حقوق ازکارافتادگی 1400

 


در مورد حقوق از کار افتادگی تامین اجتماعی باید بگویم که احتمالا منظور کسانی که به دنبال جستجوی این سوال آمده است این است که حقوق از کار افتادگی کلی را بدانند حداقل چقدر می شود چون در مورد حقوق از کار افتادگی جزئی معمولاً هر حقوق دیگر فرق دارد و حقوق از کار افتادگی جزئی متناسب می باشد با درصد از کار افتادگی که عددی بین ۳۳ تا ۶۶ درصد می باشد و سالهای بیمه پردازی که معمولاً سنوات آن بین ۱ تا ۳۰ سال می باشد و البته میانگین پرداخت حق بیمه یا در حقیقت دستمزد مبنای حق بیمه در دو سال پایانی منتهی به از کار افتادگی.  بنابراین حداقل حقوق در مورد از کار افتادگی جزئی وجود ندارد . 

در مورد ازکارافتادگی کلی حداقل حقوق وجود دارد و حداقل حقوق ازکارافتاده کلی همان حداقل حقوق بازنشستگی هر سال است که به کسانی که حداقل ۲۰ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه دارد پرداخت می‌شود یعنی اگر کسی با ۲۰ سال سابقه یا سابقه بیشتر تا ۳۵ سال میانگین دستمزد بالاتر از حداقل حقوق دریافت کند که مشکلی نیست اما اگر میانگین دستمزد کمتر از حقوق  اعلامی دولت برای بازنشستگان در آن سال باشد این مبلغ بر اساس ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی تا آن مبلغ افزایش می‌یابد. بنابراین حداقل حقوق از کار افتادگی تامین اجتماعی همان حداقل حقوق است که توسط دولت در هر سال اعلام می شود.

کمترین حقوق بازنشستگی که دیگر از این مبلغ مبلغ کمتر نمی‌شود در سال ۱۴۰۰ معادل ۲ میلیون و ششصد و پنجاه و پنج هزار تومان می باشد که متاسفانه درصد بالایی از بازنشستگان و ازکارافتادگان کلی این مبلغ را دریافت می‌کند اگر سابقه فرد بالاتر از ۲۰ سال سابقه بیمه پردازی باشد به ازای هر سال مبلغی جدایی می گیرد که در این مقاله مورد بحث نیست و ما صرفاً برای افرادی که سابقه کمتر از ۲۰ سال دارند یا دچار از کارافتادگی با سابقه کمتر از ۲۰ سال و یا حتی بیشتر از آن می‌شود صحبت می‌کنیم که این حداقل حقوق شامل آنها می‌شود. این مبلغ نسبت به سال قبل ۳۹ درصد افزایش پیدا کرده است یعنی برای سایر سطوح دستمزد بازنشستگان ۲۶ درصد افزایش حقوق داشتیم و برای کسانی که حداقل حقوق را دریافت می‌کنند ۳۹ درصد افزایش حقوق داشتیم. 

البته بعد از طرح متناسب سازی حقوق حقوق بازنشستگان که با ۲۰ سال سابقه بازنشسته شده‌اند و دارای همسر و فرزندان دارند تا حد یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافت به عنوان مثال فردی که با ۲۰ سال سابقه بازنشسته شده است و همسر و دو فرزند دارد تا مستمری ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند اما متاسفانه این قانون در مورد از کار افتادگان که سابقه ای کمتر از ۲۰ سال دارد اجرا نشد و اکثر این افراد در همان ساعت ۲ میلیون و ۶۰۰ تومان باقی ماندند و تنها مبلغ اندکی بابت حق عائله مندی به آنها اضافه شد که متأسفانه این موضوع برای آنها بسیار سخت است چون بازنشستگان عادی حتی امکان این را دارند که بتوانند از حقوقی که از شغل های دیگر در زمان بازنشستگی دارند استفاده کنند اما از کار افتادگان متاسفانه این توانایی را ندارند و بهتر از دولت محترم در این زمینه کمک لازم را به آنها انجام دهند.

 در صورتیکه نیاز به مشاوره رایگان دارید یا می خواهید وکالت پرونده تان را به ما بسپارید از طریق شماره واتساپ 09333644122 برای ما پیام متنی یا صوتی بگذارید . با شماره اعلام شده تماس نگیرید زیرا به علت زیادی تماس ها متاسفانه امکان پاسخگویی نداریم. قول می دهیم در سریعترین زمان ممکن پاسخ شما را بدهیم.

پست‌های معروف از این وبلاگ

پرداخت هزینه عینک توسط تامین اجتماعی

پیگیری کد رهگیری مشاغل سخت و زیان آور با استفاده از شماره ملی

محاسبه دیه قطع بند انگشت به نرخ سال 1400

هدیه تولد نوزاد تامین اجتماعی در سال 1400

دیه شکستگی بینی در سال 1400

حقوق منشی در سال 1400

محاسبه دیه پارگی رباط صلیبی

محاسبه دیه شکستگی انگشتان پا

دیه پارگی تاندون

دسته بندی موضوعات

نمایش بیشتر