بیمه حرف و مشاغل آزاد یا بیمه اختیاری

 رضا افخمی  : با سلام و عرض ادب و احترام ! اینجانب رضا افخمی در تاریخ 1386/12/1 از طریق مغازه پدرم خود را بیمه اجباری کردم . پس از گذشت چند سال بیمه اجباری را به اختیاری تغییر دادم  تا امسال حق بیمه خود را به صورت اختیاری پرداخت کرده ام ، اما با توجه به اینکه حدود 2 سال است به دلیل کسادی بازار  مغازه را اجاره داده ایم  بیکار شده ام و با افزایش سرسام آور حق بیمه در سال 1398 که برای بیمه های اختیاری از مبلغ 310,000 تومان در ماه به 507,000 تومان رسیده است ، پرداخت این مبلغ برایم مشکل شده و از طرفی هنوز موفق به ازدواج نشده ام و بعید می دانم با این مخارج سنگین ، روزی بتوانم ازدواج کنم  و 40 سال سن دارم .

با این مطالبی که خدمتتان عرض کردم ، به نظر شما تغییر بیمه از اختیاری به حرف و مشاغل برای من مناسب است یا خیر ؟ و اگر جوابتان مثبت است کدام نوع از بیمه حرف و مشاغل برای من مناسب تر است ؟ اگرجواب تان منفی است لطفا با ذکر دلیل توضیح دهید ... لطفا در صورت امکان این را هم توضیح دهید که اگر من به حرف و مشاغل تغییر کنم آیا باز هم در آینده میتوانم به اختیاری برگردم یا خیر ؟ با تشکر فراوان از شما ؟  

تا وقتی مجردید بیمه حرف و مشاغل 12 درصد با دفترچه درمانی بکنید و سعی کنید ضریب 1 باشد که حدود 230 هزار تومان می شود . بعد از ازدواج به بیمه اختیاری یا حرف و مشاغل 18 درصد تغییر دهید . چون مجردید فعلا به نظر من نیاز به پوشش فوت پیش از بازنشستگی و ازکارافتادگی ندارید . تغیرر بیمه ها زیاد ساده نیست ولی امکانپذیر است .

نظرات