تفاوت لایحه و دادخواست در چیست ؟

لایحه یک سند حقوقی برای تنظیم دفاعیه طرفین دعوی در دادگاه است. یعنی اینکه بعد از برگزاری جلسه دادگاه و شنیدن صحبت‌های طرفین در عین اینکه منشی دادگاه تمام نکات و اظهارات را ثبت می‌نماید، طرفین دعوا نیز می‌توانند دفاعیات و دلایل خود را در لایحه تنظیم و تسلیم دادگاه کنند. هرچند بسیاری از اظهارات در دفتر منشی ثبت می‌شود و یا اینکه قاضی در جایی یادداشت می نماید با این‌ حال استدلال هر یک از طرفین در لایحه و همچنین نکات حقوقی درج شده در آن می‌تواند قاضی را مجاب به صدور رأی مثبت به نفع آنها کند. از این گذشته ممکن است بسیاری از مطالب به‌ درستی به گوش قاضی نرسیده و یا از قلم افتاده باشند که لایحه می‌تواند این مشکلات را نیز در پرونده‌های حقوقی حل کند.

برخلاف لایحه که از آن برای دفاعیه و استدلال بر بی‌گناهی در دادگاه استفاده می‌شود، دادخواست فرمی است که طی آن فرد می‌توانید از افراد حقیقی و حقوقی در دادگستری اقامه دعوا نماید. در واقع اگر شما به هر دلیلی نیاز به شکایت از فرد یا شرکتی را دارید می‌بایست با پر کردن فرد دادخواست علیه وی در دادگاه اقامه دعوا کنید.


در صورتیکه می خواهید وکالت پرونده تان را به ما بسپارید و یا با ما در زمینه بیمه مشاوره نمایید می توانید از طریق لینک زیر در پیام رسان ایتا با ما تماس بگیرید. ما پرونده شما را در سریعترین زمان ممکن انجام می دهیم و در پایان کار و به نتیجه رسیدن پرونده با ارزان ترین مبلغ ممکن از شما هزینه دریافت می کنیم. در صورت به نتیجه نرسیدن پولی نمی گیریم. بنابراین با خیال راحت پرونده تان را به ما بسپارید.

پست‌های معروف از این وبلاگ

حقوق بازنشستگی بیمه روستاییان و عشایر چقدر است ؟

بیماری هایی که شامل ازکارافتادگی می شود؟

پرداخت هزینه عینک توسط تامین اجتماعی

پیگیری کد رهگیری مشاغل سخت و زیان آور با استفاده از شماره ملی

پایه حقوق وزارت کار برای دیپلم و لیسانس و فوق لیسانس و دکترا در سال 1401 چقدر است ؟

حقوق ازکارافتادگی 1400

مبلغ کمک هزینه عینک در سال 1401

پیگیری اینترنتی ازکارافتادگی در کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی

هدیه تولد نوزاد تامین اجتماعی در سال 1400

ثبت نام بیمه کارگران ساختمانی در سال 1401

دسته بندی موضوعات

نمایش بیشتر