کاهش سهم دختر از حقوق بازنشستگی پدر

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: بحث کاهش سهم دختران از حقوق بازنشستگی پدران در برنامه کاری سازمان تامین اجتماعی نیست و اخبار منتشر شده در این رابطه صحت ندارد. البته به نظر می رسد این موضوع فعلا صحت ندارد و طرحی در این زمینه توسط سازمان تامین اجتماعی ارائه شده است.

ولی اسماعیلی در مورد کاهش سهم دختران از حقوق بازنشستگی پدرانشان گفت: در چند روز گذشته خبری مبنی بر کاهش سهم دختران از حقوق بازنشستگی پدرانشان در رسانه‌ها منتشر شد؛ با پیگیری‌های صورت گرفته در راستای صحت و سقم ماجرا مشخص شد چنین اقدامی صورت نگرفته است.نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برای اطمینان از عدم وجود چنین موضوعی با استعلامی که از سازمان تامین اجتماعی کشور به عمل آمد، مشخص گردید؛ طبق ماده ۸۰ سازمان تامین اجتماعی کاهشی در پرداختی مستمری بازنشستگان ایجاد نکرده است.

البته کاملا واضح است تا زمانیکه طرح در مجلس تایید نشود و در شورای نگهبان تایید نگردد به مرحله اجرا در سازمان تامین اجتماعی و دیگر سازمان های مرتبط نمی رسد.

سهم دختران از حقوق پدران کما فی السابق در حال پرداخت است

نماینده مردم در مجلس یازدهم تاکید کرد: براساس قانون سازمان تامین اجتماعی حدود ۵۰ درصد پرداختی بازنشستگان به همسر و باقی مانده آن به میزان ۲۵ درصد سهم دختران با شرایط خاص پرداخت می‌شود، به فرض مثال اگر متوفی حدود ۴ میلیون تومان مستمری داشته باشد ۲ میلیون به همسر و ۲ میلیون باقی مانده به دختران تعلق می‌گیرد، این قانون کما فی السابق در حال اجرایی شدن است. البته به نظر می رسد طبق قانون قدیم اگر همسر فوت می‌کرد مابه‌التفاوت مبلغ مستمری بین دختر و دیگر وراث تقسیم می‌شد ولی در قانون جدید قرار نیست حقوقی که‌ مادرمی گرفت دختر اضافه شود.

براساس ماده ۸۰ قانون تامین اجتماعی و مصوبه مجلس بازماندگان متوفی بازنشسته در یکی از شرایط ذیل مشمول دریافت مستمری می‌شوند؛ در صورت فوت بیمه شده بازنشسته، از کارافتادگى بیمه شده، زمانی که بیمه شده متوفی حداقل ده سال کاری خود بیمه پرداخت کرده باشد و همچنین اگر بیمه شده در اثر کار، بیمار یا فوت شده باشد و یا اینکه بیمه شده سابقه کمتر از ۱۰ سال داشته باشد و مابقی حق‌بیمه وی توسط وراثت تا مرز ۱۰ سالگی پرداخت گردد.

در این میان ماده ۸۳ قانون تامین اجتماعی سهم وراث را مشخص کرده است، طبق قانون ۵۰ درصد به همسر و اگر متوفی چند همسر داشته باشد این میزان به تعدد همسران تقسیم می‌شود. در این بخش هم میزان دریافتی مستمری فرزندان ۲۵ درصد تعیین گردیده است که اگر مادر هم از دست داده باشند می‌بایست سهم مادر به سهم دختر اضافه گردد.

براساس قانون سازمان تامین اجتماعی هیچ گونه کاهشی در سهم همسران و دختران متوفی مستمری بگیر در سال‌های اخیر نداشتیم

اسماعیلی با اشاره به اینکه هیچ گونه کاهشی در پرداختی سهم دختران از بیمه پدران ایجاد نشده، تاکید کرد: براساس قانون سازمان تامین اجتماعی هیچ گونه کاهشی در سهم همسران و دختران متوفی مستمری بگیر در سال‌های اخیر نداشتیم، ماده ۸۱ قانون استخدام کشوری آخرین موضوعی بود که در این راستا مورد بررسی قرار گرفت و براساس آن مستمری بازمانده به صورت مساوی بین وراث بازنشستگان متوفی تقسیم می‌شود و اگر سهم هر یک از وارثان از این حقوق قطع شود به نفع صندوق بازنشستگى ذخیره می‌گردد؛ به عنوان مثال اگر دختری ازدواج کند مستمری او قطع می‌شود.

وی تاکید کرد: بحث کاهش سهم دختران از حقوق بازنشستگی پدران آنها نه تنها در دستور کار کمیسیون اجتماعی مجلس قرار ندارد بلکه در برنامه کاری سازمان تامین اجتماعی هم نیست، اخبار منتشر شده در این رابطه مستند نیستند.

قوانین حمایتی مورد حمایت دولت است

نماینده مردم در مجلس یازدهم یاد آورد شد: تصویب قوانین حمایتی همچون سهم دختران از حقوق بازنشستگی پدران و یا سهم همسران طی جلساتی متعدد کارشناسی مورد بررسی قرار گرفته است، وجود چنین قوانینی نقش پررنگی در کاهش آسیب‌های اجتماعی دارند و مجلس به دنبال چنین قوانینی است تا قشر آسیب پذیر جامعه کمتر در معرض آسیب‌های قرار بگیرند.


قبول وکالت پرونده های شما:

تنظیم دادخواست، شکوائیه، لایحه دفاعیه و اظهارنامه برای هیات های موضوع قانون کار، دیوان عدالت اداری ، شورای حل اختلاف و مراجع قضایی و تنظیم قراردادهای کاری. پیگیری پرونده های تامین اجتماعی مانند بیمه بیکاری، احراز سوابق بیمه ای، احراز شرایط بازنشستگی، مستمری بازنشستگی، حق بیمه قراردادهای پیمانی و گرفتن مفاصاحساب بیمه ای، شرکت در هیات های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات سازمان. پیگیری پرونده های کارگری و کارفرمایی در هیات های تشخیص، حل اختلاف اداره کار و دیوان عدالت اداری. پیگیری پرونده های مرتبط با دیه در پزشکی قانونی و دیگر مراجع قضایی . در صورتیکه می خواهید پرونده تان را به ما بسپارید با شماره تماس 09333644122 تماس حاصل فرمایید

مشاوره رایگان تلفنی :

سایت بیمه جو مفتخر است با همکاری کارشناسان باتجربه امکان مشاوره رایگان تلفنی را در طول هفته فراهم سازد. در صورتیکه می خواهید با کارشناسان مرتبط مشاوره تلفنی رایگان داشته باشید با شماره تماس 09333644122 تماس حاصل فرمایید.

مشاوره رایگان از طریق ایمیل :

سوال شما پس از ثبت ، بررسی شده و پاسخ توسط کارشناسان مرتبط ارائه می گردد و یک نسخه از آن هم در سایت به نمایش در می آید . اگر مجددا سوال داشتید باز هم از طریق سایت سوالتان را بپرسید و ایمیل نزنید . به ایمیل ها پاسخی داده نمی شود . برای مشاوره رایگان با کارشناس کلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق تلگرام :

شما می توانید از طریق پیام رسان تلگرام سوالتان را مطرح نمایید. سعی کنید سوالتان را کامل و دقیق بپرسید و نیازی به گرفتن اجازه و یا سلام و علیک نیست. به سوال شما در سریعترین زمان ممکن پاسخ داده خواهد شد.بر روی لینک تلگرام کلیک کنید.

پاسخگویی از طریق صفحه اینستاگرام:

شما می توانید از طریق فالو کردن صفحه اینستاگرام بیمه جو سوالتان را مطرح نمایید. در اوقات فراغت جواب سوال شما را می دهم و بهتر است در دایرکت سوالتان را بپرسید. بر روی لینک زیر کلیک کنید و صفحه ما را فالو کنید:

https://www.instagram.com/bimego.ir/