شکایت کارفرما از کارگر

 

1- معمولا همه جا از حقوق کارگران گفته می شود . شاید علت این موضوع این است که احساس می شود حقوق آنها بیشتر از بین می رود و در حق شان به خصوص در کشورهای جهان سومی بیشتر اجحاف می شود . ما هم در این وب سایت از این قاعده مستثنا نیستیم و بارها و بارها در این مورد صحبت کرده ایم . البته روی دیگر داستان نیز برای ما مهم است . لازمه شکوفایی یک اقتصاد قطعا وجود کارفرمایان قدرتمند است . کارفرمایانی که بسیاری از آنها با استعداد و تلاش فردی شان توانسته اند موفقیت های بزرگی کسب کنند ! کارفرمایانی که خیلی هایشان در ابتدا خود کارگرانی ساده بودند و به مرور خود را بالا کشیدند و کارگران زیادی را استخدام کردند ! طبیعتا کسانی هم هستند که به علل موروثی صاحب ثروت مناسبی بوده و کاری را شروع کرده و کسانی را در استخدام خود دارند ! به هر حال کارفرمایان نیز حقوقی دارند که باید به آنها توجه شود وگرنه کلیت محیط های کارگری دچار مشکلات زیاد می گردد . با ما همراه باشید در این مقاله تا به تشریح حقوق و تکالیف کارگران و کارفرمایان در مقابل هم بپردازیم .


2- یکی از اشتباهاتی که معمولا بسیاری از کارشناسان می کنند این است که در بحث های مربوط به قانون کار از واژه هایی به غیر از کارگر و کارفرما استفاده می کنند . بر طبق آنچه به عنوان قانون کار در اختیار ما قرار گرفته است کارگر کسی است که در مقابل دریافت مزد برای شخصی کار می کند . بنابراین تعریف اگر پزشکی برای یک بیمارستان خصوصی کار می کند و مشمول قانون کار است در حکم کارگر می باشد . این موضوع برای هر مهندس یا کارشناس هر حوزه ای صدق می کند و اینگونه نیست که ما در مورد قانون کار صحبت کنیم و مثلا بگوئیم فقط شغل های مشخصی شغل های کارگری محسوب می شوند . متاسفم که کارگر بعضا معنای بدی پیدا کرده است و در جامعه ما اینگونه تداعی شده است که شغل های کارگری عموما شغل های سطح پائینی هستند . شاید در بحث های عامیانه اینگونه باشد اما طبق تعریف قانون کار کارگر مفهومی است در تعامل با کارفرما که در کنار هم محیط کار را تشکیل می دهند .


3- کارگر در مقابل کارفرما وظایفی دارد که مهمترین آنها به شرح زیر است :اولین وظیفه اش این است که کاری را که به وی محول شده است انجام دهد و این کار را با دقت کافی انجام دهد ، دستورات کارفرما و مقررات انظباطی کارگاه را رعایت کند و اگر همه این کارها را انجام دهد منطقا و قانونا کارفرما نباید وی را اخراج کند (البته بحث ورشکستگی کارگاه یا عدم توانائی کارفرما برای دادن دستمزد بحث جدایی است) .  طبق ماده 27 قانون کار صرفا دو دلیل عمده برای اخراج کارگر وجود دارد : یکی قصور در انجام وظایف محوله و دوم عدم رعایت آئین نامه انظباطی کارگاه که هر دو مورد نیز باید پس از تذکرات کتبی به کارگر اجرایی گردند .


4- کارفرمایان نیز در برابر کارگران وظایفی دارند . این وظایف طبق قانون کار به آنها محول شده است و عدم رعایت آنها می تواند باعث شکایت کارگر گردد  . اولین و مهمترین وظیفه کارفرما پرداخت حق السعی کارگر است . حق السعی عبارت است از هر آنچه طبق قانون کار و مطابق با قرارداد منعقد شده بین کارگر و کارفرما  به کارگر تعلق می گیرد و عبارت است از مزد یا حقوق ، کمک عائله مندی ، هزینه مسکن ، خواروبار ، ایاب و ذهاب ، مزایای غیر نقدی ، پاداش افزایش تولید ، سود سالانه و ... (البته می دانم وضعیت فعلی جامعه چگونه است و بعضا کارگران کارخانه های مختلف ممکن است ماههای طولانی حقوق و دستمزد نگرفته باشند) . یکی دیگر از وظایف کارفرما در برابر کارگر رعایت دقیق شرایط کاری مناسب برای کارگر است . شرایط مناسب معمولا به شرایط زمانی و کاری گفته می شود . مانند اینکه کارگر باید در طول شبانه روز صرفا 8 ساعت کار کند و اگر کار در مشاغل سخت و زیان آور باشد 6 ساعت کار کند و البته نباید از نوجوانان در کارهای سخت به عنوان کارگر استفاده کرد . همچنین از نوجوانان زیر 15 سال نباید اصلا استفاده شود و استفاده از مرخصی زایمان و بارداری برای کارگران زن باید فراهم گردد و البته زمانی  برای شیردهی نوزاد . همچینین دادن اضافه کاری به کارگر برای ساعت های کاری اضافه (در صورت رضایت وی به کار اضافه) جزء حقوق کارگر و وظایف کارفرما است  و همچنین عدم سپردن کارهای سنگین به زنان به خصوص کار با دستگاههای مکانیکی . تمامی این مواردی که گفته شد بعضا در کارگاهها رعایت نمی شوند و مسئول ناظر این موضوع که کارشناسان اداره کار می باشند نیز نه کاری می کنند و نه معمولا می توانند کاری بکنند !


5- از وظایف دیگر کارفرما پرداخت حق سنوات کارگران است . این حق سنوات را می توان در قالب حقوق و دستمزد ماهیانه پرداخت کرد و یا اینکه در پایان سال به صورت جداگانه پرداخت کرد که معمولا نیز در پایان سال پرداخت می گردد . بیمه کارگر از نظر من مهمترین و سودمندترین و بزرگترین وظیفه کارفرما در قبال کارگر است . اگر این کار را انجام ندهد قطعا جریمه خواهد شد و تنها تعهد کارفرما است که معمولا در اداره کار به خوبی به آن رسیدگی می شود و به سادگی در مورد آن حکم می دهند . پرداخت مطالبات معوقه کارگر در پایان کار حتی اگر خدای ناکرده به رحمت خدا رفته باشد نیز از دیگر وظایف کارفرما در قبال کارگر و یا وراث وی می باشد . هم چنین تسلیم گواهی انجام کار در صورت درخواست کارگر نیز از وظایف دیگر کارفرما است .


6- موضوع مهم دیگر تامین ایمنی محیط کار اعم از وضعیت ایمنی کارگر ، ماشین آلات و محیط کار است . در ساخت کارگاه باید شرایط ایمن مطابق با استانداردهای شورای عالی حفاظت فنی صورت پذیرد (عملا اینگونه نیست و کارگاههای ما که عمدتا استیجاری کوتاه مدت هستند از کمترین امکانات ایمنی نیز بهره مند نیستند). همچنین کارگران را باید برای استفاده از وسایل مختلف آموزش دهند و تا آموزش کامل نشده است نباید از آنها برای کار با این دستگاه ها استفاده کنند (موردی که بارها دیده ام رعایت نشده است و باعث شده است که کارگر در روز اول کار دچار آسیب دیدگی و از کارافتادگی جزئی یا کلی شود و هزینه های زیادی را برای خود ، سازمان تامین اجتماعی و حتی کارفرما ایجاد کند) .


7- حرف دلم را می خواهم در این بند بزنم : تمام آنچه گفتم آن چیزیست که باید اجرا گردد و شاید در دورانی به خصوص در خیلی گذشته های دیگر اجرا می شد . امروزه به علت وفور نیروی کار و نبود کار مناسب فضائی فراهم شده است که بسیاری از این اصول نادیده گرفته می شود . شاید بتوان گفت در مملکتی که کار نیست اجرای دقیق قانون کار رویایی بیش نیست .

در صورتیکه می خواهید وکالت پرونده تان را به ما بسپارید و یا با ما در زمینه بیمه مشاوره نمایید می توانید از طریق

شماره 09333644122 در پیام رسان های ایتا ، بله ، واتساپ و تلگرام به ما پیام دهید.

ما پرونده شما را در سریعترین زمان ممکن انجام می دهیم و در پایان کار و به نتیجه رسیدن پرونده با ارزان ترین مبلغ ممکن از شما هزینه دریافت می کنیم. در صورت به نتیجه نرسیدن پولی نمی گیریم. بنابراین با خیال راحت پرونده تان را به ما بسپارید.

پست‌های معروف از این وبلاگ

حقوق بازنشستگی بیمه روستاییان و عشایر چقدر است ؟

بیماری هایی که شامل ازکارافتادگی می شود؟

پایه حقوق وزارت کار برای دیپلم و لیسانس و فوق لیسانس و دکترا در سال 1401 چقدر است ؟

پرداخت هزینه عینک توسط تامین اجتماعی

آدرس سایت پذیرش و نوبت دهی اینترنتی دی کلینیک ابوریحان

پیگیری کد رهگیری مشاغل سخت و زیان آور با استفاده از شماره ملی

مراحل دریافت هزینه عینک از تامین اجتماعی

مبلغ کمک هزینه عینک در سال 1401

پیگیری اینترنتی ازکارافتادگی در کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی

حقوق ازکارافتادگی 1400

دسته بندی موضوعات

نمایش بیشتر