مرخصی دوران بارداری

 1- باردار شدن زنان شاغل همیشه باعث نگرانی می شود . از یک طرف هزینه ها افزایش می یابد و از طرف دیگر درآمد کم می شود . البته با کمک بیمه می توان تا حدی مشکل درآمد را حل کرد . البته نه به طور کامل ولی تا حدی می توان این کار را انجام داد !نکنه بد دیگر اینجاست که کلا ممکن است زنان شاغل کارشان را از دست بدهند ! حتی پست های خوبی را که داشته اند نیز ممکن است از دست بدهند ! خودم به چشم خودم دیده ام که همکار برای مرخصی  زایمان رفته است و تا برگشته است جایش پر شده است و مجبور شده است از قسمت و پستی دیگر کار خودر را شروع کند . در این مورد در  این مقاله صحبت می کنیم.


2- قانون تنظیم خانواده در سال 1392 تغییر کرد و در راستای تلاش برای افزایش بارداری و جمعیت مرخصی زایمان از 6 ماه به 9 ماه افزایش پیدا کرد . جالب است بدانید اوائل انقلاب میزان مرخصی زایمان 1 ماه بوده است و به تدریج به 6 ماه افزایش پیدا کرده است . البته یک نکته دیگر در این زمینه این است که نام دقیق مرخصی زایمان مرخصی دوران بارداری و شیردهی است . هنگامیکه مرخصی 6 ماه بود 3 ماه آن برای بارداری و 3 ماه آن برای شیردهی بود . یعنی اگر خدای ناکرده بچه مرده به دنیا می آمد نمی توانست از 3 ماهه دوم استفاده کند و البته الان نیز همینگونه است. مرخصی 9 ماه را بسیاری از ارگان ها قبول کرده اند مانند شرکت نفت و یا بانک های دولتی . ارگان های زیادی هم هستند که قبول نکرده اند مانند سازمان تامین اجتماعی که درصد زیادی از زنان شاغل چه از طریق ارگانهای دولتی و نهادهای عمومی و یا از طریق محیط های کاری مشمول قانون کار زیرمجموعه این سازمان هستند . دلیلی که سازمان تامین اجتماعی برای نپذیرفتن 9 ماه مرخصی بارداری و شیردهی دارد این است که منابع مالی آن تعیین نشده است و طبق قانون باید منبع مالی قانون هایی که بار مالی برای سازمان تامین اجتماعی دارد مشخص شود . به هر حال افرادی نیز اعتقاد دارند این موضوع به قانون تبدیل شده است و سازمان باید اجرا کند . تنها راهی که باقی می ماند شکایت به دیوان عدالت اداری است که هرکسی در این زمینه شکایت گرفته است رای مثبت دیوان را گرفته است و سازمان را محکوم کرده است . البته زمانی که برای این کار طول می کشد در بعضی مواقع به قدری زیاد است و دوندگی هایی که باید در این زمینه انجام شود آنقدر زیاد است که اکثرا قید این کار را می زنند و سر 6 ماه به سر کارشان بر می گردند .


3- حالا سوالی که در این زمینه مطرح می شود این است که مرخصی دوران بارداری و شیردهی از چه زمانی باید آغاز شود . این سوالی است که قانون در مورد آن سکوت کرده است . معمولا می گویند در سه ماه آخر قبل از زایمان می توانند به مرخصی زایمان بروند . البته این فرض وقتی دقیق است که دقیقا بچه بعد از 9 ماه به دنیا بیاید . علاوه بر اینکه وضعیت هر خانم باردار با خانم دیگر متفاوت است و ممکن است از نظر زمانی میزان استراحتی که هر خانم نیاز دارد با دیگری متفاوت باشد . توجه داشته باشید که اگر بچه دوقلو باشد میزان مرخصی بارداری و شیردهی 2 برابر می شود . در هر صورت این 6 ماه باید به گونه ای انتخاب گردد که اولا کارفرما موافق باشد و دوما حتما برای دوران پس از زایمان نیز زمانی مشخص گردد . اگر خدای نکرده  بچه به هر دلیل زنده به دنیا نیاید نصف این زمان دیگر قابل استفاده نیست و مورد تائید قرار نمی گیرد . هر چند به نظر من خانم ها در این شرایط ویژه ای دارند که حتی ممکن است به استراحت و ریکاوری بیشتری نیاز داشته باشند چون قطعا این اتفاق شوک بزرگی برای هر خانواده خواهد بود . اگر به توصیه پزشک با توجه به شرایط هر خانم استراحت های بیشتری تجویز گردد این استراحت ها باید توسط پزشک معتمد ، شوراهای پزشکی یا کمیسیون های پزشکی تامین اجتماعی هر شهر با توجه به زمان آن بررسی گردد. اگر استراحت کمتر از 15 روز در سال باشد و البته کمتر از 7 روز باشد گواهی پزشک معالج کافی است و اگر بین 15 روز تا 60 روز باشد باید به تائید پزشک معتمد برسد و اگر بیش از 60 روز باشد شورای پزشکی در مورد آن نظر می دهد . شورای پزشکی می تواند پرونده را برای بررسی بیشتر به کمیسیون پزشکی ارجاع دهد . توصیه می شود اگر استراحت قبل از زایمان و علاوه بر 6 ماه فوق الذکر تجویز شد قبل از رفتن به مرخصی تکلیف آن از نظر سازمان تامین اجتماعی مشخص گردد وگرنه ممکن است بعد از پایان تمامی استراحت ها ، استراحت های اضافی مورد تائید سازمان تامین اجتماعی قرار نگیرد و خلاء بیمه ای برای بیمه شده به وجود بیاید.


4- در دوران مرخصی زایمان ، خانم شاغل حقوق دریافت می کند . اگر در نهاد دولتی یا عمومی غیر دولتی مانند قوه قضائیه ، شهرداری ها ، سازمان تامین اجتماعی و ... باشد ، این مبلغ توسط خود ارگان پرداخت می گردد . حقوق دوران بارداری ،  معادل حکم اسخدامی فرد است و اضافه کاری و کارانه و یا هیچ چیز دیگر به ان اضافه نمی شود . اگر خانم ها در کارگاه های مشمول قانون کار مشغول باشند مبلغ کمک هزینه تویط سازمان تامین اجتماعی پرداخت می شود . مقرری کمک هزینه زایمان که توسط تامین اجتماعی پرداخت می گردد به اندازه 2/3 میانگین حقوق و دستمزدی است که در 3 ماه آخر قبل از رفتن به مرخصی از آن بیمه کم شده است . اگر به صورت صوری حق بیمه ای بیشتر در این سه ماه پرداخت گردد تا مقرری بیشتری به بیمه شده تعلق بگیرد معمولا توسط کارشناسان سازمان تامین اجتماعی مشخص شده و باطل می شوند و حتی ممکن است کارفرما نیز جریمه شود . مرخصی زامان جزء سوابق فرد تلقی می شود و به آن عیدی و سنوات نیز تعلق می گیرد . شاید پرداخت  این مبالغ در بخش های دولتی و عمومی مشکلی نداشته باشد ولی در بخش خصوصی برای کارفرمایان ممکن است سخت باشد و کارفرمایان بعد از اینکه می فهمند بیمه شده باردار است ممکن است دست به اخراج بزنند تا هزینه های مربوطه را تقبل نکنند و البته نیروی جدید نیز به فوریت استخدام کنند . یکی از عمده ترین شکایت هایی که در هیات های تشخیص و حل اختلاف اداره کار انجام می شود در همین مورد است . در گذشته طبق قانون کار تا 2 سالگی کودک ، کارفرما حق اخراج بیمه شده را نداشت که چند ماه قبل این بند از قانون کار در هیات عمومی دیوان عدالت اداری رد شد و کارفرما حالا می تواند کارگر را اخراج کند و در بهترین حالت وی را برای دریافت مقرری بیمه بیکاری معرفی کند .


5- اگر زنانی که مشمول قانون کار هستند بخواهند از کمک هزینه دوران بارداری استفاده کنند باید حداقل در سال آخر منتهی به بارداری 60 روز سابقه کاری داشته باشند ، در هنگام درخواست مرخصی مشغول به کار باشند و البته فرزند چهارم یا بیشترشان نباشد . البته این قانون فرزند چهارم به بعد فکر کنم مربوط به زمانی بود که کاهش جمعیت تبلیغ می شد و حالا که افزایش جمعیت تبلیغ می شود بهتر است برداشته شود . هر چند چون معمولا زوج ها به فرزند چهارم نمی رسند کسی دیگر به این بند از قانون توجهی ندارد . برای دریافت کمک هزینه ایام بارداری باید با مدارک کامل مانند شناسنامه پدر و مادر و فرزند و دفترچه های بیمه و گواهی پزشک به شعبه بیمه مراجعه شود . مبلغ کل کمک هزینه که مربوط به 6 ماه می باشد در یک قسط به حساب بیمه شده پرداخت خواهد شد . قرار بود این مبلغ با استعلام از سازمان ثبت احوال و بدون مراجعه بیمه شده به حساب ریخته شود که هنوز چنین چیزی پیاده سازی نشده است ولی در آینده ای نه چندان دور اجرا می شود .


6- طبق قانون برای افزایش تمایل مادران به دادن شیر به فرزندشان قانونی تصویب شده است که روزی 1 ساعت بتوانند به فرزندشان شیر دهند و این قانون تا 2 سالگی کودک پابرجا است . البته طبق قانون جدیدی که در مورد زنان شاغل بخش دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی افزایش یافت این قانون تا 6 سالگی کودک برقرار شد و زنان می توانند روزی 1 تا 2 ساعت کمتر فعالیت کنند . البته در مشاغل مشمول قانون کار همان زمان شیردهی 1 ساعته روزانه تا 2 سال نیز اجرا نمی گردد و کارفرما می تواند در زمینه اجرای آن مشکل ایجاد کند و دست کارگر نیز به جایی بند نیست .


7- مردان نیز می توانند در هنگام زایمان زنان از مرخصی زایمان استفاده کنند . البته طبق طرحی که در مجلس تصویب شده بود مردان تا 2 هفته می توانستند از مرخصی زایمان زنانشان استفاده کنند و در کنار خانواده و همسرانشان باقی بمانند ! البته نهایتا در برنامه ششم توسعه این مرخصی به سه روز کاهش یافت و الان در مراکز دولتی و عمومی قابلیت اجرا پیدا کرده است . در مجموع مرخصی زایمان به بهترین نحو در بخش های دولتی اجرا می شود و به بدترین نحو در بخص خصوصی . تفاوت هم همینجاست : یک جا به شیر نفت وصل است و دیگری به هیچی !در صورتیکه می خواهید وکالت پرونده تان را به ما بسپارید و یا با ما در زمینه بیمه مشاوره نمایید می توانید از طریق

شماره 09333644122 در پیام رسان های ایتا ، بله ، واتساپ و تلگرام به ما پیام دهید.

ما پرونده شما را در سریعترین زمان ممکن انجام می دهیم و در پایان کار و به نتیجه رسیدن پرونده با ارزان ترین مبلغ ممکن از شما هزینه دریافت می کنیم. در صورت به نتیجه نرسیدن پولی نمی گیریم. بنابراین با خیال راحت پرونده تان را به ما بسپارید.

پست‌های معروف از این وبلاگ

حقوق بازنشستگی بیمه روستاییان و عشایر چقدر است ؟

بیماری هایی که شامل ازکارافتادگی می شود؟

پایه حقوق وزارت کار برای دیپلم و لیسانس و فوق لیسانس و دکترا در سال 1401 چقدر است ؟

پرداخت هزینه عینک توسط تامین اجتماعی

آدرس سایت پذیرش و نوبت دهی اینترنتی دی کلینیک ابوریحان

پیگیری کد رهگیری مشاغل سخت و زیان آور با استفاده از شماره ملی

مراحل دریافت هزینه عینک از تامین اجتماعی

مبلغ کمک هزینه عینک در سال 1401

پیگیری اینترنتی ازکارافتادگی در کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی

حقوق ازکارافتادگی 1400

دسته بندی موضوعات

نمایش بیشتر