چند ماه قبل از زایمان می توان از مرخصی استفاده کرد؟

 سلام وقت بخیر من دو سوال خدمتتان دارم: 

سوال اول:  دبیر هستم ولی بیمه ام تامین اجتماعی است تا سال قبل. مرخصی برای من ۶ ماه بود اما چون رسمی شدیم شد ۹ ماه کامل با حقوق. بنده فرزندم آخرم آبان تا اول آذر به دنیا می آید مجبورم مهر و آبان را مدرسه برم ولی هم دیسک کمرم دارد به شدت اذیتم می کند هم بچه ام بند ناف دور گردنش هست و باید استراحت کنم.  با این وجود می شود سه ماه از مرخصی ام را قبل از زایمان استفاده کنم و شش ماه را بعد از زایمان؟

سوال دوم: سال قبل هم ۳۱ شهریور دخترم به دنیا آمد و ۹ ماه کامل با حقوق کامل بیمه تامین اجتماعی مرخصی بودم. خرداد مرخصیم تمام شد و تیر شروع به کار زدند الان مجدد به این فاصله بچه دومم به دنیا می آید ایرادی نمیگیرن؟ میتونم از مرخصی استفاده کنم؟؟؟تشکر!

در پاسخ به سوال اول شما باید بگویم که طبق قانون قدیمی مرخصی زایمان شش ماه بود که سه ماه آن برای زایمان بود و سه ماه برای شیردهی. در قانون جدید که ۹ ماه شده است حداقل سه ماه برای زایمان وقت دارید. بنابراین قانون مانعی برای اینکه سه ماه قبل از زایمان از مرخصی زایمان استفاده کنید وجود ندارد . در مورد سوال دوم قانون ایرادی ندارد یعنی شما می توانید سه ماه تابستان را که البته تعطیل بوده اید به عنوان ماه های کارکرد محاسبه کرده و مجددا از مرخصی زایمان استفاده کنید. بعید می دانم ایراد خاصی داشته باشد مگر اینکه سلیقه ای بخواهند عمل کند که آن هم دور از ذهن به نظر می رسد.


قبول وکالت پرونده های شما:

تنظیم دادخواست، شکوائیه، لایحه دفاعیه و اظهارنامه برای هیات های موضوع قانون کار، دیوان عدالت اداری ، شورای حل اختلاف و مراجع قضایی و تنظیم قراردادهای کاری. پیگیری پرونده های تامین اجتماعی مانند بیمه بیکاری، احراز سوابق بیمه ای، احراز شرایط بازنشستگی، مستمری بازنشستگی، حق بیمه قراردادهای پیمانی و گرفتن مفاصاحساب بیمه ای، شرکت در هیات های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات سازمان. پیگیری پرونده های کارگری و کارفرمایی در هیات های تشخیص، حل اختلاف اداره کار و دیوان عدالت اداری. پیگیری پرونده های مرتبط با دیه در پزشکی قانونی و دیگر مراجع قضایی . در صورتیکه می خواهید پرونده تان را به ما بسپارید با شماره تماس 09333644122 تماس حاصل فرمایید

مشاوره رایگان تلفنی :

سایت بیمه جو مفتخر است با همکاری کارشناسان باتجربه امکان مشاوره رایگان تلفنی را در طول هفته فراهم سازد. در صورتیکه می خواهید با کارشناسان مرتبط مشاوره تلفنی رایگان داشته باشید با شماره تماس 09333644122 تماس حاصل فرمایید.

مشاوره رایگان از طریق ایمیل :

سوال شما پس از ثبت ، بررسی شده و پاسخ توسط کارشناسان مرتبط ارائه می گردد و یک نسخه از آن هم در سایت به نمایش در می آید . اگر مجددا سوال داشتید باز هم از طریق سایت سوالتان را بپرسید و ایمیل نزنید . به ایمیل ها پاسخی داده نمی شود . برای مشاوره رایگان با کارشناس کلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق تلگرام :

شما می توانید از طریق پیام رسان تلگرام سوالتان را مطرح نمایید. سعی کنید سوالتان را کامل و دقیق بپرسید و نیازی به گرفتن اجازه و یا سلام و علیک نیست. به سوال شما در سریعترین زمان ممکن پاسخ داده خواهد شد.بر روی لینک تلگرام کلیک کنید.

پاسخگویی از طریق صفحه اینستاگرام:

شما می توانید از طریق فالو کردن صفحه اینستاگرام بیمه جو سوالتان را مطرح نمایید. در اوقات فراغت جواب سوال شما را می دهم و بهتر است در دایرکت سوالتان را بپرسید. بر روی لینک زیر کلیک کنید و صفحه ما را فالو کنید:

https://www.instagram.com/bimego.ir/