حسابرسی بیمه به چه معنا می باشد؟

 1- حسابرسی تامین اجتماعی یا حسابرسی بیمه چیست ؟ این واژه را احتمالا کارگران یا بیمه پردازان آزاد کمتر شنیده اند و کارفرمایان بسیار شنیده اند ؟ موضوعی که اهمیت بسیار زیادی قطعا در زندگی کارگران و بیمه شدگان اجباری دارد ؟ به خصوص کارگرانی که حق بیمه شان پرداخت نمی شود و نیاز به ناظری دارند که از حق شان دفاع کند ! کارگرانی که حتی جرات اعتراض به مراجعی مانند اداره کار و سازمان تامین اجتماعی ندارند و فقط از خدایشان است که کسی پیدا شود و این موضوع بیمه را برایشان حل کند ؟! یکی از بهترین جوابها حسابرسی ای است که معمولا در فواصل زمانی معینی توسط بازرسان تامین اجتماعی از کارگاهها انجام می گردد و ما در این مقاله به خوبی در مورد آن شرح می دهیم . با ما همراه باشید :


2- حسابرسی بیمه ای که از آن به حسابرسی قانونی نیز تعبیر می شود برای شناسائی هزینه های مرتبط با کار انجام می گردد . یعنی هیچگونه ارتباطی با درآمدهای کارگاه یا شرکت ندارد و هزینه هایی که برای کارگران صورت پذیرفته است محاسبه شده و حق بیمه آن نیز محاسبه و دریافت می گردد (یعنی تلاش برای دریافت آن صورت می پذیرد ! ) . این حسابرسی طبق قانونی که قبلا در جریان بود تا 10 سال قبل را هم می توانست شامل شود (یعنی مدارک 10 ساله کارگاه مورد بررسی قرار می گرفت) و پس از انجام آن اطلاعات در قالب فرم های مشخص به شعبه بیمه مربوطه ارسال می گردد تا بدهی کارفرما در زمینه بیمه مشخص شود و سپس 1 ماه به کارفرما زمان داده می شود تا مبالغ مربوطه را پرداخت کند و گرنه جریمه به میزان 2 درصد بابت هر ماه تاخیر به وی تعلق می گیرد . حالا چه این بدهی قطعی شده باشد یا نه ؟! البته اکنون قوانین کمی تغییر کرده است که در مورد آن توضیح می دهم .


3- حالا این حسابرسی به چه مواردی تعلق می گیرد : هر آنچه به کارگران بابت حقوق و دستمزد و مزایای قانونی پرداخت می گردد ، هر آنچه به پیمانکاران پرداخت می گردد و مفاصا حساب آن از تامین اجتماعی گرفته نشده است ، و هر آنچه به افراد حقیقی و حقوقی دیگر بابت حق الزحمه پرداخت می گردد جزء مواردی است که حسابرسی از آن صورت می پذیرد و باید حق بیمه آنها پرداخت گردد . یکسری استثنائات وجود دارد که حق بیمه به آنها تعلق نمی گیرد و به شرح زیر است :


 • بازخرید ایام مرخصی
 • کمک عائله مندی
 • هزینه سفر و فوق العاده ماموریت 
 • حق همسر به کارکنان در کارگاههای دارای نظام هماهنگ پرداخت 
 • پاداش ، پاداش افزایش تولید (بهره وری ، کارانه ، آکورد) ، پاداش نهضت سوادآموزی ، عیدی 
 • کمک هزینه مسکن و خواروبار در ایام بیماری 
 • حق شیر و حق تضمین (کسر صندوق)
 • خسارت اخراج و مزایای پایان کار (حق سنوات)
 • حق الزحمه امام جماعت
 • حق حضور در جلسات هیات مدیره 
 • خرید انواع کالاها ، مواد ، اجناس ، ماشین آلات ، قطعات ، و ...
 • ساخت و تعمیر انواع وسایل ، ماشین آلات و قطعات و ...
 • طراحی ، چاپ ، تبلیغات و فیلم برداری 
 • کرایه حمل و نقل ، تاکسی ، آژانس ، لودر ، گریدر ، تراکتور ، جرثقیل ، سواری ، اتوبوس ، مینی بوس  و ...
 • ترخیص کالا و هزینه های گمرکی 
 • حق الوکاله ، هزینه های کارشناسی ، وجوه پرداختی به وکلا و کارشناسان دادگستری و ترخیص کاران رسمی گمرک
 • مزد ، حقوق ، مزایا و حق الزحمه پرداختی به افرادی که طبق مدارک ارائه شده از سوی کارفرما شاغل یا بازنشسته کشوری ، لشگری ، بانک ها و سایر دستگاه ها هستند و مشمول تامین اجتماعی نمی شوند ، مشمول کسر حق بیمه نیست . 

4- حسابرسی دفاتر قانونی کارفرمایان توسط کارمندان شعب تامین اجتماعی انجام نمی گردد و این وظیفه بر عهده کارشناسان موسسه حسابرسی تامین اجتماعی گذاشته شده است . وقتی حسابرسی انجام شد و کارفرما فرضا مبلغی بدهکار گردید و این مبلغ  را پرداخت نمود ، تمامی معوقات قبلی کارفرما کان لم یکن تلقی گردیده و وضعیت بدهی کارگاه به تامین اجتماعی به صورت تسویه کامل در می آید . اخیرا نه به صورت قانونی و دستور اداری بلکه با درخواست وزیر کار ، رفاه و تامین اجتماعی ، سازمان از حسابرسان خود خواسته است که صرفا مدارک 1 سال قبل را بررسی نمایند و کاری به مدارک تا 10 سال قبل نداشته باشند . این قدم ، قدم مثبتی به سود کارفرمایان به خصوص کارفرمایان بزرگ تلقی می گردد . احساس می کنم قوانین در این زمینه به اندازه کافی خوب و منصفانه برای کارفرمایان و تامین اجتماعی طراحی شده است اما در عمل آنچه می بینیم عمدتا به علت عدم آگاهی بازرسان و حسابرسان تامین اجتماعی باعث ایجاد نارضایتی های زیادی شده است .


5- یکی از مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد این است که بعضی کارگاه ها یا شرکت ها دفاتر قانونی ندارند . حتی خیلی ها فکر می کنند که نداشتن دفاتر قانونی برایشان بهتر است و در مواقع حساس مانند حسابرسی بیمه به نفع شان بوده و باعث کاهش حق بیمه پرداختی می گردد . این تلقی کاملا اشتباه می باشد و معمولا تامین اجتماعی زرنگ تر از این حرف هاست که کلاه سرش برود . با استفاده از اطلاعات مالیاتی (که از طریق استعلام از سازمان امور مالیاتی بدست می آید) و دیگر اطلاعاتی که بدست می آورند به گونه ای حق بیمه محاسبه می گردد که اگر دفاتر قانونی وجود داشت مبلغ کمتری بدست می آمد .


6- توصیه می کنم اگر تخصص لازم را ندارید برای اینکه بهترین کار ممکن را انجام دهید تا بدانید چه مواردی برای حسابرسی بیمه مهم است و حق بیمه بیشتر از موارد قانونی پرداخت نکنید ، از موسسات حسابرسی خصوصی که می توانند برای شما پیش حسابرسی بیمه انجام دهند استفاده کنید . این کار شدیدا برای شرکت ها و کارگاههای بزرگ که ممکن است حسابرسان خبره ای در این زمینه نداشته باشند توصیه می گردد . در پیش حسابرسی با انجام اقداماتی می توان آن چیزی را که باعث ایجاد جرایم بیمه ای می گردد حذف کرد و مبالغ حق بیمه را تا حد زیادی کاهش داد . 

در صورتیکه می خواهید وکالت پرونده تان را به ما بسپارید و یا با ما در زمینه بیمه مشاوره نمایید می توانید از طریق

شماره 09333644122 در پیام رسان های ایتا ، بله ، واتساپ و تلگرام به ما پیام دهید.

ما پرونده شما را در سریعترین زمان ممکن انجام می دهیم و در پایان کار و به نتیجه رسیدن پرونده با ارزان ترین مبلغ ممکن از شما هزینه دریافت می کنیم. در صورت به نتیجه نرسیدن پولی نمی گیریم. بنابراین با خیال راحت پرونده تان را به ما بسپارید.

پست‌های معروف از این وبلاگ

حقوق بازنشستگی بیمه روستاییان و عشایر چقدر است ؟

بیماری هایی که شامل ازکارافتادگی می شود؟

پایه حقوق وزارت کار برای دیپلم و لیسانس و فوق لیسانس و دکترا در سال 1401 چقدر است ؟

پرداخت هزینه عینک توسط تامین اجتماعی

آدرس سایت پذیرش و نوبت دهی اینترنتی دی کلینیک ابوریحان

پیگیری کد رهگیری مشاغل سخت و زیان آور با استفاده از شماره ملی

مراحل دریافت هزینه عینک از تامین اجتماعی

مبلغ کمک هزینه عینک در سال 1401

پیگیری اینترنتی ازکارافتادگی در کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی

حقوق ازکارافتادگی 1400

دسته بندی موضوعات

نمایش بیشتر