دیه شکستگی استخوان

 1-همواره در مورد دیه نوشته ام و البته خواهم نوشت . سعی می کنم مواردی که در هیچ سایتی در مورد آن بحث نشده است را در اینجا مورد بررسی قرار دهم . تلاش دارم  هر چه جلوتر برویم موارد تخصصی تر را با زبان ساده تر بیان کنم . این موضوع معمولا چیزی نیست که کسی به صورت دلخواه در مورد آن مطالعه کند تا در روز مبادا در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشد . ممعمولا بعد از تصادفات رانندگی یا خدای ناکرده درگیریها و نزاع ها که به جاهای باریک می کشد افراد به دنبال شکایت و پزشکی قانونی و دیه می افتند . در بیشتر مواقع بسیار عجله دارند !! بارها دیده ام که بدون رفتن به پزشکی قانونی همواره سوال می شود که دیه ای که به آنها تعلق می گیرد چقدر است ؟ شاید برای اینکه با طرف دعوا به مصالحه برسند و اینکه ببینند آیا ارزش دارد دنبال کار را بگیرند یا نه ؟


2- دیه اقلیت های مذهبی در زمان های قدیم مانند مسلمان ها نبود و کمتر بود (فتاوای مختلفی در این زمینه وجود داشت) . خوشبختانه با حکم مقام معظم رهبری دیه تمام اقلیت های مذهبی شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با مسلمان ها یکسان است و هر آنچه در این سایت در مورد دیه می نویسیم در مورد آنها نیز صدق می کند .


3-از بین بردن هر یک از اعضای فرد و هر دو عضو زوج از اعضای زوج ، دیه کامل و از بین بردن هر یک از اعضای زوج نصف دیه کامل دارد . خواه عضو مزبور از اعضای داخلی بدن باشد خواه از اعضای ظاهری مگر اینکه در قانون ترتیب دیگری مقرر شده باشد .


4- دیه شکستن استخوان هر عضو یک پنجم دیه آن عضو و اگر بدون عیب درمان شود چهار پنجم دیه شکستن آن است .


5-دیه خرد شدن استخوان هر عضو یک سوم دیه آن عضو و اگر بدون عیب درمان شود چهار پنجم دیه خرد شدن آن استخوان است . دیه ترک برداشتن استخوان هر عضو چهار پنجم دیه شکستن آن عضو است . پیوند خورد عضو پس از حادثه تاثیری در دیه آن ندارد .


6- از بین بردن تمام دندان های دائم بیست و هشت گانه دیه کامل دارد که به ترتیب زیر مشخص می گردد : الف- دندان های جلو که 6 عدد در بالا و 6 عدد در پایین می باشند (پیش ، چهارتایی و نیش) و جمعا 12 عدد هستند هر کدام 5 درصد دیه کامل دارند . ب- دندان های عقب که در چهار سمت پایانی از بالا و پائین قرار دارند (یک ضاحک و سه ضرس) و جمعا شانزده عدد می باشند هر کدام 2.5 درصد دیه کامل دارند .


7- قطع کردن و یا از بین بردن دو استخوان چپ و راست فک که محل رویش دندان های پایین است ، دیه کامل ، هر کدام از آنها نصف دیه کامل و مقداری از آنها به همان نسبت دیه دارد . دقت کنید که دیه فک جدا از دندان ها محاسبه می شود و اگر فک کسی را پایین بیاورید به همراه دندان هایش ممکن است تا 2 برابر دیه یک فرد مجبور شوید دیه بدهید یعنی به نرخ سال 1396 حدود 420 میلیون تومان .


8- دیه فلج کردن هر دست دو سوم دیه هر دست است ، یعنی یک سوم دیه کامل که به نرخ سال 1396 می شود حدود 70 میلیون تومان . دیه فلج کردن هر انگشت دو سوم دیه همان انگشت ، دیه قطع دست فلج یک سوم دیه دست و دیه قطع انگشت فلج یک سوم همان انگشت است .


9- تلاش برای زوال عقل کسی یا دیوانه کردن وی هم دیه دارد . هر چند اثبات این موضوع کمی سخت است ولی بدانید که این موضوع هم جزء مواردی است که در قانون دیه آمده است . مثلا اگر بر اثر حادثه رانندگی یا ترساندن عقل کسی را زائل نماید به اندازه دیه کامل یک فرد باید پرداخت نمود . حتی اگر درصدی از عقل از بین برود و پزشکی قانونی بتواند درصد مورد نظر را مشخص کند باز هم به نسبت درصد مربوطه دیه دارد . اگر کسی دیوانه شود و بعد سالم گردد (یعنی عقل خود را بدست آورد) باید دیه ای که گرفته است را برگرداند . دیه عقل با دیه جسمی جمع می شود یعنی فرضا اگر کسی بر اثر تصادف قسمتی از بدنش را از دست بدهد و عقلش نیز زائل گردد بابت هر دو موضوع به وی دیه تعلق می گیرد .

در صورتیکه می خواهید وکالت پرونده تان را به ما بسپارید و یا با ما در زمینه بیمه مشاوره نمایید می توانید از طریق

شماره 09333644122 در پیام رسان های ایتا ، بله ، واتساپ و تلگرام به ما پیام دهید.

ما پرونده شما را در سریعترین زمان ممکن انجام می دهیم و در پایان کار و به نتیجه رسیدن پرونده با ارزان ترین مبلغ ممکن از شما هزینه دریافت می کنیم. در صورت به نتیجه نرسیدن پولی نمی گیریم. بنابراین با خیال راحت پرونده تان را به ما بسپارید.

پست‌های معروف از این وبلاگ

حقوق بازنشستگی بیمه روستاییان و عشایر چقدر است ؟

بیماری هایی که شامل ازکارافتادگی می شود؟

پایه حقوق وزارت کار برای دیپلم و لیسانس و فوق لیسانس و دکترا در سال 1401 چقدر است ؟

پرداخت هزینه عینک توسط تامین اجتماعی

آدرس سایت پذیرش و نوبت دهی اینترنتی دی کلینیک ابوریحان

پیگیری کد رهگیری مشاغل سخت و زیان آور با استفاده از شماره ملی

مراحل دریافت هزینه عینک از تامین اجتماعی

مبلغ کمک هزینه عینک در سال 1401

پیگیری اینترنتی ازکارافتادگی در کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی

حقوق ازکارافتادگی 1400

دسته بندی موضوعات

نمایش بیشتر