسانی که به دنبال جستجوی این سوال آمده است این است که حقوق از کار افتادگی کلی را بدانند حداقل چقدر می شود چون در مورد حقوق از کار افتادگی جزئی معمولاً هر حقوق دیگر فرق دارد و حقوق از کار افتادگی جزئی متناسب می باشد با درصد از کار افتادگی که عددی بین ۳۳ تا ۶۶ درصد می باشد و سالهای بیمه پردازی که معمولاً سنوات آن بین ۱ تا ۳۰ سال می باشد و البته میانگین پرداخت حق بیمه یا در حقیقت دستمزد مبنای حق بیمه در دو سال پایانی منتهی به از کار افتادگی.  بنابراین حداقل حقوق در مورد از کار افتادگی جزئی وجود ندارد . 

در مورد ازکارافتادگی کلی حداقل حقوق وجود دارد و حداقل حقوق ازکارافتاده کلی همان حداقل حقوق بازنشستگی هر سال است که به کسانی که حداقل ۲۰ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه دارد پرداخت می‌شود یعنی اگر کسی با ۲۰ سال سابقه یا سابقه بیشتر تا ۳۵ سال میانگین دستمزد بالاتر از حداقل حقوق دریافت کند که مشکلی نیست اما اگر میانگین دستمزد کمتر از حقوق  اعلامی دولت برای بازنشستگان در آن سال باشد این مبلغ بر اساس ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی تا آن مبلغ افزایش می‌یابد. بنابراین حداقل حقوق از کار افتادگی تامین اجتماعی همان حداقل حقوق است که توسط دولت در هر سال اعلام می شود.

کمترین حقوق بازنشستگی که دیگر از این مبلغ مبلغ کمتر نمی‌شود در سال ۱۴۰۰ معادل ۲ میلیون و ششصد و پنجاه و پنج هزار تومان می باشد که متاسفانه درصد بالایی از بازنشستگان و ازکارافتادگان کلی این مبلغ را دریافت می‌کند اگر سابقه فرد بالاتر از ۲۰ سال سابقه بیمه پردازی باشد به ازای هر سال مبلغی جدایی می گیرد که در این مقاله مورد بحث نیست و ما صرفاً برای افرادی که سابقه کمتر از ۲۰ سال دارند یا دچار از کارافتادگی با سابقه کمتر از ۲۰ سال و یا حتی بیشتر از آن می‌شود صحبت می‌کنیم که این حداقل حقوق شامل آنها می‌شود. این مبلغ نسبت به سال قبل ۳۹ درصد افزایش پیدا کرده است یعنی برای سایر سطوح دستمزد بازنشستگان ۲۶ درصد افزایش حقوق داشتیم و برای کسانی که حداقل حقوق را دریافت می‌کنند ۳۹ درصد افزایش حقوق داشتیم. 

البته بعد از طرح متناسب سازی حقوق حقوق بازنشستگان که با ۲۰ سال سابقه بازنشسته شده‌اند و دارای همسر و فرزندان دارند تا حد یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافت به عنوان مثال فردی که با ۲۰ سال سابقه بازنشسته شده است و همسر و دو فرزند دارد تا مستمری ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند اما متاسفانه این قانون در مورد از کار افتادگان که سابقه ای کمتر از ۲۰ سال دارد اجرا نشد و اکثر این افراد در همان ساعت ۲ میلیون و ۶۰۰ تومان باقی ماندند و تنها مبلغ اندکی بابت حق عائله مندی به آنها اضافه شد که متأسفانه این موضوع برای آنها بسیار سخت است چون بازنشستگان عادی حتی امکان این را دارند که بتوانند از حقوقی که از شغل های دیگر در زمان بازنشستگی دارند استفاده کنند اما از کار افتادگان متاسفانه این توانایی را ندارند و بهتر از دولت محترم در این زمینه کمک لازم را به آنها انجام دهند.

قبول وکالت پرونده های شما:

تنظیم دادخواست، شکوائیه، لایحه دفاعیه و اظهارنامه برای هیات های موضوع قانون کار، دیوان عدالت اداری ، شورای حل اختلاف و مراجع قضایی و تنظیم قراردادهای کاری. پیگیری پرونده های تامین اجتماعی مانند بیمه بیکاری، احراز سوابق بیمه ای، احراز شرایط بازنشستگی، مستمری بازنشستگی، حق بیمه قراردادهای پیمانی و گرفتن مفاصاحساب بیمه ای، شرکت در هیات های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات سازمان. پیگیری پرونده های کارگری و کارفرمایی در هیات های تشخیص، حل اختلاف اداره کار و دیوان عدالت اداری. پیگیری پرونده های مرتبط با دیه در پزشکی قانونی و دیگر مراجع قضایی . در صورتیکه می خواهید پرونده تان را به ما بسپارید با شماره تماس 09333644122 تماس حاصل فرمایید

مشاوره رایگان تلفنی :

سایت بیمه جو مفتخر است با همکاری کارشناسان باتجربه امکان مشاوره رایگان تلفنی را در طول هفته فراهم سازد. در صورتیکه می خواهید با کارشناسان مرتبط مشاوره تلفنی رایگان داشته باشید با شماره تماس 09333644122 تماس حاصل فرمایید.

مشاوره رایگان از طریق ایمیل :

سوال شما پس از ثبت ، بررسی شده و پاسخ توسط کارشناسان مرتبط ارائه می گردد و یک نسخه از آن هم در سایت به نمایش در می آید . اگر مجددا سوال داشتید باز هم از طریق سایت سوالتان را بپرسید و ایمیل نزنید . به ایمیل ها پاسخی داده نمی شود . برای مشاوره رایگان با کارشناس کلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق تلگرام :

شما می توانید از طریق پیام رسان تلگرام سوالتان را مطرح نمایید. سعی کنید سوالتان را کامل و دقیق بپرسید و نیازی به گرفتن اجازه و یا سلام و علیک نیست. به سوال شما در سریعترین زمان ممکن پاسخ داده خواهد شد.بر روی لینک تلگرام کلیک کنید.

پاسخگویی از طریق صفحه اینستاگرام:

شما می توانید از طریق فالو کردن صفحه اینستاگرام بیمه جو سوالتان را مطرح نمایید. در اوقات فراغت جواب سوال شما را می دهم و بهتر است در دایرکت سوالتان را بپرسید. بر روی لینک زیر کلیک کنید و صفحه ما را فالو کنید:

https://www.instagram.com/bimego.ir/