ماه های حرام در پرداخت دیه

 1- دیه فوت در سال 1396 در ماههای غیر حرام برابر با 210 میلیون تومان می باشد . اگر صدمه و قتل هر دو در ماه حرام واقع شوند یک سوم به مبلغ دیه افزوده می شود و به 280 میلیون تومان افزایش می یابد . ماههای حرام عبارتند از ذی القعده ، ذی الحجه ، محرم و رجب .

2- اگر شکستگی استخوان ساده باشد ،  8 درصد دیه کامل و اگر خردشدگی باشد 13/333 درصد برای هر استخوان تعلق می گیرد . ضمنا دیه برای جرح ماه حرام ندارد و حتی اگر در ماه حرام واقع شود به صورت عادی محاسبه می شود 

3- ارش میزان آسیبی است که دیه ثابتی ندارد و توسط پزشکی قانونی میزان آن مشخص می گردد. ضمنا دیه و ارش همواره بر اساس نظر پزشکی قانونی مشخص می شود .

4- برای اینکه دیه و یا ارش جراحتی را که منجر به بخیه شده است محاسبه کنند عمق جراحت را در نظر می گیرند نه تعداد بخیه ها و نه طول زخم را .

5- در صورتیکه دیه به وراث تعلق بگیرد و این دیه در غالب غرامت باشد (مثلا غرامت فوت راننده) به صورت مساوی بین وراث تقسیم می گردد و در صورتیکه دیه شخص ثالث یا زیان دیده باشد طبق اصول حاکم بر تقسیم ارث تقسیم می گردد.

6- دیه شکستن ستون فقرات با توجه به جراحت به وجود آمده از یک دهم تا دیه کامل متفاوت می باشد.

7- در صورتیکه حادثه ای باعث ایجاد عوارض روحی علاوه بر عوارض جسمی گردد ، به این عوارض با توجه به تشخیص پزشکی قانونی ارش تعلق می گیرد.

8- بعد از رای دادگاه در مورد دیه ، شرکت بیمه یک ماه وقت دارد تا مدارک لازم را از بیمه شده تحویل بگیرد. بعد از تحویل کامل مدارک ، شرکت بیمه 15 روز فرصت دارد تا خسارت مربوطه را پرداخت کند . اگر تعلل در پرداخت از طرف شرکت بیمه باشد و در این میان میزان دیه افزایش یابد، باید دیه به نرخ روز پرداخت گردد و اگر تعلل از جانب بیمه گذار باشد مبلغ دیه به تاریخ صدور حکم دادگاه محاسبه می شود.

9- در پرداخت دیه فرقی بین بچه ها و بزرگسالان نمی کند و مبلغ آن به سن ارتباطی ندارد .

در صورتیکه می خواهید وکالت پرونده تان را به ما بسپارید و یا با ما در زمینه بیمه مشاوره نمایید می توانید از طریق

شماره 09333644122 در پیام رسان های ایتا ، بله ، واتساپ و تلگرام به ما پیام دهید.

ما پرونده شما را در سریعترین زمان ممکن انجام می دهیم و در پایان کار و به نتیجه رسیدن پرونده با ارزان ترین مبلغ ممکن از شما هزینه دریافت می کنیم. در صورت به نتیجه نرسیدن پولی نمی گیریم. بنابراین با خیال راحت پرونده تان را به ما بسپارید.

پست‌های معروف از این وبلاگ

حقوق بازنشستگی بیمه روستاییان و عشایر چقدر است ؟

بیماری هایی که شامل ازکارافتادگی می شود؟

پایه حقوق وزارت کار برای دیپلم و لیسانس و فوق لیسانس و دکترا در سال 1401 چقدر است ؟

پرداخت هزینه عینک توسط تامین اجتماعی

آدرس سایت پذیرش و نوبت دهی اینترنتی دی کلینیک ابوریحان

پیگیری کد رهگیری مشاغل سخت و زیان آور با استفاده از شماره ملی

مراحل دریافت هزینه عینک از تامین اجتماعی

مبلغ کمک هزینه عینک در سال 1401

پیگیری اینترنتی ازکارافتادگی در کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی

حقوق ازکارافتادگی 1400

دسته بندی موضوعات

نمایش بیشتر