مبلغ بازخرید مرخصی چگونه محاسبه می شود؟

 1- یکی از دعواهای همیشگی که در کارگاه های مشمول قانون کار و البته فکر کنم تمامی ادارات دولتی ، وزارتخانه ها و ارگانها وجود دارد ، بحث بر سر مرخصی است . دعوایی که ممکن است بین دو همکار بر سر مرخصی رفتن و یا بین فرد با مسئول خودش پیش بیاید . این موضوع وقتی حادتر می شود که بحث مرخصی استعلاجی پیش می آید . اگر بخواهیم بحث را درست پیش ببریم باید بگوییم که کلا سه نوع مرخصی وجود دارد : مرخصی استحقاقی ، مرخصی استعلاجی و مرخصی بدون حقوق . اهمیت و میزان استفاده از انواع مرخصی به همین ترتیبی است که اشاره کردم . طبق قانون کار ، کارگران می توانند 9 روز از مرخصی استحقاقی خود را ذخیره کنند تا در سال بعد از آن استفاده کنند و یا در صورت تسویه حساب معادل ریالی آن را دریافت کنند و بقیه روزهای مرخصی استحقاقی خود را باید استفاده کنند .

2- معلوم نیست بعضی از بندهای قانون کار را با کدام منطق طراحی کرده اند (البته منطق فعلی) . البته تا آنجائیکه می دانم در طراحی این قانون و تاثیرگذاری بر روی آن و افزایش حقوق کارگر در دوران قبل از انقلاب حزب توده تاثیر بسیار زیادی داشته است . یعنی این مواردی که الان و در این زمان برای ما تعجب آور است یک زمانی برای خود قابلیت اجرا داشته است . زمانی که نیروی کار کم بوده است ، تشکل های کارگری قوی بوده اند و کارگر اینقدر فراوان وجود نداشته است که هر کاری بتوان کرد . خلاصه کنم موضوعی که باعث شد یادی از گذشته کنم و این چند سطر را بنویسم این بند از قانون کار است که اگر کارفرما با مرخصی کارگر مخالفت کرد می توانند به ادارات کار و امور اجتماعی محل کار مراجعه کرده تا اداره کار راسا در این مورد تصمیم گیری کند . واقعا با شرایط فعلی می توان انتظار چنین موضوعی را داشت و اصلا اداره کار در این زمینه وقت می گذارد و یا اگر به فرض محال وقت هم بگذارد آیا کارفرما تائید می کند ؟؟!!

3- بحث دیگری که در این زمینه مطرح است تعطیلی روز جمعه برای کارگران است . طبق قانون کار ، کارگران باید یک روز در هفته تعطیلی رسمی داشته باشند و حتی اگر در شرایط خاص رضایت دهند که سر کار بیایند باز هم خلاف قانون است . بنابراین اگر کارگر در روز جمعه کار کند دو موضوع کاملا باید رعایت گردد . مورد اول این است که 40 درصد علاوه بر دستمزد روزانه یعنی 1/4 برابر دستمزد روزانه باید به حقوق ماهیانه فرد اضافه گردد و دوم اینکه باید یک روز دیگر در طول هفته  از مرخصی هفتگی استفاده نماید . استفاده از یک روز تعطیل دیگر در هفته صرفا با توافق طرفین امکانپذیر است.

4- تعطیلات کارگران در طول سال غیر از 30 روز تعطیل سالیانه که گفته شد صرفا تعطیلات رسمی موجود در تقویم کشور است . البته یک استثنا در این زمینه وجود دارد که روز جهانی کارگر است . روز 11 اردیبهشت مصادف با روزجهانی کارگر برای تمامی کارگران تعطیل رسمی  است که معمولا در اکثر کارگاه های مملکت ما نادیده گرفته می شود . ضمنا تعطیلات خاصی برای اقلیت های دینی در قانون کار پیش بینی نشده است و بنابراین پیروان ادیان رسمی دیگر ، تفاوت خاصی در میزان تعطیلات با افراد دیگر ندارند و تعطیلات ملی و مذهبی آنها مطابق با جامعه مسلمان شیعی کشور است .

5- فرض کنید روز جمعه روز کاری برای کارگر باشد و به جای آن از طرف کارگاه باید در روز دیگری از تعطیلی هفتگی استفاده کند . حالا اگر این روز جمعه با روز تعطیل رسمی کشور مصادف شود تکلیف چه می شود ؟ آنطور که از قوانین استنباط می شود این روز ، روز کاری محسوب می شود و هیچ نوع اضافه کاری بایت آن به کارگر تعلق نمی گیرد زیرا در روز دیگری در طول هفته کارگر فوق از تعطیلات هفتگی استفاده کرده است و بنابراین باید در روز جمعه به سر کار بیاید . توجه داشته باشید که استفاده از تعطیل هفتگی اجباری بوده و نمی توان آن را به هفته ای دیگر انتقال داد و یا دستمزد معادل آن را پرداخت کرد.

6- در بعضی از کارگاه ها به صورت توافقی روز پنج شنبه تعطیل می گردد . چون طبق قانون کار ساعات کار هفتگی برابر با 44 ساعت در هفته می باشد بنابراین باید ساعات کار روز پنج شنبه در دیگر روزهای هفته جبران شود . اگر ساعت کار روزانه را معادل 7 ساعت و 20 دقیقه محاسبه کنیم این ساعات باید در طول روزهای دیگر به صورت مساوی سرشکن گردد (نمی توان این ساعات را به یک یا دو روز انتقال داد) . به عنوان مثال می توان ساعات کار روزانه را در 5 روز باقیمانده هفته به حدود 8 ساعت و 45 دقیقه یا 9 ساعت تغییر داد تا بتوان از پنج شنبه ها به عنوان روز تعطیل با حقوق استفاده کرد .در صورتیکه می خواهید وکالت پرونده تان را به ما بسپارید و یا با ما در زمینه بیمه مشاوره نمایید می توانید از طریق

شماره 09333644122 در پیام رسان های ایتا ، بله ، واتساپ و تلگرام به ما پیام دهید.

ما پرونده شما را در سریعترین زمان ممکن انجام می دهیم و در پایان کار و به نتیجه رسیدن پرونده با ارزان ترین مبلغ ممکن از شما هزینه دریافت می کنیم. در صورت به نتیجه نرسیدن پولی نمی گیریم. بنابراین با خیال راحت پرونده تان را به ما بسپارید.

پست‌های معروف از این وبلاگ

حقوق بازنشستگی بیمه روستاییان و عشایر چقدر است ؟

بیماری هایی که شامل ازکارافتادگی می شود؟

پایه حقوق وزارت کار برای دیپلم و لیسانس و فوق لیسانس و دکترا در سال 1401 چقدر است ؟

پرداخت هزینه عینک توسط تامین اجتماعی

آدرس سایت پذیرش و نوبت دهی اینترنتی دی کلینیک ابوریحان

پیگیری کد رهگیری مشاغل سخت و زیان آور با استفاده از شماره ملی

مراحل دریافت هزینه عینک از تامین اجتماعی

مبلغ کمک هزینه عینک در سال 1401

پیگیری اینترنتی ازکارافتادگی در کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی

حقوق ازکارافتادگی 1400

دسته بندی موضوعات

نمایش بیشتر