قوانین محاسبه افت قیمت خودرو

 1- معمولا در مورد افت قیمت خودرو سوالات زیادی از من پرسیده  می شود . بعضی مواقع در مورد راهکارهایی پرسیده می شود که بتوان این افت قیمت را گرفت و بعضی مواقع در مورد روش هایی پرسیده می شود که بشود این مبالغ را نداد !! بعضی مواقع در مورد روند کار پرسیده می شود و البته در بیشتر مواقع در مورد مبلغی که افت قیمت تعلق می گیرد پرسیده می شود . مبلغی که کارشناس برای افت قیمت تعیین می کند معمولا نرم خاصی ندارد و براساس نوع خودرو و سال تولید و وضعیت خودرو از نظر تصادف داشتن یا نداشتن و حتی رنگ خودرو و بسیاری از عوامل دیگر محاسبه می شود . با بررسی تمامی این موارد باز هم نظر کارشناس پرونده شرط اساسی است و ممکن است نظر دو کارشناس در مورد افت قیمت یک خودروی تصادفی با هم متفاوت باشد ! به همین دلیلی است که بارها پیش آمده است که بر روی نظریه کارشناس اعترض زده شده است و رای مجدد زمین تا آسمان با رای اولیه تفاوت داشته است . دلیل اصلی این تفاوت ،  استاندارد نبودن موضوع افت قیمت در بازار خرید و فروش ماشین در ایران است . با هم در این مورد به بررسی می پردازیم !


2- هنگامی که خودرو تصادف می کند مهم نیست این خودرو تصادف کلی کرده باشد یا جزئی کرده باشد ، اطلاق خودروی تصادفی به خودرویی در ایران باعث کاهش قیمت آن به مقدار زیاد می شود . متاسفانه این معیار به قدری احمقانه است که بعضی مواقع هیچ تفاوتی بین یک خودرویی که در اثر تصادف نقص کلی دیده و ممکن است شاسی یا اجزای موتور آن آسیب دیده باشد با خودرویی که فرضا گلگیرش تصادف کرده و نهایتا تعویض شده یا حتی بدون رنگ و یا با رنگ صافکاری شده است وجود ندارد. همین بدون رنگ صافکاری کردن ویا با رنگ صافکاری کردن موضوعی است که از آن مسخره تر است و کلی تفاوت قیمت ایجاد می کند و مثلا بدون رنگ درآوردن قسمتی از خودرو یک هنر است که بابت آن دستمزد بیشتری توسط صافکار خودرو درخواست می گردد . شاید برایتان جالب باشد بدانید که این معیار فقط در مملکت ما وجود دارد و در هیچ کجای دنیا چنین معیارهایی برای قیمت گذاری خودرو در نظر گرفته نمی شود . جالب تر اینکه در مراکز فروش خودرو دست دوم همه سعی می کنند ظاهر خودرو را به بهترین نحو ممکن تمیز کنند و از انواع پولیش ها استفاده کنند تا ظاهر خودرو نو به نظر برسد و کمتر می توان در اینگونه بازارها از نظر فنی خودرو را سنجید ! همچنین کمتر فروشنده ای پیدا می شود که مشکلات فنی خودرو را خودش بیان کند و راستگویی در این زمینه حکم کیمیا را دارد ! در نتیجه می بینیم که بسیاری از افرادی که خودروی کارکرده خریداری می کنند احساس می کنند که مورد کلاهبرداری قرار گرفته اند و معمولا سعی می کنند دفعه بعد از کارخانه  ، خودروی نو خریداری کنند ! اینگونه بازارها عمدتا در اختیار دلال ها است و فروشندگان واقعی کمتر در آن پیدا می شوند !


3- مهمترین عاملی که باعث افت قیمت خودرو می شود ، آسیبی است که به بدنه خودرو وارد شده است . تعویض و تعمیر هر یک از بخش های بدنه خودرو و یا رنگ کردن آن باعث کاهش یا افت قیمت خودرو می گردد . هر گونه رنگ شدگی در این زمینه تاثیرگذار است و هر چه سطح رنگ شدگی و البته عمق رنگ شدگی بیشتر باشد افت قیمت بیشتر می شود . اگر بدنه خودرو آسیب شدید دیده باشد با توجه به محاسبات مربوط به برآیند نیرو ، این موضوع می تواند بر اتاق خودرو تاثیر بگذارد و اگر عملیات به صورت دقیق و فنی و با دستگاه های شاسی کشی پیشرفته انجام نشود و قطعات خودرو به صورت دقیق تعویض نگردد ،  ایمنی خودرو تا حد زیادی کاهش می یابد و این موضوع از نظر کارشناسی که افت قیمت خودرو را تعیین می کند دور نمی ماند . در نتیجه سلامت اتاق در قیمت خودر و یا میزان افت قیمت خودرو بسیار مهم و از عوامل اصلی است . بنابراین اگر اتاقک خودرو آسیب دیده باشد افت قیمت خودرو مبلغ زیادی می شود .


4- قطعاتی که به وسیله پیچ و مهره به خودرو متصل می شوند از نظر اهمیت ،  در درجه اهمیت ثانویه نسبت به قطعات ثابت خودرو در زمینه افت قیمت خودرو می باشند . مثلا کاپوت جلو یا گلگیرهای جلو در صورت تعویض میزان افت قیمت بیشتری ایجاد می کنند در حالیکه بدون رنگ صافکاری کردن آنها چندان افت قیمتی ایجاد نمی کند . علت اینکه تعویض این قطعات افت قیمت زیادی ایجاد می کند این است که قطعه یدکی به علت آلیاژ ، پرس و نوع جوشکاری نقطه ای تفاوت زیادی با حالت اولیه خودرو دارد ، زیرا موم کاری و زیر سازی رنگ اعم از فوسفاته ، اچ پرایمر و رنگ رویه کیفیت قطعه فابریک را که در کارخانه تهیه شده است ندارد .معمولا قطعات تعویضی و رنگ شده زودتر زنگ می زند و زودتر اکسید می شود . بنابراین میزان افت قیمت اگر بدون رنگ در بیاید در کمترین حالت ممکن است ، بعد از آن وقتی است که قطعه رنگ شود ولی تعویض نشود و در بیشترین حالت وقتی است که تعویض گردد .


5- در صورتیکه در گلگیرهای عقب و یا صندوق عقب خسارت ایجاد گردد هزینه افت قیمت نسبت به قسمت های جلوی ماشین معمولا بیشتر محاسبه می گردد . زیرا تعویض گلگیر عقب به سادگی تعویض گلگیر جلو نیست و خودرو باید از ناحیه ستون و یا رکاب برش داده شود و سپس جوشکاری مجدد انجام گردد و سپس با استفاده از بتونه های مخصوص نقاط جوشکاری شده زیرسازی و همسطح شود . این بتونه ها بعد از مدتی فرسوده شده و می ریزند و همین باعث می شود که خودرو نیاز به تعمیر مجدد داشته باشد و دیگر هیچگاه مانند اول نشود . دانش فنی صافکارها و نقاش ها نیز در این زمینه تاثیرگذار است به گونه ایکه بعضی مواقع خودرو بعد از تعمیر افت قیمت بیشتری نسبت به قبل از آن پیدا می کند زیرا صافکارها و نقاش های ایران اصول علمی تعمیر این قطعات را به خوبی و آکادمیک نیاموخته اند .


6- قیمت خودروی سالم نقش اساسی در تعیین میزان افت قیمت دارد . هر چه قیمت خودروی نو بیشتر باشد افت قیمت ناشی از تصادف نیز بیشتر می گردد . اگر خودرویی تصادف کند و قطعات اصلی مثل شاسی ، سقف و ستون آسیب ندیده باشد افت قیمت زیاد نمی شود . قطعاتی که با پیچ و مهره متصل هستند و اصطلاحا به آنها قطعات جداشدنی می گویند مانند گلگیرهای جلو و یا درها حدود 4 درصد قیمت خودروی نو در افت قیمت تاثیر گذارند . همانطور که قبلا گفتم اگر تصادف از قسمت عقب خودرو اتفاق بیفتد افت قیمت خودرو بیشتر می شود زیرا این قطعات جداشدنی نیستند . اگر قطعات عقب خودرو تعویض شوند و یا رنگ شوند در حدود 5 درصد قیمت خودروی نو در افت قیمت خودرو تاثیرگذارند . اگر سقف خودرو در اثر تصادف آسیب دیده باشد در حدود 10 درصد قیمت خودرو افت پیدا می کند . اگر ستون های بغل سقف که سقف بر روی آنها سوار است نیز آسیب ببینند معمولا باعث افت قیمتی در حدود 5 درصد می شوند . اگر خودروی تصادفی به طور کامل رنگ شود چون قطعا میزان خسارت آن زیاد بوده است در حدود 60 درصد قیمت خودروی نو معادل آن افت قیمت پیدا می کند .

در صورتیکه می خواهید وکالت پرونده تان را به ما بسپارید و یا با ما در زمینه بیمه مشاوره نمایید می توانید از طریق

شماره 09333644122 در پیام رسان های ایتا ، بله ، واتساپ و تلگرام به ما پیام دهید.

ما پرونده شما را در سریعترین زمان ممکن انجام می دهیم و در پایان کار و به نتیجه رسیدن پرونده با ارزان ترین مبلغ ممکن از شما هزینه دریافت می کنیم. در صورت به نتیجه نرسیدن پولی نمی گیریم. بنابراین با خیال راحت پرونده تان را به ما بسپارید.

پست‌های معروف از این وبلاگ

حقوق بازنشستگی بیمه روستاییان و عشایر چقدر است ؟

بیماری هایی که شامل ازکارافتادگی می شود؟

پایه حقوق وزارت کار برای دیپلم و لیسانس و فوق لیسانس و دکترا در سال 1401 چقدر است ؟

پرداخت هزینه عینک توسط تامین اجتماعی

آدرس سایت پذیرش و نوبت دهی اینترنتی دی کلینیک ابوریحان

پیگیری کد رهگیری مشاغل سخت و زیان آور با استفاده از شماره ملی

مراحل دریافت هزینه عینک از تامین اجتماعی

مبلغ کمک هزینه عینک در سال 1401

پیگیری اینترنتی ازکارافتادگی در کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی

حقوق ازکارافتادگی 1400

دسته بندی موضوعات

نمایش بیشتر