معرفی انواع بیمه های تامین اجتماعی

 1-بد نیست در مورد انواع بیمه هایی که سازمان تامین اجتماعی ارائه می دهند صحبتی داشته باشیم . شاید باورش سخت باشد که در حدود 30 مدل بیمه توسط تامین اجتماعی ارائه می گردد . اگر چه پایه همه این بیمه ها یکسان است امام تفاوت هایی در مبلغ پرداختی و خدمات ارائه شده مانند استراحت ، اروتز و پروتز ، ازکارافتادگی و ... دارد که بعضی از آنها مانند ازکارافتادگی مساله ای بسیار مهم است . با هم به بررسی تمام این انواع می پردازیم .

2- اولین مدل بیمه تامین اجتماعی بیمه اجباری است . بیمه ای که بیشترین درصد بیمه شدگان را شامل می شود و تمامی خدمات ممکن را ارائه می دهد .  در این نوع بیمه در محیط های کاری کارفرما ، کارگران را بیمه می کند . 7 درصد بیمه از بیمه شده کم می شود و 20 درصد توسط کارفرما پرداخت می گردد . سه درصد دیگر نیز بابت مبلغ بیمه بیکاری باید توسط کارفرما پرداخت شود که در مجموع می شود 23 درصد کارفرما و 7 درصد کارگر . تمامی پوشش ها مانند بیمه بیکاری ، دفترچه درمان ، بازنشستگی ، فوت ، ازکارافتادگی ، ایام بیماری و زایمان و اروتز و پروتز را شامل می شود . سهم بیمه شده در حداقل مبلغ ممکن 75 هزار تومان و سهم کارفرما 248 هزار تومان می شود . بهترین نوع بیمه از نظر من !

3- مدل دوم بیمه ای ، بیمه حرف و مشاغل آزاد است که از نوع بیمه های خویش فرما و با مبلغ کم است . در 3 مدل 12 ، 14 و 18 درصد ارائه می گردد که دولت نیز 2 درصد اضافه می پردازد . سهم بیمه شده به ترتیب 116 ، 135 و 173 هزار تومان است . برای درخواست دفترچه خدمات درمانی در این نوع پوشش بیمه ای باید نفری 31 هزار تومان پرداخت شود و همچنین در مراکز درمانی بستری و سرپایی به ترتیب باید 10 و 30 درصد فرانشیز پرداخت نمود .  بنابراین برای خانواده هایی که عائله زیادی دارند اصلا مقرون به صرفه نیست . لز تعهدات بلند مدت صرفا بازنشستگی و فوت را دارد و تعهدات کوتاه مدت را شامل نمی شود . صرفا در مدل 18 درصد ازکارافتادگی دارد . شخصا بیمه اختیاری را به آن ترجیح می دهم.

4- بیمه اختیاری دیگر نوع بیمه خویش فرما است که خدمات بیشتری دارد و البته گران تر هم هست و کمک دولتی نیز ندارد . مبلغ آن امسال در حدود 250 هزار تومان است . فقط بیمه بیکاری و ایام بیماری و زایمان را ندارد . بهترین نوع بیمه خویش فرما از نظر من .

5-بیمه کارگاران ساختمانی ، نوع بیمه دیگری است که ارزان ترین نوع بیمه ، پرخدمات ترین نوع بیمه پس از بیمه اجباری ، و پر سوء استفاده ترین نوع بیمه است که برای کارگران ساختمانی تدارک دیده شده است اما انواع و اقسام شغل ها با تقلب و مدارک جعلی سعی در سوء استفاده از آن دارند . هر چند این روزها نه به طور کامل ولی نسبتا دارد با این موضوع برخورد می شود .ش . کمترین حق بیمه را می پردازند در سه سطح 81 ، 88 و 95 هزار تومان و از تمامی مزایا به غیر از بیمه بیکاری استفاده می نمایند . 20 درصد دیگر حق بیمه توسط دولت پرداخته می شود. بازنشستگی آن در حالت عادی 35 ساله است 

6- بیمه قالیبافان نیز مانند بیمه کارگران ساختمانی است . منحصر به قالیبافان بوده و میزان حق بیمه آن بسیار ناچیز است (حدود 68 هزار تومان) . دولت به این نوع بیمه کمک 20 درصدی ارائه می کند . فقط بیمه بیکاری و ایام بیماری و زایمان را ندارد . بسیار به صرفه است .

7- بیمه رانندگان نوعی دیگر از بیمه های تامین اجتماعی است که در آن از کمک 13.5 درصدی دولت بهره مند می شوند . در سه مدل رانندگان دورن شهری ، برون شهری (اتوبوس و کامیون) و برون شهری (مینی بوس و سواری) تقسیم می گردد که مبلغ حق بیمه آن به ترتیب 130 ، 169 و 143 هزار تومان است . اکثر خدمات کوتاه مدت وبلند مدت را شامل می شود و البته برای رانندگان درون شهری ایام بیماری را شامل نمی شود . بیمه بیکاری را ندارد . مدل بسیار خوبی است و البته فعلا تا حدی متوقف شده است .

8- بیمه هنرمندان و نویسندگان نوع بیمه دیگری است که انواع هنرها را پوشش می دهد . سهم حق بیمه آن برای بیمه شده 77 هزار تومان است و دولت نیز 10 درصد کمک می کند . تمامی تعهدات بلند مدت را دارد و کوتاه مدت را ندارد . مثلا ایام بیماری و زایمان ، و ارتوز و پروتز و بیکاری را ندارد .

9- بیمه مداحان نیز بسیار خوب است . مداحان از کمک 20 درصد دولت بهره مند می شوند و 7 درصد هم خودشان می پردازند . مبلغی که باید بپردازند 68 هزار تومان است . فقط ایام بیماری و بیمه بیکاری را ندارد .


10- بیمه نظام پزشکی ، بسیجیان ، نظام مهندسی ، نمایندگی بیمه ها و کارفرمایی گروه دیگر بیمه ها هستند . گران ترین نوع بیمه ای که حدود 265 هزار تومان باید بپردازند و مشابه بیمه اختیاری است .


11- بیمه کمیته امداد بیمه ای است که برای مددجویان این نهاد فراهم شده است . در سه مدل 14 ، 16 و 20 درصد ارائه می گردد که بیمه شده مبلغی پرداخت نمی کند و تماما توسط دولت پرداخت می گردد . صرفا تعهدات بازنشستگی ، فوت و ازکارافتادگی (در مدل 20 درصد) را دارد . خیلی عالیست اگر بتوان از این مدل استفاده نمود .


12- بیمه زنان سرپرست خانواده بهزیستی اولین مدل از بیمه های تحت پوشش بهزیستی است . این مدل کاملا مشابه بیمه کمیته امداد است و در 3 مدل ارائه می گردد .


13- بیمه مددجویان تحت پوشش بهزیستی ، دومین نوع  بیمه است که برای مددجویان بهزیستی ارائه می گردد . در 3 مدل 14 و 16 و 20 درصد ارائه می گردد . بازنشستگی و فوت را پوشش می دهد . در مدل 20 درصد ازکارافتادگی نیز دارد . مبلغ دفترچه خدمات درمانی ان باید توسط بیمه شده پرداخت گردد و البته به دفترچه درمانی آن فرانشیز نیز تعلق می گیرد . برای مددجویان بهزیستی بهترین نوع بیمه است و البته سهمیه ای است و میزان سهمیه آن بستگی به بودجه سازمان بهزیستی دارد که از دولت می گیرد . بیمه بیکاری هم ندارد . 

در صورتیکه می خواهید وکالت پرونده تان را به ما بسپارید و یا با ما در زمینه بیمه مشاوره نمایید می توانید از طریق

شماره 09333644122 در پیام رسان های ایتا ، بله ، واتساپ و تلگرام به ما پیام دهید.

ما پرونده شما را در سریعترین زمان ممکن انجام می دهیم و در پایان کار و به نتیجه رسیدن پرونده با ارزان ترین مبلغ ممکن از شما هزینه دریافت می کنیم. در صورت به نتیجه نرسیدن پولی نمی گیریم. بنابراین با خیال راحت پرونده تان را به ما بسپارید.

پست‌های معروف از این وبلاگ

حقوق بازنشستگی بیمه روستاییان و عشایر چقدر است ؟

بیماری هایی که شامل ازکارافتادگی می شود؟

پایه حقوق وزارت کار برای دیپلم و لیسانس و فوق لیسانس و دکترا در سال 1401 چقدر است ؟

پرداخت هزینه عینک توسط تامین اجتماعی

آدرس سایت پذیرش و نوبت دهی اینترنتی دی کلینیک ابوریحان

پیگیری کد رهگیری مشاغل سخت و زیان آور با استفاده از شماره ملی

مراحل دریافت هزینه عینک از تامین اجتماعی

مبلغ کمک هزینه عینک در سال 1401

پیگیری اینترنتی ازکارافتادگی در کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی

حقوق ازکارافتادگی 1400

دسته بندی موضوعات

نمایش بیشتر